FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Wolność czy bezpieczeństwo?
Wersja do druku
Humman Płeć:Mężczyzna
obserwator


Dołączył: 22 Maj 2007
Skąd: gdzie diabeł mówi dobranoc a kokot dzień dobry
Status: offline
PostWysłany: 19-09-2007, 14:30   Wolność czy bezpieczeństwo?

Załórzmy że istnieją dwa kraje.
W kraju A panuje liberalizm we wszystkich dziedzinach, znaczy że włądze nie wtrącają się absolutnie w to co robią obywatele poza działalnością kryminalną, jest pełna wolność słowa i poglądów, ale nie istnieją żadne socjalne zabezpieczenia łącznie z bezpłatną edukacją i służbą zdrowia czy pomocą biednym, podatki są bardzo niskie.
Za to kraj B troszczy się o obywateli fundując im wszystko co potrzebne do życia, koszty tej troski władze rekompensuja wysokimi podatkami szczególnie dla najbogatszych, państwo kontroluje wszelkie media aby nie było informacji szkodliwych społecznie.
A więc czy ktoś by chciał żyć w państwie A czy B ?

_________________
in every life we have some trouble, when you worry you make it double don't worry, be happy

człowiek jest jedyną istotą która wie że umrze, zwierzyniec żyje w błogiej nieświadomości
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
3672842
kaaazo Płeć:Kobieta
lubi małe avatary


Dołączyła: 18 Wrz 2007
Status: offline
PostWysłany: 19-09-2007, 15:04   

głupie pytanie, oczywiście, że w B.

A państwo A jest wewnętrznie sprzeczne. Pełna wolność słowa a działalność kryminalna... No nie wiem. Ale pewne się czepiam. Znowu.

_________________
jak wszyscy są super, to nikt nie jest.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
2144771
GoNik Płeć:Kobieta
歌姫 of the universe


Dołączyła: 04 Sie 2005
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 19-09-2007, 15:59   

Matko, a ten znowu "czarne-białe" i popadanie w skrajności...

(tak, to jest pierwszy i ostatni mój post w temacie)

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 19-09-2007, 16:04   

GoNik, ja rozumiem, ale nie spamuj, co? Jak już na kogoś plumkasz, to uzasadniaj.
Ale w tym konkretnym przypadku cię wyręczę.

Pytanie jest głupie. W którym z tych krajów chciałabym żyć? W żadnym, ot co. Świat generalnie nie jest czarno-biały, nie składa się z plusów i minusów. Obydwa te hipotetyczne kraje mają wady, które je skreślają. Nie wspominając już o tym, że są niespójne.
O "złotym środku" słyszał?

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 19-09-2007, 16:39   

Humman napisał/a:
Za to kraj B troszczy się o obywateli fundując im wszystko co potrzebne do życia, koszty tej troski władze rekompensuja wysokimi podatkami szczególnie dla najbogatszych

po miesiacu nie ma juz zadnych najbogatszych, bo wyjechali do kraju A (i ja wsrod nich), bo nie zamierzam moja ciezka praca fundowac "wszystko co potrzebne do zycia" panom rezydujacym w okolicach budki z piwem.
Powrót do góry
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 19-09-2007, 16:39   

Czy sugestia zamknięcie tego topicu, jako okołolunaro-nezumiowatego spamu, będzie wysłuchana?
Inna bajka, że istnieje państwo, które łączy to wszystko i Szwecja mu na imię.
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 19-09-2007, 17:35   

A.

Tylko zresztą dlatego, że te przykłady wbrew pozorom nie są całkiem skrajne - dopóki w kraju A jest policja, to jest tam i bezpieczeństwo, co prawda nie socjalne. Ludzie obywali się bez socjału od tysięcy lat i jakoś żyli, powstawało za to od groma inicjatyw prywatnych i oddolnych (np. Caritas,PCK, takie tam). Byłby to zapewne obrzydliwy kraj, ale żyć w nim by się dało. Kraj B natomiast po pewnym czasie nie zapewniałby nic, bo nic by nie wytwarzał, poza społecznym niezadowoleniem. Przykładów w historii było od groma i nie - nie ograniczały się do komuny. Z podobnych przyczyn upadło Imperium Rzymskie.

W tym wypadku złoty środek byłby dość daleko od środka, a blisko państwa A.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Humman Płeć:Mężczyzna
obserwator


Dołączył: 22 Maj 2007
Skąd: gdzie diabeł mówi dobranoc a kokot dzień dobry
Status: offline
PostWysłany: 19-09-2007, 19:46   

Właściwie powinno być liberalizm vs socjalizm, fakt że są skrajne jak prawica vs lewica z których się historycznie wywodzą. Obydwa systemy isntnieją czy istniały w rzeczywistości w bardziej skrajnych opcjach i raczej nie ma trzeciej drogi.
Szwecja jest zdecydowanie bardziej socjalna, oczywiście z posiada coś na kształt wolnego rynku i wolność słowa ale porównując poziom zamożności i wolności z USA wypada bardzo słabo, ale znowu z poziomu Polski Szwecja jest bogata . W państwie A są oczywiście organy policji, sądu bo inaczej byłaby anarchia nie państwo.

_________________
in every life we have some trouble, when you worry you make it double don't worry, be happy

człowiek jest jedyną istotą która wie że umrze, zwierzyniec żyje w błogiej nieświadomości
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
3672842
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 19-09-2007, 20:04   

Cytat:
Właściwie powinno być liberalizm vs socjalizm


Owszem, a co za tym idzie wybór nie prezentuje się jako "wolność <=> bezpieczeństwo", ale "dobrobyt i bezpieczeństwo mniejszości i bida większości <=> bida dla wszystkich".

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 19-09-2007, 20:34   

Ysengrinn, wiesz co... nie jestem pewna czy masz racje. Na pewno bylaby to katastrofa dla towarzystwa, zaslugujacego na nagrode darwina (czytaj: jezeli nie zastanowiles sie, jak sie zabezpieczyc na starosc, to zdychasz z glodu). Natomiast "srednia" rodzina mialaby tak naprawde praktycznie o 100% wieksze zarobki (no ZUS). A zakladajac otwarte granice pensje nie mialyby szansy zejsc "ponizej minimum" - bo weszlaby konkurencja.
Powrót do góry
ronin Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 17 Maj 2007
Status: offline
PostWysłany: 19-09-2007, 20:52   

Coz, nie istnieje cos takiego jak system idealny. Raz ze istnieje odwieczne prawo - wszystkich nie zadowolisz. Dwa idealny system zaklada idealnych ludzi, czy to w postaci przywodcow czy tez zwyklych uczestnikow danego spoleczenstwa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 19-09-2007, 20:56   

Cytat:
Ysengrinn, wiesz co... nie jestem pewna czy masz racje. [...]


No fakt, to już zależy od innych czynników - czy gospodarkę opanują monopolistyczne molochy, które wszystkich ścisną za grdykę, czy też lud będzie w stanie jakoś zagwarantować swoje interesy. W liberalizmie może w sumie być i tak i tak.

Offtopic - akurat spokojna starość nie ma wpływu na pulę genów;p.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 19-09-2007, 21:20   

Ysengrinn napisał/a:
Offtopic - akurat spokojna starość nie ma wpływu na pulę genów;p.

nie, ale rozbijanie sie drogim samochodem, zalatwienie sobie wypadku i nieposiadanie ubezpieczenia (bo nie bedzie ono wymuszane) juz tak ;)
Powrót do góry
Sakura_chan Płeć:Kobieta
Pure Angel


Dołączyła: 28 Lut 2007
Skąd: 3-wieś
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 20-09-2007, 11:10   

W którym ? W żadnym.
A - wolność słowa, liberalizm i niskie podatki OK, ale brak zabezpieczeń socjalnych - zdecydowanie nie
B - troska o obywateli, wysokie podatki dla bogatych - OK ale nie podoba mi się kontrola mediów.
Wybieram złoty środek

_________________
To add colour to your boring today
To put magic into your melancholic tomorrow
I have come to change those nonchalant times you spent
Into precious memories

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
2919192
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 20-09-2007, 11:40   

Sakura_chan napisał/a:
A - wolność słowa, liberalizm i niskie podatki OK, ale brak zabezpieczeń socjalnych - zdecydowanie nie


Ja widzę jeden błąd rozumowy.

Otóż w kraju A państwo nie dba o bezpieczeństwo socjalne swoich obywateli. Ale NIE ZAKAZUJE dbania oń. Oznacza to, że obywatele - jeśli nie chcą - mogą nie płacić ZUS, nie odkładać pieniędzy na emeryturę, nie muszą mieć ubezpieczeń, w przeciwieństwie do państwa B. Jednakże mogą takowe posiadać.

Oznacza to, że jeśli ktoś czuje się zagrożony, to udaje się do profesjonalnej instytucji, w której wykupuje polisę ubezpieczeniową, polisę zdrowotną i fundusz emerytalny, którego składki następnie opłaca. Jest więc zabazpieczony na przyszłość.

Jeśli ktoś natomiast uważa, że może sobie bez tego poradzić nie robi tego i ma więcej pieniędzy na to, co lubi.

Ja osobiście wolałbym mieszkać w państwie A. Moim głównym problemem nie jest obecnie brak zabezpieczenia (stać mnie na drogi zabieg, rehabilitacje lub dłuższe bezrobocie), ale fakt, że państwo za dużo mi zabiera.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group