FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Wywiady - tanuki manga
Wersja do druku
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 29-05-2008, 07:47   Wywiady - tanuki manga

...chciałem o tym pogadać na ircu, ale od kilku dni nie mogę się połączyć, więc piszę tutaj...

Otóż wpadłem na pomysł, aby na tanuki-manga uruchomić dział wywiady. Z kim? Na pierwszy ogień z twórczyniami polskich doujinshi. Recenzujemy je, więc można by dać tez i autorkom prawo do wypowiedzi. Sytuacja jest o tyle wygodna, że jakieś 70% z nich znam osobiście i żyjemy na dobrej stopie, co powinno ułatwić sprawę. Dalej - publicyści i wydawcy - Jedi, Yanek itd (byleby nie Michio czy Oyu). Można by i też uderzyć w cudzoziemców - Ericę Friedman znam od dwóch lat, może dałoby radę złapać kontakt z dziewczynami ze Studia Kosen (te od "Garou-chan"), a kto wie, może i przez znajomości dopadłoby się jakiegoś Japończyka (choć tu potrzeba by kogoś, kto zna ichni język).
Piszę oczywiście o mandze, gdyż podniosłyby to prestiż działu, nadałoby nam jeszcze bardziej "magazynowy" status i pewnie poprawiło notowania. Na rozmowy z twórcami anime na chwilę obecną i tak bym nie liczył.
Jak to widzicie?
Przejdź na dół
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 09:18   

Byłoby do pomyślenia, ale wydaje mi się, że z technicznego punktu widzenia lepiej byłoby je umieszczać na Czytelni jako artykuły - co nie przeszkadzałoby temu, że można by je linkować ze strony Mang.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 10:09   

Myślę że to dobry pomysł. Ogromna popularność recenzji "polskich mang" pozwala przypuszaczać, że również wywiady z ich twórcami będą cieszyły się popularnością.

Natomiast co do umieszczania ich na Czytelni, to nie jestem przekonany do tego pomysłu. Rzeczywiście, z technicznego punktu widzenia byłoby to najprostsze (cała infrastruktura już jest), ale widzę tu dwa problemy. Po pierwsze, nie bardzo wiem, jak podlinkować je na Mangi w taki sposób, aby czytelnicy Mang do tych linków dotarli. Owszem, można by dawać linki pod recenzjami, ale patrząc na statystyki klikalności tychże linków na Mangach, nie spodziewam się, aby weszło w nie więcej niż 10 - 15 osób miesięcznie (przyjmując wysoką klikalność). Metoda ta nie wchodzi również w grę w przypadku osób, których recenzji nie mamy na Tanuki, a nie widzę powodów, aby się ograniczać. Po drugie, artykuł na Czytelni na dzień dzisiejszy może liczyć na oglądalność na poziomie 50 - 70 odsłon miesięcznie (do czasu spadku z pierwszej strony), patrząc natomiast na średnio popularne recenzje na Mangach, szacuję że wejść tych będzie około 300, może więcej (do czasu spadku).

Mając powyższe na uwadze, proponuję raczej stworzyć możliwość dodawania artykułów również na Mangach (wraz z odpowiednim przyciskiem), jak również wyświetlać je na stronie głównej Mang i zbiorczej serwisu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 10:18   

No dobrze, ale właściwie przewidujemy przecież poważniejsze zmiany w RSS-ach. Skoro tak, to może byłoby rozsądnie dla Czytelni zrobić dwa kanały - na artykuły i na opowiadania. Wtedy taki kanał RSS można by na stałe zainstalować na głównej stronie Mang i automagicznie by się uzupełniał. Owszem, wtedy te wywiady mieszałyby się ze sztuką współczesną i tak dalej, ale mam wrażenie, że dynamika tego nie byłaby aż taka, żeby się w tym pogubić.

...I jednak przebudowa layoutów jest bardzo potrzebna... Naprawdę się przeklinam, że nie umiem tego sama zrobić :(

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 10:33   

Cytat:
Wtedy taki kanał RSS można by na stałe zainstalować na głównej stronie Mang i automagicznie by się uzupełniał.

Tak, to jest rozwiązanie. Widziałem coś takiego na Gildii, gdzie artykuł znajduje się w jednym dziale, a pozostałe tylko go linkują. A biorąc pod uwagę, że przycisk "Artykuły" jest gotowy (trzeba tylko kolorystykę zmienić), można by nawet dodać go na Mangach i Anime i podłączyć pod niego RSS z artykułami z Czytelni. Zmiany layoutu byłyby minimalne (dodanie jednego guzika).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 29-05-2008, 11:31   

Avellana napisał/a:
No dobrze, ale właściwie przewidujemy przecież poważniejsze zmiany w RSS-ach. Skoro tak, to może byłoby rozsądnie dla Czytelni zrobić dwa kanały - na artykuły i na opowiadania. Wtedy taki kanał RSS można by na stałe zainstalować na głównej stronie Mang i automagicznie by się uzupełniał.


Ja mam pytanie: czy coś takiego nie przydałoby się też i na anime?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 11:49   

Tak i nie. W zasadzie po to postawiliśmy stronę zbiorczą, żeby na niej RSS-ować wszystko i nie upychać dodatkowych informacji w poszczególnych częściach (takich jak Anime). Tym bardziej, że obecny layout... Ale nie każcie mi się nad tym rozwodzić. W każdym razie, o ile dobrze rozumiem, rzecz polega na tym, że tu byłyby to tematy powiązane bezpośrednio z tematyką Mang (wywiady z autorami doujinshi), więc trochę co innego.

Co prowadzi do następnego pytania: czy warto robić zamach z montowaniem na Mangach artykułowego RSS-a, czy może wystarczy dawać statyczne linki we wstępniaku (przy okazji przypominam, że kiedyś była mowa o umożliwienie edycji wstępniaków na Anime i Mangach - teraz może to robić tylko Tilk). Bo ile tych wywiadów będzie, to jest skończona grupa osób...

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 12:13   

Cytat:
czy warto robić zamach z montowaniem na Mangach artykułowego RSS-a, czy może wystarczy dawać statyczne linki we wstępniaku

Jestem za połączeniem obu rozwiązań. Czyli - RSS do artykułów oraz newsów we wstępniaku, a do tego przycisk "Artykuły" na Anime, Mangach i (już jest) Czytelni. Niestety, realia są takie, że obenie około 80% oglądalności ma Anime, i jeżeli chcemy aby coś z tej popularności przeszło na Czytelnię, to musimy właśnie na Anime działać. W tej chwili jedynym łącznikiem pomiędzy Anime a Czytelnią są linki "fanfiki na Czytelni Tanuki" pod częścią recenzji, a to po prostu za mało.

Natomiast faktem jest, że bezpośrednie wetknięcie RSSów między recenzje na Anime i Mangach nie byłoby zbyt dobre, szczególnie na Anime (gdzie jednak recenzje często wchodzą).

Odnośnie Zbiorczej - aby w pełni spełniała swoje zadanie, musi niestety zostać przeprojektowana, tak aby każdy dział był na niej tak samo widoczny (czyli zmiana orientacji z poziomej na pionową).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 29-05-2008, 12:16   

Jestem absolutnie za mangą. Pisałemo tym powyżej. Czytelnia jest jednak działem o charakterze literackim - tam można być ewentualnie umieszczać (gdyby ktoś chciał takie prowadzić) wywiady z autorami fików i opowiadań.

Mogę zaproponować formułę zewnętrzną, podobną do recenzeckiej - w miejsce okładki fotka osoby, w miejsce informacji o mandze - dane o interlokutorze, a dalej wywiad.

Pamiętajmy, że taki wywiad będzie też miał linka na acepia, a w przypadku tematyki fandomowej jest to ważki argument, nieprawdaż?
Powrót do góry
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 12:54   

Znaczy, tu trzeba problem rozbić na dwie części - gdzie wywiady będą umieszczone i gdzie będą widoczne. Umieszczenie na Czytelni i dawanie RSSów na pozostałe strony (na wstępniaki i pod przycisk z Artykułami) oszczędza nam masę roboty - niezbędne do wprowadzenia zmany będą prawie że kosmetyczne. Link na ACP można dawać nieznależnie od położenia wywiadu.

Z drugiej strony, wizja Grisznaka jest - nie powiem - kusząca. Oznacza bowiem przekształcenie Mang w portal o zbliżonym charakterze co np. Aleja Komiksu, tyle że z tematyką mangową. Zmiana taka byłaby bardzo miła memu sercu. Problem w tym, że wymaga dosyć glębokiej przebudowy bazy; należałoby stworzyć osobny mechanizm do zamieszczania na Mangach artykułów. Niestety, mechanizm recenzjowy się do tego nie nadaje - wystarczy wejść i zobaczyć (te wszystkie technikalia, oceny, podłączenie do wyświetlania pod przyciskiem "recenzje" itp.). Ale też nie są to bynajmniej zmiany niemożliwe do realizacji, można więc to rozważyć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 12:58   

Ja się zdecydowanie zgadzam z tym, że te wywiady w ten czy inny sposób (metoda łączona by Teukros ma sporo sensu) powinny się pojawiać na Tanuki-Manga. Tyle, że fizycznie siedzieć powinny w bazie Czytelni. Po pierwsze dlatego, że na Mangach nie ma mechanizmu umożliwiającego dodawanie takich wywiadów i dopiero trzeba by go było pisać. Po drugie (i ważniejsze) dlatego, że mechanizm taki został dopiero co posadzony na Czytelni, więc nie ma najmniejszego sensu go dublować.

Ja może przypomnę jedną rzecz: Artykuły są w tej chwili częścią Czytelni z przyczyn w zasadzie czysto technicznych. Jednak na poziomie bazy istnieje zasadnicza różnica między artykułem a opowiadaniem, one w żadnym razie się nie "mieszają". Po prostu chwilowo nie ma sensu wyodrębniać ich w osobny dział, skoro jest ich niedużo, a poza tym Czytelnia lepiej nadaje się do przystosowania do takich tekstów niż Anime i Mangi - po prostu dlatego, że pod względem "technicznym" artykułowi bliżej do opowiadania niż do recenzji (mam tu na myśli potrzebne dane techniczne i tak dalej, nie zawartość). O ile dobrze pamiętam, docelowo Artykuły (w połączeniu z wymarzonym i nieistniejącym nadal Słownikiem) mogłyby wydzielić się w odrębną część Tanuka.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 29-05-2008, 13:03   

Ja będę jednak przy swoim - tematycznie wywiady są częścią mangi. W tej sytuacji należy opracować dla nich mechanizm, nawet jeśli miałoby to potrwać dłużej.

Acha, pytanie - kto by te wywiady robił. Do polskich jest najmniejszy problem. Po angielsku mogę ja, pewnie Teukros także. Ewentualnie zaś japońskie?
Powrót do góry
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 13:13   

Realnie patrząc, opracowanie takiego mechanizmu zajmie sporo czasu w porównaniu z przystosowaniem RSS-a. Pomijam tu już poruszoną wcześniej kwestię "dublowania" tego, co jest obecnie na Czytelni. Ale przypominam, że w chwili obecnej nie dysponujemy "wolnymi mocami przerobowymi" informatyków. Tilk, który odpowiada za kod Anime i Mang, jest zajęty pracą i studiami, więc w zasadzie jego interwencje ograniczają się obecnie do usuwania problemów - o żadnej rozbudowie od dłuższego czasu nie ma mowy, a przypomnę chociażby o kwestii wyszukiwania po gatunkach/wyróżnikach. Ja tego brońcie bogowie nie mówię po to, żeby coś komuś wytykać - Tilk, ja, IKa, Crack, Teukros - to wszystko osoby bardzo zajęte i niestety Tanuk, za który nikt żadnych pieniędzy nie dostaje, nie może być życiowym priorytetem (nie wspominając o tym, że grzebanie przez kilka lat w jednej i tej samej bazie każdemu by się znudziło).

Innymi słowy, jeśli mamy to uruchamiać w realnym czasie, to tylko przez dołączenie wywiadów do Artykułów na Czytelni i linkowanie ich z Tanuki-Manga. To rozwiązanie optymalne z punktu widzenia nakładów pracy, nawet jeśli nie z punktu widzenia merytorycznego.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 29-05-2008, 13:33   

Wydaje się, że mam pomysł na rozwiązanie nabardziej zbliżone do tego, co proponuje Grisznak. Otóż proponuję umieszczenie wywiadów każdorazowo we wstępniaku, wraz ze zdjęciem. Można by tak oznaczyć wywiady, aby tylko one ukazywały się w polu wstępniaka - umożliwiłoby to zachowanie "mangowego" charakteru Tanuki Manga, bez rozwadniania innymi artykułami.

W takiej wersji, to że faktycznie wywiad byłby umieszczony na Czytelni, miałby niewielkie znaczenie, i byłoby mało widoczne przez czytelnika.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 29-05-2008, 13:56   

Żeby postawić sprawę jasno - to nie jest tak, że rozbudowa nie wchodzi w grę. Fakt, że chwilowo cierpię na nadmiar obowiązków i z trudem znajduję czas na odpoczynek, a co dopiero na dodatkową pracę. Jednak zbliża się okres wakacyjny, który będzie dla mnie nieco luźniejszy, więc pewnie będzie się dało coś wtedy zrobić. Jednak nie wcześniej.

Nie chciałbym, żeby to zostało źle zrozumiane. Przy Tanuku pracuje wielu sympatycznych ludzi i z chęcią poświęcę im trochę czasu. Jednak na chwilę obecną jest to zwyczajnie niemożliwe.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group