FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
  Forum - propozycje zmian
Wersja do druku
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 11-03-2008, 20:28   Forum - propozycje zmian

Forum nasze jest dosyć wiekowe. Jego układ powstawał, gdy Tanuki składało się prawie wyłącznie z części animowej, a niektóre jego elementy pamiętają jeszcze czasy Slayersów. Ostatnio, w związku ze zwiększeniem popularności Mang oraz podjętymi próbami podniesienia oglądalności Czytelni, prowadziłem - na razie dosyć ogólne - rozmowy o tym, co można by zmienić na Forum. Przy okazji padło kilka ciekawych pomysłów, nie związanych z Mangą i Czytelnią, które jak sądzę wpłynęłyby pozytywnie na funkcjonalność i oglądalność Forum.

Niniejszym zbieram to, co zasłyszałem, co mi zaproponowano, i co sam wymyśliłem.

1) Usunięcie dotychczasowej ilustracji forumowej (tej na górze z postaciami), i zastąpienie jej przez własne dzieło którejś z tanukowych artystek. Przy okazji, sensowne byłoby zmniejszenie ilustracji, tak aby zajmowała mnie miejsca (mniej więcej o 30%).

2) Usunięcie poziomych adsensów spod panelu forumowego, zamiast nich ustawienie pionowych adsensowych kolumn po obu stronach Forum. Dałoby to sporo przestrzeni na górze przy zachowaniu (albo i zwiększeniu) funkcji reklamowej.

3) Przeniesienie całej części technicznej "Tanuki.pl" na dół Forum. Część techniczna jest bardzo istotna, ale jednocześnie ma to do siebie, że dla przeciętnego forumowicza nie ma znaczenia (a szczególnie nie ma znaczenia dla osoby, która pierwszy raz wchodzi na Forum). Kto będzie potrzebował - trafi bez problemu, za to działy z "konkretami" pójdą wyżej.

4) Usunięcie "pokoju testowego". Jest on praktycznie nie używany. Przez całą moją obecność na Tanuku pamiętam jeden przypadek, gdy użył go zwykły user (była to Lila, za co zresztą dostała osta), jeden przypadek gdy wlazł tam troll, i tylko raz (ostatnio) faktycznie coś tam testowano (Zeg i banowanie).

5) Połączenie "Teleskopu" z "Alfabetem". Niestety, Teleskop się nie sprawdził. Nowości omawiane są na "Co ostatnio oglądałeś?, a to co zostało, prędzej czy później i tak trafi do Alfabetu. Obawiam się, że tak czy inaczej, Teleskop czeka śmierć naturalna, względnie egzystencja przy kilku tematach.

To, o czym piszę wyżej, to właściwie sprawy porządkowe, nie zmieniające istotnie charakteru Forum. Teraz czas na Propozycję Rewolucyjną, mianowicie likwidację Kącika Fana, i stworzenie układu w oparciu o trzy działy - Anime, Czytelnię i Mangi.

W tej chwili sytuacja wygląda tak, że prawie całe forum poświęcone jest Anime, pewna część literaturze pięknej, natomiast Manga ma może ze dwa czy trzy tematy. Chcę to zmienić - stworzyć solidną część Forum poświęconą komiksowi japońskiemu i okołojapońskiemu (doujinshi, "polska manga", mangpoodobne webkomiki itp). Z kolei na Czytelni pojawiała się możliwość (na razie bardzo mglista) wzajemnego linkowania forów Fabryki Słów i naszego. To również wymagałoby zmiany na Forum, i wydzielenia działu Czytelni.

Sprawa jest skomplikowana. O ile wydzielenie działu Czytelni nie stwarza zbytnich problemów (wyrazista tematyka na tle reszty Forum), o tyle rozdzielenie Anime i Mangi jest bardzo trudne, a może i niemożliwe. Niemniej jednak, chciałbym nieco więcej komiksu na naszym Forum, niezależnie od przyjętej formuły. Jak będę miał nieco więcej czasu, porozbijam się po necie, i popatrzę jak zorganizowane są fora komiksowe, oraz co można by zastosować u nas.

Co o tym wszystkim sądzicie?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Xeniph Płeć:Mężczyzna
Buruma


Dołączył: 23 Sty 2003
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
WIP
PostWysłany: 11-03-2008, 20:35   

Jedna rzecz jaka mi przychodzi do głowy - belka. W chwili obecnej mamy niebieskawe linki na niebieskawym tle. Lepsza byłaby belka taka jak w innych modułach Tanuka (najlepiej na tym samym poziomie), tylko w tonacji odpowiedniej do forum (niebieskawej?).

_________________
You don't have to thank me. Though, you do have to get me donuts.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 11-03-2008, 20:39   

Wydaje mi się, że zmiana układu forum to dobry pomysł, bo o ile do aktualnego zdążyłem się przyzwyczaić, to wydaje mi się jakiś taki nie do końca poukładany. Chociaż to tylko moje subiektywne odczucia.

Z proponowanych zmian - kiedy PHPBB3 będzie bardziej "dorobione", może zmienić na niego aktualne "Przemo"? Wydaje mi się, że warto, chociaż wiedzę o skryptach mam raczej nikłą - tanuczy informatycy na pewno znają się na tym o niebo lepiej :)

Proponowałbym też zrobić jakieś custom skiny, bo ten prawie, że defaultowy jest szczerze powiedziawszy mało "oryginalny". Po prostu forum wygląda praktycznie jak jedno z wielu "Modified by Przemo", z małymi zmianami - a skoro serwis jest już praktycznie profesjonalny (i tak też wygląda), to wypadałoby, żeby ta jego część nie zostawała w tyle.

To oczywiście tylko luźne propozycje.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 11-03-2008, 21:05   

1) Ładnie byłoby zrobić coś nowego i ładnego, ale nie czuję jakiejś wielkiej ptrzeby takich zmian. Owszem, w sporej mierze jest to kwestią przyzwyczajenia. Mimo tego jakiś konkurs nie zaszkodzi ;].

2) To mi się za bardzo nie podoba (preferencje osobiste - nie lubię mieć strony ograniczonej po bokach "duperelami"). Poza tym słyszałem jakieś propozycje przejścia na szerokość 1024, więc nie wiem, czy zdałoby wtedy egzamin.

3) Kwestia położenia poszczególnych for jest mi dość obojętna, więc ze względów praktycznych jestem za.

4) Jak wyżej.

5) Moja aktywność w tych działach jest znikoma lub wręcz zerowa, ale ze względu na przydatność takie połaczenie będzie dobre.

Sytuacja z osobnym działem dla Mang jest dość skomplikowana. Anime jest aktywne, ponieważ ludzie oglądają tego dużo, a to z powodu piractwa (może nie? :P). Z mangami jest gorzej, bo za skanlacje chce się brać znacznie mniejszej części osób, tak samo z kupowaniem wydawanych u nas lub za granicą tytułów. Dopóki się to nie zmieni, angi nawet pomimo podziału będą wyglądały słabiej, ale sam podział jest jak najbardziej na rzeczy.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 11-03-2008, 21:07   

O ile pamiętam układ Adsensów był omawiany swego czasu i wyszło, że ten konkretny, który jest - jest optymalnym. Nie widzę jakość dwóch kolumn po lewej i po prawej Forum - dla mnie byłoby to zbyt dużo.

Połączenie Teleskopu z Alfabetem - imo niepotrzebne, skoro Teleskop z założenia pełni funkcję "zajawek" i miał być w jakiś sposób połączony ze strona główną.

Slayers - jak już i tak było planowane, po postawieniu przez Martina na swoim forum, miało zostać spakowane i przeniesione do archiwum.

Twórczość Własna literacka - byłaby przeniesiona do działu czytelnianego, a co z Rysunkową?

Co do własnych skórek - ciekawy pomysł...

Dział Artykuły - przeniesiony do działu czytelnianego, w przyszłości całkowicie by się spróbowało go przenieść na Czytelnię.


Ostatnio zmieniony przez IKa dnia 11-03-2008, 21:37, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 11-03-2008, 21:10   

Co do strony techniczno-kosmetycznej (obrazek, adsensy i belki) - zgadzam się. W temacie "zrobić skórki" napiszę tylko, że kilka razy już podnosiłam tę kwestię. Za każdym razem sprawa rozbijała się o "za ... będziemy przechodzić na nową wersję forum, więc nie warto teraz tego robić". Nie znam się na skórkach, nie wiem, czego potrzeba do ich zrobienia, ale też uważam, że byłyby przydatne.

Co do reszty:

Zgadzam się z likwidacją Testowego, jak również z połączeniem Teleskopu z Alfabetem - rozumiem jego ideę, ale wychodzi, że jednak się nie sprawdziła w praktyce.

Część Tanuki.pl rzeczywiście przenieść na dół... O ile jest sens. Przypominam, że "śmiertelnicy" nie widzą Tajnego i Archiwum, a redakcja i tak wolałaby pewnie mieć je pod ręką. Można by zostawić tak, jak jest, ale:

- coś zrobić z Artykułami - przesunąć do Kącika Fana, tudzież zapakować na Czytelnię. Ten dział jest straszliwie zdechły... Tylko ostrzegam, że nie dotknę ich palcem bez pisemnej zgody Bianki.

- Zrobić JEDNO forum Tanuki.pl - sprawy techniczne. W jego części "łącznej" powiesić przyklejone tematy "zgłoś buga na ....". W jego obrębie utworzyć podfora dla Anime, Mangi, Czytelni i Forum - przerabiając obecnie istniejące. Tam aktualizowano by rezerwacje/statystyki i tam na przykład kanalizowałoby się przeniesione flejmy z komentarzy (bo po prawdzie to jak sensowny komentarz jest przenoszony - trafia do Alfabetu".

Wtedy user wchodząc na forum na samej górze miałby dział Tanuki.pl składający się z jednego forum Tanuki.pl - a redakcja jeszcze Tajne i Archiwum by tam widziała. To chyba byłoby dobre rozwiązanie? Ale można przerzucić na dół.

W kwestii dalszej: ja tłumaczyłam Teukrosowi, że nie wyobrażałam i nie wyobrażam sobie rozparcelowania obecnego działu Manga & Anime - owszem, część tematów dałoby się podzielić, ale już choćby te o "ulubionej postaci" i inne tego typu spamtopiki nie są możliwe do podziabania.

Myślałam, że można by zostawić go w spokoju, jako "ogólny czat m&a", zostawić Alfabet dla Anime i zrobić jakiś "Alfabet komiksu". Ale tak uczciwie mówiąc, nie widzę tego. Jeśli robimy dział "komiksu wszelkiego", to powinien być symetryczny dział "animacji wszelkiej", a wtedy Alfabet... No, krótko mówiąc, wtedy też się robi bajzel.

Rolę "forum Czytelni" miał pełnić dział "Twórczość własna - literacka". Można by "coś" z nim zrobić, ale uczciwie mówiąc, nie jestem pewna, co. Ostatecznie użytkownicy Czytelni mają komentarze do komentowania tekstów tam zamieszczanych, a jeśli chcą coś opublikować, to nie jest jasne, czemu mieliby to robić na forum, zamiast posłać na Czytelnię. Nie wiem więc, jaka miałaby być hipotetyczna "zawartość" takiego działu... Poza tym znowu, jest on "symetryczny" z twórczością graficzną ^^.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 11-03-2008, 21:45   

Zapomniałem dopisać istotną sprawę - konieczność zmiany ilustracji forumowej nie wynika z mojego gustu, ale z konieczności przestrzegania praw autorskich. Nie widzę sensu, aby podejmować w tym zakresie ryzyko, którego można całkowicie uniknąć.

Odnośnie podziału Anime i Mangi - zdaję sobie sprawę, że to prawdopodobnie niewykonalne. Bardziej niż sam podział (na który się nie upieram), interesuje mnie takie rozwiązanie, które "da szansę" Mangom. Z poglądem BORKa nie zgadzam się z oczywistego powodu - oglądalność Mang rośnie, więc widać są osoby tym zainteresowane. A że na naszym forum nie znajdują prawie nic (dosłownie, jest może ze trzy tematy), to i nic nie piszą...

Natomiast pomysł wydzielenia Czytelni wynika także z przyczyn marketingowych. Aczkolwiek, byłoby fajnie, gdyby wyszło z tego jakieś miniforum literackie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 12-03-2008, 15:36   

Ad rozdział mang od anime - ma to moim zdaniem sporo sensu. Weźmy pod uwagę, że są serie, których wersja animowana poważnie różni się od papierowej (patrz np. Fullmetal Alchemist). I nie bardzo wiadomo, co i jak tagować spoilerem...

I jestem za scaleniem Teleskopu i Alfabetu, faktycznie w obecnej formie Teleskop nie ma racji bytu.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 06-04-2008, 21:22   

Trochę czasu minęło. Może wprowadzimy część zmian w życie? Nowy podział forum w obecnej sytuacji nie ma zapewne wiele sensu (chyba, że wymyślę coś naprawdę sensowenego dla Mang), ale połączenie Alfabetu i Teleskopu, likwidację Pokoju Testowego, i przeniesienie forów techniczych na dół chyba można przeprowadzić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 07-04-2008, 21:21   

Przypominam: "techniczne" działy przeniesione na dół, Testowy zlikwidowany. Dzisiaj wykonałam następujące ruchy:

Teleskop - tematy zostały przez Mai przeniesione do Alfabetu, temat przyklejony Totema przerzucony do Archiwum (a nuż się przyda), dział zlikwidowany.

Slayers - dział ustawiony obecnie jako widoczny tylko dla moderacji. Można też go przesunąć w razie czego, żeby nie przeszkadzał...

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 07-04-2008, 22:58   

A może jednak przywrócić Slayersów? Podforum miało tę zaletę, że ściągało trochę trafień z linków pod recenzjami. A teraz nie ma nic do podlinkowania, bo temat o nowej serii nie nadaje się do tego...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 08-04-2008, 00:10   

Ale można przecież wyciagnąć jeden, czy dwa tematy które tyczą stricte serii lub filmów...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 08-04-2008, 09:50   

Można i tak. Wobec tego proszę o ujawnienie mi forum, wzlędnie o wybranie tematów we własnym zakresie. Idealnie byłoby, gdyby udało się coś znaleźć do każdej serii, jak również do OAVek. Niemniej jednak, nie sposób nie zauważyć, że dodanie jednego linku jest mniej pracochłonne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 08-04-2008, 09:58   

A ja z innej beczki - może gdzieś w recenzji/komentarzach na TA dać odnośnik do "Dyskutuj na forum", który przenosi użytkownika do odpowiedniego tematu z Alfabetu, a w razie braku takowego do strony tworzenia nowego tematu z nazwą anime wbitą w jego tytuł?
Taka tylko luźna propozycja, która właśnie mi się nasunęła.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 08-04-2008, 11:17   

Keii - opisywana przez Ciebie instytucja po części funkcjonuje już od kilku miesięcy. Mianowicie, wszystkie tematy z Alfabetu, mające swoje odowiedniki w recenzjach, podlinkowałem pod recenzjami, przy użyciu istniejącego mechanizmu dodawania linków. Średnio miesięcznie jest z tego jakieś 950 wejść na Forum.

Zakładanie tematu również jest możliwe, ale wymaga stworzenia odpowiedniego mechanizmu, modyfikacji bazy, modyfikacji laya, i prawdopodobnie sporo ręcznej pracy przy zmianie linków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group