FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Top motywy shounenowe
Wersja do druku
lichotka Płeć:Kobieta


Dołączyła: 21 Lut 2015
Status: offline
PostWysłany: 23-02-2015, 19:45   Top motywy shounenowe

Jakiś czas temu, bazując na naszych doświadczeniach z anime, stworzyłyśmy z Deszczowyjką zestawienie najczęściej powtarzających się motywach w anime - głównie w shounenach:

Top motywy shounenowe

Co o tym sądzicie? Zgadzacie się z zestawieniem? A może uważacie, że na liście powinny się zjawić jeszcze jakieś inne motywy?

_________________
RECENZJE ANIME

http://suzuri.blog4u.pl/
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-02-2015, 21:34   

lichotka napisał/a:
Co o tym sądzicie? Zgadzacie się z zestawieniem?

Zestawienie przyjemne, elementy prawdziwe ;-)
W mojej opinii głównym problemem zestawienia jest to, że bardzo znaczna część wybranych przez Was przykładów bardzo słabo mieści się w pojęciu "typowego shounena" - Pandora Hearts, Neon Genesis Evangelion, Darker than Black, Wolf's Rain, Shingeki no Kyoujin czy wbrew pozorom TTGL to serie mocno wychodzące poza typowe założenia (część z nich jak NGE to w zasadzie celowe zaprzeczenie zasad gatunku), niektóre z nich mają tę etykietę w zasadzie tylko z powodu teoretycznego wieku czytelników pisma, w którym się ukazały. Równocześnie nie zauważyłem nigdzie przykładów z klasycznych przedstawicieli, takich jak One Piece, Naruto, Bleach czy Negima, nie wspominając już nawet o dziełach Rumiko Takahashi.
Chwali się natomiast przykład z Magi.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
lichotka Płeć:Kobieta


Dołączyła: 21 Lut 2015
Status: offline
PostWysłany: 24-02-2015, 17:51   

Przykładów z Naruto czy Bleacha nie było z bardzo prostego względu - nie oglądałyśmy ;] Jeśli możesz służyć przykładami z tych anime, to będziemy mogły poszerzyć zestawienie.

Fakt, że posłużyłyśmy się także innymi przykładami, choć tytułu są poniekąd na pograniczu - na przykład na Tanuki SnK jest sklasyfikowany jako shounen. Nawet jeśli nie jest klasycznym przykładem gatunku, to zawiera przynajmniej jego elementy.

_________________
RECENZJE ANIME

http://suzuri.blog4u.pl/
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 24-02-2015, 18:34   

lichotka napisał/a:

Fakt, że posłużyłyśmy się także innymi przykładami, choć tytułu są poniekąd na pograniczu - na przykład na Tanuki SnK jest sklasyfikowany jako shounen. Nawet jeśli nie jest klasycznym przykładem gatunku, to zawiera przynajmniej jego elementy.

To jest głównie kwestia mangi - klasyfikacja "shounen" czy "shoujo" bierze się z pisma, w którym się ukazuje dana manga. Stąd takie właśnie kwiatki, jak Pandora czy SnK mające klasyfikację shounenu.
Natomiast pojęcie "shounen" i "shoujo" dostały też drugie znaczenie, niepoprawne, ale znacznie częściej używane i mieszające się z pierwszym, oficjalnym - shounen jako seria z bijatykami, nakamą itp (ala własnie Naruto, One Piece, Magi itd), a shoujo - lekkiego romansu.

lichotka napisał/a:
Jeśli możesz służyć przykładami z tych anime, to będziemy mogły poszerzyć zestawienie.

Obawiam się, że musiałbym je sam obejrzeć/przeczytać, ponieważ tego nie zrobiłem (Naruto odłożyłem po około 50 odcinkach, Bleach zepsuł się zanim zdążyłem zacząć czytać, w związku z czym go nadal nie zacząłem).

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Sebaar Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 12 Lip 2012
Skąd: Somewhere in time...
Status: offline
PostWysłany: 24-02-2015, 19:18   

Brakuje mi tu dwóch częstych motywów, czyli pokonany w pierwszych odcinkach przeciwnik zostaje członkiem drużyny/sojusznikiem (co w skrajnym przypadku widzieliśmy w Jojo Stardust Crusaders) oraz motyw "zabili go i uciekł", czyli wręcz nieusuwalność z fabuły pewnych postaci- w tym przypadku zdecydowanie króluje tu Bleach.

Dorzucę jeszcze motyw kilkuletniego skoku w czasie (najczęściej to 2 lata) np. Naruto, One Piece czy Fairy Tail. W końcu po kilku latach wychodzenia mangi bohaterowie też muszą nieco dorosnąć do czytelników, przy okazji zamiast zanudzać ich szczegółami treningu autor może od razu rzuć kilka "super" technik.

_________________
...a poza tym uważam że Toaru Majutsu no Index powinno dostać kolejny sezon.

The goddess of victory is waving her underwear in your faces!
Fritz Josef Bittenfield
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Melmothia Płeć:Kobieta
Sexy Chain Smoker


Dołączyła: 09 Lut 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 24-02-2015, 19:49   

To ja dodam tu i ówdzie jeszcze dwa bardzo shounenowe shouneny przygodowe (zwykle dodaje to "przygodowe", żeby odróżnić np. od romansów shounen):

Święta martwa lub zaginiona matka

Luffy z One Piece'a i jego brak matki czy chociażby jakichkolwiek wspomnień o matce (niemniej jednak do końca serii może jeszcze ktoś wypłynie).

Gon z Hunter x Hunter nie chce nawet nic wiedzieć o swojej matce, więc i my nic nie wiemy.

Wielka więź między rodzeństwem

Przybrane rodzeństwo z One Piece'a:
Spoiler: pokaż / ukryj
Luffy, Ace i Sabo.


Nakama

Cały One Piece to jedna wielka eksploatacja motywu "nakama". W żadnym innym shounenie nie widziałam aż takiej jego kondensacji.

Żarłok

Jak wyżej... Luffy.

Guzik Berserka

Ponownie Luffy...

Gon z Hunter x Hunter też taki ma, ale jego wciśnięcie nieciekawie się dla niego kończy.

Obietnica

Luffy zostanie Królem Piratów.

Miecz zawsze modny

Zoro ma trzy miecze! (One Piece).

Dzień Sądu

Chimera Ant Arc w Hunter x Hunter.

Pozwoliłam sobie ukryć spoiler. Tren

_________________
"Słowo ludzkie jest jak pęknięty kocioł, na którym
Wygrywamy melodie godne tańczącego niedźwiedzia,
Podczas gdy chcielibyśmy wzruszyć gwiazdy"
G.F.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
lichotka Płeć:Kobieta


Dołączyła: 21 Lut 2015
Status: offline
PostWysłany: 26-02-2015, 18:31   

Daerian napisał/a:
To jest głównie kwestia mangi - klasyfikacja "shounen" czy "shoujo" bierze się z pisma, w którym się ukazuje dana manga. Stąd takie właśnie kwiatki, jak Pandora czy SnK mające klasyfikację shounenu.


Mnie zastrzeliło zakwalifikowanie Darker Than Black jako shoujo. Ale poprawne czy nie - taka klasyfikacja jednak daje pewien ogląd na tematykę.


Sebaar napisał/a:
pokonany w pierwszych odcinkach przeciwnik zostaje członkiem drużyny/sojusznikiem


W takim Fairy Tail przechodzenie przeciwników na dobrą stronę mocy jest nagminne ;] Głównie z powodu Mocy Nakama.


Sebaar napisał/a:
oraz motyw "zabili go i uciekł", czyli wręcz nieusuwalność z fabuły pewnych postaci- w tym przypadku zdecydowanie króluje tu Bleach.


Te wszystkie sceny, kiedy bohater wydaje się martwy, a potem (nie)oczekiwanie powraca cały i zdrowy... Zwłaszcza FT zdaje się mieć wybitną niechęć do zabijania bohaterów (proszę bez spoilerów z mangi).


Sebaar napisał/a:
Dorzucę jeszcze motyw kilkuletniego skoku w czasie (najczęściej to 2 lata) np. Naruto, One Piece czy Fairy Tail.


To chyba tyczy się przede wszystkim shounenowych tasiemców po kilkaset odcinków...


Melmothia - wygląda na to, że choć nie oglądałyśmy One Piece, udało nam się jednak wychwycić motywy charakterystyczne ;] To oznacza, że lista znalazła swoje potwierdzenie.
W Hunter x Hunter też wychwyciłam sporo elementów, acz pełniej się wypowiem, jak skończę oglądać. Tutaj też zaobserwowałam sporą dawkę Nakama.

Może jeszcze warto wymienić nieustępliwość i niepoddawanie się, bez względu na okoliczności. Zwłaszcza ten moment, gdy bohater jest na skraju wyczerpania, a jednak zbiera się w sobie i pokonuje przeciwnika, z którym nie mógł dać sobie rady przez co najmniej pół odcinka.

_________________
RECENZJE ANIME

http://suzuri.blog4u.pl/
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 26-02-2015, 21:13   

lichotka napisał/a:
Mnie zastrzeliło zakwalifikowanie Darker Than Black jako shoujo. Ale poprawne czy nie - taka klasyfikacja jednak daje pewien ogląd na tematykę.

Pierwsza manga o Darker than Black to JEST shojec i nawet popełniłam na ten temat recenzję. Wszystko od kreski, po fabułę wskazywało na shoujo i jak mi nie wierzysz sprawdź sama, acz nie polecam tykać tego czegoś.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
lichotka Płeć:Kobieta


Dołączyła: 21 Lut 2015
Status: offline
PostWysłany: 26-02-2015, 21:44   

Tren - Borze Liściasty O.o Spojrzałam tylko na kreskę. Hei z anoreksją...

_________________
RECENZJE ANIME

http://suzuri.blog4u.pl/
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 26-02-2015, 23:49   

Owszem, za to drugą mangę, Darker than Black - Shikkoku no Hana, możesz sprawdzić, bo jest blisko poziomu pierwszego sezonu i ma całkiem ładną kreskę.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group