FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  prośba o pomoc - śmierć w mandze i anime
Wersja do druku
tattwa Płeć:Kobieta


Dołączyła: 14 Sie 2009
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 30-10-2010, 04:39   prośba o pomoc - śmierć w mandze i anime

Mam pilną prośbę o pomoc - obecnie piszę na studiach pracę o tym, jak traktowane jest zjawisko śmierci we współczesnej Japonii - ujęcie bardziej socjologiczne, chcę w pracy oprzeć się głównie na kulturze popularnej (wykładowca jest tym pomysłem zachwycony), czyli mocno wykorzystać anime i mangę.

Nie jestem aż na tyle głęboko w temacie żeby sypać tytułami z rękawa, więc proszę o wsparcie - czy ktoś może mi podesłać tytuły, gdzie ten problem jest poruszony (najlepiej bardziej obszernie niż w 2 minutach albo na jednej stronie)? Wiem, że na pewno będę korzystać z "Balsamisty" i nowej mangi "Morfina" (tzn. chyba nowej), ale z anime niewiele przychodzi mi do głowy.

Chcę napisać też parę zdań o karoshi, materiałów na ten temat także szukam. Zaznaczę od razu że tematyka samurajów, kamikaze, bushido i seppuku jest dla mnie marginalna, więc nic takiego raczej mi się nie przyda. Chodzi mi o mangi i anime najlepiej z gatunku dramat, okruchy życia, gdzie temat jest potraktowany serio albo przynajmniej w miarę serio. Chcę skupić się na tym, jak współcześnie Japończycy postrzegają śmierć, czy występuje tabuizacja śmierci, czy mówi się o tym publicznie, jak okazuje się żałobę, jak traktowane są osoby umierające i śmiertelnie chore itd (podkreślam, perspektywa socjologiczna, mniej religijna czy filozoficzna).

Jeśli ktoś może mnie na coś nakierować - oprócz mangi i anime będę wdzięczna za filmy (na razie bazuję na "Okuribito") albo literaturę - zarówno beletrystykę jak i opracowania naukowe, popularnonaukowe, reportaże - jednym słowem, COKOLWIEK.

będę szalenie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc :)

_________________
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
616 Płeć:Mężczyzna
From GARhalla


Dołączył: 21 Kwi 2007
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 30-10-2010, 13:30   

Bokurano, zarówno anime jak i manga, poruszają ten temat.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 30-10-2010, 14:17   

Któryś tam odcinek Paranoia Agent traktuje o samobójcach.

Tego typu tematy raczej nie są poruszane w popkulturze, więc w M&A nie ma czego szukać.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 30-10-2010, 14:59   

Jeśli pominąć wszystkie te kiczowato-naciągnięte seryjki, gdzie ktoś umiera, żeby widz powspółczuł bohaterom, do głowy przychodzi mi piąty odcinek Ningen Kousaten - chociaż generalnie cała seria jest tam "okruchami życia" i mimo pewnej naiwności próbuje być jakimś tam komentarzem społecznym, o co w anime niełatwo.

Poza tym polecam Ci przynajmniej pierwsze odcinki "Futatsu no Spica" (dalej rzecz trzyma się już bardziej bieżących spraw), gdzie pokazane jest, w jaki sposób zmarła matka jest dalej częścią życia córeczki, która "oswaja sobie" jej śmierć, zabierając na wyprawy po okolicy urnę z prochami. Brzmi makabrycznie, ale właśnie wypada niesamowicie naturalnie.

Z zupełnie nowych tytułów polecam Ci Summer Wars - śmierć starszej postaci staje się tam w pewnym momencie centralnym punktem wydarzeń. O tyle jest to ciekawe, że całość to w sumie klasyczne "ratujemy świat" (za pomocą cyberprzestrzeni) kino familijne - nie wyobrażam sobie, że do takiego filmu w Europie czy Ameryce wprowadzono wątek śmierci, i to śmierci ze starości.

Wątki śmierci przewijają się w Ghost Hound - głównie w aspekcie paranormalnym, ale jeśli się przyjrzeć, to można też wypatrzeć trochę ciekawych rzeczy "w tle", pokazujących ludzkie reakcje na różne sprawy. Ale nie wiem, czy dasz radę - tu musiałabyś już obejrzeć całą serię, to zdecydowanie nie są okruchy życia.

No i w jednym z odcinków Takahashi Rumiko Gekijou masz komediowo potraktowany... motyw rodzinnego samobójstwa. To w ogóle też seria warta uwagi, bo mimo elementów fantastycznych zawiera bardzo ładne obserwacje życia codziennego.

Na koniec jeszcze jedna rzecz nienowa, ale dobra, czyli Roujin Z - problem starości w krzywym zwierciadle, ale brzmiący dość aktualnie.

To chyba wszystko, co mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, możliwe, że są jakieś tytuły, których po prostu nie oglądałam.

Edit. Przepraszam. Jak mogłam zapomnieć. Dennou Coil, do końca. Tak czy inaczej to świetna seria, więc nie zmarnujesz czasu.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 30-10-2010, 15:50   

Avellana napisał/a:
Edit. Przepraszam. Jak mogłam zapomnieć. Dennou Coil, do końca.

A już miałem dopisywać :)

Co nie zmienia faktu, że naprawdę trudno o coś lepszego aniżeli MANGA Bokurano. Może trochę specyficzna, ale to w końcu przegląd postaw grupy młodych ludzi wobec nieuniknionej śmierci właśnie. Mohiro Kito ma tendencję do dotykania oryginalnych problemów...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 30-10-2010, 16:33   

Jeśli chodzi o mangi wydane w Polsce, jest jeszcze Solanin.

Spoiler: pokaż / ukryj
Główny bohater ginie pod koniec pierwszego tomu, drugi jest poświęcony właśnie temu, jak jego dziewczyna radzi sobie ze stratą i powrotem do normalnego życia.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kokodin Płeć:Mężczyzna
evilest fangirl inside


Dołączył: 25 Paź 2007
Skąd: Nałeczów
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 30-10-2010, 18:54   

A ja zrobię autorowi psikusa. Możliwe, że Gurren Lagann nie jest zbyt zbliżony do okruchów życia. Jednak jest tam całkiem sensownie ujęty temat śmierci i jej następstw. Sam fakt
Spoiler: pokaż / ukryj
uśmiercenia głównego bohatera w ósmym odcinku jest interesujący. Było ich dwóch i jeden z nich został, dźwigając na grzbiecie ciężar śmierci swojego mentora i najlepszego kumpla.


Poza tym śmierć jest ciekawym fragmentem Jigoku Shojou. Zwłaszcza w trzeciej części. Ale ogólnie rzecz biorąc , spirala nienawiści popycha ludzi do uśmiercania przyjaciół i wrogów kosztem swojego życia. Każda seria kręci się również w około osoby, która ma śmierć w rodzinie za sobą.

Kolejny tytuł zawierający w miarę realny obraz skutków śmierci, to Figure 17 w kontekście śmierci kolegi z klasy chorego na serce. Depresja głównej bohaterki, zachowanie nauczycielki, rodziców i kolegów jest tam bardzo zrozumiałe.

Nie wiem czy to w ogóle będzie pomocne ale co tam :P
Na litość! Spoilery się ukrywa! Zwłaszcza, że chciałam obejrzeć tę serię...

Tren

_________________
kokodin pisze się zawsze z małej litery
Jeżeli mówił bym normalnie , nie było by sensu ze mną rozmawiać.
Miłośnik wszystkiego co czarne, zielone, żółte lub okrągłe.
Jeżeli to czytasz to się nudzisz.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
gosc
Gość
PostWysłany: 30-10-2010, 19:02   

Cross Game - śmierć jednej z postaci, ma wielki wpływ na całą fabułę i ładnie pokazuje jak radzą sobie z tym faktem najbliżsi i jak olbrzymi ma to wpływ na ich dalsze życie. Choć to anime o baseballu to jednak w klimacie okruchów życia.
Powrót do góry
kokodin Płeć:Mężczyzna
evilest fangirl inside


Dołączył: 25 Paź 2007
Skąd: Nałeczów
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 30-10-2010, 19:08   

Przepraszam Tren, ale uznałem, że skoro jest to temat o takiej tematyce i przeznaczeniu, to nawet nie powinienem. Bo się nad tym zastanawiałem. Jak widać błędnie zdecydowałem :]

_________________
kokodin pisze się zawsze z małej litery
Jeżeli mówił bym normalnie , nie było by sensu ze mną rozmawiać.
Miłośnik wszystkiego co czarne, zielone, żółte lub okrągłe.
Jeżeli to czytasz to się nudzisz.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 30-10-2010, 20:19   

Generalnie nie polecałbym niczego, ale jeżeli już uznać Bokurano w wersji anime za warte wzmianki w tym kontekście, to równie dobrze dorzucić mogę Shigofumi: ~Stories of Last Letter~, czyli tytuł generalnie obracający się w koło śmierci i ludzi z nią obcujących.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tattwa Płeć:Kobieta


Dołączyła: 14 Sie 2009
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 30-10-2010, 20:48   

Kurcze, dzięki za szybki odzew :) Nie wiem czy zdążę wszystko obejrzeć, ale na pewno zaangazuję siostrę do pomocy - z tego, co wymieniliście znam tylko Bokurano i Ghost Hound, przymierzam się od jakiegoś czasu ale nie oglądałam jeszcze.

A przychodzi Wam na myśl może coś z literatury? Kina?

Zasadnicza teza pracy jest taka, że w społeczeństwach wysoko rozwiniętych śmierć zostaje wyparta z życia społecznego, więzi międzyludzkie ulegają rozpadowi i przekształceniu na układy typu korzyść-strata i ogólnie jeśli ktoś umiera to jest to coś, o czym mówić nie wypada. Wzmacnia to typowy dla Azjatów szacunek dla konwenansów i tego co jest "w dobrym tonie". Taka refleksja naszła mnie po filmie Okuribito, gdzie widać relację pracownika z zakładu pogrzebowego z jednej strony ze zmarłymi, a z drugiej - z ich rodzinami. Ponadto - Murakami - gdzie, jak pamiętam kilkakrotnie uderzyło mnie to, że dla bohatera (czy dla autora też?) całkowicie naturalne jest to, że nie zaprosił swoich rodziców na ślub, nie znają oni jego żony i dzieci i właściwie to nie wie, co się z nimi dzieje. Czy tak faktycznie jest? Oglądając anime, widzę zwykle uśmiechnięte rodzinki, mamę przy garach itd, ale zastanawia mnie jak to jest, gdy dzieci zakładają własne rodziny; u nas funkcjonuje model rodziny wielopokoleniowej, ale coraz częściej mam wrażenie że w Japonii model ten zanika (w przeciwieństwie do np. Chin). Na razie to tylko hipotezy, zobaczymy co wyjdzie w trakcie przetrząsania źródeł :)

W każdym razie, dzięki jeszcze raz :)

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Fei Wang Reed Płeć:Mężczyzna
Łaydak


Dołączył: 23 Lis 2008
Skąd: Polska
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 30-10-2010, 21:08   

tattwa napisał/a:
A przychodzi Wam na myśl może coś z literatury? Kina?

Z kina przychodzi mi na myśl:
- Yuunagi no Machi, Sakura no Kuni, czyli spojrzenie na powojenną i współczesną Hiroszimę przez pryzmat walki ze śmiercią (czy też walki o życie),
- JJ wyżej wspominał mangę Solanin - na jej podstawie ukazał się w tym roku film aktorski,
- w interesujący, ciekawy sposób problem śmierci poruszany jest również w Jisatsu Circle (w tym przypadku trzeba wziąć poprawkę na kiczowaty początek, stanowiący preludium do "filmu właściwego").

Każdy z nich problem porusza w inny sposób, także inny niż - swoją drogą b. dobry - Okuribito, który widziałaś.

_________________

Ręce za lud walczące sam lud poobcina.
Imiona miłych ludowi lud pozapomina.
Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie
Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie.

A. Mickiewicz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
SkullProphet Płeć:Mężczyzna
Mister


Dołączył: 19 Paź 2010
Skąd: Kresy Wschodnie :)
Status: offline
PostWysłany: 30-10-2010, 22:37   

Tak jak mówiłaś - Balsamista według mnie najlepszy w tej sprawie wszystko co ci trzeba referatu jest w tej mandze w większości serii umiera jakiś bohater by było jakieś współczucie ale jeśli chodzi o wierne oddanie Traktowania śmierci przez Japończyków to wierz mi Balsamista oddaje. Jeśli szukasz tytułów to po prostu w tanuki anime kliknij na rodzaj okruchy życia lub dramat a znajdziesz odpowiednie tytuły

_________________
Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

— Sokrates
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
2964469
Chudi X Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 21 Maj 2007
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 30-10-2010, 22:59   

kokodin napisał/a:

Poza tym śmierć jest ciekawym fragmentem Jigoku Shojou. Zwłaszcza w trzeciej części. Ale ogólnie rzecz biorąc , spirala nienawiści popycha ludzi do uśmiercania przyjaciół i wrogów kosztem swojego życia. Każda seria kręci się również w około osoby, która ma śmierć w rodzinie za sobą.


Tak, sam zastanawiałem się, czy tego nie polecić, ale jakoś nie pasowało mi do generalnego kontekstu tworzonej pracy i wręcz był to dla mnie pomysł ostro naciągany i absurdalny. Równie dobrze, idąc Twoim tokiem myślenia zamiast Jigoku Shojou można spokojne wstawić Death Note.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
 
Numer Gadu-Gadu
5883209
lipa3000 Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 28 Lut 2010
Status: offline
PostWysłany: 31-10-2010, 01:05   

Każdy bohater Umineko no Naku Koro ni i trzech serii Higurashi no Naku Koro ni ginie co najmniej kilka razy. W Higurashi to nawet kilkanaście razy. :] Ok, ok, zły przykład.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group