FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Genderowa dyskusja o fanach
Wersja do druku
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 21-07-2011, 19:44   Genderowa dyskusja o fanach

Temat, który chciałbym poruszyć, kluł mi się w głowie już od pewnego czasu. Mianowicie, dużo było dyskusji o podziałach na młodszych i starszych fanów, a tu tymczasem doszło w naszej społeczności, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat do rewolucji idącej w zupełnie inną stronę. Mianowicie, fandom M&A był od samego początku silnie zamskulinizowany. Wyjąwszy pewne grupy (jak np. yaoistki), panowie stanowili większość, w niektórych przypadkach (organizatorzy konwentów) wręcz przygniatającą, a w najlepszych wypadkach rozkładało się to fifty-fifty, lecz i tak ze wskazówką przechylającą się raz to w jedną, raz w drugą stronę (jak w przypadku cosplayów).

A dziś? Idąc przez korytarze Wanekonu czy Animatury, rozmawiając z ludźmi z wydawnictw mangowych, widać coś dokładnie odwrotnego. Panie w zasadzie rządzą. Na rynku mangowym stanowią jakieś 60-70% kupujących, co decyduje w dużej mierze o doborze tytułów na naszym rynku. Na konwentach stanowią podobną większość i jeśli trafimy do sali, gdzie jest ich mniej, to jest to zwykle konsolówka (choć nawet tutaj ich nie brak, inaczej niż kiedyś, gdy jedna kobieta w konsolówce to było i tak dużo). Cosplay został zdominowany przez kobiety, co w pewnym sensie można wytłumaczyć jego postępującą profesjonalizacją. To samo się tyczy doujinshi - o ile w dwóch antologiach Kasenu (z 2005 i 6) panie i panowie byli w równowadze, to dziś próżno szukać doujina stworzonego przez faceta.

Do "Seksmisji" nam jeszcze daleko, ale prawda jest taka, że panie de facto decydują już o tym, co się w fandomie dzieje. Płeć decyduje już o doborze pozycji wydawniczych (niedawno podczas rozmów z przedstawicielką jednego z wydawców wprost usłyszałem - "Hentai nie opłaca się wydawać, bo to jest dla facetów, a oni kupują dużo rzadziej"). Mangi adresowane do facetów, w rodzaju "Pluto", sprzedają się słabo. Ktoś powie, że wydaje się ciągle mangi shonen - "One Piece", "Naruto" czy "Bleach". Zgoda, ale prawda jest taka, że wśród ich nabywców panie dominują. Dlatego wśród nowości mamy rzeczy dla kobiet - softcorowe yaoi, shoujo, zaś tak popularny kiedyś gatunek jak ecchi komedie romantyczne umarł na naszym rynku. Jedyna grupa, gdzie póki co panowie trzymają się mocno, to organizatorzy konwentów - tu póki co mamy przewagę liczebną jak i jakościową. Jakoś tak się składa, że wszystkie gorsze konwenty, jakie pamiętam, robione były przez kobiety (w sensie głównych organizatorów).

Czy to dobrze? Jako męska szowinistyczna świnia, mógłbym powiedzieć, że jak najbardziej. Jako kupujący mangi - już niekoniecznie. A co wy o tym myślicie? Czy sfeminizowanie wyjdzie nam na dobre?

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 24-07-2011, 14:40   

... Czemu spam?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 24-07-2011, 14:52   

Bo było dwa razy?

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group