FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
  Monarchia czy republika?

Jaki ustrój bardziej Ci odpowiada?
Republika
29%
 29%  [ 9 ]
Monarchia
51%
 51%  [ 16 ]
Mi tam rybka...
19%
 19%  [ 6 ]
Głosowań: 31
Wszystkich Głosów: 31

Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 11-05-2006, 01:09   Monarchia czy republika?

Jak w temacie. Ciekawi mnie po prostu ilu na forum mamy monarchistów:P.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 11-05-2006, 10:25   

Ideowo co najmniej jednego - w końcu wszystkie systemy, w tworzeniu których uczestniczyły orki były monarchiami, nieprawdaż ?
A tak serio, monarchia, niekoniecznie absolutna, kojarzy mi się z porządkiem, tradycją, elegenacją i stylem, dokładnie tak jak w krajach europejskich, w których zachowano trony.
Powrót do góry
Abigail Płeć:Kobieta
Naleśnikara


Dołączyła: 29 Mar 2006
Skąd: Lublin
Status: offline
PostWysłany: 11-05-2006, 10:37   

Republika. Nie jest może idealna, ale nic lepszego nie wymyślono. Monarchia absolutna odpada ocszywiście, a taka, jak np. w Anglii nie wydaje mi się potrzebna do niczego, poza podtrzymywaniem tradycji. Ale w Polsce akurat tradycją jest samowola sejmu i tą kontynuujemy świetnie ;)

_________________
Here's the last toast of the evening, here's to those who still believe
All the losers will be winners, all the givers shall receive
Here's to trouble-free tomorrows, may your sorrows all be small
Here's to the losers, bless them all!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
9658926
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 11-05-2006, 11:01   

Konstytucyjna Monarchia Elekcyjna, czyli coś o czym się przebąkuje w Wielkiej Brytanii... W stosunku do obecnej, brytyjczycy chcą wprowadzić zatwierdzanie sukcesji w referendum (albo znieść monarchię, ale nie sądzę by to wyszło).

U nas coś takiego, w połączeniu z jednoizbowym parlamentem obieranym w jednomandatowych okręgach, ma szansę działać równie sprawnie jak alternatywa czyli system prezydencki - jeśli parlament jest zbyt rozdrobniony, rząd działałby w oparciu o nominacje królewskie (prezydenckie) oraz tzw. prowizoria budżetowe.

Napewno byłby to świetny bicz na obecnie panoszące się partyjniactwo marginalizujące rolę wyborcy - bo teraz, głosujesz na partię, czyli na nikogo konkretnego. A efekty - jak widać...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Azag Płeć:Mężczyzna
Shade Reaver


Dołączył: 06 Lis 2005
Skąd: Chruszczobród
Status: offline
PostWysłany: 11-05-2006, 12:11   

Już był podobny temat. Monarchia absolutna podlegająca niezachwialnemu prawu ogólnemu. Monarcha wybierany przez "arystokrację" - nie przez motłoch. Absolutnie brak dziedzica. Już o tym napisałem przy Prezydencie zresztą.
Moim zdaniem z taką mentalnością i taką liczebnością narodów (że nie wspomne o pewnych ludzkich skłonnościach) na świecie nic innego nie ma szansy bytu.

_________________
"Doprawdy, najpewniejszą drogą do piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6320346
IT. Płeć:Kobieta
Ukochana żona orka


Dołączyła: 15 Lip 2005
Skąd: Czeremcha
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 11-05-2006, 13:11   

Monarchistką z przekonania jestem. No bo tak, król, ale król wybierany w referendach i możliwy do obalenia bardzo łatwo. Nie bardzo mnie kręci dziedziczenie bo bywa z tym RÓŻNIE. A już stanowczo mnei nie kręci zasada "Psństwo to ja" chyba ze rządzi ktoś komu na to pozwolono.

<<A tak wogule i w szczegule to okropnie mi się podoba teoria napotkana w jakiejś nieznanej mi już teraz bliżej ksiązce. Mianowicie rządzi Syndykat, jeden oficjalny, drugi nieoficjalny a miejsca w nim były dziedziczone po przodkach. Syndykat kontroluje wszystko włącznie z charyzmatycznym, acz marionetkowym władcą mianowanym. Taki system co prawda ma WIELKIE szanse nie sprawdzić się w polsklich realiach ale i tak mi się podoba>>

_________________
Nidere Ide Ime roechul
Et sore il Im sour
Kael Kaad Ardo Sono
Te Im ilne ke aono

Jestem Wodą, płynącą Wodą
Przynoszę Życie, służę Śmierci wiernie.

Odrobinę władcza. To bardzo dobre słowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
9838391
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 11-05-2006, 13:34   

IT. napisał/a:
Monarchistką z przekonania jestem. No bo tak, król, ale król wybierany w referendach i możliwy do obalenia bardzo łatwo

a jaki to ma sens? taki krol stanie sie zakladnikiem politycznym - czyli "albo robisz jak chcemy albo cie obalimy"
Powrót do góry
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 11-05-2006, 15:44   

IT. napisał/a:
No bo tak, król, ale król wybierany w referendach i możliwy do obalenia bardzo łatwo.
A czym taki ktoś różniłby się od obecnego prezydenta? ~.~

IT. napisał/a:
Mianowicie rządzi Syndykat, jeden oficjalny, drugi nieoficjalny a miejsca w nim były dziedziczone po przodkach. Syndykat kontroluje wszystko
IT. nie zauważyłaś że tak właśnie sprawowana jest włądza w obecnej Polsce? Z tym, że syndykatów jest kilka... Na przykład jednego broni niejaki Safjan i garść jego przydupasów... I w D***E mają to, czym się tytularnie zajmują... Jak próbowano im Syndykat zlikwidować, to orzekli, że to nielegalne...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 11-05-2006, 17:33   

wa-totem napisał/a:
Konstytucyjna Monarchia Elekcyjna

Nie, dziękuję. Monarchię elekcyjną juz przerabialiśmy, i do niczego dobrego nas to nie doprowadziło.

Wybieram odpowiedź nr 3. Znacznie mniej interesuje mnie jak nazywał się będzie system polityczny, niż to kto konkretnie będzie rządził.

PS: Nie sądzę zresztą, byś ty, totem, chciał na tronie (elekcyjnym czy nie) zobaczyć np. króla Jarosława I, zwanego Kaczorkiem.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 11-05-2006, 18:09   

To ja poproszę strukturę plemienną... Ideologicznie - monarchistka auch. Praktycznie, w spojrzeniu na Polskę - żeby monarchia była dorzeczna trzeba się cholernie narobić i napilnować nie tylko króla, ale np. bogaczy. Bo tacy bogacze, politycy i inne cholery są w stanie króla sprowadzić do roli marionetki, jak to było już w historii wielokrotnie i nigdy nam na zdrowie nie wychodziło.

Po prawdzie - żeby republika była dorzeczna również trzeba społeczeństwa pilnować a rządzących za mordę trzymać. Dziś na wosie dowiedziałam się, że hurra! Polska ma wszystkie cztery główne problemy prowadzące do kryzysu demokracji!

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 11-05-2006, 19:15   

I dużo pomniejszych.

Cóż, dzisiaj różnica między republiką a monarchią jest głównie ideologiczna, bo praktycznego znaczenia nie ma wcale. Wystarczy porównać Królestwo Belgii i Republikę Białorusi (nie podaję przykładu Brytanii, bo nie jestem taki do końca pewien, czy kraj w którym 80% klasy politycznej uczy się w jednej szkole, a lider partii opozycyjnej pobiera za swą służbę uposażenie, można nazywać demokracją).

Cytat:
Monarcha wybierany przez "arystokrację" - nie przez motłoch.


Że tak spytam a z którym się utożsamiasz?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 11-05-2006, 20:26   

Bezimienny napisał/a:
Nie sądzę zresztą, byś ty, totem, chciał na tronie (elekcyjnym czy nie) zobaczyć np. króla Jarosława I, zwanego Kaczorkiem.

~.~
Wiesz, mnie chodziło konkretnie o to, co mówią Brytole... że zostawić dynastię i monarchię, ale dodać referendum akcesyjne (bo wiadomo że Karolek przepadnie xD).

Inna rzecz, fakt - w takiej sytuacji system prezydencki by działał lepiej. Chociaż...

Założymy się o lody, że jeśli Kaczor zostanie na drugą, to będzie referendum jak na Białorusi? xD

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 11-05-2006, 20:45   

Co rozumiesz przez "działałby lepiej"? W Wielkiej Brytani rządzi tak czy siak premier, czyli przywódca partii która wygra wybory.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Azag Płeć:Mężczyzna
Shade Reaver


Dołączył: 06 Lis 2005
Skąd: Chruszczobród
Status: offline
PostWysłany: 12-05-2006, 12:54   

Ysengrinn napisał/a:
Że tak spytam a z którym się utożsamiasz?
- z tym samym co Ty.

_________________
"Doprawdy, najpewniejszą drogą do piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6320346
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 12-05-2006, 13:06   

Ja uważam, że najlepszy jest system w którym monarcha panuje, ale nie rządzi. W efekcie czego znika urząd prezydenta ( który w Polsce nigdy nie cieszył się sympatią ani popualrnością ) zaś większość jego kompetenecji są cedowane na prmiera. Monarcha otrzymuje rolę reprezebtacyjną i sprawa jasna, zostawiamy mu może politykę orderową itp.
Owszem, takie coś kosztuje i w Polsce nas na to nie bardzo stać, podobnie jak na sam urząd prezydenta - zrozumiały jeszcze w czasach Wałęsy, kiedy przechodziliśmy z jednego ustroju do drugiego, ale potem należało go w cholerę wyrzucić, zwłaszcza że najpierw prezydentem był komunistyczny aparatczyk, pijak i kłamca, a teraz kurdupel bez charakteru.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 8 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group