FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
  Czym kierujemy się przy wyborze nowej serii do oglądania?

Co dla Ciebie przy podjęciu decyzji liczy się najbardziej?
Dane techniczne (czas, rok wydania, studio, kreska itp)
13%
 13%  [ 5 ]
Gatunek, ewentualnie gatunki lub ich kombinacje.
50%
 50%  [ 18 ]
Ocena (redakcji, użytkowników, innych serwisów)
11%
 11%  [ 4 ]
Uwagi recenzenta i komentarze innych.
25%
 25%  [ 9 ]
Głosowań: 36
Wszystkich Głosów: 36

Wersja do druku
Yumegari Płeć:Kobieta
Feministka szowiniska


Dołączyła: 05 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 02-03-2006, 13:10   

U mnie jest mieszanina tych wszystkich czterech opcji z ankiety. Plus może coś od siebie.

1) Tak, przyznaję się bez bicia. Oprawa JEST dla mnie bardzo ważna. Oczywiście ideałem jest sytuacja, gdy piękna grafika i/lub muzyka idą w parze z wciągającą fabułą. Z reguły przedkładam jednak treść nad formę i dlatego jestem w stanie ogladać nawet cos paskudnego graficznie, a wciągającego jak niewiem (vide: Hana yori Dango). Czasami zdarza się jednak, że totalny gniot nie zostanie przeze mnie z miejsca odrzucony - własnie ze względu na oprawę.
Duża role odgrywa też długość serii. Bardziej prawdopodobne jest , że siegnę po cos w granicach 12 epizodów, niż po 100-odcinkowego tasiemca. Spowodowane jest to baaardzo wolnych łączem internetowym. Nie powiem publicznie, ile zajmuje mi ściągnięcie 200 MB, to to wstyd i hańba. Wystarczająco długo, żeby sobie cześc rzeczy poodpuszczać.
Co do nazwisk twórców... Założyłam sobie, że w ciemno mogę ogladać wszystko Miyazakiego. Co do reszty, to zależy. Własciwie, kryterium "nazwisko" kieruje się raczej w przypadku mang i soundtracków niż anime, z prostej przyczyny - na anime składa się o wiele więcej czynników niż sama reżyseria czy kompozytor muzyki. W przypadku mang sprawa jest ułatwiona. Ai Yazawa? Nie zastanawiamy się. CLAMP? poważnie rozważamy. Obata Takeshi? Ze względu na powyższe o grafice, próbujemy. Listę mogłabym wydłużać. No, może jeszcze jeden przykład, tym razem do muzyki. Yoko Kanno? Nie wymaga chyba komentarza.

2) Gatunki. Chyba bnie będzie zbytnią niespodzianka, jeżeli zdradze, że lubię shoujo i inne pozycje obyczajowe? Tak, to ma u mnie priorytet - chyba, że jest tzw. shoujo dla chłopaków, to znaczy romansem rysowanym przez faceta - takich pozycji z reguły unikam. Tak samo trzymam sie z dala od cyber-punku i s-f. Za to nie stronię od kryminałów wszelkiej maści, zdarza mi sie także ogladnąć jakies dobre, porzadne fantasy. Ale, jak wiadomo, w kazdym z tych gatunków trafiają się pozycje wybitne, więc staram sie nie skreślać z góry żadnego tytułu.

3) Oceny raczej nie są dla mnie wyrocznią. Wiem z własnego doświadczenia, jak często nie pokrywają się z rzeczywistą wartością danej pozycji. Za przykład podam tu metropolis. Wynudziłam się na tym filmie potwornie, a przed rzuceniem go w diabły uchroniła mnie tylko animacja i muzyka. Nie mogłabym mu jednak dać oceny 5, na co miałam szczerą ochotę, bo zostałabym z miejsca zlinczowana. Rozsądne 7 wydało mi się dobrym wyjściem. Tutaj sie przejechałam, bo zachęciły mnie do ogladnięcia tej pozycji oceny na roznych serwisach w granicach 9-10 (podobnie jest zresztą na Tanuku). Poza tym, na necie siedzi często cala masa fanatycznych wielbicieli danego tytułu, którzy wydają się czekać, aż się pojawi gdzieś jego recenzja i KLIK KLIk! - głosują na niego samymi 10-kami.

4) To jest kryterium, do ktorego przywiązuję najwiekszą wagę. Gdy poznaję pewne szczegoly dotyczące produkcji, często wspominane w recenzjach, takie jak powiedzmy szybkość akcji, złożoność świata i bohaterów, zakręcenie intrygi, paleta kolorystyczna... niektórych informacji nie da się zawżeć w suchych ocenach. Wydaje mi się, że to ja potrafię najlepiej ocenić, który element bedzie dla mnie zaletą, a który wadą, dlatego lubię szczegółowe opisy. Tak, ufam Tanukowi.

Inne kryteria selekcji:
5) Dostepność - gdy mam na płycie, to prawie na pewno to obejrzę, chyba, że czuje jakąś dziwną antypatię. Zapewne działa wtedy kobieca intuicja ;)
6) Istenienie recenzji na Tanuki - tak, wiem, że piszę mało, ale to zgównie dlatego, że wiekszość rzeczy, które ogladam, jest juz zrecenzowana! Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że jeżeli czegos jeszcze nie ma, to będę na to polować.
7) Trailery, plakaty, teledyski - dają ogólny poglad na kreskę. Czasami zawarte są w nich jakieś frapujące mnie fragmenty. W takich sytuacjach budzi się we mnie wrodzona ciekawość.

_________________
Behind every great woman is a man checking out her ass
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
2513810
Dembol Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 11 Sty 2006
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 04-04-2006, 19:32   

Zazwyczaj przeglądam nowe i stare tytuły w jakichś linkowniach typu animenfo i dobieram coś co po krótkiej notce wydaje się, że może mi się spodobać.
Same tytuły zazwyczaj biorą sie z for, gdzie każdy coś poleca albo czasami przez to, że jakaś fajna manga doczekała się ekranizacji. Wtedy - torrent i jak już zacznę oglądać to zazwyczaj nie przerywam w połowie.
Poza tym mam jeszcze dużo pozycji uznawanych za klasykę do nadrobienia.

_________________
Evil Manga
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
666666
..:::GHOST:::.. Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Kwi 2006
Skąd: Ciemna strona pomidora :P
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 12-04-2006, 20:26   

Ja zaś przy wyborze anime kieruje się kilkoma kryteriami:
Po pierwsze - Fabuła musi być ciekawa, najlepiej nowatorska i nieliniowa.
Po drugie - layout musi mi przypasić żeby oczy mi się szybko nie męczyły podczas oglądania (wkońcu jakieś doznania estetyczne muszą być!),
Po trzecie - muzyka, bo moje ucho nie trawi niektórych dźwięków.
To mi wystarczy, a wtedy torrent finder lub bear share i możemy oglądać^_^

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6241815
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 12-04-2006, 21:35   

Cytat:
Po pierwsze - Fabuła musi być ciekawa, najlepiej nowatorska i nieliniowa.


(Zegarmistrz spada z krzesła.)

Jedynym znanym mi dziełem ludzkiej kultury, które ma szanse mieć nieliniową fabułę jest sesja RPG (przy czym istnieją teoretycy, którzy twierdzą, że tak na prawdę fabuł nie liniowych nie ma). Wszystkie filmy, książki, gry komputerowe, komiksy, sztuki teatralne itd. mają fabuły liniowe, lub skrajnie liniowe.

Fabuła liniowa bowiem to taka, która rozgrywa się w 100% z założeniem autora scenariusza. Jako, że oglądając anime (czytając książkę, grając w grę komputerową itd.) nie możemy nie postępować za linią fabularną już wcześniej obmyśloną przez twórców to niestety - wszystkie anime są liniowe.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 12-04-2006, 22:38   

hm... a mnie ostatnio trafiło się świetne źródło o tym, co jest w telewizji do oglądania:
http://www.moonphase.cc/Html/anime.html

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
..:::GHOST:::.. Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Kwi 2006
Skąd: Ciemna strona pomidora :P
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 12-04-2006, 22:46   

Filozofujesz:P nieliniowa w sensie nieprzywidywalna. Może źle sformułowałem swoją wypowiedź, ale kto by się tam czepiał szczegółów...

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6241815
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 12-04-2006, 22:55   

..:::GHOST:::.. napisał/a:
Filozofujesz:P nieliniowa w sensie nieprzywidywalna. Może źle sformułowałem swoją wypowiedź, ale kto by się tam czepiał szczegółów...


Filozofuje, bo z wykształcenia jestem filozofem (w tej części, w której nie jestem historykiem). Takie terminy jak Nieliniowa czy Nieprzewidywalna coś znaczą i nie można ich używac zamiennie, to wprowadza chaos.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
..:::GHOST:::.. Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Kwi 2006
Skąd: Ciemna strona pomidora :P
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 12-04-2006, 23:16   

Rozumiem cię w pełni Mistrzu. Postaram sie nie godzić więcej w twoje poczucie estetyki...ale spróbuj wpisać w googielka takie oto hasełko: "nieliniowa fabuła". Efekt - cholera ci wszyscy kolesie albo są bezmózgami, którzy nie potrafią operować językiem polskim i nie znają znaczenia słowa "nieliniowy". Albo i może hasełko, o którym mowa przeniknęło już do języka polskiego jako wyrażenie potoczne(biedny Miodek, pewnie podcina sobie teraz żyły :D).

(tylko nie spadaj z krzesła po raz drugi :P)

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6241815
Abigail Płeć:Kobieta
Naleśnikara


Dołączyła: 29 Mar 2006
Skąd: Lublin
Status: offline
PostWysłany: 13-04-2006, 10:41   

..:::GHOST:::.. napisał/a:
Rozumiem cię w pełni Mistrzu. Postaram sie nie godzić więcej w twoje poczucie estetyki...ale spróbuj wpisać w googielka takie oto hasełko: "nieliniowa fabuła". Efekt - cholera ci wszyscy kolesie albo są bezmózgami, którzy nie potrafią operować językiem polskim i nie znają znaczenia słowa "nieliniowy".


Najwyraźniej tak właśnie jest. Podobnie cała masa ludzi używa "bynajmniej" zamiennie z "przynajmniej", genezy czego pojąć do dzisiaj nie mogę i staram się z tym walczyć.

_________________
Here's the last toast of the evening, here's to those who still believe
All the losers will be winners, all the givers shall receive
Here's to trouble-free tomorrows, may your sorrows all be small
Here's to the losers, bless them all!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
9658926
..:::GHOST:::.. Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Kwi 2006
Skąd: Ciemna strona pomidora :P
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 13-04-2006, 11:01   

Już załapałem, zwracam honory zegarmistrzu i od tej pory nazywacie się "Miodek Forces" :P

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6241815
Linek Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sty 2006
Skąd: Lębork
Status: offline
PostWysłany: 13-04-2006, 14:22   

Czym się kieruje? Trudno powiedzieć tak jednoznacznie. Duży wpływ na mój wybór ma jakaś recenzja, a także zdanie znajomych, a konkretnie to co mi polecą. Czasem zdarzy się, że opinia więszości na jakimś forum sprawi, iż zaciekawię się jakimś tytułem. Z pewnością także gatunek i trailery wpływają na moją decyzję. Wszytsko jeszcze zależy od tego czy stwierdzę na pierwszy rzut oka czy to anime na "to coś" czy nie. :]

_________________
Droga do nieba prowadzi poprzez chmury.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1303304
Azag Płeć:Mężczyzna
Shade Reaver


Dołączył: 06 Lis 2005
Skąd: Chruszczobród
Status: offline
PostWysłany: 14-04-2006, 01:00   

Offtopic:

Zegarmistrz napisał/a:
Jedynym znanym mi dziełem ludzkiej kultury, które ma szanse mieć nieliniową fabułę jest sesja RPG (przy czym istnieją teoretycy, którzy twierdzą, że tak na prawdę fabuł nie liniowych nie ma)


Mistrz Gry, który potrafi stworzyć nieliniową fabułę jest naprawdę Mistrzem. Inna sprawa jak MG źle przygotwał się do sesji i nie rozważył dobrze ewentualnych wydarzeń które mogę mieć miejsce w grze - na coś takiego może pozwolić sobie też tylko prawdziwy Mistrz. Gracz, który potrafi "odliniować" fabułę Mistrza jest doprawdy godny pochwały.

Zegarmistrz napisał/a:
Filozofuje, bo z wykształcenia jestem filozofem


Zdobyłeś u mnie tytuł hasła tygodnia. :)

_________________
"Doprawdy, najpewniejszą drogą do piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6320346
Teukros
Gość
PostWysłany: 14-04-2006, 11:27   

Wszystkie wyżej wymienione możliwości, i jeszcze trochę.

ad 1. bez wątpienia zwracam uwagę na studion. Jeżeli Ghibi, oglądam w ciemno - w najgorszym razie film będzie "tylko" dobry. Rok produkcji ma znaczenie - raczej nie sięgam po anime wyprodukowane w latach osiemdziesiątych i wcześniejsze. Kreska (i ogólnie forma) ma dla mnie trochę większą wagę, niż treść; jestem w stanie przełknąć anime z debilną fabułą, ale dobrze zrobione, natomiast na odwrót - nie ma siły. Unikam także tasiemców (50 odcinków to maksimum).

ad 2. cóż, mam już utarty gust, i wiem że nie zabiorę się za taką np. haremówkę czy yaojca, choćby ktoś dane anime nie wiem jak zachwalał. Unikam także romansów robionych "przez facetów dla facetów", nie wiem dlaczego - coś mnie w tych produkcjach odpycha.

ad 3. ocena i recenzja Tanuki - jak najbardziej ! Oczywiście, jest tu też problem dopasowania się do poszczególnych recenzentów. Dla przykładu, jeżeli Avellana pisze, że coś jest dobre, niemal na pewno i mnie będzie się podobać. Jeżeli chwali coś Wa - Totem, już niekoniecznie. Generalnie, najpierw czytam recenzję, później załatwiam anime.

ad. 4 uwagi recenzenta - patrz wyżej. Komentarzami użytkowników nie przejmuję się zanadto; zauważyłem, że najczęściej pochodzą one albo od fanatycznych zwolenników danego tytułu, albo od osób zupełnie tytułem rozczarowanych. Tak czy inaczej, są one dla mnie raczej bezwartościowe.
Powrót do góry
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 14-04-2006, 11:29   

Azag napisał/a:
Zegarmistrz napisał/a:
Filozofuje, bo z wykształcenia jestem filozofem
Zdobyłeś u mnie tytuł hasła tygodnia. :)
Hasło tygodnia... na dodatek całkiem prawdziwe :)))

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 14-04-2006, 11:54   

Jak już gdzieś wspominałem - dla mnie fabuła nieliniowa jest tylko wtedy, jak można puścić wszystko od początku i historia potoczy się inaczej. Czyli np. w wielu przygodówkach/cRPG dzisiaj. W związku z tym dla produkcji nieinteraktywnych ciężko to zastosować.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group