FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Rezerwacje - zmiana zasad?
Wersja do druku
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 27-09-2008, 14:43   Rezerwacje - zmiana zasad?

Poważnie się zastanawiam, w jaki sposób zmienić obecny system rezerwacji tak, żeby stał się bardziej user-friendly.

Pierwszy pomysł to przeniesienie się z listą do arkusza Dokumentów Google (takiego przypominającego Excel). Gdyby przy każdym tytule podawać w drugiej kolumnie recenzenta, możliwe byłoby szybkie sortowanie i po tytułach, i po recenzentach, co powinno bardzo uprościć życie przy sprawdzaniu, czy tytuł jest na liście. Taki arkusz byłby oczywiście zablokowany do edycji, ale dostępny do przeglądania dla wszystkich zainteresowanych.

Drugi pomysł polega na wprowadzeniu daty rezerwacji. Realnie patrząc, recenzje mogłyby "spadać" tak samo jak mangi, po pół roku. Przy czym serie "trwające", czyli niezsubowane do końca (faktyczna emisja nie ma tu znaczenia) byłyby oznaczone jakimś innym kolorem, a ja w miarę możliwości starałabym się wstawiać datę w momencie, kiedy dostępne staną się rozsądne fansuby dla całości. To byłoby uciążliwe, ale wykonalne, bo i tak na bieżąco śledzę torrentownie.

Problem do rozwiązania jest następujący: kiedy ostatnio próbowałam oczyścić listę rezerwacji ze starych rezerwacji, natychmiast (nie będę pokazywać palcem) zainteresowane osoby przyleciały do tematu, prosząc o przywrócenie rezerwacji i twierdząc, że rzeczone recenzje mają na warsztacie, już, prawie gotowe, tylko zrzutki złapać. Nie muszę dodawać, że ich nie zobaczyłam, ale nie o to chodzi. Co robić w takim przypadku? Bardzo często to są tytuły, które nikogo nie interesują, więc tak naprawdę nie ma znaczenia, ile czasu wiszą na liście rezerwacji - jej "czyszczenie" ma sens o tyle, żeby nie wydłużała się w nieskończoność. Czy wprowadzić jakieś zasady w rodzaju "jeśli rezerwacja spadnie, rezerwujący może przysłać recenzję, ale NIE MOŻE złożyć rezerwacji ponownie"? "Recenzent, którego rezerwacja spadła, nie może zgłaszać ŻADNYCH rezerwacji przez jakiś czas"? Macie może pomysły na jakiś skuteczny mechanizm?

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-09-2008, 15:01   

Przyjąłbym zasadę, że na daną serię rezerwacji dwa razy brać nie można. Naturalnie, dana osoba może później napisać recenzję, jeśli chce, ale to już jej ryzyko, czy w międzyczasie nie weźmie jej ktoś inny.

Problemem są serie popularne - tu musi być reżim, że np. najpóźniej dwa tygodnie, góra miesiąc po zakończeniu serii recenzja powinna powstać. W przypadku mało znanych staroci rzecz ma sie inaczej, to norma. Ja np dopiero dziś napisałem recenzję serii LoGH, zbierałem i oglądałem to prawie rok.
Powrót do góry
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 27-09-2008, 15:19   

A gdyby tak wprowadzić jedno i drugie? Tzn. zarówno rezerwacje w arkuszu Googla, jak i zdejmowanie rezerwacji po określonym czasie? Oczywiście, trzeba by to narzędzie przetestować, i sprawdzić, czy czytelnicy radzą sobie z arkuszem.

Natomiast odnośnie czyszczenia starych rezerwacji, moje doświadczenie są następujące. Rzeczywiście, praktycznie nie ma sensu zdejmowania rezerwacji tytułów, które nikogo nie interesują (aczkolwiek co jest takimi tytułem, a co nie jest, to okazuje się niekiedy właśnie po tym, jak zostaje zdjęta stara rezerwacja). Natomiast jest jedna kategoria tytułów, przy których bezwzględnie należy po określonym czasie zdjąć rezerwację - są to tytuły wydane w Polsce. Taki tytuł automatycznie robi się bardziej popularny w Polsce (to widać w komentarzach), więc dobrze byłoby, aby miał recenzję.

Jakiś nieprzekraczalny termin dla sporządzenia recenzji jednak powinien istnieć. Mimo wszystko, zdarzają się sytuacje, w których wisząca rezerwacja blokuje publikację recenzji, o czym sam miałem okazję się przekonać, i nie było to zbyt przyjemne. Trzeba wziąc pod uwagę, że zdjęcie rezerwacji w żaden sposób nie blokuje takiej osobie napisania recenzji - może to uczynić w każdej chwili.

Dobrze byłoby także zaznaczyć, że tylko wpisanie rezerwacji do tematu gwarantuje, że recenzja nie zostanie "podebrana". Oświadczenia składane na IRCu, komentarzach (zdarzają się), w innych tematach na Forum proponuję traktować jako niewiążące.

Cytat:
Czy wprowadzić jakieś zasady w rodzaju "jeśli rezerwacja spadnie, rezerwujący może przysłać recenzję, ale NIE MOŻE złożyć rezerwacji ponownie"?

Pytanie, co jeżeli rezerwacja spadnie, tytuł zarezerwuje inna osoba, a poprzednio rezerwujący przyśle recenzję z opóźnieniem? Proponuję rozwiązać to w ten sposób, że recenzja od osoby która ma aktualną rezerwację, zawsze będzie główną, a recenzja przysłana przez osobę nie mającą rezerwacji (w sytuacji, gdy jest rezerwacja na ten tytuł), będzie ustawiana jako alternatywna (gdy recenzja z rezerwacji zostanie opublikowana).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 27-09-2008, 15:28   

Grisznak - problem polega na definicji "serii popularnych". Ja bym nie bawiła się i dawała po prostu pół roku od zakończenia subowania. Względnie można inaczej: przy seriach już zakończonych pół roku od złożenia rezerwacji, przy bieżących - 3 miesiące od zakończenia subowania.

Teukros - oczywiście, że mam na myśli, żeby wprowadzić jedno i drugie - przejście na arkusz i zdejmowanie rezerwacji. Wyławianie tytułów wydawanych w Polsce jest mało prawdopodobne niestety - tak naprawdę musiałaby to śledzić Serika, bo ja nie uzupełniam sama bazy polskich wydań i po prostu nie jestem na bieżąco.

Wymóg zgłaszania rezerwacji w temacie działa i obecnie - po prostu i tak zapominam o tytułach zgłaszanych mi gdzie indziej ;) Natomiast ostatniego akapitu nie rozumiem... Jeśli rezerwacja spada, rezerwujący musi się liczyć z tym, że ktoś może mu to podebrać bez uprzedzenia, a jeśli rezerwacja została zgłoszona przez następną osobę - że tamta będzie miała pierwszeństwo z publikacją (na dotychczasowych zasadach, tj. jeśli recenzja zostanie przysłana w ciągu tygodnia).

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 27-09-2008, 15:42   

Cytat:
Wyławianie tytułów wydawanych w Polsce jest mało prawdopodobne niestety - tak naprawdę musiałaby to śledzić Serika, bo ja nie uzupełniam sama bazy polskich wydań i po prostu nie jestem na bieżąco.

W tej chwili są całe trzy niezrecenzowane - Project Blue: SOS dla Ziemi!, Magister Negi Magi Negima!? i Japonia – moja ojczyzna. Jeżeli pojawią się następne, można dopisać.

Cytat:
Jeśli rezerwacja spada, rezerwujący musi się liczyć z tym, że ktoś może mu to podebrać bez uprzedzenia, a jeśli rezerwacja została zgłoszona przez następną osobę - że tamta będzie miała pierwszeństwo z publikacją (na dotychczasowych zasadach, tj. jeśli recenzja zostanie przysłana w ciągu tygodnia).

A, rozumiem. Czyli już jest tak, jak proponowałem. Ale gdzie jest o tym tygodniu? Nigdzie nie mogę znaleźć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 27-09-2008, 15:48   

Zasadnym byłoby też dodanie "daty rezerwacji".

Co do spadających po pewnym czasie - skoro na mangach jest czyszczenie co jakiś czas, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby anime miało podobną zasadę. Tylko właśnie problem - które, czy starocie, czy popularne, czy średnio popularne?
Starocie, tak szczerze mówiąc, mało kto rusza, więc mogłyby zostawać, bo naprawdę, kto je zrobi, to zrobi, a dwóch recenzji do nich się na 99,99%nie doczeka.

Problemem są popularne/kontynuacje, które muszą być jak najszybciej zrecenzowane. Są poszukiwane i ludzie się o nie pytają. Myślę, że jakiś czas powinno się dać - zresztą bieżące ogląda się i tak w miarę wychodzenia odcinków.

Co do ponownej rezerwacji sprawa wygląda chyba prosto:
- rezerwacja spada
- ktoś inny może zarezerwować - przepraszam, ale było kilka miesięcy na napisanie, dajmy szansę innej osobie.
Pierwszeństwo publikacji dla osoby aktualnie rezerwującej, jeśli poprzednia osoba nadeśle w tym czasie - to powinna się liczyć z tym, że będzie altem (jeszcze raz, było kilka miesięcy na to). Jeśli recenzja nadejdzie zaraz po zdjęciu z listy - nie ma sprawy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 27-09-2008, 16:06   

O tygodniu w tej chwili nigdzie nie ma mowy - to jest zdroworozsądkowa zasada, którą ustaliło się w praktyce, w odpowiedzi na problem "co zrobić, jeśli ktoś podeśle niezamawianą recenzję, na którą była rezerwacja". Chodzi o to, że wprawdzie rezerwujący ma pierwszeństwo publikacji, ale nie może być tak, że w związku z tym recenzja niezamawiana leży sobie przez kilka miesięcy, bo recenzent "na pewno zaraz napisze".

I oczywiście, jeśli rezerwacja spadnie, a recenzja zostanie przysłana z opóźnieniem (ale nie miała żadnej konkurencji), to wejdzie jako główna, czemu nie. Ale jak widzę na razie dochodzimy do czegoś takiego:

1. Przenosimy rezerwacje do arkusza (kolumny: tytuł, recenzent, data rezerwacji, data zakończenia emisji (jeśli dotyczy), data ZDJĘCIA rezerwacji - to ostatnie może być niezłym pomysłem, a to przecież da się określić na podstawie poprzednich dat)

2. Wprowadzamy daty rezerwacji, po których są one zdejmowane (6 miesięcy od zakończenia subowania - a może się nie szczypać i dać 3 miesiące?) - z założeniem, że w szczególnych przypadkach MOŻE to być do negocjacji, ale z góry (w sensie, Sam Miguel bezterminowo ma zarezerwowane wszelkie pokemony etc.)

3. Rezerwacje zdjęte nie mogą być zapisane dla tej samej osoby. Trudno, podejmuje ona ryzyko, że ktoś ją ubiegnie.

4. Rezerwacje są zdejmowane bezwzględnie i całkowicie niezależnie od tego, czy ktoś "ma coś na warsztacie", bo z moich doświadczeń wynika, że to następna metoda na zabawę ze mną przez kilka miesięcy.

Pomysł uzależnienia zdejmowania rezerwacji od popularności jest trudny do zrealizowania w praktyce, a poza tym chodzi też o to, żeby lista miała jakieś rozsądne rozmiary.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 27-09-2008, 17:21   

Cytat:
O tygodniu w tej chwili nigdzie nie ma mowy - to jest zdroworozsądkowa zasada, którą ustaliło się w praktyce, w odpowiedzi na problem "co zrobić, jeśli ktoś podeśle niezamawianą recenzję, na którą była rezerwacja".

Przyznam, że sam ten zasady nie znałem i jej nie stosowałem (nie wpadłem po prostu). Może jednak zapisać?

Dostosowując powyższe do Mang:

1. Rezerwacje zostaną przeniesione do arkusza (kolumny: tytuł, recenzent, data rezerwacji, data zdjęcia rezerwacji)

2. Wprowadzamy daty rezerwacji, po których są one zdejmowane (6 miesięcy od daty rezerwacji). Na Mangach również dopuszczalne będą rezerwacje "specjalne" (vide mój Bleach i Spiral Momoko).

3. Rezerwacje zdjęte nie mogą być zapisane dla tej samej osoby.

4. Rezerwacje są zdejmowane bezwzględnie i całkowicie niezależnie od tego, czy ktoś "ma coś na warsztacie".

Mój dodatek "tygodniowy":

5. W przypadku nadesłania recenzji, na którą już jest rezerwacja, rezerwujący otrzymuje tydzień na sporządzenie i nadesłanie recenzji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-09-2008, 19:41   

Dzisiejszy przypadek ze mną i Ave pokazuje ponadto, aby jednak rezerwacje robić, nawet w przypadku mało znanych staroci. Ave ustąpiłem, ale innej osobie np. już bym tego tytułu nie oddał.
Powrót do góry
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 27-09-2008, 20:53   

Zaostrzenie dodatkowe: rezerwacja spada po roku, jeśli seria nie jest zsubowana. Jeśli zostanie zsubowana, rezerwację można przywrócić. Chodzi o możliwość wykrzaczania z listy staroci, na których utknęły grupy fansuberskie.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 27-09-2008, 22:03   

Dobra, przepraszam za double-post, ale tak będzie jaśniej. Poniżej projekt pierwszego postu do nowego tematu z rezerwacjami:

****************************************************

Poniżej znajdziecie listę aktualnie rezerwowanych tytułów, a także grafik publikacji recenzji, zawierający te teksty, które czekają już na wstawienie do bazy. Grafik rezerwacji będzie uzupełniany w miarę na bieżąco - zawsze proszę zwracać uwagę na mój aktualnie ostatni post w tym temacie, który będzie zawierał najbardziej aktualne zmiany w grafiku.

Zasady rezerwacji


<ol>
<li>Rezerwacje należy wpisywać w tym temacie - prywatne wiadomości, IRC i inne metody powiadomienia nie będą brane pod uwagę. Prosiłabym o wpisywanie nowych rezerwacji w nowym poście, edytując go tylko jeśli rezerwacje z niego nie zostały jeszcze dodane. Prosiłabym też o podawanie możliwie pełnego i precyzyjnego tytułu anime - pozwoli to uniknąć nieporozumień.</li>
<li>Rezerwacje mogą składać osoby, których co najmniej jedna recenzja została przyjęta na Tanuki-Anime.</li>
<li>Redakcja Tanuki.pl ma prawo do rezerwacji serii od samego początku emisji. Pozostałe osoby mogą składać rezerwacje dopiero po tym, jak wyemitowane zostanie co najmniej 2/3 serii.</li>
<li>Okres rezerwacji:<ol type=a>
<li>Rezerwacje starych serii są ważne przez pół roku od momentu rezerwacji; po tym czasie będą zdejmowane.</li>
<li>Recenzje serii aktualnie wychodzących będą zdejmowane również po pół roku od rezerwacji, ale nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu emisji.</li>
<li>W obu przypadkach termin może zostać przedłużony, jeśli recenzent przedstawi uzasadnione przyczyny opóźnienia (przyczyny personalne nie będą brane pod uwagę).</li>
<li>W każdym przypadku rezerwacja spada po roku.</li></ol></li>
<li>Jeśli rezerwacja zostanie usunięta z powodu przekroczenia terminu (patrz punkt 4.), nie będzie możliwe ponowne zarezerwowanie tego tytułu przez tę samą osobę</li>
<li>Osoba rezerwująca ma prawo do publikacji pierwszej recenzji, nawet jeśli wcześniej zostanie nadesłany inny tekst. Jeśli jednak zostanie nadesłana niezgłaszana recenzja, osoba rezerwująca ma tydzień na przesłanie własnej recenzji.</li>
<li>Wyjątki istnieją. Możliwe są ustalenia indywidualne.</li></ol>


Tu będą link do arkusza Google i grafik publikacji ;)


http://spreadsheets.google.com/pub?key=pp16jvXQrJXUKZCSs8OEyHA


<iframe width='650' height='600' frameborder='0' src='http://spreadsheets.google.com/pub?key=pp16jvXQrJXUKZCSs8OEyHA&output=html&widget=true'></iframe>

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group