FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Fanfiction czy Twórczość Własna

Co wolisz czytać:
Fanfiki
57%
 57%  [ 12 ]
Twórczość własną
42%
 42%  [ 9 ]
Głosowań: 21
Wszystkich Głosów: 21

Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 07-04-2008, 13:14   Fanfiction czy Twórczość Własna

Bardzo prosty temat z ankietą: co wolicie czytać na Czytelni. Twórczość własną, której autor tworzy oryginalne (lub też nie) światy i postacie, obiecującą prawdziwe perełki, ale też grożącą prawdziwymi klapami. Czy też fanfiction, w którym autor mniej lub bardziej powiela schemat cudzej twórczości, ale za to kontynuuje sprawdzony (i często lubiany) temat?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 07-04-2008, 13:41   

Fiki. Od literatury poważniejszej mam książki.
Powrót do góry
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 07-04-2008, 13:50   

Zdecydowanie wolę twórczość własną, choć oczywiście nie każdą. Fanfiki są... no, nie w moim typie. Jeżeli znam i lubię jakichś bohaterów, to właśnie za to kim są. Autor fika właściwie zawsze coś przekręci tak strasznie, że wychodzi mu niewiadomoco. Poza tym nie lubię "dogrywania dalszych części" - jeśli coś zostało opowiedziane i mi się bardzo podoba, to ja mam taki obraz utrwalony i ogólnie nie chcę go zmieniać. Dlatego o ile fiki typu "dodatkowe losy bohaterów" jeszcze przejdą, o tyle "pairing Gourry/Zelgadis" już NIE.

Wyjątkiem od tej reguły jest chyba tylko Slytherinada, ale to jest fik pierwszej próby nie próbujący rozśmieszac na siłę kiepskimi gagami, a poza tym nie czytałem Pottera.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 07-04-2008, 14:21   

Podpisuję się pod tym, co napisał BOReK, zdecydowanie wolę twórczość własną.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 07-04-2008, 14:39   

Ciekawe, że głosy i komentarze pokazują dwie, odwrotne tendencje.
Powrót do góry
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 07-04-2008, 14:40   

Fanfiki. Owszem, niekiedy można trafić na twórczość własną naprawdę przedniej jakości (np. twórczość Bormora), jednak w większości jest to kiepścizna. Fanfiki też są kiepskie, ale nie mają konkurencji jeżeli chodzi o komedię.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Abigail Płeć:Kobieta
Naleśnikara


Dołączyła: 29 Mar 2006
Skąd: Lublin
Status: offline
PostWysłany: 07-04-2008, 15:23   

Na Czytelni akurat wolę twórczość własną. Najchętniej coś krótkiego, bo nie lubię zbyt długo czytać z monitora, od tego mam książki. Co nie znaczy, że nie lubię fanfików - lubię, ale zwykle jednak znajduję je na ff.net, szczególnie, gdy przeżywam właśnie okres zafascynowania czymś.

_________________
Here's the last toast of the evening, here's to those who still believe
All the losers will be winners, all the givers shall receive
Here's to trouble-free tomorrows, may your sorrows all be small
Here's to the losers, bless them all!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
9658926
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 07-04-2008, 15:37   

Przyznam się, ze na Czytelnię nie zaglądałam od dawna.
Jak napisano powyżej -od "twórczości własnej" mam książki. Do słowa drukowanego mam większe zaufanie- skoro wydano je w tej formie, komuś musiała się spodobać. Musiała odleżeć pewien czas, a Autor włożył wysiłek w przekonanie do swego pomysłu wydawcy. Tymczasem publikowane w Sieci formy literackie powstają na gorąco, bez zastanowienia a zazwyczaj nawet bez ortograficznej korekty.

To co powiedziałam wyżej odnosi się też do fanfików przy czym ta forma grzeszy także powtarzalnością i niemiłosiernym tłuczeniem tych samych wątków, na czele z trójkątem romantycznym. Twórcy rzadko wyłamują się z fandomowych praw. Prawa te ustalają 2-3 możliwe kombinacje miłosne, których twórcy bronią jak niepodległości. Kenobi kocha się w Padme Amidali albo we własnym uczniu. Kenobiego zaś kocha Asajj,a ich miłośc wyraża się w próbach zamordowania na wzajem. Na oczywistą z pozoru kombinację Asajj+Dooku nie trafiłam przez 1,5 roku kiedy zaczytywałam się gwiezdnowojnymi fanwypocinami.
Z animowych fanfików przeglądałam jedynie te dotyczące Oban-Star racers i Inuyashy. W pierwszym wypadku króluje trójkąt romantyczny względnie z księżyca wzięte yaoi. Raz bodajże trafiłam na odmienne rozwiązanie- Aikka ma narzeczoną z rodzinnej planety, którą jednak porwali Crogowie, a wtedy Molly i Jordan-Avatar ruszają na ratunek.
W Inuyashy jeszcze gorzej. z Inu robią wariata, z Sesshoumaru na przemian homoseksualistę lub pedofila. Ciekawe co Freud by na to powiedział.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 07-04-2008, 15:55   

Grisznak napisał/a:
Ciekawe, że głosy i komentarze pokazują dwie, odwrotne tendencje.

Nie wszyscy zaznaczający opcję uzasadniają pisemnie swój wybór ;].

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 07-04-2008, 19:56   

Wypowiem się nieco szerze a propos pewnej kwestii - jeśli chodzi o fiki, to dla mnie fik=parodia. Fiki poważne to w 99.99% porażki. Raz w życiu próbowałem napisać poważnego fanfika i wyszedł mi "Powrót do Przeszłości", czyli chyba najgorsza rzecz, jaką w życiu napisałem.

Jeśli ktoś chce pisać poważniejsze rzeczy - wtedy niech bawi się w oryginalną twórczość.
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 07-04-2008, 20:12   

Grisznak napisał/a:
Wypowiem się nieco szerze a propos pewnej kwestii - jeśli chodzi o fiki, to dla mnie fik=parodia. Fiki poważne to w 99.99% porażki.


Pomijając fakt, że fiki to generalnie w ok. 99% porażki - bzdury piszesz. Nierzadko autorzy fanfiction prezentują poziom wyższy niż twórcy, których dzieła rozwijają. Najlepszy, acz na pewno nie jedyny, przykład to Harry Potter.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 07-04-2008, 20:23   

Ysen, Ysen... aż tak radykalnie nie podchodzę. Czytałem kopy fików sailorkowych i nie znalazłem żadnego, który byłby naprawdę dobrą, poważną historią z udziałem głównych bohaterek.

Generalnie ruszanie fabuły oryginału to bardzo ryzykowny pomysł. O ile zbijać się zeń dość łatwo i przyjemnie a na dodatek jest to rzecz generalnie zdatna do czytania, tak ingerencja w zasadniczą treść to ciężka sprawa dla autora i czytelnika.

Dlatego też kiedy widzę przy fiku znaczek "drama/angst/romance" (w dowolnej konfiguracji) to omijam toto szerokim łukiem. Z zasady.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group