FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Opisy - krótkie informacje o anime/mangach
Wersja do druku
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 03-12-2009, 12:03   Opisy - krótkie informacje o anime/mangach

Uznałam, że warto wydzielić odrębny temat - podlinkuję do niego TRAC, ale podejrzewam, że tu będzie wygodniej prowadzić dyskusję. Ostrzegam - dość szczegółowo opisuję swój pomysł, ale to nie znaczy, że nie podlega on dyskusji i nie może być zmieniany. Może, zarówno ze względów merytorycznych (byłoby lepiej, żeby...), jak i technicznych (prościej będzie zrobić inaczej).

Opis ma przypominać coś takiego, jak na ANN lub AniDB - króciutkie określenie "o czym to jest", zdecydowanie różniące się od recenzji. Wprowadzany byłby przez zalogowanych użytkowników i zawieszany do zatwierdzenia przez redakcję, pewnie po wcześniejszym wytępieniu błędów. Wydaje mi się, że najlepiej byłoby ustalić mu z góry limit znaków (lepszy od limitu słów): strona znormalizowana to 1800 znaków (licząc ze spacjami), ja proponowałabym połowę lub jedną trzecią tego, czyli odpowiednio 900 lub 600 znaków.


Od strony użytkownika

Link "Dodaj opis" można by umieścić w widoku tytułu w okienku "Moja ocena", które warto by przerobić na swoisty "narzędnik" - więcej opiszę przy okazji.

Kliknięcie linku powinno przenosić na nową stronę, z okienkiem tekstowym (jak przy starych komentarzach). Będzie to wygodniejsze niż otwieranie okienka na tej samej stronie, tym bardziej jeśli umożliwimy dodawanie opisów także do tytułów z recenzjami (a szczerze mówiąc - nie widzę powodów, żeby to blokować). Byłoby fajnie, gdyby podczas wpisywania tekstu w okienko wyświetlało się, ile jeszcze znaków pozostało - względnie pokazywało, że limit znaków został przekroczony o tyle i tyle (to może być łatwiejsze do zauważenia niż obcięcie wklejanego tekstu). Ponieważ w recenzjach używamy tylko tagów kursywy i super/subskryptu, proponuję w ogóle zablokować możliwość dodawania tagów - w razie czego wrzucimy je na etapie zatwierdzania. Nad lub pod okienkiem oczywiście byłoby jakieś krótkie objaśnienie, co się tu robi.

Po kliknięciu przycisku "wyślij" okienko powinno się zwinąć i wyświetlić mógłby się jeden z następujących komunikatów:

- Twój opis został przesłany do zatwierdzenia - otrzymasz powiadomienie o jego publikacji lub odrzuceniu + link "wróć do ostatnio oglądanej strony", wracający do odpowiedniego tytułu

- W opisie został przekroczony limit znaków (900). Skróć opis i wyślij ponownie, aby mógł zostać przekazany do zatwierdzenia + link "wróć do edycji" + link "zrezygnuj i zamknij"

Można by ewentualnie pomyśleć o jakimś komunikacie, że opis jest pusty, gdyby ktoś próbował wysłać opis niczego nie wpisując.

Nie ma sensu bawić się jak z recenzjami, w dyskusje i przyczyny zatwierdzania/odrzucania. Jeśli to się nadaje, zostanie zredagowane i wrzucone, jeśli nie - odrzucone. Jak się komuś nie podoba, niech szuka forum. W mailu z informacjami o aktywności powinny przychodzić następujące komunikaty:

Twój opis anime {wstaw tytuł, najlepiej z linkiem} został opublikowany. Dziękujemy za pomoc!

Twój opis anime {wstaw tytuł jw.} został odrzucony i nie będzie opublikowany.

W przypadku mang byłby to "opis mangi" - w ten sposób zdanie będzie prawidłowe także w przypadku polskich tytułów (nie "opis Brzoskwinia", tylko "opis mangi Brzoskwinia").


Widok na stronie

Obecną belkę z etykietą "Recenzja" należałoby lekko zmodyfikować, nadając jej bardziej wygląd zakładki. Jeśli istniałby tylko opis (brak recenzji), widoczna byłaby tylko zakładka "Opis", w przypadku samej recenzji - zakładka "Recenzja". Gdyby natomiast recenzja i opis koegzystowały obok siebie (np. był opis i została wprowadzona recenzja), pojawiłyby się obok siebie dwie zakładki, pozwalające na przełączanie między widokiem opisu a widokiem recenzji. W ten sposób nie byłoby problemu polegającego na konieczności usunięcia z bazy czyjejś pracy. Jak sądzę, byliby także użytkownicy zainteresowani czytaniem opisów nawet wtedy, gdy istnieje recenzja.

Opis byłby formatowany tak samo, jak recenzja - akapity z wcięciem (pewnie zwykle jeden akapit), na dole informacja o autorze z linkiem do profilu. Pytanie, czy dopuszczać wprowadzenie więcej niż jednego opisu - jeśli tak, kolejne opisy w porządku chronologicznym mogłyby się po prostu wyświetlać jeden pod drugim, oddzielone tylko jakąś linią. Będą krótkie, więc nie powinno to wpływać na czytelność strony (zresztą nie sądzę, żeby to było częste zjawisko).


Od strony panelu administracyjnego

Proponuję wprowadzenie dodatkowej zakładki w panelu - nazywającej sie "Do zatwierdzenia" albo "Zmiany" i zawierającej wszystkie oczekujące na zatwierdzenie zmiany wprowadzone przez użytkowników - ogryzki, opisy oraz edycje i zgłoszenia błędów (jak będą, opiszę je w innym temacie). Redaktor - na anime pewnie ja, na Mangach proponowałabym zatrudnić do tego Enevi, skoro jest korektorką - zaglądałby do oczekującego na zatwierdzenie opisu, mając od razu możliwość edytowania go i zatwierdzenia lub odrzucenia. Zatwierdzony opis pojawiałby się na stronie od razu - tu nie ma potrzeby wprowadzania żadnych mechanizmów publikacji automatycznej. Być może natomiast przydałaby się opcja "zawieszania" opisu, jeśli później odkryjemy, że coś z nim jest bardzo nie tak.

W widoku tytułu mangi/anime w panelu administracyjnym pojawiłaby się dodatkowa zakładka "opisy", analogiczna do "recenzje", pozwalająca na późniejszą edycję opisów.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 03-12-2009, 12:38   

Kilka pomysłów/opinii/wniosków racjonalizatorskich:

1. Może gdzieś zamieścić kryteria jakie powinien spełniać opis? Wydaje się to proste i intuicyjne, ale obawiam się, że inaczej dużą część nadsyłanych opisów mogą stanowić albo rzeczy w stylu "Fajna baja, musicie zobaczyć!!!111", albo krótkie kryptoopinie autora;

2. Zasadniczo jestem przeciwko kilku opisom - powinny być krótkie, zawierać najważniejsze informacje i być obiektywne (tzn.: nieoceniające, bo od tego jest recenzja, względnie komentarze). Czyli, jeśli będziemy przyjmować tylko dobre opisy, to będą się one zwyczajnie powtarzać;

3. Sprawdzanie opisu - opis trzebaby zweryfikować merytorycznie przed posłaniem na stronę - jak to zrobić? O ile w przypadku tytułu z recenzją nie ma problemu (bo można sprawdzić zgodność z tąże), o tyle w przypadku zwykłego, czystego ogryzka jest trochę ciężej. Proponuję sprawdzać to przez ANN (i przy okazji patrzeć czy nie jest to tylko tłumaczenie opisu z w/w strony - nie o to chyba nam chodzi);

4. Proponuję możliwość dodania opisu już przy dodawaniu ogryzka - uprości to sprawę i zamiast dwóch zgłoszeń będzie jedno, większe;

5. Może jakieś pierwszeństwo w dodawaniu opisu dla autora recenzji? Myślę, że lepiej jest, kiedy opis i recenzja są w miarę spójne (oczywiście przy zachowaniu odrębności kryteriów dla obydwu tekstów). Nie mam natomiast pomysłu w jakiej formie. Może też dodać (całkowicie nieobowiązkowe) pole na opis we wzorze recenzji?

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 03-12-2009, 12:55   

Ad 1. Myślę, że króciutka informacja o wymaganiach dotyczących opisu byłaby nad polem dodawania + link pomocy, jak przy ogryzku, rozwijający bardziej szczegółowe objaśnienia (jeśli tamto nie wystarczy).

Ad 2. Jestem podobnego zdania - to może dublować informacje. Ale wydaje mi się przydatne z jednego powodu. Nie jest wykluczone, że ktoś przyśle bardzo cienki, ale akceptowalny opis po jednym odcinku, który puścimy, bo czemu nie. A potem ktoś przyśle już bardziej wyczerpujący i znacznie lepszy opis, który lepiej by się nadał... Wydaje mi się, że to jest do sprawdzenia na etapie zatwierdzania - jeśli stwierdzimy, że opis (nawet poprawny stylistycznie) powtarza dokładnie to, co jest w już istniejącym, odrzucimy go. Przyjmiemy, jeśli uważamy, że poszerza informacje.

Ad 3. Weryfikacja merytoryczna opisu będzie tylko zdroworozsądkowa. "Powtarzalność" z ANN/AniDB to rzecz cienka, bo jeśli masz tylko kilka zdań na opisanie anime, to one pewnie będą zawsze podobne, nawet jeśli sam je piszesz. Jak pisałam wcześniej, chciałabym uruchomić też możliwość zgłaszania błędów (ale to będzie potężne wypracowanie do napisania dla mnie) - więc użytkownicy będą mogli błędy zgłosić. Zresztą, na litość bogów - i bez specjalnego systemu natychmiast to zrobią, w komentarzach - jeśli coś będzie bardzo przekręcone albo zaspoilerowane, dowiemy się błyskawicznie. Chyba, że dotyczy to serii, która nikogo nie obchodzi ;)

Ad 4. Myślałam o tym, ale to by wymagało dość znacznej zmiany sposobu dodawania ogryzka. Nie wiem, czy w tej chwili warto to robić. Można powiedzieć, że to pozwala użytkownikom oszczędzić sobie wysiłku, jeśli dodadzą opis, a potem tytuł wyleci, bo nie pasuje albo jest już w bazie...

Ad 5. Nie ma sensu - opis zasadniczo ma być do ogryzków. Jeśli osoba rezerwująca tytuł ma na to ochotę, może jak najbardziej sama dodać opis - przyznam, że po części liczę pod tym względem na redakcję i recenzentów, tym bardziej, że to o wiele prostsze i mniej wymagające od recenzji.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 03-12-2009, 14:21   

Również popieram możliwość dodania kilku opisów, także i z powodu - powiedzmy - społecznego; na starcie załatwi nam to potencjalny problem rezerwowania opisów, kłótni w stylu "ja napiszę lepszy opis" itp.

Natomiast doprecyzowania wymaga, czy, przez kogo, i w jakim stopniu będą opisy redagowane i korygowane. To, że opis będzie musiał przejść przez sito redakcyjne przed publikacją, nie budzi żadnej wątpliwości. Do wyjaśnienia pozostaje:
1. Czy opisy dodawane na Mangach będą wysyłane do Avellany celem zredagowania, czy będą jedynie korygowane?
2. Jeżeli będą tylko korygowane, to jak głęboko może ingerować korekta?
3. Czy wprowadzenie zmian podczas redakcji lub korekty będzie wymagało zatwierdzenia przez twórcę opisu?
4. Jaką rangę nadajemy tym opisom? Czy np. liczą się one do 10 recenzji, od których zaczyna się "stały współpracownik"? Czy będą pokazywane (tak jak obecnie ilość recenzji głównych i wydań polskich) w dziale "O nas" (bo że w profilu, to za pewnik uważam)?

Mam też dwie wątpliwości natury bardziej ogólnej.

Pierwsza wiąże się z weryfikacją merytoryczną opisów. Rozumiem, że na Anime nie będzie z tym żadnego problemu, z uwagi na wiedzę Avellany i fuma, ale na Mangach będzie z tym kłopot, którego w ten sam sposób nie mogę rozwiązać. Proponuję wobec tego wprowadzić wyraźne zastrzeżenie - że opis pochodzi nie od nas, ale od jednego z użytkowników, i że mogą w nim być błędy.

Druga sprawa to korekta opisów na Mangach. Nie jestem pewien, czy przypisywanie tego zadania wyłącznie Enevi jest dobrym pomysłem; z tego co widzę, Enevi jest dosyć mocno zajęta, i wydaje się, że czasu będzie miała coraz mniej. Z tego względu proponuję pozostawienie korekty opisów zadaniem otwartym, tak jak to jest obecnie z weryfikacją ogryzków, tak aby każdy kto ma uprawnienia redaktorskie (np. ja, Lain czy Enevi) mógł je skorygować i opublikować. To oczywiście pod warunkiem, że przyjmiemy jedynie korektę opisów - jeżeli dodatkowo Avellana będzie je redagować, kwestię korekty trzeba będzie przemyśleć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 03-12-2009, 14:35   

Jestem zdania, że z opisami nie warto się nadmiernie bawić - to będą króciutkie teksty, więc jakiekolwiek uzgadnianie poprawek nie wchodzi w grę, za dużo roboty. Uważam, że przy dodawaniu / nad okienkiem czy gdzie tam jeszcze użytkownik zostanie uprzedzony, że proponowany tekst może zostać poddany edycji - i kropka, przeprowadzamy absolutnie dowolne ingerencje, z założeniem, że jeśli to jest tylko do odrzucenia, to przecież odrzucimy zamiast pisać na nowo. Opisy, w odróżnieniu od recenzji, nie zawierają wartościowania, opinii własnej ani niczego takiego, co musiałoby być uzgadniane z użytkownikiem lub niczego, czego nie moglibyśmy zmienić. Informację o tym (że to nie ma być opinia, tylko opis) też możemy umieścić - obstawiam, że ludzie szybko złapią, o co chodzi, bo tego rodzaju opisy są na wielu stronach, więc nawet jeśli teraz to wygląda jak skomplikowane zasady, nie powinni mieć problemów.

Dodawanie opisów na razie przynajmniej nie będzie "nagradzane" tak, jak pisanie recenzji. Zobaczymy, jak to działa i jak to ludzie dodają, być może z czasem wprowadzimy jakieś "nagrody". Opisy będą wyliczane tylko w profilu, nie na stronie redakcji.

Ponieważ opisy mają być krótkie i raczej proste, nie wydaje mi się, żebym musiała osobiście przerabiać opisy na Mangach, jeśli jednak byłoby to konieczne, mogę się także i tym zająć. Wskazałam Enevi, ponieważ jest to osoba zajmująca się korektą, czyli uczulona na kwestie ujednolicania zapisów, sprawdzania literówek, dodawania tagów i tak dalej. Oczywiście, nie ma przeszkód, abyś także i Ty zajmował się edycją opisów, co do Lain po prostu nie wiem - to zależy, na ile byłaby w stanie korygować gramatykę, ortografię i interpunkcję, doprowadzając opis do stanu, w którym można by go pokazać ludziom.

Nie bardzo rozumiem sprawę "weryfikacji". W tej chwili nie weryfikujemy przecież recenzji - jeśli autor powyplata bzdury, to się MOŻE dostać na stronę i JASNE jest, że nie możemy oglądać każdego anime i czytać każdej mangi. Opisy działają tak samo - odpowiadają za nie podpisane pod nimi osoby. Jeśli w opisie pojawi się poważny błąd, prawie na pewno natychmiast ktoś go wytknie w komentarzu, a wtedy błąd możemy skorygować (bez porozumiewania się z autorem opisu) albo też zawiesić opis, jeśli okaże się, że błąd go dyskwalifikuje.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Lain Płeć:Kobieta


Dołączyła: 10 Maj 2003
Status: offline
PostWysłany: 06-12-2009, 22:26   

Avellana napisał/a:
chttp://forum.tanuki.pl/tematy33/5450.htm?sid=f9f73a5695d3cb94145fce3018466c68#214692o do Lain po prostu nie wiem - to zależy, na ile byłaby w stanie korygować gramatykę, ortografię i interpunkcję, doprowadzając opis do stanu, w którym można by go pokazać ludziom.

Jeśli chodzi o mnie to wolałbym się nie bawić w korektę, co tu dużo mówić, zawsze byłam cienka w te klocki. Nie znam się ani na ortografii (którą zresztą zawsze sprawdza mi Firefox), ani tym bardziej na gramatyce i interpunkcji.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group