FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
  Kto mi powie: (książki)
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 04-07-2007, 12:09   Kto mi powie: (książki)

Wypatrzyłem dziś w księgarni cykl "Elenium" Edginsa, wszystkie trzy tomy za 30 złotych. Cena jest godziwa, ale powiedzcie mi, czy warto to czytać i tracić czas, czy też poszukać lepszej lektury?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 04-07-2007, 12:34   

Za 30 złotych za całość jest opłacalne. Dzieła Eddingsa to taki literacki hamburger, nie oczekuj po nich za wiele. Jak na fantasy jest przyzwoite (co niestety źle świadczy o fantasy). Jako "lepszą lekturę" polecam "Mistrz Zagadek z Hed" - nie dość że fantasy, to jeszcze prawdziwa literatura.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca (niezalogowana)
Gość
PostWysłany: 04-07-2007, 12:52   

Akurat Elenium to najlepszy cykl Eddingsa ktory raczej wart jest przeczytania - ale przed kupowaniem sprawdzilabym kto to tlumaczyl/wydawal, bo niektore wersje sa tak kiepskie, ze po prostu nie warto.

Co do "Mistrza Zagadek z Hed", to z kolei ja go nie polecam, bardziej metny od Mgiel Avalonu, odpadlam po 20 stronach i w zasadzie pierwsze slysze zeby ktos w ogole przez to przebrnal. Generalnie okresla sie to jako "pozycje dla milosnikow _bardzo_ kobiecej fantastyki".
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 04-07-2007, 12:57   

Elenium jest bardzo przeciętne, mniej przeciętne jest Tamuli, jego kontynuacja. Za trzy dychy jednak moim zdaniem warto. Eddings podchodzi do swojej pracy z humorem, więc na pewno nie jest tak źle, jak byłoby gdyby pisał śmiertelnie poważnie.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 04-07-2007, 13:02   

Eddingsa czytałem w wersji wydawnictwa "Amber". Tłumaczenie było dobre.
Odnośnie Mistrza Zagadek z Hed - niestety, nie wiem czym jest "kobieca fantastyka". Całą trylogię (na szczęście nie są to żadne cegły) przeczytałem tak szybko, jak się dało. Podobieństw do Mgieł Avalonu nie zauważyłem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca (niezalogowana)
Gość
PostWysłany: 04-07-2007, 13:25   

Ysengrinn napisał/a:
Elenium jest bardzo przeciętne, mniej przeciętne jest Tamuli, jego kontynuacja

O.... a ja przez Tamuli przebrnelam z trudem, a Elenium podobalo mi sie przede wszystkim z racji na styl i humor, a do tego w miare rozsadna fabule - nie to zeby szczegolnie odkrywcza ale trzymajaca sie kupy. Podczas gdy Tamuli (szczegolnie w dalszych tomach) bylo zywa ilustracja tezy "ilosc teleportow jest wprost proporcjonalna do ilosci dziur w fabule"

Teukros napisał/a:
niestety, nie wiem czym jest "kobieca fantastyka"

Obawiam sie, ze nie podam dokladnej definicji, bo ona tak naprawde nigdy nie powstala. Charakteryzuje sie wybitnie metnym stylem, ciamajdami i maminsynkami na miare anime w charakterze postaci meskich - jak u pani Cherryh, bizonami (wrazliwymi i/lub majacymi odmienna orientacje) - pani Lackey, mistycyzmem i wiccanizmem - Zimmer Bradley, Mary Sue jako postaciami kobiecymi - pani Haydon, feminizmem wpadajacym w marazm - pani Norton, ogromna iloscia wewnetrznych monologow postaci, watpliwosci a-la "czy mam wybrac biala czy rozowa wate cukrowa, ojej, co za tragedia i jak ja to przezyje" i tak dalej. W ogolnosci (z para wcale chlubnych ale cholernie rzadkich wyjatkow) nie wychodzi ponad poziom oferowany w pozycjach typu "Harlequin".
Powrót do góry
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 04-07-2007, 14:46   

Bianca (niezalogowana) napisał/a:
Co do "Mistrza Zagadek z Hed", to z kolei ja go nie polecam, bardziej metny od Mgiel Avalonu, odpadlam po 20 stronach i w zasadzie pierwsze slysze zeby ktos w ogole przez to przebrnal. Generalnie okresla sie to jako "pozycje dla milosnikow _bardzo_ kobiecej fantastyki".

A ja, dla odmiany cała trylogię polecam. Owszem, to kobieca fantastyka, jeśli przez jej kobiecość rozumiemy pewien szczególny nastrój, klimat, tempo akcji odmienne od tego, które oferuje, dajmy na to Howard, i postawienie na relacje między bohaterami, ich uczucia i przemyślenia. Co prawda w tej kategorii mistrzynią jest LeGuin, ale i Patrcię McKillip warto poczytać, nie będzie to czas stracony.
Powrót do góry
B.
Gość
PostWysłany: 04-07-2007, 15:31   

Grisznak napisał/a:
Co prawda w tej kategorii mistrzynią jest LeGuin

chyba pozna, bo zarowno krytycy jak i ona sama przyznaja, ze pierwsze czesci Ziemiomorza (i w ogole cala jej wczesniejsza tworczosc) do tej grupy nie naleza.
Powrót do góry
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 04-07-2007, 16:42   

Ziemiomorze to raczej wyskok, polecam jej opowiadania, zwłaszcza te z "Wszystkich Stron Świata". To dla mnie definicja fantastyki kobiecej w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Powrót do góry
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 04-07-2007, 17:01   

Bianca - teraz rozumiem. Znam ten gatunek pod nazwą "romantic fantasy". Swoją droga, bardzo go lubię - owszem, często jest tandetny, nachalnie feministyczny i rozczulająco naiwny, ale czyta się bardzo szybko; na podróż pociągiem wyśmienite. Wyszedł nawet erpeg w tej konwencji (Blue Rose) - coś fantastycznego.

Mistrz Zagadek z Hed w żadnym razie nie można zaliczyć do "romantic fantasy". Być może tak to wygląda po 20 stronach, ale daję słowo, że później bardziej przypomina "Makbeta" niż "Świat Czarownic".

Cytat:
Elenium podobalo mi sie przede wszystkim z racji na styl i humor, a do tego w miare rozsadna fabule - nie to zeby szczegolnie odkrywcza ale trzymajaca sie kupy.

Tak, i w przeciwieństwie do innych dzieł Eddingsa (vide Belgariada) nie wlecze się niemiłosiernie przez cały szereg opasłych tomów. Niezły jest też główny bohater, nie będący idiotą (ma nawet sprytnego rumaka), co rzadkie w fantasy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 04-07-2007, 19:38   

Teukros, prawie ;) Gatunek jest troche szerszy, bo lapie sie w niego np. pani Cherryh, ktorej czesc pozycji trudno posadzic o jakikolwiek romantyzm.

Ja tez lubie sporo pozycji do niego nalezacych, ale jestem strasznie cieta na nadmiarowe monologi wewnetrzne i dhamyzm "watocukrowego wyboru" (to jest akurat przyklad nie ksiazkowy, zostal opisany w mojej recenzji Kasimasi)
Powrót do góry
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 06-07-2007, 15:31   

mam pytanie czy ktoś czytał serię Imperium Grozy Glenna Cooka, ponieważ moge zakupić dosyć tanio kilka książek z tej półki. Z mojej strony mogę polecić Opowieści Malazańskiej Księgi Poległych Stevena Eriksona( Miodzio istne).

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Melmothia Płeć:Kobieta
Sexy Chain Smoker


Dołączyła: 09 Lut 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 06-07-2007, 16:35   

Caladan napisał/a:
mam pytanie czy ktoś czytał serię Imperium Grozy Glenna Cooka

Mnie bardziej się podobały Kroniki Czarnej Kompanii. Z Imperium Grozy czytałam chyba tylko dwa tomy, chociaż ta ilość wynikała głównie z tego, że więcej wtedy w bibliotece nie było.
I Glen Cook jest tym rodzajem pisarza, którego książki fantasy są dobre, nawet jeśli komuś już ten gatunek się znudził lub się nim przejadł, więc dla czytelników, którzy nadal się w nim lubują jest pisarzem idealnym.
I jeszcze jedno: gdybym miała pieniądzę i zobaczyła gdzieś te książki po przystępnej cenie, to na pewno bym je kupiła ^^

_________________
"Słowo ludzkie jest jak pęknięty kocioł, na którym
Wygrywamy melodie godne tańczącego niedźwiedzia,
Podczas gdy chcielibyśmy wzruszyć gwiazdy"
G.F.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 06-07-2007, 17:10   

Caladan napisał/a:
mam pytanie czy ktoś czytał serię Imperium Grozy Glenna Cooka, ponieważ moge zakupić dosyć tanio kilka książek z tej półki.


Mam pierwsze trzy tomy, czytałem do bodajże piątego.

Generalnie, po Czarnej Kompanii i Aktach Garreta byłem raczej rozczarowany. Cook akurat w tym cyklu się nie popisał. Jak dla mnie jest to dość sztampowe, awanturnicze fantasy, choć spotkałem się z opinią, że jest to jedno z najlepszych dzieł Glena Cooka. Generalnie, zależnie od tomu Imperium Grozy zasługuje na ocenę wysokości 5-7 w skali Tanuka.

Nawiasem mówiąc, jeśli podobała ci się Malazjańska Księga Poległych to poluj na Czarną Kompanie. Powinna również przypaść ci do gustu. Jest jednak mniej baldurowata.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ari Płeć:Mężczyzna
Livin' la Vida Loca


Dołączył: 26 Kwi 2007
Status: offline
PostWysłany: 06-07-2007, 20:50   

myślę, że to odpowiednie miejsce na moje pytanie...

zna ktoś może książkę porównującą prawo rzymskie do obecnego? poświęcającą tyle samo uwagi na jedno i drugie? porównujace etc. bym se czytnął kurczaki...

_________________
http://peacegrenade.wordpress.com/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
9986661
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group