FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Archelogia a entografia
Wersja do druku
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 29-10-2005, 22:34   Archelogia a entografia

Potrzebne mi są odpowiedzi na kilka pytań...

Czym w praktyce zajmuje się etnolog? I tutaj proszę raczej o nieco bardziej rozwinięty komentarz niż "pracownik naukowy" ^^"

Czy sensowne jest, że przy wykopaliskach archeologicznych pracuje również etnolog?

Jakie generalnie są relacje archelogia-etnografia i w którym miejscu się te nauki spotykają.

Ja mam swoje domysły, ale z racji laictwa w tych dziedzinach wolałabym jednak się dopytać ^^" Wie ktoś?

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 29-10-2005, 22:55   

Mai_chan napisał/a:
Czy sensowne jest, że przy wykopaliskach archeologicznych pracuje również etnolog?


Zależy przy jakiej archeologii... Jest jej kilka rodzajów... Przy archeologii paleolitu albo II Wojny Światowej (bo są takie... ta ostatnia przy tym jest dość niebezpieczna, bo się trafia na niewybuchy) raczej nie ma to sensu...

Przy np. badaniach porzuconych stanowisk jakiejś istniejącej kultury - jak najbardziej.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 29-10-2005, 23:15   

I co taki etnolog by tam robił? ^^"

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 29-10-2005, 23:22   

Przypuszczam, ze zbierał informacje o tej kulturze. W co wierzyli, jak chowali zmarłych, rytuały, ubiory, pozycja kobiet w społeczeństwie... Cokolwiek. To jest praca z gatunku "zbierasz informacje, piszesz artykuł,. zbierasz dalej, piszesz drugi, a raz na jakiś czas piszesz ksiażkę, którą będą katowali studentów" :P

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 29-10-2005, 23:51   

Okej, poniem... W takim razie inne pytanie...

Czy to się różni od archeloga? _^_

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 30-10-2005, 00:23   

Nie jestem pewien, opieram się na swej skromnej wiedzy i dedukcji, ale: etnografa w trakcie wykopalisk raczej nie wpuszczą go do wykopu, żeby czegoś nie stłukł, będzie raczej pracował na materiale, jakiego dostarczy archeolog. Np. archeolog wykopie stos skorup, a etnograf dokładnie opisze, do czego co służy, na czym się wzoruje i jakiej kultury jest niemym świadectwem. Ewentualnie archeolog za pomocą radiografu (bodajże) zbada strukturę ziemi i nakreśli plan osady, a etnograf na tej podstawie zidentyfkuje, co było obórka, co świątynią, a co domem Baby Jagi.

Krótko mówiąc archeolog chyba byłby bardziej od praktyki, a etnograf od teorii. Do tego ten pierwszy napisałby pracę o tym konkretnym stanowisku, a drugi ogólną pracę o całej kulturze, opierając się między innymi na informacjach zdobytych w czasie tego badania.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 30-10-2005, 00:33   

No więc tak...
Archeologia jest nauką zajmującą się badaniem człowieka i cywilizacji poprzez odnajdywanie, dokumentację i analizę materialnych świadectw działalności ludzkiej.

Innymi słowy: archeolog, to taki ktoś, kto będzie starał się jak najdokładniej (najlepiej przez gęste sito ^^;) przebadać stanowisko, i opisać co gdzie znalazł i jak wyglądało znalezisko, oraz jaki jest jego wiek.

Etnologia oraz Etnografia bywają używane zamiennie, i nie ma tu pełnej jasności więc odpytałem na ten temat profesora UW. Wprawdzie zajmującego się Retoryką, no ale jednak.

Podsumowując godzinną z nim dyskusję -
Etnologia jest nauką o kulturze zbiorowości ludzkich. Zajmuje się badaniem i klasyfikacją zbiorowości (grup społecznych, etnicznych) na podstawie cech środowiskowych i kulturowych, także tych odnoszących się do kultury materialnej. Etnografia zaś ogranicza się do opisu i badania konkretnej, napotkanej kultury. Zatem etnograf od etnologa różniłby się tym, że opisuje jakąś istniejącą kulturę czy społeczność (górali, blokersów), podczas gdy etnolog w oparciu o opis stara się wnioskować o dynamice i historii danej społeczności oraz o prawach rządzących jej rozwojem.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group