FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Jak w to wejść - poradnik dla początkujacych
Wersja do druku
616 Płeć:Mężczyzna
From GARhalla


Dołączył: 21 Kwi 2007
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 03-04-2011, 16:58   Jak w to wejść - poradnik dla początkujacych

Wiele animcowych tytułów i światów rozrosło się ponad wyobrażenie, doczekawszy się serii spin-offów, sequeli, prequeli i innych takich. Dl ludzi nowych, którzy chcą się zapoznać z powstałymi w ten sposób światami, może to stanowić problem - pojawiają się pytania co obejrzeć, a czego nie i jaki jest dobry tytuł na start oraz w jakiej kolejności oglądać, co można pominąć, co zostało wyrzucone z oficjalnego continuity i tak dalej.

Na dobry początek zamieszczam krótki przewodnik po świecie Gundama.


Spoiler: pokaż / ukryj

Gundam ma kilka osobnych światów, w których osadzone są różne serie, są one głównie oznaczane za pomocą sposoby liczenia w nich czasu. W niektórych światach istnieje tylko jedna seria, tak więc G Gundam, Gundam X i Turn A Gundam nei dzielą z niczym innym swoich światów. Gundam Wing i Gundam Wing Endless Waltz istnieją we wspólnym świecie, podobni obydwa sezony Gundam 00 i Gundam 00 The Movie.
Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa z Gundam SEED, który istnieje w jednym świecie (zwanym Space Era - SE) z swoim sequelem, Gundam SEED Destiny, oraz z mangą Gundam SEED Astray, która jest blisko powiązana z fabuła anime i rzuca na nią nowe światło. Sam Astray ma mangę Astray R, która nieco rozbudowywuje fabułe oryginału i własny sequel - Astray X. Wciąż jednak najlepszym miejscem by zacząć jest oryginalne anime Gundam SEED.

Największym molochem jest za to klasyczny Gundam - tak zwane UC (United Century), to w nim jest najwięcej serii.
Chronologicznie pierwszy jest oryginalny Mobile Suit Gundam, który jest dobrym miejscem na start, chociaż niektórzy polecają, by zamiast tego obejrzeć trylogięfilmów kompilacyjnych, ale to już jak kto woli.
Następnie są tak zwane "side-stories", czyli historie poboczne - Gundam 08th MS Team, Gundam 0080 War In The Pocket i Mobile Suit MS IGLOO. Każde z nich to poboczne historie, które można, ale których nie trzeba obejrzeć. 08th MS Team można spokojnie obejrzeć jako serię "wejściową" a 0080 da się oglądać, nie znając oryginału, ale za to IGLOO jest ściśle powiązane z fabuła Gundama.
Po nich chronologicznie jest Gundam 083: Stardust Memory, 13-odcinkowy prolog do drugiej serii telewizyjnej, Zeta Gundam. Zeta jest niezbędną by móc zrozumieć następną część sagi, Gundam: Char's Counterattack (znane też jako Odwet Chara). Pomiedzy nimi jest anime Gundam ZZ, ale można je ominąć.
ZZ jest konieczne za to, by zrozumieć film Gundam F91 oraz jego mangową, rozbudowaną wersję, a te z kolei są niezbędne by zrozumieć mangę Crossobones Gundam.
Chronologicznie ostatnim i najbardziej dołującym rozdziałem sagi jest Victory Gundam., dziejący się wiele lat po wydarzeniach z poprzednich Gundamów.

Powszechnie uważa się, że najlepszymi miejscami do wskoczenia w świat Gundama są pierwszy Gundam, Gundam 08th MS Team albo Gundam 00. Turn A jest najgorszym miejscem na wejście, bo zawiera nawiązania do poprzednich Gundamów, których nowicjusz nie zrozumie a Wing i SEED są niepolecane dla ludzi, którzy nie mieli wcześniej styczności z Gundamem. Za to o G Gundamie mówi się, że lepiej się go ogląda znając "główną trylogię" z UC.


Okej, a teraz mam pytanie.
Leji Matsumoto stworzył bardzo wielki świat w swoich cyklach anime, jak Galaxy Express, Captain Harlock czy Space Battleship Yamato. Moje pytanie brzmi - jaka jest chronologia każdego z tych cykli i gdzie najlepiej jest zacząć w przypadku każdego z nich? Jakie jest najlepsze miejsce by wkroczyć w świat Matsumoto?
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 03-04-2011, 17:23   

IMHO najlepszym wyborem są filmy- dobry wybór to Queen Millenia albo pierwszy film Galaxy Express . Jeśli ktoś zainteresowany jest Harlockiem niech spróbuje zmierzyć się z oryginalną serią- najstrawniejszym z Matsumotowatch tasiemców.

Hronologię Lejiversum próbowano rozpisać na różne sposoby, ale IMHO nie ma to sensu- poszczególne historie zazębiają się i często przeczą sobie. Niektóre rzeczy nie są dostępne w ludzkich językach i trudno mi o nich powiedzieć cokolwiek. Ktoś ładnie porównał te wszystkie kawałki do zbioru legend, z którego można wyciągnąć wszystko, tylko nie spójną chronologię wydarzeń.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 03-04-2011, 18:21   

Zadałem kiedyś na forum takie same pytania odnośnie świata Leiji Matsumoto, i dostałem od Avellany taką odpowiedź.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 04-04-2011, 18:02   

Cytat:
najstrawniejszym z Matsumotowatch tasiemców.

Kłóciłbym się z tym stwierdzeniem. Moim zdaniem najlepiej zacząć od "Space Battleship Yamato" - ma relatywnie mało epizodyczną konstrukcję, nie jest tak długi i nie zazębia się z innymi, więc nie ma potrzeby widzenia serii A czy B, żeby potem coś zrozumieć. A jednocześnie daje niezły obraz tego, czym produkcje Matsumoto są. No i jest jedną z najfajniejszych wojennych space oper, jakie powstały.

Dalej warto sięgnąć po kinówki do "Galaxy Express" - serial jest dłuuuuuugi i ma konstrukcję mocno epizodyczną, zaś pierwszy film to autentyczna perełka anime. Drugi jest ciut słabszy, ale nieźle go uzupełnia. Bohaterowie pozostałych serii pojawiają się w charakterze pomocników, nie ma więc znów problemów typu "Kto, kogo, po co i dlaczego".

Dopiero potem - "Harlock". Seria TV jest niezła, ale...
a) długa
b) epizodyczna
c) naiwna niekiedy strasznie
Owszem, można to wszystko przyjąć jako elementy konwencji, co nie zmienia faktu, że w porównaniu z takim "Yamato", "Harlock" zestrzał się dużo bardziej. Mając te trzy tytuły jako bazę, można spokojnie włazić głębiej w leijiverse.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
616 Płeć:Mężczyzna
From GARhalla


Dołączył: 21 Kwi 2007
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 06-04-2011, 20:20   

Dzięki wielkie za rady. Skoro tak to wygląda, pewnie będę poznawał ten świat w kolejności wydawania danych tytułów.

A tymczasem zamieszczę jeszcze przewodnik po

Getter Robo

Spoiler: pokaż / ukryj

Getter Robo zaczynał jako manga i to manga ma najbardziej pokręcone continuity. Problem jest tu taki, że autorowi czasami zdarzało się popełnić tak zwane "interequele", czyli tytuły osadzone pomiędzy dwoma opublikowanymi już wcześniej. Koniec końców chronologia jego mang wygląda następująco:
Getter Robo
Getter Robo G
Shin Getter Robo (interequel)
Getter Robo Go
Getter Robo Hien: Earth Suicide (interequel)
Getter Robo Ark

Są też serie Apocrypha: Getter Robo Dash i jego sequel, Apocrypha: Getter Robo Darkness. Nie są one częścią głównego continuity, a jedynie powstały w oparciu o przedśmiertne notatki autora.

Anime to inna sprawa. Getter miał kilka adaptacji, które nie są ze sobą powiązane. Getter Robo, Getter Robo G i Getter Robo Go to odpowiednio potwornie ugrzecznione i dostosowane do dziecięcej widowni wersje pierwszych trzech mang. Shin Getter Robo: Sekai Saigo no Hi znany też jako Getter Robo Armageddon to alternatywna wersja wydarzeń - nie podąża za historią ani z mang, ani z poprzednich anime. Podobnie sprawa ma się z Shin Getter Robo vs Neo Getter Robo, który jest kolejną wersja alternatywną, chociaż recyklinguje dużo z fabuły anime Getter Robo Go. Na koniec jest jeszcze Shin Getter Robo/New Getter Robo, najmłodsze anime i kolejny retteling, najbardziej za to zbliżony do oryginalnej mangi ze wszystkich anime. New Getter Robo jest powszechnie uważany za najlepsze miejsce, by zacząć swoją przygodę z Getterem.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 06-04-2011, 20:52   

Urawo, Oblubieńcze Mój Różany, Star Blazers ominęłam właśnie dlatego, że jest mimo wszystko niematsumotowaty (nie był on tam głównodowodzącym) i raczej nie daje obrazu tego, co można się spodziewać.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group