FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 67, 68, 69  Następny
  Kto mi powie... - Edycja 2
Wersja do druku
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 14-09-2009, 21:42   

Odnośnie NGE, to chyba kwalifikuje się końcówka:

Spoiler: pokaż / ukryj
Asuka przeżywa takie załamanie psychiczne, że zamienia się praktycznie w roślinę.

Ale nie wiem, czy to się kwalifikuje.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Shizuku Płeć:Kobieta
Trochę poza sobą


Dołączyła: 15 Lis 2006
Skąd: Z pogranicza światów
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 14-09-2009, 21:56   

Teukros napisał/a:
Na szybko przychodzi mi do głowy tylko Perfect Blue.


Tylko to musi być manga, jako, że temat jest z działu literatura. Asuka miała sporo kompleksów, i prawie jestem pewna, że jej zachowania, pod jakąś chorobę się kwalifikują. Shinji z drugiej strony miał jakiś kompleks na punkcie ojca i też można o nim powiedzieć. Gdyby chodzili do psychologa, na pewno coś by im wykrył;P

A co z xxxholicem, może być? Wszystkie te uzależnienia i dziwactwa, mogą podchodzić pod choroby psychiczne.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
636349
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 14-09-2009, 22:43   

Wiesz, wydaje mi się, że dobrze byłoby określić, co właściwie można podciągnąć pod ten temat jako "choroba psychiczna". Jeżeli to ma być choroba sensu stricto, to ciężko będzie coś znaleźć (właśnie przejrzałem mangi na Tanuki Manga - kwalifikuje się tylko Dziennik z zaginięcia, jeżeli uwzględnić chorobę alkoholową), xxxHolic też niespecjalnie podpada. Jeżeli po prostu dziwaczne zachowanie, to będzie tego od groma. Może dopytaj polonisty?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 14-09-2009, 22:48   

Alkoholizm w zaawansowanym stadium jest fizyczny, organizm się domaga i basta, zostaje do końca życia - chyba pod chorobę psychiczną to nie podchodzi, ale zgaduję.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 14-09-2009, 23:02   

Z mang jest GOGGLE - trauma wywołana szokiem. Ale to jest short.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Altruista
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 15-09-2009, 09:50   

Shizu z mang może Fruit Basket? Tam u jednego z bohaterów można by zdiagnozować Osobowość borderline - czyli taka osoba ma napady gniewu, boi się strasznie, że zostanie odrzucona i robi wszystko by tego uniknąć, działa autoagresywne, odczuwa brak sensu życia. Po prostu taka osoba przechodzi prawdziwą huśtawkę wahań nastrojów.
Powrót do góry
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 15-09-2009, 12:08   

Mars jest niezłym przykładem. Tam jest co najmniej kilkoro bohaterów z ewidentnymi chorobami psychicznymi plus co najmniej jedna "zwyczajna" trauma. Przy czym manga jest wyjątkowo dobra :D

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
CainSerafin
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 15-09-2009, 13:03   

Mai_chan napisał/a:
Mars jest niezłym przykładem. Tam jest co najmniej kilkoro bohaterów z ewidentnymi chorobami psychicznymi plus co najmniej jedna "zwyczajna" trauma.

No cóż, w Marsie mało kto jest w pełni normalny, ale jedynymi postaciami chorymi psychicznie byli Makio Kirishima (pojawia się pod koniec piątego tomu), oraz Shioko Kashino (w końcowych tomach, w retrospekcjach). Pod chorobę psychiczną można by podciągnąć jeszcze Reia, ale on przeżył raczej załamanie nerwowe, a w momencie rozpoczęcia mangi był już mniej więcej (raczej mniej) wyleczony.
Powrót do góry
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 15-09-2009, 13:56   

Cain - tak, toteż o tych bohaterach właśnie myślę. Rei spokojnie też podpada, "zwykłe załamanie nerwowe" w jego wypadku było na tyle poważne, że prawie na sto procent jest na to jednostka chorobowa. Niemniej jednak uważam, że do tematu "sposoby przedstawiania chorób psychicznych" akurat ta manga nadaje się całkiem nieźle. Bez względu na to, czy skoncentrujemy się na Shioko czy na Kirishimie, jest o czym powiedzieć. Bez jaj, nie chodzi o to, żeby dana manga była wypełniona czubkami pod sam sufit, chodzi o to, żeby pokazać ich jako przykład :)

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Shizuku Płeć:Kobieta
Trochę poza sobą


Dołączyła: 15 Lis 2006
Skąd: Z pogranicza światów
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 15-09-2009, 20:21   

Też się zastanawiałam nad Marsem, Rei mi tak średnio odpowiadał, ale rzeczywiście - Makio powinien się nadawać. Pasowałby mi do tych "zlych czubków" i jego problemom poświęcono dość sporo czasu, więc chyba zaproponuję. Co do Fruit Basket - czytałam to po łebkach, a postaci średnio mi się podobały, więc raczej odpada.

Zobaczymy co polonista orzeknie, na temat zaporponowanych przeze mnie tytułów, a jak już odpowie, to się spytam o Marsa jeszcze xD

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
636349
Fei Wang Reed Płeć:Mężczyzna
Łaydak


Dołączył: 23 Lis 2008
Skąd: Polska
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 17-09-2009, 18:13   

Pytanie mam takie:

Jak, w miarę sensownie i z zachowaniem oryginalnego znaczenia (i skojarzeń), przetłumaczyć na "nasz" sformułowanie: kôkôsei gyaru, czy też kogyaru? Jakoś słowo "uczennice" nie wydaje mi się najlepsze, a mój japoński... cóż - nie ma go wcale. ("Zbieram na recenzję").
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 17-09-2009, 18:41   

"Licealistka" (lub -ki, zależnie od kontekstu). Nie znaczy to nic więcej ponad to.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Fei Wang Reed Płeć:Mężczyzna
Łaydak


Dołączył: 23 Lis 2008
Skąd: Polska
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 17-09-2009, 19:12   

Czyli dopiero zangielszczona forma - kogal, choć w zasadzie znacząca to samo, rozróżnia tę grupę od normalnych licealistek?
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 17-09-2009, 19:20   

Problem w tym, że obie te formy znaczą po polsku po prostu licealistka, z czego druga jest skrótem. W naszym języku nie ma nazwy dla tej, powiedzmy "subkultury", czy też stylu, więc musisz albo użyć oryginalnego zwrotu i wytłumaczyć go albo kombinować.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Altruista
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 19-09-2009, 11:23   

Miał ktoś jakieś problemy z demem gry Majesty 2? Mi obraz strasznie skacze gdy przesuwam kursorem myszki po mapce.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 6 z 69 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 67, 68, 69  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group