FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Samoistne wyłączanie się komputera
Wersja do druku
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 14-12-2008, 00:05   Samoistne wyłączanie się komputera

Otóż dzisiaj zaczął mi się wyłączać komputer. Ot tak sam z siebie. Po empirycznym dochodzeniu stwierdziłem, że wiatrak przy zasilaczu się nie kręci. Otworzyłem więc zasilacz, stwierdziłem (na moje oko nie-elektronika), że właściwie wygląda to jak należy - jedynie ostrożnie przeczyściłem. Dla pewności - chociaż nie wiem, czy ma to jakiś wpływ - spowolniłem w BIOSie (bo ruszyło) procesor z 2,4 do 1,8 GHz. Teraz niby działa, ale wiatrak u zasilacza kręci się strasznie powoli (procesor w normie). Co mogło być/jest przyczyną? Bo niby jak będzie za wysoka temperatura, to zadziała termistor, ale boję się, że może znowu coś nie tak być i padnie mi coś więcej...
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 14-12-2008, 00:15   

Jeśli zaczął się wyłączać to obstawiam po kolei:
- zbyt wysoką temperaturę na procesorze (np. przez nagromadzony kurz)
- niestabilny zasilacz
- uszkodzoną płytę główną

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
catmeat Płeć:Mężczyzna
Meat from the Cat


Dołączył: 12 Gru 2008
Skąd: warszawa
Status: offline
PostWysłany: 14-12-2008, 00:17   

Sciagnij program SpeedFan. Dzieki niemu bedziesz mogl kontrolowac prace wiatrakow, a takze temperatury procesora/ow oraz dyskow twardych. Wtedy bedziesz widzial czy komputer nie przegrzewa ci sie zbytnio, jesli tak to albo wymiana chlodzenia, albo gruntowne czyszczenie (kurz lubi sie zbierac w tych miejsach) za pomoca np. sprezonego powietrza.

Link do programu: http://www.almico.com/sfdownload.php

_________________
GOG <3
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
1822679
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 14-12-2008, 00:19   

...zasadniczo zasilacz do wymiany. Najlepiej w tempie szybkim. Z opisu wynika, że zatarł się wiatrak, a na zasilaczu też bym już nie polegał (zasilacze zepsute okiem laika zwykle wyglądają tak samo jak dobre, no, chyba że się spalą w widowiskowy sposób). Jest na dobrej drodze do tego by paść (rozwiązanie korzystne) lub spalić resztę kompa (rozwiązanie zdecydowanie mniej korzystne). Ja osobiście bym nie ryzykował.
Dodatkowo należałoby przeczyścić z kurzu radiator/wiatrak od procesora.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 14-12-2008, 00:29   

BIOS pokazuje, że temperatura procesora i obroty wiatraka (przy procesorze) w normie. Wyczyszczenie z kurzu to była pierwsza rzecz jaka zrobiłem. Natomiast wiatrak przy zasilaczu kręci się strasznie powoli, miejscami słyszę wręcz (i czuję po podmuchu na ręce) jakby się zacinał. Cóż, ma te swoje 4 lata już, więc chyba miał prawo się zużyć - wygląda na to, że czeka mnie nieplanowany wydatek. Jutro chyba pojadę i będę szukał nowego zasilacza. Jeszcze ostatnie pytanie - podłączenie czegoś takiego wymaga jakiejś bardziej konkretnej wiedzy, czy to operacja tego samego stopnia trudności co wymiana karty graficznej? Bo ja tam mnóstwo kabli widzę i troche strasznie to wygląda...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 14-12-2008, 09:47   

Operacja wymaga odkręcenia 4 śrubek, odpięcia szeregu kabelków i przypięcia szeregu kabelków w te same miejsca. Staraj się pamiętać, co jest od czego, a sobie spokojnie poradzisz - Serik jest blondynką, a zasilacz w komputerze wymienić potrafi :D

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 14-12-2008, 14:14   

Odradzam kupno jakiejś taniochy, będzie niestabilny i awaryjny. Najlepiej pogrzebać po forach i kupić coś z tego, co zbiera dobre uwagi. Osobiście jakieś trzy lata temu zdecydowałem się na Fortrona (przeciętny model za jakieś 80zł wtedy) i do dzisiaj nie mam zastrzeżeń. Poza tym moc przynajmniej 400W będzie odpowiednia, jeśli to ma podziałać jakieś 5 lat.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 14-12-2008, 15:29   

Kupiony 350-watowy Modecom Feel, niestety zmylony informacją, że dla Modecomu zasilacze robi Fortron. Po tym jak poczytałem opinie o tym wyłączyłem komputer i boję się to ustrojstwo podłączać. Dzisiaj będę siedział na drugim komputerze w domu, a jutro do oddania i kupuję coś innego. A propos - moc robi dużą różnicę, czy 300-350 watów powinno wystarczyć? Do tej pory miałem 400-watowego Codegena.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 14-12-2008, 15:33   

I Modecom, i Codegen nie były nigdy fajne, zreszta obecnie nie wiem czy Fortron nadal jest taki dobry. Lepiej jednak solidnie poszperać. Co do mocy to kup 400W najlepiej, będziesz miał spokój. Od biedy 500 na pewno nie zaszkodzi. :D

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
de99ial Płeć:Mężczyzna
Big Bad Wolf


Dołączył: 01 Lip 2008
Skąd: Lublin
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-12-2008, 15:08   

Modecom ale seria FEEL - seria MC (którą robi FORTRON) to bardzo solidne zasilacze potrafiące pracować pod większym obciążeniem niż mają nabite na tabliczkach.

Z tanich zasiłek szukaj: MC-350 (spokojnie wystarczy, 400 to naddatek), Fotron 350-400, Delta, Amacrox, Pentagram.

_________________
http://www.defectivebydesign.org/
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301 - co myślę o DRMach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 15-12-2008, 15:53   

Kupiony 450-watowy Fortron. Na razie działa dobrze, no i nie wyje jak Codegen. A jak coś, to chociaż te dwa lata na gwarancji powinien pochodzić (mam jednak nadzieję, że dłużej). Dzięki wszystkim za pomoc - temat chyba nadaje się do zamknięcia.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group