FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Co to jest RPG?
Wersja do druku
dareek94 Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 14 Lip 2008
Skąd: Ruda Śląska
Status: offline
PostWysłany: 15-07-2008, 09:42   Co to jest RPG?

Może teraz robię z siebie skończonego Debila, ale ja naprawdę nie wiem co to jest. Wytłumaczy ktoś, co to jest RPG?

_________________
Zawsze będę bardziej sobą, niż człowiekiem.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6937940
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 15-07-2008, 09:46   

Najprościej- gra podczas której wcielasz się w tworzoną postać.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
dareek94 Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 14 Lip 2008
Skąd: Ruda Śląska
Status: offline
PostWysłany: 15-07-2008, 09:53   

Aha, dziękuje ^__^.

_________________
Zawsze będę bardziej sobą, niż człowiekiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6937940
de99ial Płeć:Mężczyzna
Big Bad Wolf


Dołączył: 01 Lip 2008
Skąd: Lublin
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-07-2008, 09:56   

;)

Generalnie to zabawa w odgrywanie ról.

To taki teatr, bez widowni. Zbiera sie grupa ludzi, jeden z nich jest Mistrzem Gry (nie oznacza to, że jest faktycznie mistrzem ;) ) reszta to gracze. Gracze wyznaczają sobie role do odegrania - postacie. MG kreuje świat wokół tych postaci zgodnie z ustaloną konwencją. Gracze mają wpływ na rozwój wydarzeń, które ich dotyczą (konkretnie dotyczą ich postaci) a MG ma to opisać i wyciągnąć konsekwencje.

Tak w skrócie. Jak to wygląda? Prosto - są trzy osoby. Maciek Paweł i Karolina. Maciek to MG. Karolina i Paweł tworzą swoje postacie w obrębie ustalonej konwencji (można wykombinowac coś samemu lub zakupić gotowy podręcznik) i wg ustalonej mechaniki. I Paweł z Karolina opowiadają co robią ich postacie, mówią za swoje postacie itd. a Maciek odgrywa otoczenie - czyli BNów (postacie niezależne, tło niejako - wchodzą do karczmy? MG odgrywa karczmarza, obsługę i gości - gracze mogą ale nie muszą z tymi wszystkimi osobami podjąć dialog lub inną interakcje). MG tez opisuje wydarzenia towarzyszące działaniom graczy (naraża sie komuś? to oberwą) oraz wyciąga konsekwencje z działań Graczy (napadną na kogoś i zabiją? stróże prawa nie pozostawią tego ot tak sobie). Generalnie bardzo fajna sprawa ;)

_________________
http://www.defectivebydesign.org/
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301 - co myślę o DRMach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dareek94 Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 14 Lip 2008
Skąd: Ruda Śląska
Status: offline
PostWysłany: 15-07-2008, 09:59   

Ale skomplikowane ^__^. Nie jestem zainteresowany.

_________________
Zawsze będę bardziej sobą, niż człowiekiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6937940
BloodRevan Płeć:Mężczyzna
[Miejsce dla sponsora]


Dołączył: 03 Lis 2007
Status: offline
PostWysłany: 15-07-2008, 12:28   

Teoria, Praktyka
Chciałbym Cię także poinformować o istnieniu pewnej strony, a mianowicie google.pl, która do takich spraw nadaje się dużo lepiej niż forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
551523
dareek94 Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 14 Lip 2008
Skąd: Ruda Śląska
Status: offline
PostWysłany: 15-07-2008, 12:32   

Odpowiedźcie mi na inne posty ^__^.

~ Chyba wiem że, istnieje google :/.

_________________
Zawsze będę bardziej sobą, niż człowiekiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6937940
souloon
Gość
PostWysłany: 15-07-2008, 12:54   

Taka odpowiedź by każdego chyba przestraszyła ale jest precyzyjna. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie .

Pierw wymyślasz sobie jakąs postać i dopasowujesz ją do realiów gry.

Naprzykład przypuśćmy że chcesz odgrywać twardego glinę z dużą spluwą.

Jak już wymyślisz sobie taką postać wydajesz tak swoje punkty/dokonujesz wyborów aby pasowała do tego konceptu. Niektóre systemy zawężają koncept poprzez system klasowy np złodziej. Ale wróćmy do naszego glinę osoba prowadząca daną postać dała najwięcej pukcików w atrybuty socjalne troche mniej w fizyczne i najmniej w mentalne. Z umiejetności wybrała przypuśćmy broń palną, wysportowanie , perswazję i dedukcję.Jej specjalnym atutem jest szeroka sieć kontaktów. Postać zostaje nazwana np kurt.

Trzeba pamiętać że przykład jest jednoosobowy a w rpg przeważnie się gra drużynowo. Przykład pochodzi z systemu świata mroku.

Rozpoczynamy grę

Mistrz gry: Pomieszczenie jest skąpane w mroku. Widzisz schody prowadzące w dół do piwnic nie widzisz tam nic dalej ale twe nozdrza niepokoi zapach krwi. To tam właśnie czmychnął podejrzany.
Gracz: Odbezpieczam brón , i staram się spokojnie zejść na dół przyświecając sobie latarką.
Mistrz gry: Dobrze . Pomieszczenie do którego weszłeś wygląda jak jakaś świątynia zapomnianej sekty lub kultu. W świetle latarki widzisz ściany umazane czerwoną cieczą , stoły usłane sa dziwnymi opasłymi księgami z pentagramami wyrytymi na okładce. Na samym środku widzisz stół z wbitym sztyletem. Pod nim są jakieś zmasakrowane zwłoki. O cholera czy to nie ta zaginiona dziewczynka?? Kiedy patrzysz na nie z oczami otwartymi szeroko z przerażenia, usłyszałeś jakieś głośne skrzypnięcie.
Gracz: Zapomniałem że nie jestem sam! Rozglądam się żeby wypatrzeć cokolwiek co mogło wydać taki dzwięk.
Mistrz gry: Wykonaj test percepcji - posiadasz 3 opanowania i 3 czujności to znaczyło by że masz siedem kości. Ale jest ciemno i jesteś spanikowany to nakładam karę -2.
(Gracz bierze 4 kości(6-2)i rzuca zgodnie z zasadami świata mroku wystarczy że na jakiej kolwiek kości wypadnie 8 lub więcej test się udał. Wypada 5,4,2,6.
Mistrz gry: Nie udało ci się , widzisz jak klapa pod tobą się otwiera i spadasz w dół. Na dole śmierdzi moczem stęchlizną i starym mięsem. Nie widzisz za dużo , właściwie widzisz jedno. Dwie wielkie czerwone oczyska wpatrujące się prosto na ciebie. I slyszysz głośne obrzydliwe mlaskanie.
Gracz: Włączam latarke i wpakowuję kulkę prosto między te oczyska!
Mistrz gry: Wiesz co teraz masz zrobić wykonaj test broni palnej + zręczność.
(Gracz dodaje te atrybuty i wychodzi mu 7 . Ma dodatkową premię z powodu jego broni jego beretta dodaje dwie kości. Rzuca więc 9 kośćmi. Wypada 8 , 9 , 8, 6 , 5, ,2, ,1. Trzy trafienia.)
Mistrz gry: Bestia wyje z bólu i teraz możesz przyjrzeć się jej bliżej . Wygląda jak przerośnięta zdeformowana kreatura człowieka. Tam gdzie powinna mieć żołądek widnieje paskudna paszczęka z rekinimi zębami.Jej kończyny zakończone są dlugimi niby niedzwiedziowatymi pazurzyskami .Teraz jej kolej.
(Mistrz gry bierze kilka kości i rzuca wypadły 3 sukcesy.)
Bestia złapała cię w pół i przywaliło tobą o ścianę. Bolało jak cholera , głównie w klatce piersiowej - chyba masz połamane żebra. Przeleciałeś przez ścianę do następnego pomieszczenia. Jest zagracone różnym śmieciem
Gracz: Tak nie wygram! Rozglądam się po pomieszczeniu zanim dojdzie ta bestia.
Mistrz gry:Czego szukasz?
Gracz: Ostanio kontakt mi powiedział że gdzieś tutaj była podziemna fabryka perfumów. To gdzieś tutaj powinny być te perfumy. Szukam jakiegokolwiek najlepiej dużego z dużą zawartością spiritusu!
Mistrz gry: Dobry pomysł! Znajdujesz dość duży flakon jest stary i stracił zapach ale spiritusem śmierdzi aż miło. Chyba pierwszy raz się tak cieszysz że coś śmierdzi.
Gracz: To ja zrywam se kawałek munduru wpakowuje we flakon i przygotowuje zapalniczkę.
Mistrz Gry: Bestia wbiega do pomieszczenia potwornie wyjąc i mlaskając!
Gracz: Barbeque time!

Jak potoczą się losy bohatera? Czy się dowie co za sekta się tu zalęgła? Czy poszukiwana dziewczynka została złożona w ofierze? Z czym do cholery walczy? Czy jego taktyka zadziała?

Tego dowie się na następnych sesjach. O ile oczywiście dożyje. (sesja to spotkanie przy rpg)
Powrót do góry
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 15-07-2008, 14:34   

dareek94 napisał/a:
Odpowiedźcie mi na inne posty ^__^.

~ Chyba wiem że, istnieje google :/.

Nota od Moderacji:
Po pierwsze nie spamuj. Po drugie jeśli ktoś będzie zainteresowany odpowiedzią na pozostałe twoje posty, to odpowie.

IKa
Zua Biurokratka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-07-2008, 19:39   

de99ial napisał/a:

Generalnie to zabawa w odgrywanie ról.

To taki teatr, bez widowni. Zbiera sie grupa ludzi, jeden z nich jest Mistrzem Gry (nie oznacza to, że jest faktycznie mistrzem ;) ) reszta to gracze. Gracze wyznaczają sobie role do odegrania - postacie. MG kreuje świat wokół tych postaci zgodnie z ustaloną konwencją. Gracze mają wpływ na rozwój wydarzeń, które ich dotyczą (konkretnie dotyczą ich postaci) a MG ma to opisać i wyciągnąć konsekwencje.


Generalnie to, co mówisz jest nieprawdą.

Podana przez Ciebie definicja pochodzi grupo z przed kilkunastu lat i została stworzona z na skutek syntezy błędnego tłumaczenia nazwy Role Playing Games, zachłyśnięcia się papką marketingową White Wolfa i ostatecznie ideologii PESMU. Na dzień dzisiejszy nie jest ona używana nigdzie, poza nielicznymi, odciętymi enklawami, w których nie ma dostępu do internetu.

Generalnie RPG to rodzaj rozgrywki, której celem jest dawanie przyjemności. Gracze siadajac do gry tworzą drużynę, której każdy członek wybiera sobie rolę do pełnienia (ang. Role Playing). Większość z nich wciela się w Bohaterów, którzy przemierzają wyimaginowany świat, walcząc z przeciwnikami i robiąc wszystko to, co spotyka się w grach cRPG (i nawet więcej). Jeden z Graczy natomiast pełni rolę tzw. Mistrza Gry, czyli kogoś w rodzaju sędziego. Mistrz Gry stawia na drodze Graczy przeszkody, które ci muszą pokonać odwołując się do różnych zalet stworzonych przez siebie postaci. Tych, którym się to powiodło nagradza za pomocą skarbów i punktów doświadczenia.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
de99ial Płeć:Mężczyzna
Big Bad Wolf


Dołączył: 01 Lip 2008
Skąd: Lublin
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-07-2008, 19:52   

Cytat:
Generalnie to, co mówisz jest nieprawdą.

Podana przez Ciebie definicja pochodzi grupo z przed kilkunastu lat i została stworzona z na skutek syntezy błędnego tłumaczenia nazwy Role Playing Games, zachłyśnięcia się papką marketingową White Wolfa i ostatecznie ideologii PESMU. Na dzień dzisiejszy nie jest ona używana nigdzie, poza nielicznymi, odciętymi enklawami, w których nie ma dostępu do internetu.

Generalnie RPG to rodzaj rozgrywki, której celem jest dawanie przyjemności. Gracze siadajac do gry tworzą drużynę, której każdy członek wybiera sobie rolę do pełnienia (ang. Role Playing). Większość z nich wciela się w Bohaterów, którzy przemierzają wyimaginowany świat, walcząc z przeciwnikami i robiąc wszystko to, co spotyka się w grach cRPG (i nawet więcej). Jeden z Graczy natomiast pełni rolę tzw. Mistrza Gry, czyli kogoś w rodzaju sędziego. Mistrz Gry stawia na drodze Graczy przeszkody, które ci muszą pokonać odwołując się do różnych zalet stworzonych przez siebie postaci. Tych, którym się to powiodło nagradza za pomocą skarbów i punktów doświadczenia.


A powiedz mi, czym sie opisana przez Ciebie sytuacja/definicja różni od podanej przez mnie? Poza zastosowaniem prostszego słownictwa. Bo strasznie jestem ciekaw...

_________________
http://www.defectivebydesign.org/
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301 - co myślę o DRMach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-07-2008, 20:20   

Nie narzuca stylu gry i brakuje w niej nieadekwatnych, nie mających nic do rzeczy porównań, jak:

de99ial napisał/a:
Generalnie to zabawa w odgrywanie ról.


Cytat:
To taki teatr, bez widowni.


Generalnie RPG nie jest zabawą w Odgrywanie Ról, jak to podałeś, tylko w ich Pełnienie. Twoja definicja z miejsca wycina z dyskusji około 80% systemów i znaczną część graczy. Zakłada bowiem, że gra się w celu odgrywania, co jest sytuacją dotyczącą tylko nieznacznej części drużyn. Większość RPG-owców gra z innych powodów: dla zabawy, wygrzewu, snucia historii, towarzystwa... Także nie na wszystkich sesjach nacisk kładziony jest na odgrywanie postaci, podobnie jak nie we wszystkich systemach. Natomiast na wszystkich Gracze dzielą się pełnionymi rolami: niezależnie czy pełnią rolę Mistrza Gry, Blockera lub Strikera (jak w nowych DeDekach), czy rolą w pseudo-przedstawieniu teatralnym.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
de99ial Płeć:Mężczyzna
Big Bad Wolf


Dołączył: 01 Lip 2008
Skąd: Lublin
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-07-2008, 20:39   

Ech... Widzisz RPG to ZAWSZE TYLKO I WYŁĄCZNIE zabawa. Odpoczynek. I jak się w to bawi to już sprawa MG i Graczy - i można sie tak bawić w KAŻDYM systemie. To nie psychodrama (mój opis mógł sugerować właśnie to) to zabawa, ZABAWA w odgrywanie ról - bo nawet wcielając sie w 20 poziomowego barbarzyńce z wielkim młotem +30 ja się bawie i odgrywam tego barbarzyńcę - chociażby tylko przez to, że krzyczę "Wypróję Ci flaki!!" i ciskam kostuchami ;)

Nie ma czegoś takiego jak zdefiniowany sposób gry, przypisany do danego systemu czy konwencji. Z WoDa można zrobić Hack'n'slash (i daje naprawdę wiele frajdy!!) a z DD niesamowita psychodramę. Ograniczenia płyna tylko z Graczy i MG - róbcie jak chcecie ważne aby sie Wam podobało.

mam nadzieję, że tym razem wystarczająco jasno wyjaśniłem swoje zdanie. A pierwszy mój post w tym temacie miał zobrazowac niejako sposób rozgrywki.

_________________
http://www.defectivebydesign.org/
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301 - co myślę o DRMach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
de99ial Płeć:Mężczyzna
Big Bad Wolf


Dołączył: 01 Lip 2008
Skąd: Lublin
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 01-08-2008, 14:42   

Na początku przepraszam za posta pod postem.

Ugryzłem tematyke indii i powiem tak - fajna sprawa na konwenty, gdzie ludzie nie znają się, chcą pograć. W normalnym przypadku bardzo często sesja umiera zanim się zacznie - sam proces tworzenia postaci potrafi wykończyć nawet najbardziej zapalonych graczy. Indie to świetna alternatywa.

Czy lepsza? Nie. Po prostu inna forma zabawy. To coś nowego, wartego aby spróbować, ale ja tam wole tradycyjne RPG ;)

_________________
http://www.defectivebydesign.org/
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301 - co myślę o DRMach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Arioch Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 01 Lip 2006
Status: offline
PostWysłany: 02-08-2008, 12:39   


Spoiler: pokaż / ukryj
(\__/)
(='.'=) Do skasowania.
(")_(")


Ostatnio zmieniony przez Arioch dnia 10-01-2011, 01:10, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group