FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
  Serial Experiments Lain
Wersja do druku
Ishamael Płeć:Mężczyzna
Tkacz Sieci


Dołączył: 24 Kwi 2008
Skąd: Shayol Ghul, więzienie dla potępionych
Status: offline
PostWysłany: 26-07-2008, 05:27   

Z góry przepraszam złych biurokratów Tanuka za nekromancję, ale zakładanie nowego wątku wydało mi się niewskazane. Przecież jeden wątek o SEL już mamy.

Otóż oglądam właśnie Lain i mocno zastanawiam się nad pewnym motywem. Zbiorowa podświadomość...tajemnicze, nieopisane bliżej zjawisko postulowane przez szwajcarskiego psychiatrę Carla Junga. Zgodnie z fabułą serialu Lain wykorzystuje ten fenomen do stopniowego przejęcia władzy nad Siecią. Czym jest zbiorowa podświadomość/nieświadomość? Odsyłam do Wikipedii.

Pytanie, które mnie dręczy nie dotyczy jednak mechanizmu przejęcia przez Iwakurę Lain kontroli nad Wired i, pośrednio, nad światem realnym. Otóż, jak wspomniano w layerze Infornography zbiorową podświadomość/nieświadomość badali i wykorzystywali ludzie na całe wieki przed powstaniem cywilizacji technicznej. Osławieni Templariusze (link) ponoć wykorzystali to zjawisko do stworzenia doskonałej siatki wywiadowczej i rozciągnięciu swoich wpływów na dużą część cywilizowanego świata. W związku z tym pytanie...jak to zrobili? I czy te doniesienia nie są przypadkiem zwykłą konfabulacją? Bo o ile mogę sobie zrozumieć takie manipulacje w cywilizacji technicznej z jej komputerami, internetem i łatwym dostępem do informacji to nie umiem wyobrazić sobie jak miałoby się to udać ludziom Średniowiecza.

Macie jakieś ciekawe koncepcje związane z tym problemem? Prawda to czy konfabulacja na potrzeby serialu? Oceńcie proszę.
Erii napisał/a:
nie rozumiem sceny z ostatniego odcinka, kiedy lain stoi na moście i spotyka Arisu...kim jet ta "lain"? i skad się wzięła w realnym(?) świecie? byłabym ciekawa Waszej interpretacji^^

Spóźniłem się o dwa lata...ehh...nie mam pojęcia skąd wziął się slogan "Close the World...", uważam, że to właśnie slogan reklamowy do promocji serialu. Coś jak słynne "the truth is out there" z Archiwum X. O ile się nie mylę to zdania te nie padają z ust żadnego z bohaterów.
Co do ostatniej sceny to mam pewną koncepcję. Pamiętasz jak Lain kasuje wszystkie wspomnienia i wydarzenia, które doprowadziły do konfrontacji z Kami-sama? Otóż IMHO Lain w ten sposób odrzuca odpowiedzialność za własne błędy i wybiera los wiecznego dziecka egzystującego między światem realnym i Wired. Nigdy nie dorośnie. Już się nie rozwinie, zatrzymała się w tym punkcie. To dziecko jest więc prawdziwą, małą i rozpaczliwie niedojrzałą Lain, która ukrywała się przed światem w kostiumie misia. Ona, w przeciwieństwie do Arisu, przegrała, tak to moim zdaniem wygląda.

No dobra kochani, troszkę się naprodukowałem teraz pora na Was. Pamiętacie temat? Zbiorowa podświadomość? Templariusze? Czekam na wypowiedzi przyszłych socjologów i psychologów.:)
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Highlander Płeć:Mężczyzna
Everyone's Connected


Dołączył: 20 Sie 2008
Skąd: Kraniec Świata
Status: offline
PostWysłany: 18-12-2010, 14:56   

Wykopuję

Z okazji ukazania się niedawno remasterowanej wersji blue ray (1080), myślę, że warto obejrzeć ponownie :)

Opening i ending w nowej wersji:

http://www.youtube.com/watch?v=t9CXmEUwvgM

http://www.youtube.com/watch?v=R8lHmspCFlw

_________________
It begins as the glorious din of a triumphant army.

It grows with the crescendo of an archangel's shout.

It climaxes with a glimpse of the face of god.

It then dissipates across the valley, ushering in...

...The darkest night.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group