FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  stare ogłoszenie - "IRC Tanuki.pl"
Wersja do druku
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 03-07-2006, 17:32   stare ogłoszenie - "IRC Tanuki.pl"

Po namyśle i zastanowieniu Redakcja (tudzież Moderacja) Tanuka postanowiła udostępnić dla użytkowników forum własny kanał irc. Ma on za zadanie dodatkowo zintegrować ludzi, a także dać okazję do porozmawiania "prawie na żywo" z Redaktorami (największa szansa na Random Event w osobie redaktora Tanuki, i szczyt aktywności kanału, są wieczorem, zazwyczaj po 21:00).

Kanał Tanuki.pl został zarejestrowany w sieci Rizon, jest dostępny przez całą dobę i monitorowany przez redakcyjnego Bota. Użytkowników zalogowanych zapraszamy do skorzystania z aplikacji PJIRC, umożliwiającej łączenie się z ircem przez przeglądarkę internetową - link znajdziecie na górze strony. Ostrzegamy przy tym, że z naszych doświadczeń wynika, że w wielu przypadkach PJIRC działa lepiej pod Internet Explorerem niż pod Firefoxem. Tych, którzy zamierzają odwiedzać nas częściej zachęcamy do korzystania z dedykowanego klienta IRC, jak mIRC, X-Chat czy irssi. Przewodnik znajdziecie poniżej.

Oczywiście zachęcamy wszystkich do odwiedzania. Wszystkie uwagi i komentarze, dotyczące działania kanału można umieszczać TUTAJ.

Cytat:
Zasady obowiązujące na kanale #tanuki.pl

1. Operatorami kanału #tanuki.pl są członkowie redakcji oraz wybrani forumowicze. Pozostali użytkownicy powinni stosować się do ich uwag i ostrzeżeń.

2. Obowiązuje ogólnie pojęta kultura wypowiedzi. Używanie wulgaryzmów spowoduje usunięcie użytkownika z kanału irc przez operatora.

3. Na kanale irc, podobnie jak na forum, obowiązuje zakaz podawania nielegalnych źródeł multimediów i oprogramowania.

4. Czasowy ban na kanale irc nie jest równoznaczny z banem na forum.

5. Permanentny ban na forum jest jednoznaczny z permanentnym banem na kanale irc. Zakaz pisania na forum jest jednoznaczny z czasowym banem na kanale irc (uchylanym, gdy użytkownik odzyska prawo pisania na forum).

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...


Ostatnio zmieniony przez Avellana dnia 18-03-2007, 13:06, w całości zmieniany 1 raz
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 24-02-2007, 14:40   

Ze względu na liczne prośby, przekształcam ten temat w minipodręcznik.
Dyskusję, komentarze, skargi i wnioski przeniesiono TUTAJ.
Dla porządku, wcześniejszą wersję autorstwa Bezimiennego włączyłem w poniższy tekst.

Podstawowe informacje
Jak napisała Avellana, kanał #tanuki.pl znajduje się w sieci RIZON (główny serwer: irc.rizon.net). Zalogowani forumowicze mogą korzystać z wbudowanej w forum aplikacji PJIRC (ikona pod logo forum), jednak tym którzy zamierzają odwiedzać nas na IRCu częściej, polecamy "przesiadkę" na dedykowany program, jak mIRC, X-Chat czy irssi. mIRC jest aplikacją shareware dla windows, i poza denerwującą prośbą o rejestrację nie ma w nim żadnych ograniczeń.

Naszych gości prosimy o kulturalne zachowanie, i przypominamy że wszystko co dzieje się na kanale jest automatycznie logowane. Większą część dnia na kanale nic się nie dzieje; szczyt aktywności przypada zazwyczaj pomiędzy 22:00 a 24:00.

Połączenie
W przypadku aplikacji forum, połączenie jest automatyczne.
W przypadku mIRC przynajmniej raz należy przeklikać się przez dziesiątki niepotrzebnych okienek, wybrać sieć Rizon i kliknąć ikonę "połącz". Można też wpisać
/server irc.rizon.net -jn #tanuki.pl
w okienku serwera. Jeżeli jednocześnie jesteśmy połączeni z inną siecią (np. polnet), komenda
/server -m irc.rizon.net -jn #tanuki.pl
łączy z nową siecią bez zrywania istniejących połączeń. Powyższa komenda powoduje też wejście na nasz kanał automatycznie po połączeniu.
mIRC pamięta ostatnią sieć z którą był połączony, więc jeśli nie odwiedzacie innych poza Rizonem sieci, w przyszłości wystarczać powinno tylko kliknięcie na "połącz".

Jeżeli wystąpi split - zerwanie połączeń między różnymi serwerami do których łączą się użytkownicy - może zdarzyć się, że ktoś zostanie sam lub niemal sam na kanale, i zaobserwuje jak reszta obecnych opuszcza kanał (zazwyczaj z stosownym komunikatem, zakończonym słowem *.split). W takiej sytuacji należy poczekać na ponowne przyłączenie segmentu, albo zmienić serwer ręcznie. Tak samo postępujemy w przypadku, gdy występują problemy z głównym serwerem irc.rizon.net i nie możemy uzyskać połączenia.

Ręczne zestawienie połączenia wykonujemy wpisując taką samą komendę jak wyżej, zastępując w niej adres irc.rizon.net adresem jednego z podserwerów sieci. Największe i najbardziej niezawodne to irc.reversed.net, irc.rizon.no, irc.shockerz.net, irc.gamepad.ca - jednak ta lista zmienia się dynamicznie. Można przewijać sobie okno serwera, i wynotowywać na jakie adresy jesteśmy najczęściej przekierowywani przez irc.rizon.net.
UWAGA: po ręcznym zestawianiu połączenia, przy kolejnym trzeba powrócić do irc.rizon.net, w przeciwnym wypadku mIRC będzie nas zawsze łączył najpierw z konkretnym serwerem, co jest niewskazane - irc.rizon.net jest po to, by równomiernie rozmieszczać użytkowników na serwerach sieci.

Podstawowe polecenia
Rizon pozwala użytkownikom na "rezerwowanie" nicków. Nicka wybieramy komendą
/nick mój_nick
jeżeli w odpowiedzi dostaniemy wiadomość:
-NickServ- This nickname is registered and protected. If it is your
-NickServ- nick, type /msg NickServ IDENTIFY password. Otherwise,
-NickServ- please choose a different nick

oznacza to, że jest on zajęty i trzeba sobie wybrać inny. Gdy w końcu zmienimy nick na taki który nas satysfakcjonuje oraz jest wolny, i chcemy go zarezerwować dla siebie, wpisujemy komendę
/msg NickServ register hasło email
gdzie hasło to hasło którego będziemy używać, a email to adres e-mail pod który ma być wysłane potwierdzenie rejestracji (i gdzie ew. będzie się później wysyłać hasło, jeśli je zapomnimy i będziemy chcieli odzyskać).
UWAGA: Wiadomo że są kłopoty z Interią i WP; adresy na Onecie i Gmail działają bez zarzutów.
W e-mailu od sieci Rizon, który powinien dojść po kilu minutach, dostaniemy komendę potwierdzającą rejestrację, o postaci
/msg NickServ confirm indywidualny_kod_potwierdzenia
Komendę tą wpisujemy albo wklejamy w okienku serwera.

Od tej pory za każdym razem, gdy wchodzimy na IRC używamy komendy
/msg NickServ identify hasło
(hasło - to wcześniej wybrane i podane przy rejestracji) by potwierdzić że jesteśmy właścicielami danego nicka. Możliwe jest też jednorazowe ustawienie opcji
/msg NickServ SET KILL ON
co spowoduje, że KTOKOLWIEK (włącznie z nami) kto spróbuje użyć zarezerwowanego nicka, będzie musiał podać stosowne hasło w 60 sekund, albo jego nick zostanie automatycznie zmieniony.
Komendę podającą hasło możemy też wpisać w profilu forum (pole Polecenia IRC) lub w mIRC (tools->options->connect->options->perform, w okienku Network wybrać Rizon, w okienku Perform commands wpisać komendę). Wtedy będzie się ona automatycznie wpisywała przy wejściu na serwer, bez potrzeby każdorazowego wklepywania ręcznie.
UWAGA: Zarejestrowany nick jest ważny tylko 20 dni od ostatniego użycia - czyli co najmniej RAZ na 20 dni trzeba wejść na irc i podać hasło. Jeśli się tego nie zrobi, nick - i przypisane mu prawa - znikną, i trzeba będzie rejestrację (i nadawanie praw) powtórzyć!

Jeżeli zostaniemy z jakichś przyczyn rozłączeni i po ponownym wejściu nasz nick jest zajęty (o zajęciu go przez kogoś innego nie wspominając) możemy użyć komendy
/msg NickServ GHOST nick hasło
Powoduje ona natychmiastowe odłączenie od sieci Rizon tego, kto bezprawnie używa naszego nicka.
UWAGA: W przypadku "ducha" naszej poprzedniej sesji, samo wyrzucenie z kanału nie wystarcza; trzeba albo użyć powyższej komendy, albo poczekać aż Rizon wykryje timeout i sam taką sesję rozłączy.

/me opis_czynności
Modyfikuje zwykłą prezentację z "wypowiedzi" na "opis czynności". Zamiast standardowego
<nick> idę zjeść kolację
możemy wpisać "/me idzie zjeść kolację" i uzyskać
* nick idzie zjeść kolację

/ignore nick
Powoduje ignorowanie wszelkich wypowiedzi wybranej osoby.

/whois nick
Podaje podstawowe informacje o osobie używającej danego nicka.

<jakieś litery><TAB>
Jeżeli wpiszemy conajmniej jedną literę i wciśniemy TAB, a na kanale jest ktoś kogo nick zaczyna się od tej litery, mIRC automatycznie wpisze pełny nick do linii wypowiedzi. Jeśli na tą literę (lub kombinację liter) zaczyna się kilka nicków, kolejne naciśnięcia TAB będą wpisywać po kolei wszystkie pasujące nicki.

/query nick
Otwiera okno prywatnej rozmowy z nick, o ile ta osoba takowe akceptuje.

/away jakiś_tekst
Powoduje ustawienie stanu "away"; każdy kto otworzy /query automatycznie otrzyma tekst "<nick> is away; reason: jakiś_tekst". Wpisanie /away bez żadnych parametrów wyłącza ten stan.

Polskie znaki (i nie tylko)
Na naszym kanale standardem kodowania jest UTF-8, więc jeśli klient naszych gości tego standardu nie obsługuje, zamiast polskich literek będą pokazywać się "krzaki".

Unicode jest częściowo obsługiwany w mIRC 6.17, zalecana wersja to 6.21.

W mIRC należy ustawić (zaznaczyć) następujące opcje:
tools->options->irc->messages
v UTF-8 display
v Multibyte editbox
v Multibyte display
v Font linking
v Parse ANSI codes
view->fonts
UTF-8: Display&Encode
v Set as default channel font
v Use default
UWAGA: Ustawienia dla prywatnych rozmów są osobne, trzeba otworzyć okno /query do kogoś i ustawić:
view->fonts
UTF-8: Display&Encode
v Set as default chat font
v Use default

To powinno wystarczyć do poprawnego wyświetlania polskich znaczków. Normalnie Font Linking powinno załatwić sprawę, jednak w niektórych sytuacjach może być niezbędne ustawienie czcionki obsługującej odpowiednie zakresy Unicode. Aby poprawnie widzieć wypowiedzi w języku japońskim, należy zmienić ustawienia windows:
Panel Sterowania>Opcje Regionalne>Ogólne>Ustawienia językowe dla systemu
zaznaczyć dodatkowo język Japoński.
Aby poprawnie widzieć wypowiedzi w języku rosyjskim, należy także zaznaczyć Cyrylicę.

W obu przypadkach windows doinstaluje niezbędne komponenty i czcionki (może być konieczna płyta z windows)

Powyższe ustawienia, obok wyświetlania, pozwalają też wkleić tekst po japońsku lub rosyjsku, np. skopiowany z przeglądarki.

pożyteczne opcje - "Nick Highlight"

Zazwyczaj warto wiedzieć kiedy o nas mówią, albo nas wołają, prawda? IRC ma na to stosowny "patent". W mIRC należy ustawić (zaznaczyć) następujące opcje:
tools->options->irc->Highlight
v Enable highlighting

Następnie klikając "Add" dodajemy SWÓJ WŁASNY nick, zaczynając i kończąc gwiazdką:
*mój_nick*
wybieramy stosowny kolor, i ewentualnie jakiś dźwięk.
Jeśli zaznaczymy "Flash message", spowoduje to mruganie ikony mIRC przy każdym "trafieniu".
Pole "Match on" ustawiamy na "Message Only", i NIE ustawiamy opcji case-sensitive.

Powyższą operację powtarzamy dla każdego z używanych przez siebie nicków.

Tak skonfigurowany mIRC, za każdym razem gdy ktoś napisze dowolną linię zawierającą nasz nick, zaznaczy ją wybranym kolorem, a jeśli tak go skonfigurowaliśmy, również "zamruga" ikoną czy odtworzy wskazany dźwięk. To ostatnie może szybko zrobić się denerwujące, dlatego osobiście doradzam ustawienie sobie dla każdego nicka dwóch higlightów:

pierwszy:
*mój_nick*
jakiś kolor
bez dźwięku
bez mrugania
Match on - Message Only
NIE ustawione case-sensitive

drugi:
mój_nick (wpisany DOKŁADNIE, z ew. wielkimi literami)
jakiś kolor
jakiś krótki dźwięk wav
Flash ustawiony na 1x (to kontroluje też liczbę odtworzeń dźwięku)
Match on - Message Only
USTAWIONE case-sensitive

Tak skonfigurowany nick-highlight wyróżni wszystkie wypowiedzi zawierające nasz nick, a jeśli JEDYNĄ treścią czyjejś wypowiedzi będzie nasz nick, uzna że nas wołają i na nas "zatrąbi". Osobiście uważam że to się badzo przydaje przy długich wieczorach na IRCu - można sobie włączyć grę albo odcinek anime, a IRC zostawić chodzący w tle - jeśli ktoś nas zawoła, usłyszymy dźwięk, a jeśli o nas będą mówić, łatwo odszukamy stosowne linie.

Posłowie
Niniejszy przewodnik zawiera jedynie najbardziej rudymentarne komendy. Jest więcej dróg do osiągnięcia w.w. efektów, np. w niektórych programach podane komendy mają krótsze aliasy, jednak wybierałem te warianty które są najbardziej uniwersalne.
To co jest powyżej, powinno wystarczyć by bezproblemowo rozmawiać z tanukami; jeśli ktoś chce wiedzieć więcej niech poczyta inne przewodniki lub dokumentację której w sieci pełno.
Ewentualne pytania, komentarze i wnioski prosimy kierować TUTAJ.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子        DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 03-06-2008, 14:56   

Klient IRCa działający w przeglądarce, nie wymagający Javy: http://rizon.net/index.php?page=webchat

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 05-02-2011, 17:10   

Przewodnik zrepostowany, więc to zamykam i daję do archiwum.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子        DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group