FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Kwestia zakazu noszenia chust

Uważam, że:
zakaz noszenia chust jest w interesie muzułmanek, gdyż...
8%
 8%  [ 3 ]
zakaz noszenia chust nie jest w interesie muzułmanek, gdyż...
25%
 25%  [ 9 ]
jestem mężczyzną
66%
 66%  [ 24 ]
Głosowań: 36
Wszystkich Głosów: 36

Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 29-05-2010, 17:39   Kwestia zakazu noszenia chust

<zakłada kask ochronny> Zobaczymy, czy przejdzie...

Interesuje mnie opinia jaką macie na temat głośnych ostatnio zakazów noszenia nakazanych przez islam* chust i burek w miejscach publicznych, które wprowadzane są w różnych krajach Europy Zachodniej. Czy jest to dobry pomysł, pomagający wyrwać się kobietom spod represyjnej władzy religii czy też fatalny, wciskający im na siłę obcy system wartości i odbierający wolność?

Owszem, ankieta jest tendencyjna, z dwóch powodów - po pierwsze facetów sprawa nie dotyczy, więc ich opinia mnie nie interesuje, po drugie dobrze wiem, że zmonopolizują każdy temat religijno-polityczny jeżeli im pozwolić. A w tym wypadku naprawdę wolałbym tego uniknąć.

* są tacy, którzy z tym polemizują.

_________________
I can survive in the vacuum of Space


Ostatnio zmieniony przez Ysengrinn dnia 29-05-2010, 20:53, w całości zmieniany 2 razy
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 29-05-2010, 18:15   

Okej, nie przeczę, że temat jest szalenie ciekawy, ale... Po pierwsze narusza regulamin, po drugie, za Chiny Ludowe nie uwierzę w to, że forumowe trolle pozostaną grzecznie pod mostem. Na razie temat zamykam, po konsultacji z resztą moderacji albo go odblokuję, albo wykopię w niebyt.

PS Post Norrca leci jako offtop (moderacja zna regulamin i nie trzeba jej go przypominać i swoją drogą, ładny początek dyskusji).

EDIT: Moderacja doszła do wniosku, że da tematowi szansę, ale... Będzie on pod ścisłą obserwacją, a wszelkie próby wszczęcia awantury zakończą się dla uczestników tragicznie. Na początek polecam DOKŁADNIE przeczytać post Ysena (który jasno stwierdził, że bardziej interesuje go opinia KOBIET), wycieczki osobiste, próby flejmu czy offtop zostaną natychmiast usunięte.

Na koniec mały, ale znaczący cytat z IKi: "Przy pierwszej oznace flejmu - zarżnę delikwenta maczetą." I tak, radziłabym to potraktować poważnie, zwłaszcza, że cała moderacja ma identyczne podejście.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 29-05-2010, 20:54   

Trochę dodatkowych wyjaśnień:

Nieprzypadkowo pytam o to niemuzułmanki, gdyż są w stanie spojrzeć na to szerzej niż same zainteresowane - mahometankom religia nie pozostawia w tym względzie żadnego wyboru*. Tymczasem są jeszcze inne aspekty sprawy - mnie interesuje głównie społeczny. Czy zakaz noszenia chust można uznać za sposób na uwolnienie kobiet nawet wbrew ich woli i czy takie uwalnianie może przynieść dobre, czy wyłącznie złe skutki? Czy ważniejsze są ich religijne uczucia, czy uświadamianie im praw, jakie posiadły sprowadzając się na Zachód?

Umówmy się - problem interesuje mnie w tej tylko z punktu widzenia samych kobiet. Wszelkie argumenty o prowokowaniu dżihadu czy zapobieganiu mu są na razie nie istotne, więc prosiłbym o, w miarę możliwości, nieodnoszenie się do tematu wojny z terroryzmem.


* są tacy, którzy z tym polemizują.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-05-2010, 21:08   

Z tym nakazem różnie bywa. Islam ma wiele odmian i co innego na to pytanie odpowie osoba z północy Afryki, Arabii Saudyjskiej czy południowo- wschodniej Azji. Mam kilka znajomych muzułmanek z Indonezji i nie zasłaniają twarzy, ale owijają szalikiem głowę. Twierdzą, że to tradycja i u siebie na miejscu też się tak zachowują, ale po pierwsze nie mogę tego zweryfikować, a po drugie wszystkie pochodzą z dużych miast oraz stosunkowo zamożnych i niekonserwatywnych rodzin.

Mam mieszane uczuci i trudno mi zaznaczyć cokolwiek. W moim pojęciu te nieszczęsne chusty są na celowniku bo są stosunkowo łatwe do namierzenia i egzekwowania, poza tym dotyczą jednak bardziej ugodowej części emigrantów- skoro już posłał córkę do szkoły to jakąś tam część cywilizacji sobie przyswoił, co wcale nie jest oczywiste. Powiedzą jej- zdejm chustę, ale czy dadzą coś w zamian? Jeśli kobieta, która nosiła ją całe życie, jest w obcym kraju usłyszy coś takiego bez wyjaśnienia sytuacji to w najlepszym razie poczuje się skrzywdzona i zdezorientowana. Sama walka z chustami nie ma sensu, jeśli nie połączy się ich z planem uświadamiania i kształcenia kobiet na dużą skalę- co chyba nigdy nie będzie do końca zrealizowane. To tylko symbol- prawdziwe powody sytuacji jak analfabetyzm, wczesne małżeństwa, nieświadomość swoich praw- ale tych rzeczy nie da się egzekwować tak łatwo, nie są również medialne.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
zonk486 Płeć:Mężczyzna
Głupek na wynajem!!


Dołączył: 16 Kwi 2009
Skąd: Piotrków Trybunalski
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 29-05-2010, 21:08   

Jak dla mnie to zakaz POWINIEN zostać wprowadzony także w Polsce ze względu na możliwości identyfikacyjne danej osoby. Weźmy przypadek, że kobieta wyznająca islam popełnia przestępstwo zakładając przy tym chustę i burkę. Po kilku dniach okazuje się, że Nie można zidentyfikować sprawcy tylko i wyłącznie dlatego, że miał na sobie wspomniane wcześniej elementy ubioru. Nawet jeśli tego wymaga religia/doktryna religijna, Nie powinno się nosić takich rzeczy, ponieważ to prowadzi do nieporozumień co najmniej podobnej wielkości, jak w sprawie pojawienia się czy zniknięcia krzyży w miejscach publicznych.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1281908
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 29-05-2010, 21:15   

Ysengrinn napisał/a:
Umówmy się - problem interesuje mnie w tej tylko z punktu widzenia samych kobiet.

Zonk486 - uwaga odmoderacyjna: OD KIEDY JESTEŚ KOBIETĄ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 29-05-2010, 22:04   

Moim zdaniem taki zakaz nie ma żadnego sensu. Doświadczenia pokazują, że z uszczęśliwiania ludzi na siłę rzadko kiedy coś dobrego wynika. Poza tym jeśli ktoś się przyzwyczaił do noszenia chusty i dobrze się z tym czuje, to taki zakaz będzie co najmniej krzywdzący. To tak jakby ktoś nagle oznajmił, że wszystkie kobiety muszą koniecznie nosić spódnice i nikogo nie obchodzi czy jest im lepiej w spodniach. To jest zwyczajnie samolubne i osobiście odczytywałabym coś takiego jako naruszenie mojej wolności i swobody wyznania.

Jeśli chodzi o kwestię religijną to "wyzwolenie" brzmi bardzo ładnie jako hasło. W praktyce jednak powolne zmiany zwykle sprawdzają się lepiej od gwałtownych rewolucji. Tak jak wspomniała Eire - uświadamianie jest prawdopodobnie skuteczniejszą drogą.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Lila Płeć:Kobieta
BAKA Ranger


Dołączyła: 19 Wrz 2006
Skąd: [CENSORED]
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Lisia Federacja
Omertà
PostWysłany: 30-05-2010, 00:00   

W ankiecie wybrałam "Jestem mężczyzną" gdyż totalnie źle podchodzisz do tego tematu. Zobacz gdzie pierwotnie zaczęła się ta dyskusja i z jakiego powodu. ( Chodzi mi ogólnie o zakaz noszenia chust przez kobiety wyznania muzułmańskiego w miejscach publicznych. ) Chodziło o bezpieczeństwo narodowe na lotniskach i peronach kolejowych gdzie takich osób zakrywających twarz nie da się zidentyfikować. Teoretycznie, muzułmanką które zakrywają twarz nie jej pokazywać nikomu poza osobami z rodziny i to tylko płci żeńskiej. Na lotniskach przy odprawach takie osoby musiały przechodzić dodatkowe/osobne odprawy z tego powodu. Sprawa dotyczyła również pływalni i basenów publicznych, gdzie muzułmanki nie pokazywały twarzy a wręcz chciały pływać w pełnych ubraniach ( chodzi o te swoje tam jakieś szaty co mają te czarne, bo nie wolno im pokazywać ciała ) i zostało to zabronione w niektórych krajach. Jeszcze inną sprawą były urzędy i uczelnie gdzie nie wolno było nosić nakryć głowy ( żadnych ) a muzułmanki żądały zdjęcia tego zakazu. Przepraszam, ale to ONI przyjeżdżają do Europy i jeszcze chcą zmieniać Europejskie zwyczaje i prawa pod siebie.

Moim zdaniem taki zakaz powinien być wprowadzony we wszystkich krajach Europejskich, nie tylko w tym kilku w których obowiązuje aktualnie. Najbardziej cieszyła bym się z takiej ustawy w Anglii i Brytanii gdzie mieszkam. Proszę nie przestawać czytać i zaczynać pisać postów na NIE względem mojego już w tym momencie, wszystko wytłumaczę.

Muzułmanie są najmniej tolerancyjną religią na świecie, ale dla swojej religii żądają tolerancji całego świata, nie chodzi tu o proszenie czy zwracanie uwagi, że jej chcą, oni po prostu na chama wymagają. Mogę podać przykład ze swojej byłej szkoły (High School) gdzie chodziły również osoby wyznania muzułmańskiego. Wiele razy były problemy na lekcjach PE ( WFu ) kiedy dziewczyny nie ćwiczyły, gdyż chodziły w tych swoich strojach i nie przebierały się na zajęcia. Pewnego dnia do dyrekcji została złożone żądanie o zdjęcie krzyży z klas gdyż muzułmanie czuli się obrażeni tym, że tam wiszą. Uwaga~! Chodzili oni do szkoły KATOLICKIEJ~! Po tym dyrekcja się "zdenerwowała" i zakazała noszenia nakryć głowy w szkole, całkowicie. I słusznie, czemu nie ma być równo? Czemu niby im wolno było a nam nie? Już ludzie w moim wieku widzieli to i były dni, kiedy prowadzono akcje w tej sprawie i spora grupa ludzi przychodziła w czapkach i nie chciała ich zdejmować w szkole. Uważam to za słuszną rzecz, czemu przy równouprawnieniach mieliśmy mieć jednak mniej praw niż oni?

I o jakim tu mowa wyzwoleniu? Przecież większość tych osób jest zmuszana do noszenia tych chust i tak i tak. Nazywasz wyzwoleniem kolejny NAKAZ tylko w drugą stronę? Ja nie widzę w tym żadnego wyzwolenia, po prostu to kolejny przymus, ale ten prawidłowy. To oni przyjeżdżają w większości do Europy, czemu ma ich obowiązywać inne prawo niż mieszkańców Unii Europejskiej?

_________________
" Twas brillig, and the slithy toves, did gyre and gimble in the wabe;
All mimsy were the borogoves, and the mome raths outgrabe.~ "

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 30-05-2010, 00:14   

Usunięto offtop na prośbę założyciela. Ja niedługo naprawdę stracę cierpliwość.

IKa - Zua Biurokratka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 30-05-2010, 10:57   

Sm00k i RepliForce dostają ostrzeżenie za ignorowanie uwag moderacji i nieumiejętność czytania ze zrozumieniem.

IKa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 30-05-2010, 13:50   

O, ciekawe... Może później napiszę coś więcej, a na razie krótko:

nie zagłosowałam, bo wciąż myślę, co właściwie chciałabym zaznaczyć. Generalnie przede wszystkim należałoby rozdzielić kwestię noszenia chust zakrywających tylko włosy oraz zasłałania twarzy. Zakaz tego drugiego jak najbardziej rozumiem: za taką zasłoną może się ukryś ktokolwiek (na przykład poszukiwany przestępca), poza tym utrudnia to identyfikację np. podczas jakiejkolwiek kontroli dokumentów.

Co do chust na głowie - zawsze byłam głeboko przekonana, że zakazywanie tego typu rzeczy to jakaś straszna pomyłka (to dla mnie coś, jak zakazywanie np. noszenia krzyżyka chrześcijanom albo noszenia pejsów przez ortodoksyjnych Żydów). Nigdy nie widziałam powodu, żeby zabraniac komukolwiek manifestowania swojego światopoglądu w sposób, który w żaden sposób nie narusza wolności innych (a ubranie, biżuteria czy np. naszywki na plecaki jako żywo nie naruszają). W Warszawie dość często widuję dziewczyny z chustami na głowie - i co? I ok, jeśli mają ochotę, niech noszą.
Z drugiej strony - zdaje sobie sprawę, że zapewne część z nich nosi, bo musi (bo rodzina itp.). Tyle tylko, że co tu zmieni zakaz? W najgorszym razie przestaną wychodzić z domu i tyle będzie uszczęśliwiania muzułmańskich kobiet na siłę.

A teraz ciekawostka: wczoraj przy kolacji odbyłam bardzo ciekawą rozmowę z panią naukowiec z Turcji i o kwestię chust zahaczyłyśmy. Szczerze mówiąc jej postawa mnie nieco zaskoczyła, bo nigdy nie podchodziłam do tego w ten sposób. Otóż w Turcji noszenie chust w miejscach publicznych (tzn. nie na ulicy, ale np. w szkołach czy urzędach) jest zakazane. I to zakazane z powodów niekoniecznie religijnych, ale politycznych: noszenie chusty to manifest, że należy się do konserwatywnej częsci społeczeństwa, a tureckie władze panicznie się boją, że jesli tacy ludzie przejmą władzę, to cała postępowość pójdzie się kochać. Mało tego - moja rozmówczyni również bardzo ten zakaz popierała - właśnie w kontekscie maksymalnego rozdziału kościoła od państwa. W sumie... rozumiem argument.

Nie wiem, jaka dokładnie jest sytuacja Muzułmanów w krajach Europy Zachodniej (poza tym,że na pewno jest ich więcej i mają więcej do powiedzenia niż w Polsce). Ale mam dziwne wrażenie, że "pomoc kobietom" to tylko pretekst dla wprowadzania tego typu zakazów. I że prawdziwy powód jet dokładnie taki, jak w Turcji: trzymanie islamskiej części społeczeńtwa pod kontrolą i nie pozwalanie na zbyt wiele, bo jeśli dać im palec, to wezmą rekę.

Dlatego też nie zaznaczyłam nic. Nie wydaje mi się, żeby tego typu zakazy miały w tej chwili pomagać kobietom. Zdrugiej strony nie jestem wielką fanką konserwatywnego islamu i rozumiem, że niektóre społeczeństwa europejskie moga się czuć przez niego zagrożone.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 30-05-2010, 14:29   

Serika napisał/a:
Co do chust na głowie - zawsze byłam głeboko przekonana, że zakazywanie tego typu rzeczy to jakaś straszna pomyłka (to dla mnie coś, jak zakazywanie np. noszenia krzyżyka chrześcijanom albo noszenia pejsów przez ortodoksyjnych Żydów).


Seconded. I właściwie nie mam nic do dodania.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Sasayaki Płeć:Kobieta
Dżabbersmok


Dołączyła: 22 Maj 2009
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
WOM
PostWysłany: 30-05-2010, 19:12   

Zaznaczyłam "nie". Głównie dlatego, że wyznaję zasadę brania rzeczy na spokojnie. Aktualnie, jak już powiedziała Serika, chusty są częścią światopoglądu muzułmanek, jeśli będą tego chciały w końcu same je zdejmą. Pewnie pojawią się kiedyś islamskie sufrażystki i same to załatwią. Przyśpieszanie historii nie zawsze wychodzi ludziom na zdrowie.

Hmm... cóż większość rzeczy, które mogłabym powiedzieć zostały powiedziane. Zasłanianie twarzy jest groźne, ale z samą głową nie widzę problemu. Prawdą jest też to, że należy muzułmanki edukować powoli, włącznie z delikatnym wpajaniem im większej tolerancji, moim skromnym zdaniem.

_________________
Gdy w czarsmutśleniu cichym stał,
Płomiennooki Dżabbersmok
Zagrzmudnił pośród srożnych skał,
Sapgulcząc poprzez mrok!

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
9349483
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 30-05-2010, 20:24   

Serika napisał/a:
Ale mam dziwne wrażenie, że "pomoc kobietom" to tylko pretekst dla wprowadzania tego typu zakazów.


Zapewne tak, ale cóż, nie przytaczałbym tego argumentu, gdyby nie podnosiła go prawdziwa żywa feministka, polska zresztą. Raczej nie podejrzewałbym jej o skłonność do trzymania muzułmanów krótko za pyski... Prędzej o zbyt płytkie i dosłowne rozumienie religii wyłącznie jako narzędzia społecznej kontroli.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 30-05-2010, 22:28   

Przepraszam, że tu piszę, tak, znam założenia, aczkolwiek nie chcę zabierać głosu w dyskusji, a jedynie dopowiedzieć coś do tematu. Otóż nie tylko muzułmanki noszą chusty na głowie, zasłaniające włosy. W cerkwi prawidłowo odziana kobieta winna mieć właśnie głowę przykrytą chustą, co więcej w większości polskich wsi chusty to dla kobiet podstawowe nakrycie głowy, zupełnie nie związane z jakimkolwiek wyznaniem czy światopoglądami. Tak więc zakaz odczułyby nie tylko kobiety muzułmańskie.
Tyle w temacie w ramach uzupełnienia.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group