FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Zeta Gundam
Wersja do druku
Broken Fang Płeć:Mężczyzna
Zeon Axis


Dołączył: 19 Lis 2009
Status: offline
PostWysłany: 06-12-2009, 23:33   Zeta Gundam





Mobile Suit Zeta Gundam


Opening 1
http://www.youtube.com/watch?v=VwBmOWeVBeM

Opening 2:
http://www.youtube.com/watch?v=WTra3cs3Z9c

Fabuła:
Rzecz dzieje się osiem lat po wydarzeniach z oryginalnego Gundama i jest to pierwsza nakręcona ekranizacja (chronologicznie jest czwartą serią UC), serial powstał po wydaniu trzech kompilacji pierwszych filmów, a ich sukces jak i pierwszej serii zachęcił twórców do nakręcenia kolejnej części, historia opowiada o walce AEUG z Tytanami, w którą wmieszali się znani ze Stardust memory resztki Zeonu Axis, klimat serii jest niezwykły, mroczny pełen niepewności, ale jednocześnie, istny pojedynek Dawida z Goliatem, który mimo wszystko rokuje nadzieje na pozytywne zakończenie, kolejnym ważnym punktem klimatyczno – Fabularnym, są oczywiście zwroty akcji jest ich kilka i za każdym razem obracają losy Konfliktu to raz na korzyść AEUG, to raz Tytanów, a patrzący z boku Axis, tylko wykorzystuje słabość obydwu oponentów, innym plusem fabularnym, jest piekło wojny pokazane, na osobistych dramatach poszczególnych bohaterów, niemal każda występująca tu postać, przeżyła tragedie, w jakiś sposób skrzywdzona to przez Tytanów, Axis, czy nawet AUEG, jedynymi kolcami na tej róży jest zaskakujące i nielogiczne zachowanie w niektórych przypadkach, na szczęście zdarzało się to niezwykle, rzadko i można przymknąć na to oko.

Postacie:
Chyba największym plusem tej serii są występujące w niej postacie, wszystkie to żywe osoby, ba nawet znamy ich przeszłość, bardzo cieszy powrót starych dobrych znajomych z pierwszego Gundama i mimo iż prócz Chara czy Brighta Noa większość ma występ epizodyczny, choć Amuro, mimo iż wystąpił tylko w kilku odcinkach to mimo wszystko odcisnął swoje piętno na serii, główny bohater UC, czyli Char, w tej części pod swoim kolejnym pseudonimem Quattro Bajeena z głównego oponenta głównej postaci z pierwszej serii, w Zecie przeistoczył się w mentora, nowego bohatera serii, moim zdaniem dało to wielki plus dla serii, Char będący tym dobrym wiele zyskał i stał się jedną z moich ulubionych postaci Kalendarza Uniwersalnego (jak i całego Multiwersum Gundama), Kamillie, główny bohater Zety różni się od Amuro, choć jak ten drugi stwierdził popełnia on te same błędy, co on i powątpiewa w jego los, ale mimo wszystko Kamillie wyrósł na postać dużo lepszą od Amuro, ba to najlepszy pilot-nastolatek, z najciekawszą osobowością z wszystkich Gundamów, ani razu nie udało się powtórzyć takiej postaci jak Kamillie. Panie w Gundamch, też są bardzo ważne, a tu mamy ich całe mnóstwo, jednak ja skupie się na dwóch postaciach, a Porucznik Emmie i przyjaciółce, Kamillie Fa. Fa jest jakby połączeniem Fraw Bow i Saylii i wyszło to doskonale i tu również uważam, że Fa jest najlepszą partnerką głównego bohatera, Emma jest również bardzo fajną postacią i bardzo ładną, od razu stała się moją ulubienicą, poza tym Emma ma bardzo silne przekonania i mimo, że na początku była tytanem to szybko zmieniła strony i obok Chara i Kamillie była najlepszym pilotem po stronie AUEG, badassów mamy paru ciekawych, na początku głównym oponentem Kamillie był pilot młody pilot tytanów, ale w miarę upływu czasu jego postać straciła sporo na znaczeniu, Paptimus Sirocco jest postacią bardzo tajemniczą o niejasnych poglądach i zamiarach, ale jest wytrawnym graczem i manipulatorem, udało mu się nie tylko przejąć całkowitą władze nad Tytanami, to przekabacił też ważnego członka AUEG na swoją stronę. Haman Karn, rzeczywista przywódczyni Zeon Axis, jest najlepszym politykiem i intrygantem w całej Zecie, z resztek sił Zeonu wyszyli na pierwszą siłę, Haman również jest ciekawą i fajną postacią, to miło, że jej historia jest kontynuowana w ZZ Gundam.

Mechy:
Masa, po prostu ogrom, aż trudno połapać się, jaki to mech jest prezentowany na ekranie, tak szybko pojawiają się nowe modele, szczególnie podobał mi się tytułowy Zeta Gundam, który miał możliwość transformacji w myśliwiec kosmiczny (tzw. Mobile Armor), również mech Fa Methuss, ładny złoty dość silny mech, który również posiada zdolność transformacji, oczywiście nie mogło zabraknąć specjalnego sprzętu dla Chara Hyaku Shiki, tym razem Char nie tylko zmienił charakter swoich działań, ale i kolor mecha, który jest tego symbolem (z czerwonego, na złoty), ciekawym egzemplarzem jest Psycho Gundam, trzy razy większy od zwykłego mecha siał śmierć i zniszczenie ( jeden Psycho Gundam, zrównał z ziemią niemal cały Neo Hong Kong), z mchów zwykłych ciekawie prezentuje się wersja rozwojowa Rick Domów, a mianowicie Rick Dias stworzony specjalnie do walki w kosmosie. Designy były wspaniałe, każdy nawet jedno odcinkowy model prezentował się oryginalnie, bez żadnych mutacji jednego modelu, choć i też zdarzały się przeróbki Zaku, czy GMów (choć Nemo jest wyraźną jego wersją rozwojową).

Animacja i muzyka:
W obu przypadkach geniusz twórców, animacja jest wspaniała, naprawdę jest to szczytowe osiągnięcie animacji z lat osiemdziesiątych, potęguje ona mroczny, przytłaczający klimat serii i doskonale pasuje akcji, która w większości dzieje się w kosmosie. Doskonale wypadła też animacja maszyn bojowych dzięki tej stylistyce mechy wydają się brudne, używane, a nie jakby dopiero, co zeszły z taśmy produkcyjnej jak w nowych seriach.
OST Zety jest jednym z niewielu saudtracków, które przesłuchałem osobno, muzyka jest bardzo dobrze zrobiona, nastrojowa, potęgująca klimat, a utwór z pierwszego openingu uważam za najlepszy, ze wszystkich innych.

Filmy Kompilacyjne:
Pamiętam jak ktoś napisał, że UC już się skończyło, że najlepszą serią jest SEED, że serie z pod znaku Kalendarza uniwersalnego się do niej nie umywają, a gdy dowiedziałem się, w jakich okolicznościach powstała Trylogia New Translation, to pojawił się u mnie uśmiech politowania, powstała ona dla uczczenia 25lecia sagi Gundam i to nie SEED został wyróżniony, a historia właśnie z kalendarza uniwersalnego, ale do rzeczy trzeba coś powiedzieć na temat samych filmów. Wzięto na warsztat najważniejsze odcinki serii, dokręcono parę dodatkowych scen, zremasteryzowano wiele scen, szczególnie walki, by doprowadzić Zete Gundam do obecnych standardów animacji, zmieniono też nieco klimat serii i samo zakończenie, by filmy mogły stanowić zamkniętą całość i można było poznać losy Kamillie bez potrzeby oglądania ZZ Gundam.
Całość oceniam bardzo pozytywnie i mimo iż miałem nadzieje, że zmiany fabularne będą większe, ale i tak nie mam, na co narzekać, również połączenie starej animacji z nową, o której płynność się obawiałem wyszła dobrze i choć widać różnice i łatwo rozpoznać kiedy ta zmiana następuje, to nie przeszkadza ona w oglądaniu, dzięki tym nowym scenom porawionej animacji Zeta przeżywa drugą młodość i może mieć dużą siłę przebicia dla młodszych fanów, którzy zaczynali od wspomnianego już SEEDa, i mogli poznać świat Kalendarza uniwersalnego.

Podsumowanie:
Bez wątpienia Zeta Gundam jest najlepszą serią całym multiwersum Gundama, doskonała fabuła, świetnie zarysowane i skonstruowane postacie, wspaniały klimat i przestawienie ogromnego konfliktu w kosmosie, nie mogłem się nie zakochać: 10 Tetsujinów.
Filmy kompilacyjne, jak zawsze akcja w nich pędzi na łeb na szyje i niektóre postacie wyskakują jak króliki z kapelusza, ale to jedna z niewielu udanych kompilacji: 9 Tetsujinów.

Recenzja pochodzi z mojego Bloga.

_________________
Sieg ZEON!! For the glory of Haman Karn!
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
616 Płeć:Mężczyzna
From GARhalla


Dołączył: 21 Kwi 2007
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 07-12-2009, 00:25   

Mógłbyś napisać reckę na stronę.
Ja się od jakiegoś czasu przymierzam do oglądania Zety bo dużo dobrego o niej słyszałem (co prawda najważniejszym co mnie zachęca do obejrzenia jest fakt, że Tomino miał doła jak to kręcił. Obeznani z postacią reżysera wiedzą o co chodzi).
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group