FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
  Możliwość
Wersja do druku
Spike Płeć:Mężczyzna
Ar-Raszid


Dołączył: 04 Paź 2011
Skąd: Medyna
Status: offline
PostWysłany: 06-10-2011, 01:48   

Nic negatywnego nie wynika poza tym że próbują pomóc swojej koleżance gwałtem. Bo odurzanie kogoś środkami psychoaktywnymi w celu wykorzystania jest gwałtem.

Podążanie za większością jest prostsze ale i też ograniczające bo brak w nim indywidualności a co za tym idzie samodzielnego toku myślenia.

Twoje poglądy mają tu dużo do rzeczy bo wszystko co poznajesz, czego doświadczasz interpretujesz w sposób dla siebie indywidualny. Bo każdego psychika jest inna i bazuje na innych doświadczeniach.

Koledzy bohaterki tak mają rację że wynikiem końcowym ich działania jest jej samobójstwo.

Nikt nie zabrania ci nie zgadzać się z moim punktem widzenia. Toja interpretacja należy do ciebie i masz wszelakie prawo do interpretowania na swój sposób. Ba masz nawet do tego jak by obowiązek jako inteligentna istota. To nie jest tekst naukowy z którym musisz się zgadzać.(Chociaż nawet z naukowym nie musisz).
A wszelakie przemyślenia są jedynie wynikiem dobrym jak dla mnie. Sam fakt analizowania sytuacji jest dobrem samym w sobie. Tekst jest wizją możliwej przyszłości. Oraz odzwierciedleniem odczuć/przeżyć bohaterki w danej sytuacji.
A zamierzenia autora no cóż. Stalin chciał dobrze dla swoich towarzyszy a jak mu wyszło? Miliony z nich już nie odpowiedzą.....

Morg czy to znaczy że mam pozostać bierny i nie wypowiadać swojego zdania na forum którego sensem istnienia. Chyba jest dyskusja?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 06-10-2011, 01:52   

Spike napisał/a:
Morg czy to znaczy że mam pozostać bierny i nie wypowiadać swojego zdania na forum którego sensem istnienia. Chyba jest dyskusja?

Odnoszę raczej wrażenie, że ignorujesz wypowiadaną tu krytykę – która jest jednak krytyką Twojego tekstu, a nie Ciebie, czy Twoich poglądów. A w takiej sytuacji krytykowanie nie ma sensu.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Spike Płeć:Mężczyzna
Ar-Raszid


Dołączył: 04 Paź 2011
Skąd: Medyna
Status: offline
PostWysłany: 06-10-2011, 02:06   

Jeśli chodzi o poglądy/sens tekstu. To chyba jako autor mam prawo do dyskusji nad jego interpretacją. Czy może się mylę i jestem osobom najmniej zobligowaną do takowej dyskusji?
Morg moje wrażenie jest takie że za wszelką cenę chcesz poprzeć koleżankę i starasz się ją obronić przed moimi odpowiedziami na jej posty:D Ale to tylko wrażenie i może być tylko iluzją. Zapewne za chwilę ją rozwiejesz;)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 06-10-2011, 02:20   

Spike napisał/a:
Nic negatywnego nie wynika poza tym że próbują pomóc swojej koleżance gwałtem. Bo odurzanie kogoś środkami psychoaktywnymi w celu wykorzystania jest gwałtem.

A gwałt jest zły. Panowie chcą pani zrobić ciężką krzywdę, pani woli się zabić niż na to pozwolić. Ogólnie i w oderwaniu od tekstu: jak najbardziej zgoda, jest paskudnie.

A teraz popatrz na to w kontekscie tego, co napisałeś (Ty sam! :)). Nic nie zmieniam, nic nie naciągam, jedyne co robię to ignoruję komentarze narratora wskazujące mi wielkim paluchem, jak powinnam myśleć.

Panowie nie mają ze sobą żadnych problemów, są szczęśliwi. Bohaterka jest nieszczęśliwa. Panowie chcą dla niej jak najlepiej, chcą podzielić się swoim szczęściem i radością (bo ogólnie przyjęte w tym społeczeństwie jest to, że seks jest fajny i czyni ludzi szczęśliwymi, prawda?). Pani broni się przed tym "jakby chcieli jej jakąś krzywdę zrobić"... Problem w tym, że w świecie, który opisałeś, to nie jest krzywda i normalna kobieta w owym świecie by tego tak nie odebrała. Wskazuje na to wszystko, co o tym świecie piszesz. Gdybyś darował sobie moralizatorskie komentarze, nie byłoby tak źle: wyszłoby, że cała akcja była po prostu tragiczną w skutkach pomyłką, wynikającą z tego, że pani pochodziła z innych czasów.
A tak tekst jest po prostu strasznie niespójny. Bo serio, dla panów nie wynika nic negatywnego - to, że gwałt jest złem, jest wiedzą autora, a nie ich (i z pewnością takiego zarzutu by nie zrozumieli). A zachowanie bohaterki z ICH punktu widzenia musiało wyglądać jak zachowanie osoby z ciężką depresja, która sobie nie da wcisnąć prozacu. Krótko mówiąc: próbujesz forsować tezę, że rozwiązłość jest zła. Wymyśliłeś sytuację, która miała to ilustrować, a tak naprawdę pokazuje co najwyżej smutne skutki podróży w czasie i pomyłki.

Moim zdaniem wystarczyłoby, żeby bohaterka była sympatyczna i szczęśliwa, a panowie niespecjalnie swojego szczęścia pewni. I wówczas forsowanie ich poglądów na siłę (bo przecież większość musi mieć rację, chociaż tak naprawdę jakoś tego nie czujemy), kosztem niszczenia istniejącego rzeczywiście szczęścia bohaterki, rzeczywiście mogłoby czytelnika do czegoś przekonać.

Widzisz różnicę?

Przy tym wszystkim komentarze odautorskie (to jest złe, to paskudne, a panowie to zwierzęta) naprawdę nie pomagają. Równie dobrze zamiast opowiadania mógłbyś po prostu napisać "nagość jest zła, aborcja jest zła, seks bez miłości jest zły". Twoje prawo. Ale jeśli już piszesz opowiadanie i wymyślasz jakąś fabułę, to albo daruj sobie moralizatorskie komentarze i pozwól czytenikowi interpretować jak chce (bo nie pozwalasz :), albo naprawdę przemyśl tę fabułę tak, żeby dobrze ilustrowała to, o czym narrator trąbi.

PS. To NIE jest interpretacja. Interpretacja wymaga wkładu własnego. To jest prosta analiza przedstawionego przez Ciebie ciągu przyczynowo-skutkowego.

*edit* - wywaliłam to co zedytowałam, skoro nie zdążyłam wysłać zanim Spike mi odpowiedział. Będzie w następnym poście.


Ostatnio zmieniony przez Serika dnia 06-10-2011, 02:43, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Spike Płeć:Mężczyzna
Ar-Raszid


Dołączył: 04 Paź 2011
Skąd: Medyna
Status: offline
PostWysłany: 06-10-2011, 02:36   

Ok zgadzam się z tobą w tej kwestii po części. Bo to nie jest pomyłka niema mowy o pomyłce zmuszając kogoś do czegoś czego nie chce. To po prostu krzywdzenie. Nie sądzisz że pomoc raczej by była w formie rozmowy? Jak masz depresje psycholog przeprowadza z tobą terapię, rozmawia. Nie musisz brać leków nie musisz być hospitalizowana do momentu aż nie podpadasz pod paragraf.

Wydaje mi się że w obliczu zaawansowanej farmakologi nie było by już miejsca na niepewność co do wpajanych wartości. A bohaterka oczywiście że jest sfrustrowana skoro ciągle jest nakłaniana do czegoś czego nie chce.(Hmmm mógł bym się nawet poczuć sfrustrowany w obliczu całego tego tematu.:D)

Komentarz jest raczej zachętom do pielęgnacji uczuć. Do zwrócenia na nie uwagi. I jest prawdziwy po części. W świecie bez uczuć doznasz bliskości ale tylko fizycznej. (No bo uczuć nie ma).

Wiesz dla nazisty nie było niczym złym gnębienie kogoś w obozie koncentracyjnym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 06-10-2011, 02:53   

A czy powstrzymywanie kogoś siłą, żeby sobie np. żył nie podcinał, jest krzywdzeniem? :)

Żeby było zupełnie jasne: nie musisz mi tłumaczyć, że gwałt jest zły. Nie musisz mi również tłumaczyć, że bohaterka rzuciła się z okna, żeby go uniknąć. Ba, nie musisz mnie nawet przekonywać, że skrajny hedonizm nie jest dobrą rzeczą, bo zupełnie przypadkiem również tak uważam.

To, co piszę, piszę - jak wielokrotnie podkreślałam - w kontekscie świata, który sam wykreowałeś. To jest analiza tekstu, nie moich poglądów. Piszesz opowiadanie - ewidentnie moralizatorskie. To, co próbujesz przekazać powinno wynikać z fabuły, a nie z narzuconych przez autora poglądów. Jeśli pragniesz pokazać jakieś zjawisko jako złe, to pokaż to zło w sposób przemyślany i nie pozostawiający wątpliwości. Nie chce mi się powtarzać argumentów, które podawałam wyżej, ale moim zdaniem Ci mocno nie wyszło. I to zarówno udowadnianie, że zła jest seksualna rozwiązłość (argumenty w poprzednich postach), jak i to, że złe jest narzucanie poglądów innym - bo bohaterka naprawdę sprawia wrażenie osoby potrzebującej jakiejś poważnej pomocy... W przeciwieństwie do całej reszty.

Podkreślę - piszę tu WYŁĄCZNIE o argumentacji przedstawionej w tekście. Twojej argumentacji. A NIE o moich poglądach (bo jak napisałam wyżej, z tym, co planowałeś przekazać się generalnie zgadzam). Próbuję tylko pokazać, w którym miejscu źle dobrałeś środki.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Spike Płeć:Mężczyzna
Ar-Raszid


Dołączył: 04 Paź 2011
Skąd: Medyna
Status: offline
PostWysłany: 07-10-2011, 08:51   

Tak bohaterka potrzebuje pomocy od LCC. Aby zaprowadzić porządek.
Nie wiem o co ci chodzi, przecież nie napisałem że gwałt jest tam czymś normalnym.
Chodzi ci o pretensjonalną formę? Nie podoba ci się masz problem. Taki miał być ten tekst pretensjonalny chamski i nie do zrozumienia dla każdego. Jasno wykazuje w nim swoje poglądy i mam do tego prawo. Jeśli razi cie ten tekst to twój problem na pewno znajdą się osoby które mają poglądy podobne do moich.

Twoja wizja pomocy wygląda tak: Strzelę w głowę osobie bez nóg bo jest smutna.
Tak więc jak każdy facet miał podobny tok myślenia do ciebie to żadna smutna dziewica nie mogła by się czuć bezpieczna, albo nawet nie dziewica.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 07-10-2011, 09:21   

Jak chodzi o stylistykę nie jestem asem. Sam mam z tym problem. Nie będę się tego czepiał. Bardzo lubię czytać i wole jako czytelnik i początkujący autor dopiero ocenić.

Popełniasz jeden mały błąd. Piszesz dla ludzi, a nie dla siebie, aby umocnić swoja samoocenę. W swoich tekstach potrzebna ci więcej samokrytyki. Krytyka innych ludzi to inna para kaloszy. Moim zdaniem argumenty tutejszych ludzi równie dobrze można było dać pod moje teksty. Nie powiem w większości mieliby rację;). Odnośnie poglądów w swoich tekstach. Czy do tego nie służą blogi. Jako czytelnik nie potrafiłem się wczuć w ten świat i był tak obojętny. Po prostu nie zbudził we mnie żadnych emocji.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Spike Płeć:Mężczyzna
Ar-Raszid


Dołączył: 04 Paź 2011
Skąd: Medyna
Status: offline
PostWysłany: 07-10-2011, 09:50   

Nie można komuś zarzucać że nie może zawierać w tekście swoich poglądów lub odbierać prawo do siania propagandy. Takie podejście jest czysto lewackie a raczej już UB-ckie.
Oczywiście że nie udało ci się w czuć w ten świat bo jest on tak nie do przyjęcia jak i absurdalny ale szansa na zaistnienie takie przyszłości jest. (nawet jeśli wynosi 0.00000000007 to zawsze więcej niż 0):P.
Poz tym nie każdy tekst musi wzbudzać emocję każdego czytelnika. Chyba niema takiego tekstu co by to robił.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 07-10-2011, 10:30   

Hmm czytałem kiedyś książkę, gdzie Bóg chciał zbawić świat wysyłając na nowo Chrystusa, a ten podbił świat i zrobił piekło na ziemi. Ostatecznie został zamordowany przez szefa mafii, który był głównym organizatorem partyzantki.

Sorry twoje opowiadanie nie przebije tamtego w absurdalności, nie mówiąc o Autostopie przez Galaktykę. Chore pomysły tez ma Pratchett. ale to znacznie wyższa półka dla nas śmiertelników. Takie przedstawione przez ciebie sytuacje zdarzają się w obecnym czasie, więc nic odkrywczego nie napisałeś.

Przy okazji czytałem krótkie opowiadanie Yaoi fantasy(wiadomo jaki mam do tego stosunek) koleżanki i muszę powiedzieć, mimo tematyki dużo lepiej się czytało pod względem fabularnym niż ten tekst. Bardziej trzymało się kupy.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Spike Płeć:Mężczyzna
Ar-Raszid


Dołączył: 04 Paź 2011
Skąd: Medyna
Status: offline
PostWysłany: 07-10-2011, 10:37   

Pokaż mi telebim z taką propagandą jak tam, śmiertelniku.
Jęczysz i narzekasz jak stara baba z hemoroidami. Nie podoba ci się i już. Rozumiem ze może się komuś nie podobać nie potrzebuje wykładu do zrozumienia tego.

Wszyscy się wypowiadają a jeszcze ja się nie wypowiedziałem. Osobiście podoba mi się najbardziej początek. :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 07-10-2011, 11:02   

Największy zarzuty mam do początku, a konkretniej braku prologu. Nie jest wyjaśnione czemu tak się zdarzyło, a nie inaczej. Co było początkiem tych zdarzeń. Inna sprawa w twoim świecie bycie normalnym, czyli mieć moralność znaczy być chorym psychicznie, a amoralnym równa bycie zdrowym psychicznie, więc nic dziwnego, że nie zmusza refleksji. Dla nich to norma. Kosmici pewnie tez maja inne wartości moralne niż my. Tak skonstruowany jest tam świat, gdzie wszyscy są szczęśliwi z tego powodu, a nie innego.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Spike Płeć:Mężczyzna
Ar-Raszid


Dołączył: 04 Paź 2011
Skąd: Medyna
Status: offline
PostWysłany: 07-10-2011, 11:06   

Tak ale to zależy od punktu widzenia, prawda?
Prologu nie ma to fakt, ale to miało być krótkie opowiadanie.
W sumie godne zastanowienia jest to jak ona się uchowała w tamtych czasach?:D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 07-10-2011, 11:27   

Dla własnego "punktu widzenia" jedynie przeczytałem Meine Kamfe. Właściwie z czystej ciekawości czym kierował się Hitler podczas zdobywania władzy, aby zrozumieć sens II wojny światowej. Większość książek czyta się dla przyjemności, fabuły, świata, bohaterów, a nie dla poglądów, punktów widzenia i ich oceniania ich przez pryzmat swojego widzimisia itd. Dlatego dałem przykład opowiadania koleżanki.


edit: W twoim świecie nie powinno być ludzi, bo wojny i mały niż demograficzny- grubo przesadzony, a światowy rząd ma słaba kontrolę nad swoimi obywatelami.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Spike Płeć:Mężczyzna
Ar-Raszid


Dołączył: 04 Paź 2011
Skąd: Medyna
Status: offline
PostWysłany: 07-10-2011, 11:40   

Słuchaj no widocznie ten tekst mi się nie udał. Zauważ że nigdy nie twierdziłem że jest on super i że jest udany. Ale argumenty niektórych ludzi tutaj są beznadziejne.
Od punktu widzenia zależy postrzeganie sytuacji. Przypuszczam że nie poznałeś sensu II wojny światowej. ....
To jest esej moralizatorski przemycony w fabule. Oczywiście został zdemaskowany niemożebnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 5 z 6 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group