FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Regulamin Multiświata
Wersja do druku
Avalia Płeć:Kobieta
Love & Roll


Dołączyła: 25 Mar 2007
Skąd: mam wiedzieć?
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 19-07-2007, 15:23   Regulamin Multiświata

Czy są jakieś zastrzeżenia bądź uwagi co do poniższego regulaminu Multiświata?
__________________________________________________________________

Konstytucja Forum Tanuki a.d. 2006 napisał/a:
8. Dział Multiświat ma służyć prowadzeniu walk / rozmów towarzyskich / niewiekopomnych przemyśleń. Multiświat jest ściśle wydzieloną częścią, która nie każdego musi interesować. Dlatego starajmy się nie mieszać naszych Multiświatowych wcieleń do dyskusji w innych działach.


1) Questy
2) Walki
3) Organizacje
4) Rodzina
5) Postacie
6) Złote zasady

I Questy

Są to wyprawy podejmowane w celu osiągnięcia jakiegoś zamierzenia, zwykle oddalenia wiszącego nad światem zagrożenia, lub pognębienia konkurencji. Mają one strukturę improwizowanej opowieści. Zwykle jeden użytkownik pisze post, popychając fabułę do przodu, po nim następuje kolejny itd. aż do zakończenia akcji.

Można w swoich notkach posługiwać się wypowiedziami innych biorących udział w Queście użytkowników, ich maskotek, postaci niezależnych (NPC) lecz należy pamiętać o kilku zasadach:
a) Nie można tego używać jako środka nacisku, zmuszającego ludzi by robili rzeczy, których w innych warunkach by nie zrobili.
b) Nie należy zabijać cudzych maskotek czyli postaci niezależnych towarzyszących niektórym użytkownikom i zwykle robiących coś obok.
c) Nie należy zabijać postaci ważnych dla fabuły i niszczyć ważne dlań lokacje.
d) KATEGORYCZNIE ZABRANIA SIĘ rozwiązywania fabuły jednym postem! Nie można zapomnieć, że Multiświat jest miejscem do zabawy i jego zadaniem nie jest samo znalezienie artefaktu etc. lecz jego szukanie, przeżywanie przygody, długiej zabawy itd.
e) W Queście nie należy pisać na tematy nie związane z jego materiom. Nie należy też zgłaszać swojego przyłączenia się doń / odłączenia, załatwiać spraw towarzyskich itd. Od tego są tematy noszące zwykle nazwę ,,[Nazwa Questu]: Komentarze". Jeśli taki nie egzystuje należy go otworzyć.
f) Powyższe rzeczy są ścigane z urzędu. Moderatorzy mogą kasować te posty.
g) Należy wziąć poprawkę na szybkość czytania innych użytkowników. Zbyt długie rozmowy między dwiema osobami które wykluczają pozostałą część drużyny mogą zostać skasowane przez moderację (punk obejmuje w znacznym stopniu questy).
h) Proponuje się nie "pieścić" z Postami, tzn: nie ma potrzeby marnowania czasu na sprawdzania ortografii w poście, nie mniej należy pamiętać

Konstytucja Forum Tanuki a.d. 2006 napisał/a:
4. Pseudo-mowa typu l33t jest uciążliwa w czytaniu i niezrozumiała. Posty w całości pisane w ten sposób będą kasowane bez względu na zawartość. To samo może dotyczyć postów, których styl lub forma są skrajnie nieczytelne dla użytkowników forum.

Prosi się też o unikanie jedno zdaniowych postów, zwłaszcza w questam, tam wypowiedzi powinny być rozbudowane i wnoszące coś do historii.
i) Jeżeli quest dzieje się w świecie z anime, książki itd. należy stworzyć osobny temat na portrety postaci, noszący odpowiednią nazwę: ,,[Nazwa Questu]: Postacie"

II Walki

Mimo iż w ostatnich czasach walk nie było, to w najbliższym (miejmy nadzieję) czasie zostanie otworzony temat przeznaczony do ów czynności. Wszelkie zasady będą opisane w temacie "Krwawa Jatka" i tam będą odbywać się pojedynki.

III Organizacje

Na chwile obecną wszelkie organizacje są ze sobą w (jako takiej) zgodzie. Organizacje skupiają członków użytkowników o podobnych przekonaniach i zamiarach.
Aktualnie do organizacji można zaliczyć:
a) WiP
b) AntyWiP
c) Kitsune Renmei (Lisia Federacja)

Między organizacjami mogą być prowadzone walki, jednak powinny one powstawać z jakiegoś konkretnego powodu. Członkowie, mogą poprosić moderatorów o usunięcie niechcianego gościa z ich siedziby.
Aby przyłączyć się do organizacji należy skontaktować się z Moderatorem Grupy.

IV Rodzina

Aby dołączyć do rodziny należy napisać w temacie:
Projekt: Drzewko, tam na pewno znajdą się osoby chętne do adopcji/poślubienia.

Po przyłączeniu się do "drzewka", można zamieszkać w Czarnej Twierdzy lewitującej we mgle

V Postacie:

Wymagane są przy Questach; ich portrety należy zamieszczać w odpowiednim temacie:
a) Portrety - Zamieszczane są tu ogólne portrety używane w organizacjach, miejscach spotkań rodzinnych itd. oraz questach gdzie nie powstał osobny temat na portrety.
b) "[Nazwa Questu]: Postacie", np.: Ninja Quest - Postacie

ZABRANIA SIĘ kopiowania postaci z książek, filmów lub gier.

VI Złote zasady

1) Głównym celem Multiświata jest dawanie zabawy. Można na nim robić wszystko, oprócz odbierania przyjemności innym.
2) W Multiświecie NIE powinny znajdować się opisy szczególnego okrucieństwa czy stosunków seksualnych. Posty takie będą usuwane.
3) Zabrania się zabijania graczy i ich towarzyszy (chyba, że dana osoba sobie tego zażyczy)


Ostatnio zmieniony przez Avalia dnia 19-07-2007, 20:42, w całości zmieniany 2 razy
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 19-07-2007, 20:04   

W zasadzie tylko jedna: punkt V b bym zamienił na
b) w tematach powiązanych z konkretnymi questami (o nazwie ,,[Nazwa Questu]: Postacie")

(nie wiem czy ma sens umieszczanie wyliczanki wszystkich indywidualnych questów w regulaminie - wymuszałoby to konieczność zmiany treści regulaminu przy rozpoczęciu/zamknięciu każdego z takich questów)

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 19-07-2007, 20:09   

Punkt trzeci ze złotych zasad - dodać nawias (chyba, że osoba wyraźnie sobie tego zażyczy). Dla niektórych jest to dobry sposób "opuszczenia przygody" (że przypomnę przypadek Zegisa), czasem wynika to z pewnych, ustalonych przez questowiczów założeń fabularnych.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 19-07-2007, 20:36   

hmm...

Dodałabym jeszcze (ale niekoniecznie) do podpunktu h), żeby unikać w miarę możliwości stosowania jednozdaniówek i starać się wypowiadać obszerniej.

A reszta akceptowalna :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 06-09-2007, 17:02   

OK, powiedzmy, że naradziłam się z dostępną aktualnie częścią moderacji.

Pojedyncze wykroczenia w Multiświecie absolutnie nie mogą i nie powinny być traktowane wstawienie użytkownikowi ostrzeżenia - chyba, że chodzi o sprawy naprawdę poważne, np. agresywną napaść na kogoś. Na całym forum obowiązuje zasada, że w znakomitej większości sytuacji moderacja najpierw ostrzega użytkownika pisemnie - na forum albo przez prywatną wiadomość, a dopiero jeśli użytkownik nie zamierza się do tego zastosować, wstawiane jest ostrzeżenie. Bardziej restrykcyjne traktowanie pod tym względem Multiświata nie ma sensu tym bardziej, że jest to dział przeznaczony przede wszystkim do zabawy. Jest to wydzielony dział, ale jest to także część forum i jako taki powinien podlegać pod ogólną politykę moderacyjną.

Jeśli zapisy powyższego regulaminu mają być traktowane literalnie, obawiam się, że będzie on musiał ulec pewnym zmianom, żeby nie wchodzić w konflikt z wyżej wspomnianą ogólną polityką moderacji forum. Dotyczy to w szczególności ostrzeżeń, a także kasowania postów - interwencja moderatorska w questy powinna obejmować tylko rzeczy takie jak skręcanie w nieodpowiednie tematy (używki, seks, etc.) albo złośliwe zakłócanie czyjegoś questu. Inne interwencje są dopuszczalne tylko na wniosek uczestników questa - jeśli np. chcą, żeby moderacja rozdzieliła lub w inny sposób uporządkowała temat.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 06-09-2007, 17:28   

Po pierwsze postuluję o ZAMIANĘ podpunktu:
Cytat:
W temacie "Portrety" zabrania się umieszczania wszelkich postów w których nie ma zawartych kart postaci; nie jest to temat do komentowania czyichś "bohaterów" - każdy taki przypadek będzie karany ostrzeżeniem.
i dopisanie: "Ostrzeżeniem pisemnym przez PM lub przez wiadomość na forum, a w przypadku recydywy ostrzeżeniem forumowym - ostem".

Po drugie:
Jeśli w powyższym przypadku (jaki zaistniał) mamy traktować regulamin Multiświata literalnie, to mogę palcem wskazać osoby, które już go wielokrotnie złamały. I nie ma tu znaczenia fakt, ile kto na forum jest. Moderator to takie zwierzę, które jednak musi brać pod uwagę różne czynniki i musi właściwie oceniać sytuację, bez względu na to, że ma po przyjściu z kilkugodzinnej pracy w szkole jakieś 140 postów do przejrzenia, stado komentarzy do zmoderowania/usunięcia, teksty do wstawienia, 6 programów wynikowych do zrobienia na wczoraj, chomik szkolny użarł, czy zawalił egzamin, czy babcia krzywo spojrzała.

Multiswiat jest działem do zabawy. A my pilnujemy, czy zabawa nie skręca w kierunku niedozwolonym... proste chyba?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avalia Płeć:Kobieta
Love & Roll


Dołączyła: 25 Mar 2007
Skąd: mam wiedzieć?
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 06-09-2007, 19:00   

W tym przypadku możecie sobie zmieniać ten regulamin tyle ile chcecie, bo jak wcześniej wspomniałam rezygnuje z tej nieszczęsnej funkcji do której się kompletnie nie nadaje.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 06-09-2007, 21:00   

Właśnie nie jestem pewna, gdzie było coś mówione o rezygnacji - na pewno nie dostałam priwa na forum i nie dotarł do mnie żaden mail... Może skrzynka coś odbiła?

Wiesz, generalnie nie chodzi o to, żeby Ciebie zgnębić, czy dokuczyć Ci w inny sposób, tylko żeby utrzymywać w miarę jednolite zasady moderacji wszystkich działów. Moderacja musi działać w miarę konsekwentnie i spójnie, bo inaczej użytkownicy się w tym pogubią...

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avalia Płeć:Kobieta
Love & Roll


Dołączyła: 25 Mar 2007
Skąd: mam wiedzieć?
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 07-09-2007, 08:35   

Cytat:
Wiesz, generalnie nie chodzi o to, żeby Ciebie zgnębić, czy dokuczyć Ci w inny sposób


A w to ja nie wątpie, ale naprawdę jak to przemyślałam mam wiecej minusów niż plusów z bycia minimodem.
No bo nie powiem, lubie multiświat i miło, że tam moje zdanie też się liczy; jednak z modem czuje się tam mniej swobodna. Po za tym wolno czytam (nawet bardzo wolno) i często nie nadążam z tym co jest tam pisane.
Zacytuje jeszcze kawałek rozmowy na gg:
Cytat:
Avi (5-09-2007 20:39)
nagle coś zaczeło się dziać na maulti >.<
xxx (5-09-2007 20:40)
no tak...
xxx (5-09-2007 20:40)
multiświat ma tendencje do wstawania i przysypiania
Avi (5-09-2007 20:40)
szkoda gadac >.<
Avi (5-09-2007 20:40)
"wstaje jak ktoś posprzata po ostatniej imprezie"?


No i chyba mi nie powiecie, że na takie forum tylko jedna osoba nadaje się do moderacji tego działu.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 07-09-2007, 10:05   

Cóż, projekt regulaminu był tutaj podany do opiniowania i nikt (tym bardziej ja) nie zwrócił wtedy uwagi na to, jak wiadomy punkt ma się do polityki moderacji. Słusznie ochrzaniony, na zjeździe przez Maieczkę, za komentowanie czegoś (w tym wypadku regulaminu walk) po fakcie, mogę tylko powiedzieć, że już po ptokach i Avalia nie powinna brać tego tak do siebie. Zdarza się, zwłaszcza na początku.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group