FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Tezuka, czyli jak oceniać ważne tytuły anime
Wersja do druku
Fei Wang Reed Płeć:Mężczyzna
Łaydak


Dołączył: 23 Lis 2008
Skąd: Polska
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 13-10-2009, 15:46   Tezuka, czyli jak oceniać ważne tytuły anime

Wydzielono z tematu o rezerwacjach
Bezimienny


Grisznak napisał/a:
Astro Boy 2003 właśnie się pisze, bo dziś skończyłem oglądanie. I będę tu się opierał, bo to seria do oceny której potrzebna jest znajomość twórczości Tezuki.


Ja się jednak opierał nie będę, bo nie mam po co (jeśli nie będę się "zgadzał" z Twoją recenzją to najwyżej zrobił "alta"). Natomiast uważam, że znajomość twórczości Tezuki potrzebna raczej nie jest - potrzebna by była tylko w przypadkach wręcz skrajnych, kiedy to nieznajomość wybitnie 'fałszuje' ocenę całości, czy prowadzi nawet to nieczytelności dzieła (ale chyba tylko wtedy, gdyby przedstawiano nam bezpośrednie odwołania do innych tytułów, bez których nie wiemy nic). Jeśli dzieło przedstawia jakąś wartość, to przedstawią ją także traktowane z osobna. I jeszcze jedno - w czymże gorsza jest ocena kogoś, kto z twórczością Tezuki nie miał wspólnego nic (lub niewiele)? Owszem, zapewne będzie inna (choć przesądzone to nie jest), ale - gorsza?

Mhmm... Ale nawet gdyby mnie przypalano, nie zabrałbym się za te 193 odcinki z lat 60. A co do serii z lat 80. - na tą chwilę nie będę się brał za jej oglądanie, więc się nie przejmuj.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 13-10-2009, 16:09   

Cytat:
Ja się jednak opierał nie będę, bo nie mam po co (jeśli nie będę się "zgadzał" z Twoją recenzją to najwyżej zrobił "alta"). Natomiast uważam, że znajomość twórczości Tezuki potrzebna raczej nie jest - potrzebna by była tylko w przypadkach wręcz skrajnych, kiedy to nieznajomość wybitnie 'fałszuje' ocenę całości, czy prowadzi nawet to nieczytelności dzieła (ale chyba tylko wtedy, gdyby przedstawiano nam bezpośrednie odwołania do innych tytułów, bez których nie wiemy nic). Jeśli dzieło przedstawia jakąś wartość, to przedstawią ją także traktowane z osobna. I jeszcze jedno - w czymże gorsza jest ocena kogoś, kto z twórczością Tezuki nie miał wspólnego nic (lub niewiele)? Owszem, zapewne będzie inna (choć przesądzone to nie jest), ale - gorsza?

Przeczytaj sobie to a potem się wypowiadaj. W przypadku Tezuki znajomość innych dzieł jest przydatna, co stwierdzam autorytatywnie, jako osoba siedząca w jego twórczości dość mocno.
Powrót do góry
Fei Wang Reed Płeć:Mężczyzna
Łaydak


Dołączył: 23 Lis 2008
Skąd: Polska
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 13-10-2009, 18:20   

Autorytarny Grisznaku, widzę, że Ty w ogóle nie rozumiesz, o czym piszę... Znajomość innych dzieł Tezuki nie jest konieczna, by z czystym sumieniem obejrzeć i ocenić "Astro Boya". Słyszałeś o czymś takim jak różne punkty widzenia? Otóż nie każdy, kto oglądał, ogląda czy ma zamiar oglądać "Astro Boya", jest obeznany w twórczości Tezuki i niuansach tego tytułu (i nie każdy pewnie chciałby obeznanym być). Więc co? Będziesz słał ich na "Tezuko-kurs"? Owszem, znajomość może być przydatna (bo "rozszerzy horyzonty"), ale konieczna nie jest. I w tym sensie pisałem.

A swoją drogą, to tak samo można napisać o każdym. Bo znajomość innych dzieł tego samego autora na pewno pozwala zauważyć to, czego w przeciwnym wypadku by się nie zauważyło (choćby ewolucję twórczości, nie mówiąc o zwykłej "komparystyce").
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 13-10-2009, 18:35   

Nie. Po prostu uważam, że jeśli piszemy o tytule bardzo ważnym dla historii gatunku, to warto mieć do tego odpowiednie przygotowanie. Inaczej recenzja taka będzie uboga i nie w pełni kompetentna. Ja na przykład nie odważyłbym się pisać recenzji żadnej z kosmicznych Matsumotek - to złożony wszechświat, do pisania o którym trzeba mieć pewne przygotowanie, nawet jeśli nie wszystkie jego części są połączone ze sobą. Podobnie nie ruszam tytułów samurajskich - moja wiedza o dziejach Japonii jest zbyt skromna, abym o nich pisał.

Podobnie z twórczością Tezuki. Jego opowieści, choć fabularnie od siebie odcięte, wykorzystują pewne podobne motywy, nawiązują do siebie nawzajem i korespondują w pewien sposób ze sobą. Pisząc o Astro Boyu 2003 obejrzałem kilka odcinków tego z lat 80 i zapoznałem się ogólnie z tym z lat 60 (w teorii rzecz jasna). Dzięki temu potrafię dostrzec masę rzeczy, których inaczej bym nie zauważył.
Powrót do góry
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 13-10-2009, 21:37   

Fei Wang Reed napisał/a:
Otóż nie każdy, kto oglądał, ogląda czy ma zamiar oglądać "Astro Boya", jest obeznany w twórczości Tezuki i niuansach tego tytułu (i nie każdy pewnie chciałby obeznanym być). Więc co? Będziesz słał ich na "Tezuko-kurs"? Owszem, znajomość może być przydatna (bo "rozszerzy horyzonty"), ale konieczna nie jest.


Grisznak napisał/a:
Po prostu uważam, że jeśli piszemy o tytule bardzo ważnym dla historii gatunku, to warto mieć do tego odpowiednie przygotowanie. Inaczej recenzja taka będzie uboga i nie w pełni kompetentna.

Nie widzę problemu. Obydwa punkty widzenia są słuszne, i wcale się wzajemnie nie wykluczają. Prezentują po prostu dwa różne podejścia do pisania recenzji - z punktu widzenia "zwykłego widza" i "eksperta/znawcy". Obydwa są równie wartościowe, choć z różnych powodów (i dla innych czytelników).

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group