FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
  jcRPG vs. cRPG

cRPG czy jcRPG?
jcRPG
22%
 22%  [ 9 ]
cRPG
12%
 12%  [ 5 ]
Lubię oba
65%
 65%  [ 26 ]
Nie lubię grać w żadne RPG
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 25
Wszystkich Głosów: 40

Wersja do druku
Syusuke Fuji Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 16 Maj 2006
Status: offline
PostWysłany: 19-05-2006, 11:32   

czemu nie ma opcji tRPGów. Takich jak Final Fantasy Tactics, Vandal Hearts, Hoshigami, Super Robot Wars, Fire Emblem, Tactics Ogre i wiele innych. Jak dlamnie ten gatunek jest najlepszy w RPGach. A jeżeli jRPG to Suikoden 1,2,3,4,5 najlepsze
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3820550
Grahf Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 21 Maj 2006
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 23-05-2006, 16:19   

Lubię obie konwencję. Co prawda zaczynałem w erze psxa od jRPG i później bardzo cięzko było mi przyzwyczaić się do zgoła innego podejścia do tematu w ujęciu cRPG. Niemniej jednak po jakimś czasie polubiłem oba gatunki. W jednym lubię faułę i skomplikowane motywy działania postaci, a w drugim ogrom świata i nieliniowość działań.

Zainteresowało mnie w tym wątku bardzo bezkrytyczne podejście do serii Finalów. Uważam że było wiele bardziej interesujących pod wzgledem fabuły i grywalności jerpegów (szczytem jest tutaj przerost formy nad treścią FF8 - fabułę można streścić w jednym zdaniu): Xenogears (pod względem skomplikowania fabuły i klimatu seria FF nie dorasta mu do pięt), Suikoden, Wild Arms ("jedynka"), Lunar 2 (jezeli pominąć oldschoolową grafikę), Chrono Cross, Breath of fire IV, Tales of destiny 2, Devil`s Deception czy nawet "podróbka" Finali Legend of the dragoon itp.

_________________
In the name of their bastard son
They murdered our forests and beliefs
So your god will forgive?
Yet I shall never!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 23-05-2006, 20:06   

Syusuke Fuji - o tRPGach nie słyszałem, ale IMO nazywanie tego typu gier RPGami jest już przesadą, to praktycznie to samo co nazywanie Diablo hmmm... fRPGiem (fight RPG xD). Oczywiście nie mam zamiaru zaprzeczać istnieniu czegoś takiego (chociaż również nie próbowałem tego potwierdzić ^_- - wierzę na słowo), ale moim zdaniem nie powinna takowa nazwa powstać xP (w tym jest mniej RPGie niż w jRPGu, dużo mniej ^^).
Grahf - niewątpliwie masz rację, że istnieją jRPGi lepsze od FF, jednak ten tytuł jest najbardziej znany i właśnie z nim największa grupa ludzi kojarzy gatunek jRPG ^^.
A odnośnie FF VIII - ma ona tylu samo zwolenników, co przeciwników. Ja osobiście z przyjemnością ją przeszedłem i nie pisz, że fabułę można streścić w jednym zdaniu, bo to akurat jest już nieprawdą.
Powiem jednak, że Chrono Trigger niewątpliwie jest grą dużo lepszą od większości Finali, IMO jedynie VII może się z nim równać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Syusuke Fuji Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 16 Maj 2006
Status: offline
PostWysłany: 23-05-2006, 21:11   

turowy RPG aka startegiczny RPG :) i to jest najlepszy sub gatunek RPGów :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3820550
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 24-05-2006, 08:52   

Tacticsy to podgatunek jrpg'ów, dlatego tez trudno uznawać je za osobną gałąź, to jrpgi tylko że z nieco inną mechaniką walki. Na tej samej zasadzie za jrpg uznaje się tzw action jrpg, czyli wszystko pomiędzy Kingdom Hearts a choćby Final Fantasy: Crystal Cronicles.
Diablo ? W czasach gdy ta gra powstała, została zgodnie uznana za rpg, dyskusje zaczęły się później.
Powrót do góry
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 12:02   

Tyle, że Diablo ma w osbię tyle z RPGa, co taki np. Warcraft.
Tak naprawdę jedyne cechy wspólne z RPGie to:
-rozwój postaci
-kierowanie jedną postacią
i na tym koniec.
Więc nie trudno zrozumieć, dlaczego powstały na ten temat dyskusje ^^.
Tak samo i w przypadku tRPGie być powinno ^^, już same jRPGi są dość odległe od RPG ^_- (chyba każdy wie czym jest tak naprawdę RPGie, nie chodzi mi o cRPGie).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 24-05-2006, 12:31   

Zapominasz o świecie, terminologii, bestiariuszu i realiach, któe w Diablo są żywcem wzięte z AD&D i im podobnych tytułów.
Powrót do góry
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 24-05-2006, 13:49   

Cytat:
Zapominasz o świecie, terminologii, bestiariuszu i realiach, któe w Diablo są żywcem wzięte z AD&D i im podobnych tytułów.


Nie są. Nie mają rzadnego zwiazkuz AD&D. Odsyłam do podręcnzików.

Diablo jest cRPG nastawioną na wątek gamistyczny: rozwój postaci i zabijanie potworów. Jest to jeden z trzech (równorzędnych) elementów gry RPG. W uproszczeniu maksymalnym elementy te to:

Gamiszm - nastawienie na rozwój (mechaniczny postaci)
Symulacjonizm - nastawienie na symulacje postacie (wczuwanie się) i otaczający ją świat.
Narratywizm - nastawienie na przygody, czerpanie przyjemności z wyzwań rzucanych przez grę.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.


Ostatnio zmieniony przez Zegarmistrz dnia 25-05-2006, 13:48, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 24-05-2006, 13:56   

Użyłem AD&D jako synonimu wszystkich rpgów z gatunku heroic fantasy, z których to diablo czerpie.
Widzisz, swego czasu na Iw była nawet dyskusja, czy niektórych części Castlevanii nie należy zunać za rpg, bo skoro mamy rozwój postaci, fabułę a nawet niekiedy możliwośc sterowania więcej niż jedną postacią na raz.
Powrót do góry
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 15:20   

Fabuła znajduje się w 90% gier ^_-, zaś sterowanie więcej niż jedną postacią już odchodzi odsuwa nieco grę od RPG ^_-.
Ale jeżeli przypisywać gry do różnorakich gatunków, bo posiadają nieliczne elementy danego gatunku to nagle by się okazało, że większość gier można zlaiczyć do przynajmniej kilku ^^.
Odnośnie zaś RPG, można sobię to dzielić jak się chce, co nie zmieni jednak mojego zdania, że RPG polega przede wszystkim na odgrywaniu ról (rozwinięcie skrótu chyba każdy zna), a co za tym idzie... raczej nie wiele ma wspólnego z bezmyślną sieczką, no chyba że gramy jakiegoś berserkera O_o (ale nawet taki człek czasem rozmawia ^^).
Zresztą Diablo zostało już dosyć dawno zaliczone do Hack & Slash i IMO wpełni słusznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Grahf Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 21 Maj 2006
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 22:39   

Smoczek napisał/a:
A odnośnie FF VIII - ma ona tylu samo zwolenników, co przeciwników. Ja osobiście z przyjemnością ją przeszedłem i nie pisz, że fabułę można streścić w jednym zdaniu, bo to akurat jest już nieprawdą.
Powiem jednak, że Chrono Trigger niewątpliwie jest grą dużo lepszą od większości Finali, IMO jedynie VII może się z nim równać.

Oj niestety można zmieścić w jednym zdaniu, na tym polega mizeria tej gry. Muzyka też nie zachwyca (od Nobuo Uematsu zawsze wolałem Yasunori Mitsudę). Uważam ponadto że FF VII to również żaden fajerwerk fabularny, ale to już moje osobiste zdanie. Ale masz rację ta seria jest najbardziej popularna i kojarzona z jRPG.

A co do Chrono Trigger to podszedł mi bardziej Chrono Cross (muzyka Mitsudy powala, doskonały 3 płytowy OST, lepszy jest tylko jego do Xenogears). Trigger wydał mi się trochę za bardzo niedojrzały, infantylny miejscami.

_________________
In the name of their bastard son
They murdered our forests and beliefs
So your god will forgive?
Yet I shall never!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 23:07   

Hmmm... w takim razie mam do Ciebie prośbę, chyba domyślasz się jaką ^^. Streść mi w jednym zdaniu fabułe FF VIII (fajnie by było, gdyby zdanie owo nie było wielokrotnie złożonym) xD.
FF VII - masz rację, kwestia gustu. Mi zwyczajnie bardzo się podobały dosyć nieczodziennie wykreowane postacie.
W Chrono Cross nie grałem (nie mam PSX), a w samym CT podobał mi się przede wszystkim sam koncept przenoszenia się w czasie, wydał mi się on na tyle oryginalny, że obok tej gry nie potrafię przejść obojętnie i zwyczajnie ją polubiłem, bardzo podobnie saprawa się ma z P:T (tylko tam jeszcze dochodzi sam świat no i oczywiście grywalność, która zostaje mocno podwyższona dzięki temu, że postać właściwie jest nieśmiertelna).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 25-05-2006, 09:09   

"Organizacja Seed walczy z czarownicami"- to nawet długie nie było...
Dyskusji akademickich na temat wyższości poszczególnych finali raczej nie ma po co tu uskuteczniać, tym bardziej, że ja np. wyznają prymat szóstki.
Zaś co do rpg'ów to jak to powiedział kiedyś jeden z czołowych twórców tego gatunku: "Najsłynniejszą grą rpg jest "Monopoly" bo wcielamy się w niej w postacie robiące to, czego nigdy w życiu robić nie będziemy".
Powrót do góry
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 25-05-2006, 14:29   

Grisznak, w ten sposób to można powiedzieć o fabule każdej gry, np. fallout: "bohater stara się uratować swoją rodzinną wioskę", czy to jednak oddaje całą fabułę gry?
A zdania w stylu zaprezentowanych powyżej są dla mnie nie wiele znaczące, bo monopol w żadnym razie nie oddaje sensu RPGie. Poza tym chciałbym zwrócić uwagę, że początków RPGie upatruje się kilka wieków wstecz (na pewno przed powstaniem monopolu).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-05-2006, 14:48   

Smoczek napisał/a:
Poza tym chciałbym zwrócić uwagę, że początków RPGie upatruje się kilka wieków wstecz (na pewno przed powstaniem monopolu).


Początki RPG datuje się na lata 70 w USA, kiedy dwóch panów pracujących nad systemem strategicznym Chainmall wymyśliło system Dungeons and Dragons. Zeszłego stulecia... Czyli - góra - 36 lat temu. Monopol jest chyba starszy.

Owszem - istnieją osoby, które początków upatrują w pruskich Grach Wojennych (XIX wiek), a nawet zabawach dziecięcych (co pozwala pewnie przesunąc granice do dolnego Karbonu) ale są to próby sztucznego nobilitowania rozrywki.

Smoczek napisał/a:
A zdania w stylu zaprezentowanych powyżej są dla mnie nie wiele znaczące, bo monopol w żadnym razie nie oddaje sensu RPGie.


System jest mocno gamistyczny, pominięto całkowicie warstwę narratywistyczną i symulacjonistyczną, nie mniej jednak to co najważniejsze jest - wcielasz się w bohatera, który robi interes.

"Sens RPG" natomiast jest zwrotem abstrakcyjnym, za którym nic się nie kryje. Jego użytkowników powinno palić się na stosach ku uciesze gawiedzi.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 7 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group