FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  co sądzicie o zgapach anime/mang?

Tolerujesz zgapy anime/mang?
tak i czasami oglądam
35%
 35%  [ 7 ]
co prawda, toleruję, ale nie oglądam...
25%
 25%  [ 5 ]
nie toleruję...
25%
 25%  [ 5 ]
nienawidzę!!!! do piekła z tym czymś!!
15%
 15%  [ 3 ]
Głosowań: 20
Wszystkich Głosów: 20

Wersja do druku
Martita Płeć:Kobieta
uparta ślicznotka


Dołączyła: 26 Cze 2006
Skąd: z nicości?
Status: offline
PostWysłany: 07-07-2006, 13:02   co sądzicie o zgapach anime/mang?

jak widzimy, duże oczy stały się na tyle modne, że twórcy nie-japońscy lubią je kopiować w bezczelny sposób. i jeszcze jakby na tym poprzestali! gdzieżby, kopuiją wszystko, co jest w anime: krople z tyłu głowy(np, kiedy postać jest zawstydzona), mimikę.
podam jaskrawe przykłady.
w Polsce jest wydawany dwutygodnik W.i.t.c.h. i wiele osób myśli, że to manga! przyjrzałam się kresce: tło bywa obrzydliwe, a postacie- prawie mangowe!! a fabuła jak Sailor Moon- 5 czarodziejek walczy ze złem...
I Winx- to samo!! kreska znów mangowa... i fabuła jak skrzyżowania Harrego Pottera i Sailor Moon.
A, i co sądzicie o skrzyżowaniu amerykańskiej kreski z japońską: "Hi, hi, Puffy Ami Yumi" czy jakoś tak.
baynajmniej te zgapiacze czasami mnie wkurzają.
A Wy, jakie macie na ten temat zdanie?

_________________
be a fan...
...love
...and kiss...
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 07-07-2006, 13:05   

*idzie po Słownik Języka Polskiego*

Przepraszam, nie rozumiem tematu. Mógłby mi go ktoś na polski przetłumaczyć?

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Sm00k
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 07-07-2006, 13:14   

Pani zapomniała o "webmangach" typu Megatokyo i pokrewnych. Duże oczy obecne, i tak dalej...

W czym problem? To kwestia zysków ze sprzedaży - duże oczy są dziś w cenie, więc damy je klientom.

Osobiste zdanie: a niech rysują nawet stickmana, byleby zainteresowało mnie. Over & out.
Powrót do góry
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 07-07-2006, 13:18   

A ja chyba rozumiem... Chodzi o produkcje stylizowane na mangę/anime, tak?

Moim zdaniem to zupełnie naturalne, że różne kultury czerpią ze swojego dorobku (zwłaszcza, jeśli coś jest akurat w modzie) i nie widzę w tym nic złego. Nie przypominam sobie, żeby Japończycy mieli zagwarantowany monopol na duże oczy i dziewczęta walczące ze złem - chciałam przy tym przypomnieć, że wielkie oczy to nic innego, jak inspiracja wczesnymi produkcjami Disneya. Zresztą w anime widać w tej chwili tendencję przeciwną - w "poważniejszych" produkcjach kreska często jest bardziej realistyczna i przypomina raczej zachodnie produkcje, niz tradycyjne anime. Nie rozumiem, co tu jest do "tolerowania". Że jeśli coś jest stylizowane, to znaczy, ze jest "nieoryginalne" i oglądanie/czytanie będzie swego rodzaju "zdradą"?

Witcha ani tego drugiego nie czytam/oglądam, ale powodem nie jest stylizacja, ale po prostu to, że producje typu "magical girls" mnie nie interesują - zupełnie niezależnie od producenta. Gdybym na taką trafiła, i tak ostatnią rzeczą, na którą zwróciłabym uwagę byłby kraj pochodzenia - po drodze jest na przykład fabuła :)

(a, i słowo bynajmniej znaczy tyle, co "wcale", np. "bynajmniej tego nie oglądam" oznacza "ja wcale tego nie oglądam", natomiast stosowanie bez zaprzeczenia jst błedem stylistycznym i sprawia, ze zdanie staje się kompletnie niezrozumiałe).

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 07-07-2006, 13:22   

eee.......... a czemu mam miec inny stosunek do WITCH i do Sailor Moon?.........

ja rozumiem ze jesli ktos narysowal inuyashe to narysowanie inuyashy w innej mandze i sprzedanie jest bezczelne - a nawet chamskie. ale obawiam sie ze rozwoj polowy dziedzin polega na tym ze ktos cos wymysla a kto inny to kopiuje. jesli mi sie cos nie podoba wizualnie to waczej po to nie siegne chyba ze bardzo nadrabia fabula. a jak ma naprawde dobra fabule to jest mi (prawie) wszystko jedno jak bylo narysowane i przez kogo.
Powrót do góry
Azag Płeć:Mężczyzna
Shade Reaver


Dołączył: 06 Lis 2005
Skąd: Chruszczobród
Status: offline
PostWysłany: 07-07-2006, 13:30   

Ja sie nigdy z czymś takim nie spotkałem, ale myślę, że cóż - jak ktoś robi fajny film albo pisze fajną książkę, a używa do tego elementów, konwencji itp z czegoś innego to niby czemu kurka nie??

_________________
"Doprawdy, najpewniejszą drogą do piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6320346
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 07-07-2006, 14:26   

http://forum.tanuki.pl/tematy10/2239.htm#85900

Moderację uprasza się o scalenie...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 07-07-2006, 14:34   

Ważne jest, czy dana pozycja jest dobra. Jeśli jest, to wszystko w porządku. Jeśli nie jest, to prawdopodobnie mamy znacznie poważniejsze rzeczy, niż styl grafiki, do których moznaby się przyczepić.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alira14 Płeć:Kobieta
Wielkie Prych


Dołączyła: 13 Lip 2002
Skąd: Draminion gdzie normalnym wstęp wzbroniony!;)
Status: offline

Grupy:
House of Joy
WIP
PostWysłany: 07-07-2006, 15:56   

Te całe "zgapiacze" jak je nazwałaś, mają już w Ameryce nazwę. Toonime. Nie widzę w tym nic złego. Czasami może wyjść z tego coś całkiem ciekawego, jak Marvelowe universum- Mangaverse.
Manga i anime są popularne więc to normalka, że inni chcą na tym też zarobić. Nie wiem jak to jest w innych amerykańskich wydawnictwach, ale Marvel ostatnio zaczął wydawać coś co można określić mianem amerykańskiego shojo- "Spider-man loves Mary Jane". Jest to elseworld, główną bohaterką jest Mary Jane i jej przyjaciele ze szkoły, podkochuje się w lokalnym super bohaterze- Spider-manie. Kreska jest japońska, ale nic dziwnego skoro rysuje Takeshi Mizayawa. W ogóle to zaczęło się od miniserii "Mary Jane:Homecoming" na punkcie której amerykańscy fani wręcz oszaleli...
Mary Jane:Homecoming

Powstała też świetna seria "Runaways"- co byś zrobił gdybyś się dowiedział, ze twoi rodzice są jednymi z założycielami pewnej przestępczej organizacji o nazwie "The Bride"? Ja nie wiem, ale główni bohaterowie gwizdnęli trochę sprzętu i zwiali z domów planując jak pokonać organizację. I tak mamy w drużynie czarodziejkę, kosmitkę, 11-letnią super silną mutantkę, "normalnego", dziewczynę posiadajacym kontrolę nad rodzinnym dinozaurem (jej rodzice potrafili przemieszczać sie w czasie) i chłopaka którego rodzice byli szalonymi naukowcami, więc sami zgadnijcie co mógł gwizdnąć...
Może zbyt streszczeniowo to opisałam, ale naprawdę warto po to sięgnąć. Całkiem nieźle się to czyta, ładną ma graficzkę:
Runaways

Coś pięknego
Witch- profanacja Sailor Moon? No bez przesady. Czasami to czytam i mogę powiedzieć, że to ma tyle wspólnego z Sailor Moon co ja z Pszczółką Mają. A kreska? Cóż, w stopce wydawniczej jak ktoś się przyjrzy to zauważy, że Witch to produkcja Disneya. To chyba wiele wyjaśnia.

A Transformersy? Początkowo to były tylko zabawki. Marvel wykupił do nich prawa i tak powstało od diabła i jeszcze trochę komiksów i serialów...

Z animacji to tylko widziałam "Odlotowe Agentki" (they must die!) , Teen Titans Go! za którzy fani komiksu chcą twórców złapać i zabić...(Nie chodzi o zmangowienie. Ale to co zrobili z fabułą w porównaniu do oryginalnej.... I czy Robin nigdy nie zdejmuje tej przeklętej maski?!?) i Megas XLR- genialne! Widział to ktoś? Parodiowali już Załogę G, Sailorki , Harlocka i wiele innych rzeczy. Kreskówka z serii "co by było gdyby dać grubemu fanatykowi gier komputerowych robota". Odpowiedź : w każdym odcinku przypadkowo by coś rozwalał. Budynek, miasto, planetę...XD No i można się nauczyć jak wykorzystać program do para para dance, do skopania tyłków kosmitomXD.

Znacie jeszcze jakieś inne toonime? Z chęcią obejrzę.
Jakoś nie słyszałam, żeby Japończycy opatentowali styl mangowy, więc... Z przyjemnością obejrzę tą mieszankę gatunkową.

Zresztą to tez działa w drugą stronę.

Jeżeli można być urażonym faktem, że istnieje toonime, to czemu ja nie mogę być urażona faktem, że istnieje coś takiego jak "Spider-man (a właściwie Spaajda-Man) z " z 1978 roku zrobiony przez japończyków, że jedyne co bohater ma wspólnego z oryginalnym to kostium? (Ha! Dali mu nawet Spider-robota, spider-motor i ma nawet zwierzątko- pluszowego pająka!). Jak ktoś chce mogę dać linka do pierwszego odcinka...

Nawet nie wiecie ile powstaje dojinshi o super bohaterach. Sama kiedyś święcie wierzyłam, że DareDevil to postać z mangi. Nawet w Kawaii o nim było przy opisie jednego z mangaków...
Teraz zrobili własną wersję "Witchblade" i z trailera wnioskuję, że mamy tu przeróbkę na magical girl w horrorowej wersji. Ale ocenię jak obejrzę. Chociaż jednej rzeczy im nie wybacze... Zamiany kościstego bikini na futerko!!!
Teraz załatwiam sobie ..."Powepuff girls Z". Tak, dobrze przeczytaliście. Japończycy zrobili własną wersję "Atomówek". Bałam się, że z Mojo Jojo zrobili evil bizona, ale po obejrzeniu trailera odetchnęłam z ulgą. To nadal jest wredna małpa.

_________________
"Lepszy jest brak weny niż bycie Chuckiem Austenem"


Daria - Czy kiedykolwiek nasz wygląd nie wpływa na to jak nas oceniają?
Jane - Kiedy oddajesz organy do przeszczepu, no chyba, że to oczy

Daria, 2x06 -"Monster"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3270122
Udai Płeć:Mężczyzna
[N]atural [B]orn [E]goist


Dołączył: 26 Mar 2006
Skąd: Częstochowa
Status: offline
PostWysłany: 07-07-2006, 16:48   

Cóż ja nie mam nic przeciwko takiemu zjawisku, nie ogladam tego - bo z tego co sie orientuje produkcje tego typu tworzone są z myślą o najmłodszych - wg. mnie nie ma co ich demonizować poniewaz w żaden sposób nie zagrażaja prawdziwej M&A.

_________________
"It is a good viewpoint to see the world as a dream. When you have something like a nightmare, you will wake up and tell yourself that it was only a dream. It is said that the world we live in is not a bit different from this."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6346233
Martita Płeć:Kobieta
uparta ślicznotka


Dołączyła: 26 Cze 2006
Skąd: z nicości?
Status: offline
PostWysłany: 07-07-2006, 16:51   

Serika napisał/a:
A ja chyba rozumiem... Chodzi o produkcje stylizowane na mangę/anime, tak?

Nie rozumiem, co tu jest do "tolerowania". Że jeśli coś jest stylizowane, to znaczy, ze jest "nieoryginalne" i oglądanie/czytanie będzie swego rodzaju "zdradą"?


rany koguta, żadna zdrada!:D
po prostu jestem ciekawa, co sądzicie o takich kalkach(uf, bardziej zrozumiałe?)
rozumiem, że można się na czymś stylizować, ale bez przesady. a później złosliwcy porównują mi takiego Witcha do mangi.
ja sama w sobie uwielbiam oryginalność. nigdy nie lubiłam jakichś tam kalek, np wątki. nie wiem, ktoś może na mangę "Viox"? w Kawaii zarzucali mu nieoryginalność=> czyli zbitka wątków z roznych mang.

_________________
be a fan...
...love
...and kiss...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 07-07-2006, 17:02   

Martita napisał/a:
a później złosliwcy porównują mi takiego Witcha do mangi.


Takich ludzi nie nazywamy złośliwcami, tylko idiotami.

Cytat:
ja sama w sobie uwielbiam oryginalność. nigdy nie lubiłam jakichś tam kalek, np wątki. nie wiem, ktoś może na mangę "Viox"? w Kawaii zarzucali mu nieoryginalność=> czyli zbitka wątków z roznych mang.


Ja akurat uważam, że akurat to, czym jest inspirowane anime (i cała reszta) i względem czego jest wtórne. Tak naprawdę dzieł całkowicie oryginalnych jest bardzo mało, albo wręcz prawie nie ma. Ja zwykle bardziej interesuje się tym, jak pomysł użyto, a nie skąd pochodzi.

Zwłaszcza, że sam podkradam cudze pomysły.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.


Ostatnio zmieniony przez Zegarmistrz dnia 07-07-2006, 17:14, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 07-07-2006, 17:07   

Martita napisał/a:
po prostu jestem ciekawa, co sądzicie o takich kalkach(uf, bardziej zrozumiałe?)

ale jaka jest roznica pomiedzy kalka z sailor moon o nazwie WITCH i taka o nazwie Pretear oprocz tego ze ta 2 jest japonska? bo anime ma naprawde dosc ograniczona pule fabul oryginalnych, a tworcy magical girls zwykle i tak do niej nie siagaja....
Powrót do góry
kropla Płeć:Mężczyzna
Mykoidalny tentakl


Dołączył: 25 Cze 2006
Skąd: Suchedniów city
Status: offline
PostWysłany: 07-07-2006, 17:57   

Jak cos bedzie dobre, to obroni sie bez wzgledu na to, czy jest amerykanskie stylizowane na Japonie czy japonskie.
Jak cos bedzie do luftu, to bedzie mnie wkurzac tak samo:D (czy to bedzie Witch, czy tez cos japonskiego magical-girls to i tak nie obejrze wiecej niz 2 odcinki/tomy;))

A to, ze jedni wzoruja sie na drugim to normalne. Ciezko w dzisiejszych czasach wymyslic cokolwiek oryginalnego:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
1148869
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 07-07-2006, 20:30   

Eeee, tego... -> http://www.mangallery.pl/index.php?opcja=ftemat&n=28 -_-. Tak tylko dla wiadomości, że w sieci nic się nie ukryje ]:>.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group