FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 161, 162, 163 ... 246, 247, 248  Następny
  Ciekawostki przeróżne
Wersja do druku
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2012, 10:02   

Szykują się zmiany w procedurze ślubów kościelnych. "Przypadkowo zaciążeni" mogą mieć problem.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 29-05-2012, 11:20   

Kolejny strzał w stopę...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 29-05-2012, 11:43   

Czy ja wiem? Czytałam gdzieś na ten temat dłuższy artykuł i w sumie nie dziwię się Kościołowi. Wiele młodych osób decyduje się na ślub kościelny bo tak wypada, bo chcą mieć fajną ceremonię w kościele, papierek, bo panna wpadła i rodzice naciskają... Potem po roku - dwóch rozwód, bo to jednak nie to, decyzja była podjęta na szybko, otoczenie wpływało bla, bla, bla. Albo ktoś jest katolikiem i respektuje fakt, że ślub kościelny to nie dodatek do wesela, tylko jeden z najważniejszych sakramentów i nie moża go traktować "lekko", albo nie i bierze ślub cywilny. Nie rozumiem oburzenia niektórych ludzi i haseł w stylu "płacę, to wymagam", to nie firma cateringowa...

Serio, ile "rozwodów kościelnych" (a właściwie stwierdzeń, że ślub w chwili zawarcia był nieważny) ma autentyczne powody, a ile to "zwyczajne rozwody", jakie dostaje się w sądzie? Poza tym, zawsze znajdzie się ksiądz, który da ślub szybko i bez problemów, także zmiany zmianami, a jak komuś będzie zależało na czasie, da sobie radę.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2012, 11:52   

W niektórych krajach zachodnich Kościół zmienił się de facto w urząd do spraw chrztów, ślubów i pogrzebów. Niejako na własną prośbę, liberalizując się po głupiemu (słynne powiedzonko, że "kościół otwarty" to taki, z którego wszyscy uciekają). Ludzie zapomnieli, że bycie jego członkami to nie tylko przywileje, ale też i wymagania. Tak więc uważam, że to dobre rozwiązanie.
Podobnie rzecz się ma z apostazją, na którą niektórzy narzekają, że wymaga dopełnienia pewnych formalności, tymczasem są kraje na zachodzie, gdzie załatwia się ja listem lub mailem.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 29-05-2012, 12:40   

moshi_moshi napisał/a:
Albo ktoś jest katolikiem i respektuje fakt, że ślub kościelny to nie dodatek do wesela, tylko jeden z najważniejszych sakramentów

Jednym z siedmiu najważniejszych ^^

A poważnie to podobają mnie się takie zmiany. Stara mądrość, rzecze, że im trudniej coś osiągnąć, tym jest bardziej wartościowe.

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 29-05-2012, 17:58   

Z jednej strony prawda, do sakramentów powinno się podchodzić poważnie. Z drugiej strony, jak spojrzeć na odpływ wiernych i puste ławki w kościołach... Mam wrażenie, że może się to skończyć nie do końca tak jak hierarchowie by sobie życzyli.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 29-05-2012, 18:22   

Mai_chan napisał/a:
Z drugiej strony, jak spojrzeć na odpływ wiernych i puste ławki w kościołach...

To chyba właśnie przez liberalizm. Wierni nie potrzebują kościoła, jeżeli odstąpienie od niego właściwie nie sprawia im różnicy.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2012, 19:25   

Mai_chan napisał/a:
Z jednej strony prawda, do sakramentów powinno się podchodzić poważnie. Z drugiej strony, jak spojrzeć na odpływ wiernych i puste ławki w kościołach... Mam wrażenie, że może się to skończyć nie do końca tak jak hierarchowie by sobie życzyli.

Bo robi się to za późno. Po Vaticanum II na zachodzie wielu hierarchom odbiło i zaczęli uskuteczniać coś, co katolicyzm zmieniało w protestantyzm. W swoim pozwalaniu na wszystko doszli do tego, że w zasadzie ludziom stało się zupełnie obojętne, czy są w Kościele czy poza nim. Polski kościół, który był w szczególnej sytuacji mając na głowie bolszewię, wprowadzał te zmiany stopniowo i rozsądnie.
Wymowne też jest, że próby tworzenia postępackich frakcji u nas, takich jak "księża-patrioci", "katolicyzm otwarty" czy "kościół łagiewnicki" kończyły się u nas nieodmiennie zgonami tego rodzaju efemeryd. Zupełnie na odwrót niż na zachodzie, gdzie ludzie o poglądach liberalnych stali i stoją do dziś na czele episkopatów. I dzięki nim w większości krajów zachodnich kościół katolicki dogorywa.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 29-05-2012, 20:56   

Slova napisał/a:
To chyba właśnie przez liberalizm.


Polecam lekturę - i nie, liberalizmu na liście problemów nie ma. Nie ma też zbytniego rygoru. Jest natomiast totalny brak empatii, oderwanie od spraw wiernych, zajmowanie się pierdołami i interesowność kleru.

W Irlandii winne zapaści Kościoła były skandale pedofilskie, zaś w Hiszpanii ciągnie się za nim odium czynnej współpracy z reżimem frankistowskim, który dokonał krwawej zbrodni na własnym narodzie. Nie wiem jak w innych krajach, ale nie zdziwiłbym się gdyby i tam wcale nie poszło o politykę kościoła otwartego.

Zresztą o jakim otwarciu my mówimy, skoro oficjalną doktryną Kościoła jest walka z "cywilizacją śmierci", jak raczył ochrzcić współczesną kulturę Jan Paweł II. Czy z czymś określanym w taki sposób można w ogóle wchodzić w dialog?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2012, 21:09   

Cytat:
Zresztą o jakim otwarciu my mówimy, skoro oficjalną doktryną Kościoła jest walka z "cywilizacją śmierci", jak raczył ochrzcić współczesną kulturę Jan Paweł II. Czy z czymś określanym w taki sposób można w ogóle wchodzić w dialog?

Problemy zaczęły się przed JP2, w czasach następujących zaraz po Vaticanum 2. JP2 z kolei był zbyt zajęty walką z komuną, by zajmować się innymi sprawami. Odejście abp. Lefebrve było tego najdobitniejszym przykładem. W tym czasie rezygnowano z kolejnych form tradycyjnej religijności, porzucano stare kościoły i budowano jakieś koszmarki architektoniczne, wchodzono w dialogi z innymi religiami, przekonując, że tak naprawdę różnice między nimi są kosmetyczne. Doszło do takiej paranoi jak niedawno w Austrii, gdzie polski ksiądz wywalił z rady parafialnej jawnego geja, zaś lokalny arcybiskup geja przywrócił. Dziwić się, że taki Kościół mało kogo interesuje?

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2012, 21:31   

Urawa napisał/a:
Doszło do takiej paranoi jak niedawno w Austrii, gdzie polski ksiądz wywalił z rady parafialnej jawnego geja, zaś lokalny arcybiskup geja przywrócił.

Pod naciskiem wiernych, co trzeba dodać. To bardzo ciekawy dylemat jaki ma przed sobą kościół. Jak utrzymać zasady, by nie zrazić do siebie wiernych. Dlatego osobiście cenię sobie Terlikowskiego(chociaż się z nim nie zgadzam), bo trzyma się dogmatów, na co stać niewielu.

Urawa napisał/a:
porzucano stare kościoły i budowano jakieś koszmarki architektoniczne

Porzucanie starych kościołów w Polsce to jakiś mit. Koszmarki faktycznie się zdarzały. U nas na ten przykład na cele kościelne za komuny zaadoptowano restaurację (i jakoś dawała radę). Dopiero niedawno powstał nowy gmach kościoła.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 29-05-2012, 23:42   

Ysengrinn napisał/a:
i nie, liberalizmu na liście problemów nie ma.

Nie wiem, może faktycznie. Jako prawosławny nieco inaczej to postrzegam i uważam, że to ludzie muszą się dostosować do kościoła, a nie odwrotnie.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2012, 06:17   

Slova napisał/a:
ludzie muszą się dostosować do kościoła, a nie odwrotnie.

Jako że to ludzie tak naprawdę są kościołem, nie rozumiem różnicy.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 30-05-2012, 06:41   

Racja, niepoprawnie użyłem zamiennie terminu "wiara" i "kościół".

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 30-05-2012, 09:00   

Wiesz, patrząc na wypowiedzi przeciętnego "wierzącego-niepraktykującego" - najczęściej pojawiają się takie zwroty jak "czarna mafia", "luksusowe samochody", "banda pedofilów", czasami jeszcze "co nam ksiądz może o rodzinie mówić, jak sam &*@$$ ministrantów". Więc tak, liberalizm w pewnym sensie odsuwa ludzi od Kościoła, jeśli ów liberalizm rozumieć jako "liberalne podejście do wybryków księży". Niedostosowanie nauczania do czasów to już inna, choć również istotna sprawa.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 162 z 248 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 161, 162, 163 ... 246, 247, 248  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group