FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Narnia - to, co najbardziej odpycha w religii
Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 06-01-2006, 20:45   Narnia - to, co najbardziej odpycha w religii

Artykuł z Guardiana.

Ze wszystkich elementów chrześcijaństwa najbardziej drażniący jest motyw Chrystusa biorącego na siebie nasze grzechy i poświęcającego swoje życie dla naszego zbawienia. Czy ktokolwiek z nas go o to prosił?

Chętnie poznam waszą opinię na ten temat. Moja jest krótka: jeśli to ma kurna być dzisiejsza Europa, to ja odszczekuję wszystko co powiedziałem bądź napisałem złego na Hamerykę, zaczynam gromadzić broń i jak tylko będzie okazja misji stabilizacyjnej gdzieś za Odrą to się kuźwa zaciągam na ochotnika.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 06-01-2006, 20:50   

Jak wiesz, jestem dość ciężko niewierząca. Niemniej najpierw czytając obśmiałam się jak norka, a potem zrobiło mi się smutno nad ludzką głupotą...

Narnię czytałam jako dziecko. Silnie ateistyczne z własnego wyboru. I nikt mi tam nie musiał odniesień chrześcijańskich pokazywać, bo sama je widziała. Ale raz, że mi się te książki podobały, a dwa, że w życiu nie przyszłoby mi do głowy chrzanić, że mi to przeszkadza. CO przeszkadza?! Nie ma obowiązku czytać tej książki i nie ma obowiązku chodzić na ten film, jeśli to czyjeś uczucia uraża. Czy jeśli moje uczucia uraża widok kobiety w niebieskiej bluzce, to powinnam głośno protestować, gdy tylko do kin wejdzie jakiś film, w którym takowa się pojawi?

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 06-01-2006, 21:11   

Cytat:
Czy Chrystus może być lwem? Przecież był owieczką, reprezentował cichych, słabych i biednych, odmawiających walki.


Wielce uczony autor zapewne nie czytał Biblii i nie słyszał o 'Lwie Judy'... To po prostu smutne. Też jestem niewierząca, ale na Narni się wychowałam i uwielbiam wszystkie części - jako piękną baśń, wzruszającą i ciekawą, dającą dobre wzorce w nienachalny sposób. No i uwielbiałam opisy. :D

Swoją ścieżką przerażająca zaczyna być tendencja do wymazywania wszystkiego, co 'obraża czyjeś uczucia' - wcześniej obrażano uczucia katolików, teraz, jak widać, zaczynają się bulwersować ateiści. Oj, coraz cięższa jest dola biednych specjalistów od political correctness...

(a moja przyjaciółka, która jest równie wielką miłośniczką Narni jak ja, ale dla odmiany jest głęboko wierząca, zliczyła kiedyś wszystkie odwołania do Biblii... Wyszła jej jakaś koszmarna liczba, już nie pamiętam, ale coś ponad dwieście. :D)

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Yumegari Płeć:Kobieta
Feministka szowiniska


Dołączyła: 05 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 06-01-2006, 22:04   

Czytając Narnię miałam około 10 lat, ale wracałam do tej książki wiele razy. I jest to jedna z najpiekniejszych książek jakie znam. Co z tego, że są odniesienia do chrześcijaństwa? Nie jestem zbytnio wierząca, ale są elementy w tej religii, które mi się podobają i ktore podziwiam. Lewis opowiadał właśnie o nich. Przebaczenie, miłość, wiara, nadzieja, ofiara, to są rzeczy, które mnie w tej historii poruszyły. Zachwyca także piękno świata. Akurat za dwoma pierwszymi i ostatnią częścią serii nie przepadam zbytnio, ale nie mogę odmówić i prawdziwego wdzięku. Co z tego, że są tam odniesienia do jakiejś religii? Czy w innych filmach ich nie ma? To sprawa realizatorów, czy pokażą jedno czy drugie. Nie martwię się też o dzieci, które wg artykułu nie zrozumieją aluzji i Opowieści z Narnii pozostaną dla nich jedynie "bajką". Jeżeli uznaja ją za dostatecznie piękną "bajkę" i będą chciały wziąć choć maleńki przykład z postępowania bohaterów (pozytywnych^.~), to myślę, że to im wystarczy.

_________________
Behind every great woman is a man checking out her ass
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
2513810
IT. Płeć:Kobieta
Ukochana żona orka


Dołączyła: 15 Lip 2005
Skąd: Czeremcha
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 07-01-2006, 07:37   

Ale Narnię trzeba jeszcze promować. A jaka jest lepsza promocja niż protesty "ciemnego tłumu"?

Nie czytałam Narnii i nie przeczytam. Pomijając fakt że jestem niewierząca [co nie powinno mieć przy czytaniu jakiegokolwiek znaczenia. A poza tym: Ach, jakiegoż bulwersa owy niewierzacy musiał złapać kiedy mu w liceum kazali biblię czytać! A może nie był jeszcze w liceum...] to wogule nie podpasowała mi tematyka i styl. I bochaterowie też nie. Może zaczęłam się za nią zabierać za późno, ale cóż.

Ysen, nie bulwersuj się tak, o to im chodzi. I pamiętaj,Ameryka zawsze będzie gorsza od Europy, ale ciągle kroczymy do przodu w tem temacie. Imperatoże.

_________________
Nidere Ide Ime roechul
Et sore il Im sour
Kael Kaad Ardo Sono
Te Im ilne ke aono

Jestem Wodą, płynącą Wodą
Przynoszę Życie, służę Śmierci wiernie.

Odrobinę władcza. To bardzo dobre słowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
9838391
Kejmur Płeć:Mężczyzna
Ktoś


Dołączył: 01 Sty 2006
Skąd: Koszalin
Status: offline
PostWysłany: 07-01-2006, 18:02   

Cytat:
Ze wszystkich elementów chrześcijaństwa najbardziej drażniący jest motyw Chrystusa biorącego na siebie nasze grzechy i poświęcającego swoje życie dla naszego zbawienia. Czy ktokolwiek z nas go o to prosił?


Sam jestem niewierzący, ale to zdanie jest mało inteligentne. Jeśli do takiego zdarzenia wogóle doszło, to czemu krytykuje się coś, co miało pomóc innym. To wygląda tak, jakby na siłę szukało się argumentów przeciw chrześcijaństwu. Nawet takich, które przez wielu by było uznane za zalety. Cóż, wolność poglądów, ale obrażanie uczuć religijnych nie powinno być tolerowane (i teoretycznie jest).

Cytat:
Ale Narnię trzeba jeszcze promować. A jaka jest lepsza promocja niż protesty "ciemnego tłumu"?


No tak, wystarczy spojrzeć na "Harry Pottera" czy "Kodu Leonarda da Vinci". Wiele było książek o podobnej tematyce, ale odbywały się ich premiery bez echa. Komercja i jeszcze raz komercja.

Co do samej "Narnii" - nie czytałem książki i nie wygłoszę żadnej opinii. Może jednak się skuszę, by słyszę sporo pozytywnych opinii. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
2274857
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 07-01-2006, 20:18   

Hmm... Narnię 'zmęczyłem', ale zbytnio mi się nie podobała...
Miałem ten sam problem co z władcą pierścieni - w którym diabli wiedzą, czemu tylu doborowym orczym sotniom nie udało się dorwać tych wkurzających degeneratów, hobbitów... Inna rzecz, że dopiero "Ostatni Władca Pierścienia" Yeskova otworzył mi oczy... xD <wraca do szkicowania Miya-kuna w żabociku>

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 08-01-2006, 21:15   

Zwróce uwagę, że Guardian to lewackie ścierwo i sprawa jasna...Dla tych dzieci '68 wszystko co chrześcijańskie jest złe i trudno, szkoda tylko, że nie da się reaktywować Świętego Oficjum, bo na głupote niektórych stos wcale nie byłby złym rozwiązaniem. Można się pocieszyć, że pewnie w końcu załatwią ich muzułmanie, którymi tak się zachwycają.
Narnię czytałem jak większość z was z młodym wieku, ale jakieś 5 lat temu do niej wróciłem i mimo upływu lat wciąż czytało się to dobrze.
Powrót do góry
Nosferatu Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 30 Sty 2006
Skąd: Częstochowa
Status: offline
PostWysłany: 31-01-2006, 17:45   

heh narnia to ksiazka mojego dziecinstwa... serial jeszcze wtedy lecial ;) wiec po prostu ze względów sentymentalych poszedlem na film. wiem o odniesieniach do biblii.. nie wierze w boga, ale wcale mi to nie przeszkadzalo w ogladaniu. niektorzy sa dziwni lol

_________________
eee sigi za male... a mam taki ladny :( haha
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Redvampire
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 31-01-2006, 18:13   

[quote="IT."] Ale Narnię trzeba jeszcze promować. A jaka jest lepsza promocja niż protesty "ciemnego tłumu"?
IT. napisał/a:

Nie czytałam Narnii i nie przeczytam. Pomijając fakt że jestem niewierząca [co nie powinno mieć przy czytaniu jakiegokolwiek znaczenia. A poza tym: Ach, jakiegoż bulwersa owy niewierzacy musiał złapać kiedy mu w liceum kazali biblię czytać! A może nie był jeszcze w liceum...] to wogule nie podpasowała mi tematyka i styl. I bochaterowie też nie. Może zaczęłam się za nią zabierać za późno, ale cóż.


Kropa jak mogłas to stwierdzić nie przeczytawaszy ?? Bo dla mnie to zalatuje na ignorancje graniczaca z idiotyzmem ja raozumie "przeczytałam ale dla mnie to syf......." .Albo tak jak totem
wa-totem napisał/a:
Hmm... Narnię 'zmęczyłem', ale zbytnio mi się nie podobała...
Miałem ten sam problem co z władcą pierścieni


totema rozumiem bo wysnuł wnioski na podstawia doswiadczenia a nie okładki
Ale wysnuwac wnioski nieprzeczytawszy, to na jakiej zasadzie sie wypowiadam to tak jakbym kłucił sie Eltaninem na temat materiałów budowalnych o których nic nie wiem ?? jaK dla mnei tobie dalej grzmi zbieszony bunt jakkolwiek bys sie tego nie wyparała . A już mi sie przypomina ta banshhe i "Jestem ateistka rozumiesz ATEISTKA" myslałem ze poloeje sie ze smiechu. Wiem ze ty nieby nie ejsteś ale masz na tym tle zaburzenie jednak i to widac. i Wydaje mi sie ze nie chcesz przeczytac tylko dlatego ze teraz zapanowała moda tka to jest trendy a IT nie zrobi przeciez niczego co jest trendy:P
IT. napisał/a:

Ysen, nie bulwersuj się tak, o to im chodzi. I pamiętaj,Ameryka zawsze będzie gorsza od Europy,
Po pierwsze widac ze nie znasz sie na wyrażaniu mysli społecznej o to i nie chodzi to nie jezy urban czy ta od instalacji z genitaliami na krzyżu to co innego. A co do Ameryki widac nie widzialas europy i wiecej mam z nią doswiadczenia tym bardziej woel gburowatych durnych amerykanów bo może zabrzmi to dziwnie ale w swej ignorancji sa mniej infatylni i ignorancyjni niż ci z za odry a na południe od kanału Angielskiego

wa-totem napisał/a:

Miałem ten sam problem co z władcą pierścieni w którym diabli wiedzą, czemu tylu doborowym orczym sotniom nie udało się dorwać tych wkurzających degeneratów, hobbitów...
Bo autor nie lubił orków

wa-totem napisał/a:
.Inna rzecz, że dopiero "Ostatni Władca Pierścienia" Yeskova otworzył mi oczy... xD <wraca do szkicowania Miya-kuna w żabociku>
Za to tu mamy do czynienia z jeszcze wiekszym wykrzywieniem w przeciwnym kierunku. Plus wymieszanie powiesci spziegowskiej z czasów zimnej wojny :P
Powrót do góry
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 01-02-2006, 11:45   

Redvampire napisał/a:
Po pierwsze widac ze nie znasz sie na wyrażaniu mysli społecznej o to i nie chodzi to nie jezy urban czy ta od instalacji z genitaliami na krzyżu to co innego. A co do Ameryki widac nie widzialas europy i wiecej mam z nią doswiadczenia tym bardziej woel gburowatych durnych amerykanów bo może zabrzmi to dziwnie ale w swej ignorancji sa mniej infatylni i ignorancyjni niż ci z za odry a na południe od kanału Angielskiego

powiem tak..... w swoim zyciu mialam okazje chodzic po papiery do konsulatu hamerykanskiego i angielskiego. i wiecie co, ten drugi jest zdecydowanie gorszy.
Powrót do góry
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 01-02-2006, 15:18   

Cytat:
powiem tak..... w swoim zyciu mialam okazje chodzic po papiery do konsulatu hamerykanskiego i angielskiego. i wiecie co, ten drugi jest zdecydowanie gorszy.

Fakt. Mnie zdarzyło się bywać w niemieckiej, angielskiej, francuskiej, włoskiej, amerykańskiej... Niemcy byli gburowatymi formalistami (obmacywali każdy stempelek, i cofneli mi papiery bo paszport był nie podpisany), włosi życzliwymi bałaganiarzami (zgubili mój wniosek wizowy, ale wizę dostałem), amerykanie wypytywali o absolutnie oczywiste sprawy, bez żenady pchali nos wręcz "do łóżka" i była do nich kosmiczna kolejka, brytole i francuzi byli... byli zwyczajnie chamscy... O kontroli na granicy Berlina Zachodniego nie wspomnę, wtedy pierwszy raz widziałem wyjmowanie siedzeń i podsufitki w pociągu, a dzielne DDRki wyglądały tak jakby miały ochotę nas wygonić na zewnątrz z rękami na karku ==" Za to 'zachodniak' wszedł do przedziału, otworzył pierwszy paszport, spojrzał po twarzach (zobaczył wycieczkę szkolną), wzruszył ramionami i sobie poszedł _^_

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 01-02-2006, 15:27   

wa-totem napisał/a:
brytole i francuzi byli... byli zwyczajnie chamscy...

w miedzyczasie tez sie nauczyli pchac nos do lozka: "tak, jestescie 5 lat zonaci, to poprosimy zdjecia slubne, przedslubne... a to co ze tu nie mieszkacie i macie (w kamerunie/na ukrainie/niepotrzebne skreslic), bez nich nie macie szans bo musimy miec dowod ze to prawdziwe malzenstwo...."
Powrót do góry
Taur Płeć:Kobieta
... To nie ta bajka...?


Dołączyła: 30 Cze 2005
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 01-02-2006, 21:27   

Wyprawy na "zachód" odbyłam w czasie przed terrorystyczna głupawką i zdecydowanie najgorsze mam wspomnienia z kotroli poszportowej podczas wjazdu do Czech, wybebeszenie bagażu było czystym aktem terroru. Reszta odpraw była czysta rutyną wycieczki szkolne były zwykle ignorowane. Za wyjątkiem podróży z kontrolą pojazdu jaką przeszedł autokar (gruchot to łagodne określenie) - Hiszpanie byli nadzwyczaj skrupulatni.
Zeszłoroczna wyprawa do Włoch - w morzu ludzi łatwo o anonimowość.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 02-02-2006, 22:36   

Cytat:
Bo autor nie lubił orków


Autor WYMYŚLIŁ orków;P. I prezentowali oni raczej wszystko czego angielski, konserwatywny psor ma prawo nie lubić.

Cytat:
.Inna rzecz, że dopiero "Ostatni Władca Pierścienia" Yeskova otworzył mi oczy... xD

Tia, szkoda że autor uwierzył, że Tolkien miał na myśli ZSRR:P.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group