FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Wyróżnik "realizm"
Wersja do druku
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 14-07-2009, 12:16   Wyróżnik "realizm"

Myślałem wczoraj nad tym nieszczęsnym wyróżnikiem, i oto co wymyśliłem. Opis w etapach.

1) wszystkim tytułom nie mającym obecnie wyróżnika realizm przydzielamy wyróżnik fantastyka,

2) wszystkim tytułom mającym obecnie wyróżnik realizm ten wyróżnik odbieramy,

3) już "ręcznie" nadajemy wyróżnik realizm tym kilku tytułom rzeczywiście realistycznym, jak np. Szum morza albo Księga wiatru.

4) tytuły z wyróżnikiem eksperymentalne całkowicie wyłączyć z powyższego (tzn. nie dawać im ani realizmu, ani fantastyki), bo i tak jest to do nich najczęściej nieadekwatne.

W efekcie będziemy mieli jasno wyróżnione tytuły mające elementy fantastyczne, wyróżnik realizm będzie odzwierciedlał potoczne rozumienie tego słowa, a przy okazji zostanie załatwiona nielogiczność - mianowicie, że wyróżnik realizm jako jedyny oznaczał brak jakiejś cechy.

Zamiast nazwy wyróżnika "fantastyka" można też dać "elementy fantastyczne", "elementy nadnaturalne", czy co tam wymyślimy.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 14-07-2009, 12:32   

To było dyskutowane i może przypomnę, dlaczego nie przeszło. Otóż w tej chwili jakaś część tytułów ma wyróżnik "realizm" - nie tak znowu dużo, jeśli odliczyć całe cykle, to zostanie może kilkadziesiąt tytułów. Nie bardzo da się natomiast przefiltrować coś innego: liczba tytułów, które nie mają ani wyróżnika "realizm", ani wyróżnika "magia", ani wyróżnika "supermoce". Mogę jednak na wyczucie i doświadczenie zagwarantować, że ich liczba jest znacznie, znacznie wyższa. Do tej pory staraliśmy się unikać tworzenia zbyt szerokich wyróżników, a wyróżnik "elementy fantastyczne" (jak by się nie nazywał) obejmowałby te wszystkie serie, plus te z wyróżnikami "magia" i "supermoce". Ponieważ serie z elementami fantastycznymi stanowią większość anime, celem istnienia wyróżnika "realizm" jest umożliwienie użytkownikom wyłowienia serii bez takich elementów. Inaczej trzeba by zmieniać strukturę wyszukiwarki w taki sposób, żeby umożliwić wyszukiwanie negatywne (operator NOT), ale przypominam, że większość ludzi i tak nie umiałaby się tym posłużyć.

Pierwszy etap zawiera poważny błąd: otóż takie "mechaniczne" przyznanie wyróżników doprowadziłoby do absurdu. Wyróżnika "realizm" w tej chwili nie mają dowolnie realistyczne serie dziejące się w przyszłości albo w świecie równoległym, nawet jeśli nie zawierają cienia elementów fantastycznych. Oczywiście, jeśli np. Planetes miałoby wyróżnik "elementy fantastyczne" (przy gatunku "science-fiction"), to można by zrozumieć, o co chodzi, ale otwierałoby to pole do takich samych komentarzy, jak te dotyczące "realizmu" - czyli że przecież nie pasuje. Jedyna metoda to byłoby zrobienie tego ręcznie i bardzo uważnie, inaczej doprowadziłoby na pewno do jakichś absurdów.

Celem istnienia wyróżników, szczególnie z grupy "Inne", jest umożliwienie dotarcia do jakiejś grupy tytułów odpowiadającej odpowiedniej cesze. To nie miał być spójny system, bo to niemożliwe. Owszem, ja WIEM, jak można by to ulepszyć, ale to wymaga (buhahaha) na dzieńdobry kont użytkowników. Jak będą, przedstawię swój pomysł zrewolucjonizowania systemu.

Podsumowując: problem nie jest z WYRÓŻNIKIEM "realizm" tylko z jego NAZWĄ, której część użyszkodników nie rozumie. Propozycje są dwie:

1. Zmienić nazwę wyróżnika (propozycje do 30 znaków łącznie ze spacjami, ale krótsze byłyby lepsze)

2. Dodać wyróżnikom i gatunkom wyskakujące po najechaniu myszą tooltipy z definicjami (uwaga: definicje są już w bazie, przyporządkowane do wyróżników)

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 14-07-2009, 12:39   

Rzeczywiście, zapomniałem o magii, supermocach i pozostałych wyróżnikach szczegółowych opisujących elementy fantastyczne. Tak, wyróżnik "fantastyka" zdecydowanie do tego nie pasuje. Na dobre, krótkie określenie "braku elementów fantastycznych" pomysłu nie mam (aczkolwiek "brak elementów fantastycznych" ma 29 znaków ze spacjami, sam nie mam ochoty go widzieć).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group