FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Boginie i bogowie
Wersja do druku
xellas Płeć:Kobieta
Kolekcjonerka Wampirzyca


Dołączyła: 09 Lut 2004
Skąd: Gdańsk-tu smoki chodzą koło Fontanny Neptuna
Status: offline
PostWysłany: 24-09-2004, 20:18   Boginie i bogowie

Jak każdemu z nas wiadomo w Multiświecie prawie każdy użytkownik "wyznaje" inne bóstwo. Są różne światy, a w nich różne bóstwa. Co zrobić kiedy w jednym świecie spotykają się przedstawiciele/wyznawcy różnych bóstw? Jak określić, który z bogów ma większą moc w danym świecie?
Dla mnie wszyscy oni są równi kiedy siedzą w swoich światach, lub kiedy spotykają się na neutralnym terenie(czyt. niezamieszkanym przez bogów). Ale co zrobić jeśli któryś z nich chce interweniować w świecie innego boga, który z nich ma wtedy większą moc? Moim zdaniem jest to "właściciel" danego świata.

Chciałabym poznać waszą opinię na ten temat.

_________________
Wampiry stworzenia nocy, przeklęte przez Boga za grzechy ojca, wyklęte przez ludzi za grzechy własne. Jam jedną z nich, z cienia zrodzona, na rękach mych krew, na ustach śmierć, w spojrzeniu zagłada.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Chimeria Płeć:Kobieta
Wiedźma co nie wygląda


Dołączyła: 12 Lut 2004
Skąd: z grzbietu smoka
Status: offline
PostWysłany: 24-09-2004, 20:26   

Też się nad tym zastanawiałam, a propo questów. Forumowicze wędrują po róznych światach i w zależności od tego w jakim się znajdują(czyli czyjego jest dzieła) są (chyba) podporządkowani danemu bóstwu.
Na terenie "wyznawanego" boga, owo bóstwo jest najsilniejsze, ale nie może wpływać na podstawowe zasady funkcjonowania organizmów, czy rzeczy stworzonych przez innego boga. Nie powinien też zmieniać tych zasad u istot, innego bóstwa, które akurat przebywają w jego świecie.
I tu pytanko:
Jeżeli na ten przykład wyznawca bóstwa "X" umrze, czy bóstwo "Y" może go ożywić? Jeśli tak, to czy może to zrobić nawet wbrew woli bóstwa "X"?
Liczę, że się dowiem :]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
5342274
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 24-09-2004, 20:38   

To w sumie chyba zależy od boga, bo nie ma tak, że wszyscy są równi. Z drugiej strony moje podejście bierze w łeb, gdyż mało kto chciałby przyznać, że jego bóg jest słabszy. Tak więc zaley od podejścia - jeśli chcemy, by było wiarygodnie, to taka Loth będzie słabsza od LoN, nawet gdy się spotkają w Menzoberanzan czy jak się ta dziura nazywa. A jeśli Nikt nie wyrazi chęci ustępstwa, to można przyjąć, że Loth będzie silniejsza w swoim świecie. Ja osobiście mam chyba jakieś kompleksy, bo nie zgodziłbym się na pierwszy wariant, gdyby moi bogowie mieliby być słabsi:P.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-09-2004, 09:26   

Ech zawsze traktowałem Bogów (tych wyimaginowanych) jak starożytni Grecy: tacy lepsi (silniejsi, zwinniejsi, bardziej magiczni i naturalnie nieśmiertelni) ludzie. Proponowałbym traktować jak zwykłego, silnego NPC z troche innym zestawem czarów i zdolności klasowych.

Nie podoba mi się też modne ostatnio uzależnianie siły bóstwa od liczby wyznawców - nie pasuje to do wszystkich typów religii (jedynie do tej wizji z gier komputerowych, rpg i kiepskiego fantasy polegającej na łączeniu bóstw olimpijskich z chrześcijaństwem). Ponadto bóg, którego istnienie jest zależne od wiary wyznawców nie jest dla mnie zadną potężną, godną czci istotom... To zwyczajny pasożyt.

Ja to widziałbym tak:

Istnieje jedno wszechmocne bóstwo kreatywne LON, które stworzyło Multiświat, a po akcie stworzenia wycofało się i w swe dzieło nie ingeruje. Wraz z Multiświatem pojawił sie cały szereg pomniejszych istot, wśród nich poskiej natury uosabiających każdy aspekt istnienia: zjawiska przyrody, ludzką działalność, lokacje geograficzne (od małych strumyczków na całych galaktykach kończąc). Istoty te mają równą (ale zwykle większą od przeciwnika moc). Najmniejszym z nich zwykle boskości się odmawia i są do pewnego stopnia ograniczone. Zwie się je duchami, demonami, aniołami, żywiołakami itd. Także dusze ludzkie i duchy zwierzęce (jeśli uznajemy animizm) są pierwiastkami nadprzyrodzonymi bardzo małej mocy.

To, co określacie mianem bogów jest w rzeczywistości duchami ogromnej mocy. Mogą one robić to, co inne duchy, w tym wpływać na cudzych wyznawców, druzgotać ich miasta itd. podwarunkiem, że inne bóstwa im na to pozwolą. Różne bóstwa mają różną moc i możliwe jest by jedno zdołało zniszczyć drugie, lecz zwykle wymaga to zbyt dużego nakładu środków, by było możliwe.

Wyznawcy stanowią mięso armatnie w armii boga... Bóstwa rekrutują z ich szeregów kapłanów, wojowników, złodziei i magów, by wrazie konfliktu z innym bogiem wykorzystać ich jako żołnierzy... Generalnie jednak w walkach większe znaczenie mają inne, nadprzyrodzone istoty podrzędne do bogów. Z czysto technicznego puktu widzenia możliwe jest zabicie boga przez śmiertelnika, acz w walkach mają oni raczej znaczenie podczas starć z pomniejszymi sługami bóstw. Jedynie Wędrowcy (czyli Urzytkownicy) stanowią realne zagrożenie dla Bogów.

Bogiem jesteś jeśli spełniasz następujące warunki:
- jesteś istotą duchową z możliwością przyobleczenia się w materialne ciało (tak jak Mazoku)
- uosabiasz jakiś aspekt rzeczywistości
- potrafisz dokonać czynów nadprzyrodzonych o boskiej skali (np. wybuch bomby atomowej kwalifikuje się do boskości) bez pomocy środków technicznych, wstawiennictwa innej istoty i zaklęć.
Awans innej istoty do poziomu boskiego (np. człowieka, zwierzęcia lub nawet przedmiotu) jest możliwy. Bostwa nie muszą być antropomorficzne - mogą pojawiać się w dowolnych postaciach, nie wszystkie mają nawet intelekt, jeszcze więcej nie jest zdolnych do porozumienia się z ludźmi.

Dla uproszczenia można przyjąć DeDekowy system mocy bóstw: półbóg, pomniejsze, średnie i większe bóstwo, nadbóg. W takim podziale: Lon prezentuje poziom Nadboga, Zeus, Shabranighto i pozostali władcy Mazoku oraz ich oponenci to Więksi Bogowie, Lloth (jeśli ktoś ma dostęp do odpowiedniego podręcznika niech mnie poprawi) i szczyty ziemskich panteonów podobnie, kawałki Shabiego i Smoki Żywołów to Bóstwa Średnie pomniejsi lordowie mazoku i shinzoku, bóstwa słowiańskie i germańskie, znaczna część bóstw wchodzących w skład ziemskich panteonów to Bóswa Pomniejsze. Xelloss kwalifikuje się jako półbóg, podobnie niektórzy bogowie Ziemscy. Pozostali generałowie i kapłani mazoku, oraz wszyscy herosi i bogowie ziemscy nie wchodzący w skład najbliższej świty (oraz niektórzy wchodzący w jej skład) najwyższych bóstw panteonu kwalifikują się jako pomniejsze byty duchowe.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Sm00k
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 25-09-2004, 09:31   

Proponuje podejscie "dyskowe" : wolna amerykanka w panteonie pare tysiecy bostw wybijajacych ateistom szyby w domach. Do tego uzaleznic sile bostwa od liczby wyznawcow (i ich zarliwej wiary, hje hje), co powinno w miare wyrownac szanse.
Zasadniczo jestem przeciwny wladzy boskiej. Daje to forumowiczom spora wladze, oddajac i pod kontrole poteznego enpeca na kazde wezwanie gracza. Co w oczywisty sposob moze zburzyc rownowage zabawy.
Kontynuujac, doprowadziloby to wkrotce to wytworzenia licznego panteonu, z wieloma bostwami o powielajacych sie domenach wladzy, co zapewne dodaloby sporo ciekawych watkow, ale wprowadziloby niepotrzebny chaos (i to pisze AntyWIPowiec...) Podsumowujac, jak regulowac wladze istoty boskiej?
W swojej siedzibie powinna miec pelnie mocy, podobnie w swoich swiatyniach. Im jednak srodowisko bardziej odbiegajace o idealu, tym mniejsza moca powinno dane bostwo dysponowac. W wypadku konfliktu z inna boska moca, sprawe powinna roztrzygnac jakas kulturalna gra, na przyklad GO , tudziez Boskie Monopoly. Ze smiertelnikami w roli glownej (czyli quest ^^)
I tyle.
ps Lloth jest pomniejszym bostwem, majacym wyznawcow bodajze na (pod) Faerunie i Greyhawku. Dobrze napakowana druzyna moze spokojnie ukatrupic jej awatara, bardzo dobrze> dokopac jej na Pajeczynie Demonow[u niej w domciu]
Powrót do góry
xellas Płeć:Kobieta
Kolekcjonerka Wampirzyca


Dołączyła: 09 Lut 2004
Skąd: Gdańsk-tu smoki chodzą koło Fontanny Neptuna
Status: offline
PostWysłany: 25-09-2004, 10:23   

A jak rozwiązać taką sytuację:
A-większy bóg
a-sługa większego boga
B-pomniejszy bóg
b-sługa pomniejszego
(za dużo matmy_^_)

A i B nie toczą ze sobą walki, ale wspomagają swoje sługi, które walczą. Przy czym "a" jest słabszy od "b" w sensie swojej własnej mocy. Która osoba ma większą szanse na zwycięstwo a czy b?

_________________
Wampiry stworzenia nocy, przeklęte przez Boga za grzechy ojca, wyklęte przez ludzi za grzechy własne. Jam jedną z nich, z cienia zrodzona, na rękach mych krew, na ustach śmierć, w spojrzeniu zagłada.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ryuzoku Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 22 Cze 2003
Status: offline
PostWysłany: 25-09-2004, 10:39   

idąc na logike to zależy o ile silniejszy jest A od B ale raczej chodzi o ot że szanse są równe i syzyfowa praca:P
(brrrrr...matma!a kysz!)
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-09-2004, 19:33   

Jeśli istoty a i b są sobie równe mają takie same szanse na zwycięstwo. Jeśli po stronie którejś opowie się jej bóg, to druga jest bez szans... Jeśli obaj bogowie interweniują wygra ta, która ma potężniejsze bóstwo.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Sm00k
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 26-09-2004, 01:33   

Zakladajac oczywiscie, ze jakies bostwo nie postanowi osobiscie zejsc z piedestalu i nie , za przeproszeniem, przywalic komus w pysk osobiscie. W takim wypadku cala powyzsza logika sie wali ^^
Uprzedzajac zarzuty: ale tak nie mozna, przeciez zakladalismy, ze....<>, przypominam. To sa bostwa. Naprawde, nasze ograniczenia raczej ich nie dotycza.

Ale wracajac do przykladu matematycznego: powiedzialbym, ze doszloby do sytuacji znanej ze slayersow: jakos albo ilosc. Albo bostwo tworzy szereg stosunkowo "slabych" slug, albo jednego killera a'la Xellos. Zakladajac, ze slabe bostwo stworzylo sobie jednego, silnego sluge , osobnik ten bylby wstanie wykanczac liczniejsze slugi silniejszej istoty boskiej, oczywiscie pojedynczo.
Powrót do góry
Yuby Płeć:Mężczyzna
Kotosmok


Dołączył: 16 Cze 2003
Skąd: Wrocław
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 26-09-2004, 12:47   

To miało by szanse działać, po warunkiem że:

a) Kilka "słabszych" sług mocniejszego bóstwa nie zebrałoby się razem i wspólnie nie wykończyło tego jednego "killera".

b) Ten silniejszy sługa nie poszedłby po rozum do głowy i nie stwierdził, że skoro jego pan jest "tym słabszym" to można by się przeciw niemu zbuntować i samemu zająć jego miejsce.

_________________
From the brightest start
Comes the blackest hole
You had so much to offer
Why did you offer your soul?
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3010805
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 26-09-2004, 14:08   

Zeg napisał/a:
bóstwa słowiańskie to Bóswa Pomniejsze


Veto_^_. Czemu Zeus ma być silniejszy od Peruna, jeden i drugi zajmują to same miejsce w hierarchi?


System jaki wymyślił Zeg bardzo mi się podoba, ale ma podstawową wadę. Zabiera frajdę. A oto czemu:

Ktoś(łypie okiem na Xellas) nawet nie jest kapłanem, ale powie, że jest "sługą" jakiegoś super duper boga, powiedzmy LoN. Wtedy ten ktoś, co zazwyczaj nawet nie używa magii czerpiącej od tego boga, może bez trudu pokonać innego ktosia, który co prawda jest sługą boga słabszego, ale rzeczywiście zachowuje się jako sługa, modli się, składa ofiary or something, jest kapłanem albo(TFU!) paladynem. Czy to ma sens? Czy po to tworzy się postacie kapłanów i paladynów, żeby jakaś postać będąca skrzyżowaniem wojownika i maga nagle uznała się za pupilka LoN i urwała głowę w ciągu milisekundy?

Po co napisałem to co napisałem? Żeby zwrócić uwagę na to, że w Multiświecie można sobie wybrać takiego boga jakiego się chce, więc ustalanie takiej ciasnej hierarchi sprawi, że ktoś będzie mógł sobie zmieniać w profilu boga któremu służy, żeby mieć jakiekolwiek szanse. Proponuję zrezygnować z klasy Nadboga.

Skoro Multiświat składa się z setek światów można zrobić, że każdy z nich został stworzony przez innego stwórcę i jest rządząny przez inną grupę bogów. W ten sposób LoN byłaby tylko jednym z wielu i nie byłoby problemu z jej przewagą. W sumie więc popieram pomysł Smooka.

PROPOZYCJA: może zrobić osobny topic, w którym zajmiemy się tworzeniem Multiświatowego panteonu?

_________________
I can survive in the vacuum of Space


Ostatnio zmieniony przez Ysengrinn dnia 26-09-2004, 14:15, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 26-09-2004, 14:14   

Mnie zastanawia tylko jedna rzecz.

Co ma zrobić ateistka??

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 26-09-2004, 14:16   

Kupić szyby z pleksiglasuXP.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 26-09-2004, 14:43   

Ateiści? A kogo oni w moim systemie obchodzą? Nie walczą po rzadnej ze stron, więc nie warto się nimi martwić.

Klasa Nadboga: z oczywistych względów jest zarezerwowana dla LON... Nadbóg jest tylko jeden.

Perun i Bóstwa słowiańskie... Bóstwa słowiańskie naprawdopodobniej pojawiły się dosyć późno, nie miały zorganizowanej religi, nie ma dowodów, by towarzyszyła im jakaś mitologia ani by tworzyły hierarchię... Dlatego dostali tylko Pomniejszych.

Sługa bóstwa natomiast jest - jak wskazuje nazwa - sługą boga. Nie dostaje za to nowych mocy, a jest na każde jego wezwanie. To on jest chłopcem na posyłki, a nie bóg. Moce mają jedynie paladyni, kapłani, cudotwórcy i inni wybrańcy bogów.

Może by tak rozpisać panteon?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 26-09-2004, 15:26   

Cytat:
Klasa Nadboga: z oczywistych względów jest zarezerwowana dla LON... Nadbóg jest tylko jeden.


Formalista:P. Trochę absurdu by nam nie zaszkodziło IMHO:]. Co a problem żeby było kilku Stwórców, a każdy tworzy własny/e świat(y)?

Zeg napisał/a:
Perun i Bóstwa słowiańskie... Bóstwa słowiańskie naprawdopodobniej pojawiły się dosyć późno, nie miały zorganizowanej religi, nie ma dowodów, by towarzyszyła im jakaś mitologia ani by tworzyły hierarchię... Dlatego dostali tylko Pomniejszych.


Veto. Włodzimierz Wielki wprowadził ich kult(na krótko, ale zawsze), Perun był na szczycie hierarchii(ja swój kult na tym właśnie oparłem). Brak wiadomości o istnieniu mitologii nie świadczy że jej nie było, przypominam o braku źródeł pisanych u Słowian(oraz o Księdze Welesa, która może się okazać prawdziwa, choć nie musi).

Cytat:
Sługa bóstwa natomiast jest - jak wskazuje nazwa - sługą boga. Nie dostaje za to nowych mocy, a jest na każde jego wezwanie. To on jest chłopcem na posyłki, a nie bóg. Moce mają jedynie paladyni, kapłani, cudotwórcy i inni wybrańcy bogów.


Pomysł mi się podoba>]. Proponuję go sformalizować, żeby wszyscy musieli się stosować>]. Bo jeden taki Sługa(który mnie zabije jak to przeczyta, ale mam już wprawęXP) nie robi dla LoN dosłownie NIC, a gdy ja chcę za pomocą mocy jakichś bogów znieść mu bariery w zamku, to się dowiaduję, że zasila je LoN i nie mogę_-_.

Cytat:
Może by tak rozpisać panteon?


Już to proponowałem:]. Tutaj czy w osobnym topicu? Dodam, że jesli tutaj to wypadałoby ten temat przykleić, coby wszyscy mieli wgląd i mogli w razie czego dopisać swoich bożków.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group