FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
  Kuchnia orientalna
Wersja do druku
Varda Płeć:Kobieta
ko-tek!


Dołączyła: 23 Paź 2005
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 10-02-2006, 22:31   

Tak, ale... Gotowce sa:
a) stosunkowo drogie na dluzsza mete
b) niezdrowe
c) bardzo niezdrowe
d) makabrycznie niezdrowe

*kot kupil szmatlawca kobiecego dla plytki DVD*
O, jest przepis na japonska zupe z groszkiem. Przepisze Wam przepis, moze ktos pokusi sie o przetestowanie, czy to zjadliwe? :)

4 porcje
czas przygotowania: 30 minut [akurat...]

Skladniki:
15 dag mrozonych straczkow zielonego groszku
4 mrozone paluszki krabowe [uwazac na firme, gdyz jedna produkuje paluszki rybne o smaku kraba...]
25 dag filetow z morskiej ryby [jakiejkolwiek?]
20 dag mrozonych miniaturowych osmiorniczek [ciekawe, gdzie ja je znajde w tej mojej dziurze...]
1 por - tylko biala czesc
15 dag makaronu (nitki)
1 l buliony rybnego (instant) [pewnie chodzi o dashi]
100 ml jasnego sosu sojowego (dostepny w sklepach orientalnych) [ohoho, nie wiedzialam ;)]
2 lyzeczki cukru
1 lyzka miodu pitnego [i druga... i trzecia... *hic* :)]

1. Groszek obgotuj w osolonym wrzatku (ok. 3 min.), osacz. Rozmrozone paluszki krabowe pokroj na kawalki, ryby w kostke, a por w paseczki. Makaron ugotuj w lekko osolonej wodzie (ok. 10 min.). W garnku podgrzej bulion, wloz ryby, osmiorniczki i por, gotuj 4 minuty.

2. W rondelku wymieszaj sos sojowy z cukrem oraz alkoholem, zagotuj i wlej do zupy. W miseczkach uloz porcje makaronu, groszku i paluszkow krabowych. Zalej zupa, podawaj natychmiast.

Hm... Nie brzmi skomplikowanie. Moze kiedys sie skusze.

_________________
A good witch harms none, a better witch laughs at the good witch.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 11-02-2006, 13:22   

Kamjia napisał/a:
Przecież wcale nie sądzę, że to źle, że "ten ktoś" tak sobie poczyna w kuchni! :)


Nie odbieram tego w ten sposób. Po prostu tłumacze przyczyne takiego stanu rzeczy.

Kamjia napisał/a:
Bo przeciez mógłbyś sobie kupować gotowce, jak jakieś tam pierogi i mieć je w 10 minut gotowe, a nie pomykać po markecie szukając jakiś ambitniejszych składników


Mój brat tak próbował. Po miesiący przestał, kiedy zaczęły mu się łamać paznokcie i wypadać włosy...

Co do ambitniejszych składników - o ile kuchnia japońska wymaga okropnych nakładów okropnie drogich i okropnie rzadkich rzeczy, to kuchnia chińska - nawet najdziksze przepisy - jest w większości wypadków w zasięgu lepiej zaopatrzonego sporzywczaka (czasem wzmocnionego o zawartość sklepu rybnego).

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Silent Angel Płeć:Kobieta
*Hermit*


Dołączyła: 20 Lut 2006
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 21-02-2006, 21:26   

Niestety kuchnia japońska jest dosyć pracochłonna i droga, bo w specjalne składniki trzeba niemało zainwestowac i to jest niestety fakt. Ostatnio w sklepie widziałam gotowe "sushi" w plastikowych opakowaniach. Aczkolwiek sushi z żółtym serem wzbudziło we mnie podejrzenia...

A tak na marginesie to moze ktoś natknął się na sprawdzony przepis na onigiri?

_________________
At night, the town is quiet like the bottom of the ocean
I continue down the road by myself
Guided by the distant voice
I keep searching for the soft blue light

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
8822302
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 22-02-2006, 15:15   

Silent Angel napisał/a:

A tak na marginesie to moze ktoś natknął się na sprawdzony przepis na onigiri?


Kuchnia japońska może jest nie tyle droga (w necie widziałem całkiem konkretne sklepy, nie miałem jednak okazji kożystać), co snobistyczna i ceny produktów są mocno windowane, bo taki japiszon nie zjadłby czegoś w normalnej cenie, bo by się zatruł...

Sushi (czyli ryż w wodorosatch, z przyprawami i dodatkami) występuje w różnych wariantach (widziałem np. na przepis na takie z wołowinom), więc czemu nie z serem (ale to już chyba kuchnia nexus).

O onigiri sprawdzone pytaj Raula, on ma spore doświadczenie. Moge poszukać przepisu, może mam, ale nie próbowałem tego robić.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 24-02-2006, 01:58   

Varda napisał/a:
1. Groszek obgotuj w osolonym wrzatku (ok. 3 min.), osacz. Rozmrozone paluszki

/me wrócił zmarźnięty z dworu... wyobraził sobie gotowanie jednego groszka, a potem 'osaczanie' go zmarzniętymi paluszkami... @.@
...
ROFLMAO __^__ niech mnie ktoś przytrzyma...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Varda Płeć:Kobieta
ko-tek!


Dołączyła: 23 Paź 2005
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 02-03-2006, 22:32   

Zegarmistrz napisał/a:
O onigiri sprawdzone pytaj Raula, on ma spore doświadczenie. Moge poszukać przepisu, może mam, ale nie próbowałem tego robić.

Co to za filozofia zrobic onigiri...?
Mowiac bardzo uproszczenie: kulka ryzowa w srodku z lososiem czy sliwka [do kupienia w Warszawie, cholernie drogie].
Wyglad? W openingu do Fruit's Basket jest ;P
A na powaznie... *szuka linkow do stron*
Pierwszy odpada, cos dziwnego tam teraz zamieszczono...
Ta strona ma duzo naprawde ciekawych przepisow z japonskiej kuchni. Polecam goraco.
Ewentualnie jeszcze to...
A pod tym linkiem kryje sie przydatny slowniczek dot. japonskiego jedzonka.

_________________
A good witch harms none, a better witch laughs at the good witch.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Silent Angel Płeć:Kobieta
*Hermit*


Dołączyła: 20 Lut 2006
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 19-03-2006, 11:58   

Chyba najlepsza strona jaką znalazłam a temat przygotowania japońskich przysmaków. Wszystko napisane jest jak robić krok po kroku i wyjaśnione są wszystkie pojęcia które pomoga nam w przygotowaniu składników. Pozatym sa one pisane przez samą japonkę, więc nie ma mowy o jakiś dziwnych europejskich spaczeniach i dodatkach które czasem mogą się pojawić w takich przepisach ;]

http://www.nsknet.or.jp/~tomi-yasu/index_e.html

W linkach rónież można znaleźc parę ciekawych stron także z przepisami na japońskie dania.

_________________
At night, the town is quiet like the bottom of the ocean
I continue down the road by myself
Guided by the distant voice
I keep searching for the soft blue light

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
8822302
marek
Gość
PostWysłany: 12-04-2006, 22:37   

Witam
a ja mam prosbe na tylko jeden przepis wiem ze moze urazic kilka osob ale coz SZUKAM PRZEPISU NA SAKE zna ktos ?? jesli nie chcecie podawac officjala poprostu napiszcie na meila ;] bedze BARDZZZZO wdzieczny szukam juz od dawna ale nigdzie nie ma ;/ tosiekblack@o2.pl
ps. jestem juz po 18++ (830 dni :P)
Powrót do góry
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 13-04-2006, 13:53   

Zegarmistrz, no nie calkiem. ceny do kuchni japonskiej sa tak windowane bo oni musza miec w tej restauwacji SWIEZYCH ryb na obsluzenie N gosci co to moga sie wkazdej chwili zwalic, no wiec ci co przychodza musza placic za te ryby ktore zostana wywalone bo juz nie beda dosc swieze na sushi - zapominaz ze takie cos w produkcji masowej jest znacznie drozsze
Powrót do góry
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 13-04-2006, 14:03   

Bianca - ja nie mowie o restauracjach, tylko o składnikach dostępnych w sklepie. Wiadomo, restauracje rządzą się własnymi prawami.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 13-04-2006, 14:33   

Zegarmistrz, a ktory yapiszon ci bedzie sam to sushi gotowal? ;)

to jest raczej liczone na albo fana (czytaj, jak hobby to kosztuje) albo kogos kto sie na tym wychowal (zarobki sredniego japonczyka)
Powrót do góry
Mariko Płeć:Kobieta
wanna-be seiyuu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Status: offline
PostWysłany: 14-04-2006, 20:30   

Pozostaja sushi bary z sushi na zimno tudziez goraco wedle gustu. Dobre. Ale drogie. T_T Kuchnia chinska za to jest nedroga i bardziej moze posmakowac. Bo zbyt duza ilosc surowych ryb na zoladek nieprzywyczajony do takich manewrow to tez niebyt. Stwierdzilam natomiast, ze sos sojowy to jak nasze maggi, tylko nieco bardziej intensywny w smaku. Wasabi faktycznie ostre jak pieron, ale dobre na surowa rybcie.:> Ikra tez dobra, ale droga. Generalnie najpierw zarobie potem bede jadla cos z japonskiej kuchni. A na razie zadowole sie chinska;P
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-04-2006, 10:17   

Sos sojowy? Dobry powinien być intensywniejszy w smaku niż magii. Ponadto zawiera znacznie mniej soli i glutaminianu sodu. Ponadto dzieli się na kilka rodzajow, o rożnych właściwościach. Np. duszone w ciemnym sosie aż do odparowania wywaru mięso powinno zrobić się czerwone (najlepszy efekt jaki widziałem to w dobrym świetle był przy-odrobinie-optymizmu-lekko-czerwono-brązowy). To, co sprzedają w naszych sklepach to jednak bardzo się od maggi nie różni... Zdarzało mi się stosować zamiennie, choć wole sos (mniejsze ryzyko przesolenia potrawy).

A kuchnia chińska rzeczywiście jest smaczna i niedroga. Tylko rodziny nie mogę przekonać, że mięso + ananasy z puszki to dobry pomysł.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
kirara
Gość
PostWysłany: 25-04-2006, 14:41   

co do onigiri:

przepis na 4 porcje

- 250 g ryzu tego specjalnego do sushi
- platki nori
- puszka tunczyka w oliwie (ja czasami robie z lososiem)
- lyzeczka octu ryzowego
- plaska lyzka cukru
- moze byc sol (ja dodatje lyzke sosu sojowego)

teraz bedzie kupa zabawy z ryzem
nalezy go tak dlugo plukac w sitku az woda bedzie czysta. potem zostawic na 30min w wodzie. nastepnie proporcjonalnie do ilosci ryzu wlac tyle wody go garnka. szybko doprowadzic do wrzenia. gotowac 10 min, na nastepne 10 - 15 odstawic. potem dodac cukier, soje i ocet ryzowy, dobrze wymieszac. zostawic do ostudzenia.

potem mokrymi lapkami lepic kulki i zagniesc do srodka tak zeby wsadzic tam potem lyzeczke farszu. zaknac i postarac sie zeby z tego wyszedl trojkat. potem obwiazac paskien nori.

i cacy. mozna doprawic ryzyk furikake gotowa osypka do ryzu.
Powrót do góry
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 25-04-2006, 15:37   

Zegarmistrz napisał/a:
Sos sojowy? Dobry powinien być intensywniejszy w smaku niż magii.
Mówisz o ciemnym? zgoda... Ale te "magii" i insze trucizny są głównie słone, więc to kiepski punkt odniesienia.
Zegarmistrz napisał/a:
Ponadto zawiera znacznie mniej soli i glutaminianu sodu.
Fakt! Właściwie niemal wszystkie które widziałem, zwłaszcza chińskie, to zabarwiony na brązowo koncentrat soli i glutaminianu sodu. Obrzydliwe.
Zegarmistrz napisał/a:
To, co sprzedają w naszych sklepach to jednak bardzo się od maggi nie różni...
Znów święta prawda. Ale ale, w De Care (online) i w wielkich miastach (np. Carrefour Arkadia W-wa) od pewnego czasu pojawia się Kikkoman. Jego wprawdzie warzą w Holandii, ale spółka jest japońska, marka i co ważne - receptura, też.

Odkąd trafiłem na Kikkomana, wszelkie inne sosy wyszły u mnie z użytku - pasuje mi nawet zamiast soli do jajecznicy.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 5 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group