FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
  Kuchnia orientalna
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 26-02-2007, 15:23   

Wołowina duszona w sosie sojowym (Koreańska)

250 gram wołowiny na pieczeń
1 zielona papryka
1 por
olej (roślinny)
8 ziemniaków
3 papryczki chili lub czereśniowej albo 6 łyżeczek chili
4 roztarte ząbki czosnku
1 łyżka soli
1 łyżka cukru
1 łyżka imbiru
5 łyżek ciemnego sosu sojowego
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżeczka czarnego pieprzu
2 szklanki wody

1) Kroimy pora w krążki, mięso w paski 1 cm na 4cm, papryke tak jak mięso.
2) Rozgrzewamy olej (roślinny), smażymy na nim na brązowo wyzej wymienione składniki.
3) Całość zalewamy wodą.
4) Dodajemy pocięte tak jak mięso ziemniaki oraz przyprawy.
5) Całość dusimy, aż ziemniaki zmiękną, a połowa sosu wyparuje. Ziemniaki nie powinny się rozgotować.

Uwagi: na początku myślałem, że znowu przegiąłem, na szczęście jednak ziemniak zawierają dużo skrobi, która ma właściwości zagęszczające i osłabiające smak. W czasie gotowania potrawa zrobiła się więc troche łagodniejsza, na tyle, że zdołałem ją zjeść. Ja uważam ją za bardzo smaczną, ale nie polecam osobom, które nie lubią ostrych dań.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 18-04-2007, 21:00   

Zupa z zielonej herbaty: podbno japońskie (źródło mało wiarygodne)
Litr Dashi
20 deko mięsa z kurczaka
Torebka ryżu
2 torebki zielonej herbaty (takiej najtańszej, innej szkoda)
2 łyżki sosu sojowego

Przepis jest bajecznie prosty. Wrzućcie wszystko do garnka i gotujcie 20 minut. Przed podaniem wyłówcie torebki z herbaty.

PS. Jeśli ktoś jest zainteresowany. W tym tygodniu Poradnik Domowy dodał książkę kucharską 50 przepisów prosto z Japonii. Raczej wątpie, żeby były one jakoś szczególnie wartościowe, ale może będą przypominać oryginalną kuchnie i może będą dawać się wykonać z naszych składników.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Juri Płeć:Kobieta


Dołączyła: 23 Kwi 2007
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 24-04-2007, 16:11   

Jeśli chodzi o kuchnie orientalną, to wraz z koleżanką robiłyśmy sushi - dwa rodzaje. Ryż latał dosłownie wszędzie.

Opierając się na znalezionym przepisie, nie wyszło to tak jak chciałyśmy. Ryż się nie kleił, nie można było go zlepić z rybą. Do tego gotując ryż zdolnie go przypaliłyśmy, garnek poszedł do śmieci po tych eksperymentach. Oprócz tego, ponieważ nie miałyśmy sake ani białego wina, to dodałyśmy wódkę do gotowanego ryżu. Strasznie było czuć, a było to mała ilość, około 3 łyżek stołowych. Ah.. i jeszcze łosoś kupiony w sklepie.. musiałyśmy go filetować.
W końcu skończyło się na tym, że za trzecim razem (trzecią porcją) robiłyśmy na swój własny sposób. Ludzie się nie potruli, nikt nie miał potem kłopotów żołądkowych i chwalili że dobre ^^

To mnie przekonało, że surowa ryba nie jest zła, z odpowiednimi składnikami smakuje naprawdę dobrze. A przesadzona ilość wasabi może niemalże wypalić kubki smakowe xD Do tego te prasowane wodorosty, one są przepyszne!
Jedyne co brakowało to imbir, zapomniałyśmy o nim. Ale po jakimś czasie kupiłyśmy korzeń i same zamarynowałyśmy. Tylko boję się teraz tego tknąć, nie wiadomo co z tego wyszło^^;;
Zawsze mogę umieścić przepis na sushi, ale ostrzegam, byłoby w nim trochę wkładu z mojej strony:P

_________________
"Nie ma w tym niczyjej winy, to nie żaden błąd
Czasem, ot tak bez przyczyny trafia cię jak grom
Czasem tak bez dania racji z siłą setek rózg
Nagle ot tak przy kolacji trafia prosto w mózg."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kropla Płeć:Mężczyzna
Mykoidalny tentakl


Dołączył: 25 Cze 2006
Skąd: Suchedniów city
Status: offline
PostWysłany: 27-04-2007, 07:35   

Juri napisał/a:
Oprócz tego, ponieważ nie miałyśmy sake ani białego wina, to dodałyśmy wódkę do gotowanego ryżu. Strasznie było czuć, a było to mała ilość, około 3 łyżek stołowych.


3 łyżki stołowe wódki to mało? :D
Chociaż tyle, że nie dodałyście jakiejś żubrówki czy innej żołądkowej;)

_________________
Jak po nocnym niebie sunące białe obłoki nad lasem...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
1148869
Juri Płeć:Kobieta


Dołączyła: 23 Kwi 2007
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 27-04-2007, 21:14   

Te trzy łyżki to w gruncie rzeczy jak jeden kieliszek. Nie było mało, ale też nie za dużo;D Dobrze, że potem to i tak w ryż wsiąknęło, więc najmocniejszy zapach był w gruncie rzeczy tylko podczas gotowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 27-04-2007, 21:47   

Bo alkohol wyparował. Alkohol paruje szybciej niż woda i cała wodka, jaką wlano do ryżu ulotniła się.

Prawde mówiąc nie wiem, czy jest sens dodawania wodki w zastępstwie sake do gotowanego ryżu. Niestety nie miałem do czynienia z tym napojem, a kuchnie japońską znam dość powierzchownie. Alkohol jednak w gotowaniu stosuje się zwykle na dwa sposoby:

1) Do marynat.
2) Jako przyprawe.

W pierwszym wypadku alkohol stosowany jest po to, żeby mogł wejść w reakcje z białkiem i częściowo je zdenaturyzować. Najczęściej robi się tak z potrawami mięsnymi, zwłaszcza z mięsa twardego (np. wołowiny). Dodanie wodki lub innego alkoholu powoduje po prostu, że mięso, które w nim poleży kilkadziesiąt minut do kilku godzin mięknie.

Jeśli jest to cel, dla ktorego dodajemy alkoholu do dania, to zwykła wodka (oczywiście w mniejszych proporcjach) powinna wystarczyć. Odradzałbym natomiast rzeczy, które mogłyby zmienić smak dania.

Drugi sposob to stosowanie alkoholu jako przyprawy. Tak używa się np. w Japonii mirinu (jest to ryżowe wino, używane głównie w celach kuchennych) oraz niektórych win i winiaków w Europie. Zwykle używa się do tego alkoholi o specyficznych smakach. Samo wlanie procentów do dania nic wówczas nie da i nie ma sensu zastępować ich jakimiś substytutami...

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Juri Płeć:Kobieta


Dołączyła: 23 Kwi 2007
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 29-04-2007, 11:41   

Zegarmistrz napisał/a:
Prawde mówiąc nie wiem, czy jest sens dodawania wodki w zastępstwie sake do gotowanego ryżu. Niestety nie miałem do czynienia z tym napojem, a kuchnie japońską znam dość powierzchownie.

Za pierwszym razem też zastanawiałam się nad tym czy w ogóle jest sens... Dlatego już przy następnym gotowaniu ryżu odpuściłyśmy sobie.

Alkohol był też potrzebny do zaprawy, którą potem już ugotowany ryż skraplało się. Składała się ona z octu ryżowego, cukru, soli i miała być jeszcze dodana sake. I znowu za pierwszym razem posłużyłyśmy się wódką. Tu nie miałam pojęcia czy jej brak, lub dodanie zmieni cokolwiek. Za drugim podejściem nie dodałyśmy alkoholu i ja różnicy jako takiej nie odczuwałam.

Jeśli, z tego co napisałeś Zeg, alkohol stosuje się na dwa sposoby, to mogłyśmy go nie dodawać i do ryżu i do zaprawy.
Ale ja wychodzę z założenia, że poeksperymentować zawsze można;]

_________________
"Nie ma w tym niczyjej winy, to nie żaden błąd
Czasem, ot tak bez przyczyny trafia cię jak grom
Czasem tak bez dania racji z siłą setek rózg
Nagle ot tak przy kolacji trafia prosto w mózg."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 07-06-2007, 14:17   

Na zamówienie ustne:

Imbir marynowany danie kuchni Japońskiej

(Ostrzeżenie: ja tego sam jeszcze nie robiłem, ale miałem okazje jeść. Znam za to przepis i ponieważ mnie proszono, to podaje)

600g kłącza imbiru
500 mln octu ryżowego lub łagodnego octu winnego
150 g cukru
1 łyżeczka soli

1) Imbir obrać ze skórki i pokroić w plasterki, jak ogórek na mizerie.
2) Zagotować wode i spażyć nią imbir.
3) Opłukać bierzącą wodą i odstawić na sitku, by wysechł.
4) Zmieszać sól, cókier i ocet.
5) Mieszanine postawić na ogniu i trzymać na nim, aż cały cukier się rozpuści. Niedopuścic do zagotowania się mieszaniny.
6) Przełożyć imbir do słoiczka i zalać mieszaniną, tak, żeby cały był przykryty.
7) Poczekać aż płyn ostygnie. Wówczas to zakręcić słoiczek.
8) Trzymać 7-8 dni, dopiero potem jeść.

Wygląda to jako taka jakby sałatka. W smaku jest imbirowo-ostre (6/10 wedle skali tanuka), troche kwaśne. Tradycyjnie jada się to między daniami, szczególnie między kolejnymi porcjami sushi, troche podobnie jak u nas sałatkę lub surówke. Raczej jest dodatkiem. Ma bardzo odświeżający smak oraz dodatkowo pobudza apetyt.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 07-04-2008, 12:49   

Składniki:
400g mięsa z kurczaka
4 łyżki sosu sojowego
200g pędów bambusa
1 duża cebula
posiekana papryczka chili (1 do 3 w zależności od gustu)
olej
1 przeciśnięty przez praskę plaster imbiru
szklanka rosołu
3 gniazdka anyżu gwieździstego


Sposób przygotowania:

1) Mięso należy pociąć w paski długości około 2-3 cm. Nalać do miseczki sos sojowy i zanurzyć w nim na 10 minut.
2) W tym czasie przygotować pozostałe składniki, tnąc je na podobnej wielkości paski.
3) Nalać na patelnie olej, rozgrzać go i podsmażyć na nim cebule, kiełki. Odcedzić kurczaka i dodać do warzyw.
4) Gdy mięso przybierze biały kolor należy wymieszać rosół, pozostały sos sojowy, imbir, chili i anyż. Dodać do do potrawy i gotować około 10 minut. Podać z ryżem.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Beryl Płeć:Kobieta
jej mroczny majestat


Dołączyła: 18 Kwi 2005
Status: offline
PostWysłany: 12-04-2008, 20:12   

Zegarmistrz napisał/a:

Tradycyjnie jada się to między daniami, szczególnie między kolejnymi porcjami sushi, troche podobnie jak u nas sałatkę lub surówke. Raczej jest dodatkiem. Ma bardzo odświeżający smak oraz dodatkowo pobudza apetyt.

Czy jak dodam trochę czerwonego barwnika to zabiję ten imbir, czy nie ma to wpływu na jakość?

I jeszcze jedno pytanie - robiłam dziś w ramach deseru dorayaki i mocno przesadziłam z ilością anko. Czy ktoś ma pojęcie, jak to cholerstwo przetrzymywać i ile wytrzymuje? Da się np. zamrozić albo zrobić weka, czy powinnam jednak zużyć od razu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-09-2008, 22:45   

Wieprzowina podsmażana ze szpinakiem
olej
2 ząbki czosnku
1 cebula
300g mięsa świniaka (ja użyłem karkówki, podobno z szynką i schabem też jest dobre)
filiżanka lub dwie przygotowanego szpinaku
szklanka rosołu z kury
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka cukru

1) Cebule pociąć w piórka, mięso w dwucentymetrowe kawałki, czosnek wydusić w prasce
2) Rozgrzać olej. Dodać doń cebule i czosnek. Smażyć na lekki brąz.
3) Dodać mięso i podsmażyć.
4) Dodać rosół i szpinak. Dusić aż szpinak zmięknie.
5) Doprawić sosem i cukrem. Dodusić jeszcze kilka chwil.

Danie bardzo smaczne.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 30-04-2009, 22:20   

Omletowa Roladka z Anime dla Moshi - japońskie

Składniki:
6 jajek
5 łyżeczek dashi lub zamiennie bulionu rybnego albo lekkiego rosołu drobiowego
1/2 łyżeczki soli
2/3 łyżeczki jasnego sosu sojowego
2/3 łyżeczki cukru

Narzędzia:
prostokątna patelnia o płaskim dnie lub podobny wynalazek.

Przygotowanie
1) Jajka rozbić. Umieścić w jednym pojemniku z resztą składników i delikatnie wymieszać w jednolitą masę.
2) Lekko naoliwić patelnię i postawić ją na małym ogniu. Nalać do niej masy omletowej, tak, by pokryła całą równomierną warstwą nie grubszą, niż kilka milimetrów. Poczekać, aż się usmaży i zwinąć w rulonik. Powinien mieć on około 3 centymetrów wysokości Przytrzymać go kilka chwil na patelni uważając, by się nie przypalić i zdjąć. Pokroić w porcje mieszczące się w ustach.

Tu jest instruktarz filmowy:
http://www.youtube.com/watch?v=ja8fCHS4aRI

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 03-10-2009, 22:59   

Kurczak po indyjsku zgodny z obietnicą

Skład:
1 łyżeczka mięty
2 ząbki czosnku
1 cebula
4 łyżki masła
2 łyżeczki proszku curry
1 szklanka rosołu
300 gram kurczaka
trochę mielonej kolendry
1 listek laurowy

2 chleby naan lub pszenne tortille

1) Siekamy cebule i czosnek.
2) Rozgrzewamy masło, dusimy weń cebule i czosnek na złoto.
3) Dodajemy kurczaka, dusimy do piałości.
4) Zalewamy rosołem. Przyprawiamy. Gotujemy aż większość rosołu wyparuje.
5) Nakładamy na tortille i zawijamy. Dobre bardzo.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
kasiak Płeć:Kobieta

Dołączyła: 30 Kwi 2011
Status: offline
PostWysłany: 30-04-2011, 20:51   

mam pytanie w temacie kuchni orientalnej;) czy byliscie może w restauracji Orchidea w wawie? wiem ze to może nietypowe pytanie ale za miesiąc mam urodziny i chciałam tam zaprosić znajomych. Słyszałam, że mają tam pyszne i oryginalne jedzenie, ale poki co nie miałam jeszcze okazji spróbować. Jesli ktoś może mi doradzić to będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Elza Płeć:Kobieta

Dołączyła: 01 Kwi 2015
Status: offline
PostWysłany: 01-04-2015, 08:05   

Ale to jest orientalna kuchnia? Ja jestem z Krakowa i czasami na imprezy zamawiamy dania z restauracji Mekong, jeżeli to kuchnia właśnie tego typu to warto :) Pyszne jedzonko :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 5 z 5 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group