FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Książki, ale tym razem o Chinach
Wersja do druku
Wiewiór Płeć:Kobieta
irish mastah


Dołączyła: 13 Sty 2007
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 26-06-2008, 12:25   Książki, ale tym razem o Chinach

Nie samą Japonia jenot żyje. Należy poszerzać horyzonty. Zatem drogie jenoctwo, piszcie o przeczytanych lub przyuważonych gdzieś książkach dotyczących kultury i historii Państwa Środka ;]

Pozwolę sobie zacząć wymieniając tytuły, które udało mi się zakupić do domowej biblioteczki orientalnej. To lecimy:

SHAN SA
Cesarzowa,
Brama Niebiańskiego Spokoju,
Dziewczyna grająca w go - wszystkie książki opowiadają o życiu kobiet o różnym statusie społecznym i w różnych epokach oraz ich walce o przetrwanie.

ANCHEE MIN
Czerwona Azalia- autobiograficzna powieść o życiu w dobie rewolucji kulturalnej w Chinach;
Dziki Imbir- te same czasy, ale już z innymi bohaterami;
Cesarzowa Orchidea- wspaniała historia życia ostatniej cesarzowej Chin(niedługo powinna wyjść Ostatnia Cesarzowa, kontynuacja Cesarzowej Orchidei, ale nie jestem pewna kiedy. W zeszłe wakacje widziałam ją w wersji angielskiej w Dublinie)

JUNG CHANG
Dzikie Łabędzie - fenomenalna książka opowiadająca o losach trzech pokoleń kobiet w rodzinie autorki od początku XX wieku, aż po schyłek komunizmu w Chinach;
MAO - przy współpracy z Johnem Halliday'em po dziesięciu latach badań i zbieraniu materiałów powstała jedna z najlepszych biografii Mao Tse Tung'a

LISA SEE
Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz- o życiu i przyjaźni kobiet w dawnych Chinach (ostatnio wyszły dwie nowe książki tej autorki Miłość Peonii i Złota góra)

JOSE FRECHES
francuski autor sag o Chinach:
saga Talizman z nefrytu- Niebiańskie konie, Złota ryba i Wyspy nieśmiertelnych oraz trylogia Jedwabna cesarzowa (obie sagi są u nas dostępne)

PEARL S. BUCK
amerykańska noblistka i zdobywczyni nagrody Pulitzera. W polskich księgarniach można dostać jej liczne powieści o Chinach, ale ja na razie zetknęłam się z jedną-
Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu. Książka opisuje konflikty między rodzicami-tradycjonalistami, a młodymi Chińczykami zachłystującymi się Zachodem.

XUE XINRAN
Dobre Kobiety z Chin, jest to seria reportaży chińskiej dziennikarki prowadzącej w latach dziewięćdziesiątych audycje radiowe. Jako pierwsza odważyła się spytać kobiety o ich prawdziwe uczucia i wysłuchać ich przerażających historii. Szokująca, ale jakże prawdziwa książka.

Na razie to by było na tyle. Przyznaję, że wymienione przeze mnie książki są sfeminizowane tematycznie, ale zawsze interesowało mnie życie kobiet w innych kulturach.
Życzę miłej lektury i czekam na inne tytuły ;D
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Krwawisz Płeć:Mężczyzna
Blood & Belief...


Dołączył: 17 Sie 2008
Skąd: Beijing
Status: offline
PostWysłany: 19-08-2008, 23:35   

Polecam też "Górę Duszy" Gao Xingjian'a - chińskiego Noblisty, oraz rozliczne dzieła Mo Yan'a - takiego poziomu psychodelii jak w jego dziełach nie widziałem jeszcze w żadnej powieści. Wielbiciele "Pamiętnika Narkomanki", "Dzieci z Dworca ZOO" czy innych powiastek dla zbuntowanych nastolatek ( ;) ) powinni za to sięgnąć po "Cukiereczki" Mian Mian - dużo dojrzalsza i bardziej sensowna książka niż wyżej wymienione - acz klimat podobny

Dla osób zainteresowanych Chinami jako takimi - polecam książkę "Rok Koguta" Guya Sormana - zbiór doskonałych reportaży o Chinach, przedstawiający Państwo Środka z każdej możliwej perspektywy. Doskonała rzecz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
OverLord_Zenon Płeć:Mężczyzna
Lord Chaosu


Dołączył: 20 Gru 2008
Skąd: ? Z otchłani Kosmosu!!!
Status: offline
PostWysłany: 21-02-2009, 15:54   

Ja z kolei polecam zajrzeć do cyklu dalekowschodniego Jamesa Clavella.
Czyli:
"Tai Pan"
czyli powieść o Hongkonu
"Noble House"
Owszem autor nie jest Chińczykiem, ale jego powieści są bardzo dobre i mają doskonały klimat.

_________________
Nadgorliwość gorsza od faszyzmu.
Nadgorliwy urzędas zasługuje tylko na jedno:
Totalną Anihilację.
http://myanimelist.net/signature/OverLordZenon.png
http://www.youtube.com/watch?v=KsTgWCZNk-0
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
144775
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group