FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Minerały, planety i takie tam alchemiczne rzeczy...
Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 18-04-2005, 10:48   Minerały, planety i takie tam alchemiczne rzeczy...

Ok, Ave, czekam na krótki wykład w kwestii związku rtęci i siarki oraz słońca i księżyca:P. Bo ja widać inne książki czytałem.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 18-04-2005, 11:13   

No dobrze, ja nie tak dawno przekopałam się przez książeczkę "Alchemy & Mysticism" - przyznam bez bicia, że złapałam ją ze względu na śliczne obrazki. Ponieważ pewnie nie wszyscy wiedzą, o co chodzi, zacytuję komentarz Ysengrinna do serii Fullmetal Alchemist:

Cytat:
Zapewniam cię, że słońce to nie siarka, a ZŁOTO, a księżyc to nie rtęć a SREBRO. Jeśli w serii było faktycznie tak jak ty podajesz, to nie mam więcej pytań.


Alchemia ma to do siebie, że ma do diabła i trochę różnych kodów symbolicznych. Faktycznie, jeśli chodzi o metale, to Słońcu odpowiadało złoto, Księżycowi - srebro, natomiast rtęć - Merkuremu. To jest rzecz jedna.

Druga to zasada dwóch "prapierwiastów": męskiego i żeńskiego, suchego i wilgotnego, ciepłego i zimnego, aktywnego i biernego... I tak dalej. Ich symbolami mogli być np. mężczyzna i kobieta albo Słońce i Księżyc. Natomiast te "pierwiastki" były określane właśnie jako Siarka i Rtęć - ale nie chodziło tu o normalnie spotykane na Ziemi substancje, tylko o pewną koncepcję filozoficzną.

Natomiast alchemia w Fullmetal Alchemiście w 98% służy do efektownych popisów typu "wyciągamy ostrze miecza z ziemi" albo "sprawiamy, że ta ściana rozrasta się i blokuje drogę" i prawdę mówiąc: wygląda jak magia, zachowuje się jak magia i magią powinna być nazywana.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 18-04-2005, 11:28   

Cytat:
Natomiast te "pierwiastki" były określane właśnie jako Siarka i Rtęć - ale nie chodziło tu o normalnie spotykane na Ziemi substancje, tylko o pewną koncepcję filozoficzną.


Chodzi tu o wynikającą z wczesnej filozofii greckiej, kontynuowaną przez myśl chrześcijańską koncepcje pierwastków niebieskich.

Otórz greccy filozofowie wykombinowali, że istnieje świat lepszy, iedalny. Dla jednych był on całkowicie realny, inni stawiali go poza naszym światem. Część z nich uznała, że istnieje w kosmosie. Widziano bowiem, że planety są kuliste, a za wzór doskonałości uważano właśnie kule. Stwierdzono więc, że siedziba bytów idealnych znajduje się na niebie. Byty te zbudowane miały być z doskonalszej materii.

Nie chodzi więc o siarkę ziemską, tylko idealną, czystą siarkę kosmiczną.

Alchemik - przez zaklęcia, pseudochemiczne doświadczenia, posty i modlitwy - próbował uzyskać właśnie te doskonałe materie, potrzebne do zdobycia oświecenia, pobożności i łaski bożej (a ubocznie także złota i nieśmiertelności).

Odbrębnym zjawiskiem jest alchemia chińska dążąca bezpośrednio do nieśmiertelności (czyli właściwie zdobycia niezwykłej mądrości i boskości) poprzez zażycie mieszanki rtęci, arszeniku i cynobru. Wykończyło tak się więcej cesarzy, niż Polska miała królów.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 18-04-2005, 15:58   

Ok teraz rozumiem, strzeliłem gafę równo, ale zdarza się:P. Co do tych cesarzy, to widać alchemia miała sporą zaletę - eliminowała głupie jednostki z puli genowej:P.

Jekby ktoś kiedyś potrzebował czegoś w kwestii alchemii niech da tutaj, żeby nie mnożyć tematów.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
korsarz Płeć:Mężczyzna
a taki jeden...


Dołączył: 02 Wrz 2005
Skąd: Resko
Status: offline
PostWysłany: 09-03-2006, 10:22   

Alira14 napisał/a:
Czemu ci alchemicy nie mogli zostać na etapie zmieniania ołowiu w złoto?!?

Bo byśmy tkwili w średniowieczu? ;>
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Amra Płeć:Kobieta
This is not the end...

Dołączyła: 08 Mar 2006
Status: offline
PostWysłany: 09-03-2006, 12:03   

Ja nie chcę wracac do średniowiecza, ale co do tego zamieniania ołowiu w złoto to jestem za! Też tak chcę! :D

_________________
Save me from the nothing i've become...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
korsarz Płeć:Mężczyzna
a taki jeden...


Dołączył: 02 Wrz 2005
Skąd: Resko
Status: offline
PostWysłany: 09-03-2006, 13:12   

Teoretycznie można uzyskać złoto drogą reakcji jądrowych, ale koszt takiej operacji jest nieproporcjonalnie większy od wartości uzyskanego złota (wynajem akceleratora to jakiś dobry milion dolców, a otrzymać można parę atomów złota - duuużo mniej niż grosz). W dodatku najłatwiej zamienić w złoto platynę, która jest droższa od złota. Tak więc zwyczajnie nie opłaca się ;-)
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Amra Płeć:Kobieta
This is not the end...

Dołączyła: 08 Mar 2006
Status: offline
PostWysłany: 09-03-2006, 13:15   

Pomyśl - tyle złota w zasięgu ręki brzmi ciekawie, nawet pomimo kosztów! ;)

_________________
Save me from the nothing i've become...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alira14 Płeć:Kobieta
Wielkie Prych


Dołączyła: 13 Lip 2002
Skąd: Draminion gdzie normalnym wstęp wzbroniony!;)
Status: offline

Grupy:
House of Joy
WIP
PostWysłany: 09-03-2006, 17:12   

Oj no, to pytanie nie było na serio, tylko z serii "Co ten nauczyciel ode mnie chce?" ;). Sprawdzian będę miała w poniedziałek z przekształceń (alkohole, węglowodory aromatyczne itd.). Juuupi.

Amra- masz pożyczyć milion na akcelerator?;)
Gdzieś czytałam, że podobno można tanio zamieniać złoto w ołów^^''' Ma ktoś nadmiar złota?^^'''

_________________
"Lepszy jest brak weny niż bycie Chuckiem Austenem"


Daria - Czy kiedykolwiek nasz wygląd nie wpływa na to jak nas oceniają?
Jane - Kiedy oddajesz organy do przeszczepu, no chyba, że to oczy

Daria, 2x06 -"Monster"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3270122
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 09-03-2006, 18:08   

Zamian ołowiu w złoto czy odwrotnie będzie polegała na tym samym, tylko w drugą stronę - więc na jedno wychodzi :P. Już lepiej robić z czegokolwiek pierwiastki, które naprawdę są rzadkie i/lub nie występują w naturze ;).
A jeśli chodzi o te przekształcenia, to były całkiem fajne - lepsze niż te pogięte konfiguracje elektronów i tym podobne pierdoły :P. A niedługo pewnie znów mnie to czeka i to w znacznie bardziej rozbudowanej formie - wszak fizyka to, czyż nie? :]

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alira14 Płeć:Kobieta
Wielkie Prych


Dołączyła: 13 Lip 2002
Skąd: Draminion gdzie normalnym wstęp wzbroniony!;)
Status: offline

Grupy:
House of Joy
WIP
PostWysłany: 09-03-2006, 19:09   

Przekształcenia NIE są fajne. Nie ma nic fajnego w kuciu na pamięć, ze jak 2 C połączy się z taką a taką ilością H i w wyniku użycia takiego a takiego katalizatora to powstanie etanol, metanol albo inny p... piękny anol!== Pozatym my mamy coś na kształt labiryntu z dużą ilością strzałeczek + napisz jaki to rodzaj reakcji. Zapomnisz o jednym malutkim, tyciutkim, mikroskopijnym drobiazgu (np. ,że jak OH podłączamy z dołu, to kreska powinna być nad O0 i i już na sprawdzianie -1 pkt==

_________________
"Lepszy jest brak weny niż bycie Chuckiem Austenem"


Daria - Czy kiedykolwiek nasz wygląd nie wpływa na to jak nas oceniają?
Jane - Kiedy oddajesz organy do przeszczepu, no chyba, że to oczy

Daria, 2x06 -"Monster"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3270122
Amra Płeć:Kobieta
This is not the end...

Dołączyła: 08 Mar 2006
Status: offline
PostWysłany: 09-03-2006, 21:19   

Alira14 napisał/a:
Amra- masz pożyczyć milion na akcelerator?;)

Nie mam, ale można zrzutę na forum zrobic i będzie dobrze! ;) Coś uzbieramy!

Alira14 napisał/a:
Zapomnisz o jednym malutkim, tyciutkim, mikroskopijnym drobiazgu (np. ,że jak OH podłączamy z dołu, to kreska powinna być nad O0 i i już na sprawdzianie -1 pkt==

Mi się to zdarza nadzwyczaj często, więc mam niemiłe wspomnienia...

_________________
Save me from the nothing i've become...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 09-03-2006, 22:59   

A mi się nie zapominało, natomiast teraz i owszem - zapominam stałych we wzorach, bo ich resztę można sobie wywnioskować z jednostek ^^. Ale dajcież spokój, tamte wzporki tez nie były takie ciężkie - miało się te trójkę z sumatywnego, a to był tylko kawałek :D. Kiedyś byłem młody i zdolny, a teraz jestem starszy i głupi :P.

Amra napisał/a:
ale można zrzutę na forum zrobic

Trzeba zrobić ściepę forumową... i kupić bombę atomową :P.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Amra Płeć:Kobieta
This is not the end...

Dołączyła: 08 Mar 2006
Status: offline
PostWysłany: 10-03-2006, 13:14   

BOReK napisał/a:
i kupić bombę atomową :P.

Gdzie tą bombkę zrzucac będziemy? ^^

_________________
Save me from the nothing i've become...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
GoNik Płeć:Kobieta
歌姫 of the universe


Dołączyła: 04 Sie 2005
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 11-03-2006, 17:38   

Alirka, nie przejmuj się tą chemią. Jeżeli nie masz takiej wspaniałej nauczycielki jak ja to przeżyjesz. Mój ostatni sprawdzian z chemii wygladał tak: nikt nic nie wie, nikt nie ma pojęcia z czego test będzie, nauczycielka wyprasza z sali jednego z chłopaków. Komentarz reszty klasy: 'Piotrek poszedł, poziom wiedzy spadł do zera'. My nie możemy się połapać co do czego na tych lekcjach, a jak we wtorek usiadłam do repetytorium to w 20min przerobiłam dwa miesiące chemii... I doszłam do wniosku, że ja to rozumiem i wiem jak to zrobić!

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group