FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  "Śliskie" ekranizacje
Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 03-02-2013, 13:59   "Śliskie" ekranizacje

Niestety tak się pechowo składa, że niektóre świetne i warte ekranizacji książki powstawały w innych czasach i ich autorom zdarzało się wyznawać poglądy które kiedyś mogły być na porządku dziennym, ale dziś są... Powiedzmy, że kontrowersyjne. Apoteoza narodu szlacheckiego i lekceważenie innych warstw, natrętny imperializm, usprawiedliwianie prześladowań religijnych, wreszcie "stary dobry" rasizm".

Czasem można się nad tym prześlizgnąć, bywa jednak, że nieprzyjemna tematyka jest zbyt istotna dla struktury utwory. Co wtedy?

Podejścia generalnie są dwa. Można, po pierwsze, spróbować zmienić przesłanie, wprowadzić odcienie szarości i przedstawić racje drugiej strony. Mieliśmy to w polskiej ekranizacji Ogniem i Mieczem, która próbowała przedstawić bardziej sprawiedliwy obraz Chmielnickiego niż Sienkiewicz. W efekcie bohaterowie, w założeniu sympatyczni, wychodzą na ślepych i pysznych fanatyków, a chyba nie o to chodziło.

Drugie podejście mamy we Władcy Pierścieni Jacksona, gdzie nie szczypano się z politpoprawnością, tylko pokazano w pełnej krasie europocentryczną, monarchistyczną i radośnie rasistowską wizję świata z oryginału. Zrobiono to przy tym tak sprawnie i zręcznie, że chyba mało kto w ogóle zauważył problem.

Którą metodę uważacie za lepszą?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 03-02-2013, 19:18   

Mimo wszystko stary dobry rasizm > Nowy Wspaniały Świat. Mnie mierzi sam fakt, że we Władcy nazywasz to "problemem".

Ale czekam na ekranizację w której z Moby Dicka zrobią legendarnego afroamerykańskiego wieloryba.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 03-02-2013, 19:44   

Cytat:
Mimo wszystko stary dobry rasizm > Nowy Wspaniały Świat. Mnie mierzi sam fakt, że we Władcy nazywasz to "problemem".

Amen.

Swoją drogą, czy za poprawność polityczną należałoby uznać rozszerzenie wątków "damskich" we Władcy? Bo serio, poważnie boję się o kolejne części Hobbita... Poza tym, podczas lektury książki i w kinie, jakoś nie czułam tego "evil przesłania". Władca jest jedwabisty, koniec kropka i nie poczuwam się do bycia rasistką, bo nie brakowało mi czarnoskórego hobbita.

Co do Ogniem i mieczem - było mdłe i nijak miało się do poprzednich filmów. Szarości skończyły się tym, że kibicowałam Bohunowi i Chmielnickiemu, bo reszta przypominała bandę sierot, wygłaszającą pompatyczne kwestie (pomijam aktorstwo).

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 03-02-2013, 20:03   

Wtrancając (fascynuje mnie fakt, że głoski miękkiego "an" częściej używają w moim otoczeniu osobniki w wyższym wykształceniem niźli niższym, ale to już by była dygresja w dygresji), w mojej głowie nie chcą zmieścić się razem pojęcia rasizm i Śródziemie. A przynajmniej nie rasizm w naszym rozumieniu. Ale może jestem staroświecki.

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Easnadh Płeć:Kobieta
a wee fire


Dołączyła: 27 Cze 2008
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 05-02-2013, 10:52   

shugohakke napisał/a:
w mojej głowie nie chcą zmieścić się razem pojęcia rasizm i Śródziemie. A przynajmniej nie rasizm w naszym rozumieniu.
Zamiast rasizm wstaw sobie gatunkizm i wszystko pięknie się zmieści - "przy wszystkich trollach, krasnoludach i innych, gatunkizm był o wiele ciekawszy. Biali i czarni żyli w doskonałej zgodzie i wspólnie prześladowali zielonych".

Nie żebym była za czarnoskórym hobbitem. Czy ukazaniu rozterek Smauga, żeby pokazać, że nie jest on taki całkiem zły, ma też swoje odcienie szarości. Kiedyś pisano inaczej i tyle, nie widzę sensu w odgradzaniu się od przeszłości czy też jej wybielaniu (a raczej - kolorowaniu). Polityczna poprawność polityczną poprawnością, ale osobiście uważam, że twórcy powinni też mieć też na względzie estetyczne wrażenia widzów. Czasem takie zabiegi przejdą (np. Watson jako kobieta i Azjatka w "Elementary"), ale czasami wywołują straszny zgrzyt i ogólną chęć mordowania (prawie siłą powstrzymywałam się od przewijania fragmentów z czarnoskórym Lancelotem w "Once Upon A Time", dobrze, że pojawił się tylko w dwóch odcinkach).

_________________

I’m always right and you should listen to whatever I have to say
and never disagree, ever, EVER for the sake of your wolvlihood.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 05-02-2013, 11:16   

shugohakke napisał/a:
Wtrancając (fascynuje mnie fakt, że głoski miękkiego "an" częściej używają w moim otoczeniu osobniki w wyższym wykształceniem niźli niższym, ale to już by była dygresja w dygresji), w mojej głowie nie chcą zmieścić się razem pojęcia rasizm i Śródziemie. A przynajmniej nie rasizm w naszym rozumieniu. Ale może jestem staroświecki.

Nie widziałeś artykułów w zachodniej, politpoprawnej prasie, które ukazywały się po premierze filmu. Tam równo jeżdżono po Władcy... za rasizm. Orki miały być metaforą czarnych i być jednoznacznie złe, a elfy i ludzie - wiadomo. W niektórych, tych bardziej zaangażowanych, gnojono Jacksona bardziej niż twórców filmowej wersji Narni.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 05-02-2013, 14:38   

W sumie skoro game day'owy volkswagen został uznany za rasistowski to nic mnie już nie zdziwi.

Ale czy rasizm czy gatunkizm to dziwi mnie korzystanie z takich pojęć przy twórczości Tolkiena (czy Lewisa). To nie jest tak, że zieloni (czy inne czarownice) są traktowani niesprawiedliwie czy źle. Czarne charaktery są zwyczajnie całymi rasami złe i kropka - to nie krzywdzące uogólnienia tylko natura stworzonego przez autora uniwersum.

Zatem bijemy orków, bo są źli gatunkizmem nie jest, bo zły jest każdy ork z definicji.
A bijemy murzynów, bo są źli to rasizm, bo trywialne jest wykazanie, że nie każdy murzyn jest zły.

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Crofesima Płeć:Kobieta
Captain Narcolepsy


Dołączyła: 25 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 05-02-2013, 15:26   

nie ma to jak stare dobre nadużywanie sformułowania "polityczna poprawność" :'D forum tanuki - spece od politycznej poprawności i rasizmu.

Easnadh napisał/a:
Polityczna poprawność polityczną poprawnością, ale osobiście uważam, że twórcy powinni też mieć też na względzie estetyczne wrażenia widzów.

Żyjemy w czasach, w których whitewashing na szeroką skalę ma się zupełnie dobrze (lol depp jako tonto), ale CZARNY LANCELOT? w serialu, którym jest luźnym mainstreamowym remakiem bardzo różnych baśni? o nie, to przecież rani nasze

ee

poczucie estetyki
...?
serio?

_________________
There is sorrow enough in the natural way
From men and women to fill our day;
And when we are certain of sorrow in store,
Why do we always arrange for more?
Brothers and sisters, I bid you beware
Of giving your heart to a dog to tear.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
GoNik Płeć:Kobieta
歌姫 of the universe


Dołączyła: 04 Sie 2005
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 05-02-2013, 15:40   

Crofesima napisał/a:
CZARNY LANCELOT? w serialu, którym jest luźnym mainstreamowym remakiem bardzo różnych baśni? o nie, to przecież rani nasze

ee

poczucie estetyki
...?
serio?

WSZYSCY PALADYNI SĄ CZARNI.

I tego się będę trzymać. Moje prorocze sny to potwierdzają.
Dlatego też na widok czarnego Lancelota o mało nie oplułam monitora.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Crofesima Płeć:Kobieta
Captain Narcolepsy


Dołączyła: 25 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 05-02-2013, 16:08   

A i jeszcze to.

_________________
There is sorrow enough in the natural way
From men and women to fill our day;
And when we are certain of sorrow in store,
Why do we always arrange for more?
Brothers and sisters, I bid you beware
Of giving your heart to a dog to tear.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 05-02-2013, 16:45   

...znaczy co, czarni mężczyźni są brzydcy, w przeciwieństwie do Azjatek? Czy tylko mi się wydaje, że te "wrażenia estetyczne" to taki ładniej nazwany europocentryzm?

A co do oryginalnego pytania - jedno i drugie podejście uważam za słuszne, chociaż bliżej mi chyba do wierności oryginałowi. Z tym zastrzeżeniem, że należy o tym rozmawiać, wskazywać te "niepoprawne" elementy, zastanowić się nad nimi... (Ysen, nasze dyskusje o Pięknej i Bestii na przykład) Często przechodzimy nad różnorakimi -izmami zupełnie ich nie zauważając, "bo to tylko film" - i to jest niefajne.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 05-02-2013, 16:55   

Easnadh napisał/a:
Zamiast rasizm wstaw sobie gatunkizm i wszystko pięknie się zmieści

Ale to są dwie zupełnie różne rzeczy, przede wszystkim gatunkowy podział Tolkiena zupełnie nie przystaje do naszego rasizmu z kolonialnymi korzeniami. Nasz wywodzi się na ten przykład z przekonania o przewadze cywilizacyjnej Zachodu, bo kiedyś tam my mieliśmy armaty, a oni dzidy i wyszło jak wyszło. A u Tolkiena? To orki Sarumana są forpocztą industrializacji i to on jest be, bo stracił kontakt z naturą i ptaszkami a zamiast tego pali entami w przerobionym na fabrykę Isengardzie. W ekranizacji widać to chyba nawet bardziej niż w oryginale. A Elfy są najfajniejsze, bo w ogóle leją na rozwój i siedzą w lesie. Krytyka cywilizacji przemysłowej, Mordor jako metafora prawdziwego Zagrożenia Ze Wschodu z czasów pisania Władcy - no to jeszcze gdzieś tam jako tako się dopasuje, ale Orki a rasizm? Zwyczajnie nie łapię analogii. Już prędzej szkalowanie klasy robotniczej :D

Crofesima napisał/a:
serio?

Serio serio. A Depp to Depp, Martina Luthera Kinga mógłby grać i dalej by się podobał.

Cytat:
...znaczy co, czarni mężczyźni są brzydcy, w przeciwieństwie do Azjatek?

Nie widziałem jeszcze takiego, który podobałby mi się bardziej niż Lucy Liu więc coś musi być na rzeczy.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 05-02-2013, 17:18   

Cytat:
Już prędzej szkalowanie klasy robotniczej :D

Ktoś już na to wpadł.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 05-02-2013, 17:39   

Mai_chan napisał/a:
Czy tylko mi się wydaje, że te "wrażenia estetyczne" to taki ładniej nazwany europocentryzm?

Europocentryzm i podziwianie Azjatek? Nie łapię, ale jestem facetem... I może przez to też nie widzę, gdzie napisano o brzydkich czarnych mężczyznach - bo chyba nie białym wierszem w okolicy "estetyki"?

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 05-02-2013, 18:09   

"Czasem takie zabiegi przejdą" interpretowane jako podziwianie? Chyba jakoś inaczej definiujemy to słowo...

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group