FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Fantastyczna nomenklatura

Jaką metodę wolisz (patrz opisy)?
tworzyć całkowicie własne nazwy
61%
 61%  [ 8 ]
stosować nazwy z naszego świata
15%
 15%  [ 2 ]
tworzyć nazwy wzorowane na naszym świecie
15%
 15%  [ 2 ]
Nazwy mówiące ( np. Pagórek Siedmiu Smokotworów)
7%
 7%  [ 1 ]
Głosowań: 13
Wszystkich Głosów: 13

Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 25-07-2006, 12:32   Fantastyczna nomenklatura

Światy fantasy mają wadę: trzeba im powymyślać toponimy, imiona oraz nazwy przeróżnych mistycznych artefaktów, zjawisk i ugrupowań. Można to rozwiązać na kilka w zasadzie sposobów:

1) stworzyć własne, unikalne nazwy, czy choćby nawet całe języki;
Metoda ma wadę, tym groźniejszą, im więcej wyrazów tworzymy - nie każdy jest Tolkienem i nie każdy da radę bawić się w twórczość lingwistyczną nie ucinając sobie palców. Grozi to to po prostu opisywaniem epickiego konfliktu królestwa Dryndrarii ze złowrogim imperium "Dźwiękpodobnydoodgłosużuciaczipsów". A jeśli komuś strzeli ambicja stworzenia własnego języka to konsekwencje mogą być wręcz katastrofalne...

2) pożyczyć sobie z naszego świata;
Metoda bezpieczniejsza, choć tylko trochę. Przy braniu bowiem istniejących nazw wypadałoby wiedzieć co one znaczą. Widać to dobrze w zachodniej fantasy, gdzie roi się od Buroków, Durników i równie genialnych imion. Warto też, by było to jako tako spójne wewnętrznie, choć bez przesady.

3) Nazwy samodzielnie stworzone, ale analogicznie do prawdziwych.

Oczywiście tu można się przejechać jeszcze łatwiej, niż wymyślając zupełnie samodzielny wyraz. Zwłaszcza, jeśli bawimy się w jurną i żurną słowiańszczyznę i umieszczamy na mapie takie grodziszcza jak Fołczyn, Pluszew czy Gniewomirogród. Do stosowania tej metody potrzeba już naprawdę większych umiejętności niż licealne. Na szczęście jest dość rzadko spotykana.

4) Nazwy mówiące;
Typu Zamek Zielonego Hrabiego, Miasto Pięciu Sadzawek, Imperium Włochatych Facetów Z Wrzodami Na Tyłku. Ponieważ ładunek patetyczności w tego typu nazwach jest olbrzymi zaleca się stosowanie nie tyle z umiarem, co okazjonalnie. Chyba, że zależy nam na humorystycznym efekcie.

Oczywiście praktycznie nigdzie żadna z tych metod nie występuje w czystej postaci i Bogu dzięki za tę różnorodność. Jeśli o czymś zapomniałem to przepraszam.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
LunarBird Płeć:Mężczyzna
Chaos Master & WSZ


Dołączył: 30 Maj 2005
Skąd: Hellzone
Status: offline

Grupy:
Lisia Federacja
PostWysłany: 25-07-2006, 13:25   

Cóż, nie uznaję raczej kompleksowych rozwiązań i rozmaicie z tym bywa. Zagłosowałem na nazwy mówiące bo najczęściej się je słyszy w moich opowiadaniach ale stosuję różne metody. Jest jednak generalnie pewien porządek.

NAZWY GLOBALNE
Nazwy kontynentów, mórz, oceanów i naprawdę dużych połaci terenu. W przypadku Ziemi, która zawsze była planetą głównie ludzi są to nazwy mówiące bądź wymyślone przeze mnie a także zapożyczone z od innych autorów (Krondor chociażby). W przypadku innych planet nazwy globalne wywodzą się z czasów początku świata gdy dominującymi rasami śmiertelnymi byli elfowie, krasnoludowie i Vall'Haer. Elfowie i krasnoludowie są raczej hermetycznymi rasami więc stosowane przez nich nazwy nie przeszły do języka ludzkiego. Poza tym język Vall'Haer cechuje się melodyką łatwą w wymowie dla większości ludzkich języków. Było to wygodne że nazwy już istnieją a że zwykli ludzie rzadko mówią o tak dużych połaciach terenu więc nikomu nie przeszkadzało że nazwy obcojęzyczne.

NAZWY LOKALNE
jak wiadomo ludzie lubią uznawać ziemię na której żyją jako swą wyłączną własność od zawsze toteż nazwy lokalne niemal nigdy nie wywodzą się z nieludzkich języków. Czasami są tylko przeniesione znaczeniowo. Zwykle są to nazwy znaczące lub też moje. Panuje zasada że nazwy własne nieznaczące zapisuje się w sposób odpowiadający zapisowi języka angielskiego.

_________________
Cytat:
- Mulder... To jest... to chyba żółć...
- Powiesz mi jak to z siebie zdjąć zanim stracę kamienną twarz?
"The X-Files", #4 "Squeeze"


Autor posta: rip LunarBird CLH
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
5146592
 
Numer ICQ
IT. Płeć:Kobieta
Ukochana żona orka


Dołączyła: 15 Lip 2005
Skąd: Czeremcha
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-07-2006, 15:23   

Jako ze twożę własne światy, twoże też wlasne nazwy. Przenoszenie mi nie lezy bo mi się najczęściej nazwy z naszego świata nie podobają, a jak sie podobają to nie da się ich nijak nigdzie z sesem wpasowac.
Nazwy analogiczne to mala głupota i na ogul bardzo źle mi się cos takiego czyta.
Nazwy mówiace to rzecz zacna ale nie bardzo to lubię. Zwłaszcza że kiedy już twożę swiat to renamuję wszystko co sie da. Więc nazwy mówiące i tak nic by nie mówiły.

_________________
Nidere Ide Ime roechul
Et sore il Im sour
Kael Kaad Ardo Sono
Te Im ilne ke aono

Jestem Wodą, płynącą Wodą
Przynoszę Życie, służę Śmierci wiernie.

Odrobinę władcza. To bardzo dobre słowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
9838391
Martita Płeć:Kobieta
uparta ślicznotka


Dołączyła: 26 Cze 2006
Skąd: z nicości?
Status: offline
PostWysłany: 25-07-2006, 16:50   

zagłosowałam na to pierwsze- frajda tkwi w znajdywaniu fajnych nazw/ imion z róznych języków. ostatnio w moim opowiadaniu pojawiła się postac o imieniu Falco- co z łaciny znaczy "jastrząb" (albo "orzeł, nie jestem pewna^w^)
oczywiście, całego języka tworzyć nie będę- prędzejbym zdechła na krześle w czasie wymyślania nowego, odmiennego języka^^

_________________
be a fan...
...love
...and kiss...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
coyote Płeć:Kobieta
prof. zombie killer


Dołączyła: 16 Kwi 2003
Skąd: the milky way
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 25-07-2006, 17:36   

W moim przypadku w większości to była radosna tworczość albo 'coś fajnego się usłyszało tu i tam', ale to było za starych, (nie)dobrych czasów jak jeszcze zdarzało mi się pisać.

Gdybym miała do tego nerwy, predyspozycje i chęci, to pewnie wykorzystałabym opcję 2 i 3.

_________________
I used to rule the world
Seas would rise when I gave the word
Now in the morning I sweep alone
Sweep the streets I used to own
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1918937
Miya-chan Płeć:Kobieta
Aoi Tabibito


Dołączyła: 08 Lip 2002
Skąd: ze światów
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 25-07-2006, 18:58   

A ja opcję 1 i 3. 1, bo mam lekkie zapędy lingwistyczne i gdybym tylko miała ciut więcej cierpliwości, pewnie popracowałabym nad jakimś własnym językiem. Na szczęście zbyt wiele światów krąży mi po głowie, co równa się zbyt wielkiej rozterce, KTÓRY _^_
A 3... Bo sama uwielbiam doszukiwać się nawiązań - niekoniecznie chodzi o nazwy bezczelnie zerżnięte z naszego świata, chociaż i takie mi się zdarzają... <przypomina sobie jak latała po stronie Final Fantasy i czytała o pochodzeniu imion i nazw> Fakt, że fajnie jest tak szperać po różnych językach i wynajdować ciekawe rzeczy. Lubię jak nazwy są znaczące... Te mówiące mają swój urok, ale zgadzam się z Ysenem - lepiej nie przesadzać.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
kropla Płeć:Mężczyzna
Mykoidalny tentakl


Dołączył: 25 Cze 2006
Skąd: Suchedniów city
Status: offline
PostWysłany: 26-07-2006, 00:54   

Martila -> nazwy zwierzat sa swietne do tworzenia imion/lokacji/itp.:)

Fringilla -> zięba
Ardea -> czapla
Ciconia -> bocian
Cygnus -> łabędź (to wszyscy znamy z Saint Seiya;))
Oidemia -> kaczka
Aquila -> orzeł
Nerilla -> pewien morski wieloszczet, nie wiem jak się nazywa po polsku
Limnadia -> małżynka, taki skorupiak :)
Można wymieniać jeszcze dłuuugo :)

Falco to sokół, mamy rodzinę sokołowatych (Falconidae), do której należy na przykład:
Raróg (Falco cherrug), białozór Falco gyrfalco, kobuz Falco subbuteo, drzemlik Falco columbarius, kobczyk Falco verspertinus, pustułka Falco tinnunculus (mój ulubiony polski ptak swoją drogą;)), pustułeczka Falco naumanni i wiele innych:)

Kiedyś jak potrzebowałem na szybko imion postaci to używałem takiej książeczki "Rozmówki fińskie", była niewyczerpanym źródłem pomysłów:)

No i przyznam, że kiedyś moi gracze na sesji RPG znaleźli zwój o dumnym tytule "Abrasio cavi uteri". Znaczy to ni mniej, ni więcej tylko "wyłyżeczkowanie jamy macicy".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
1148869
Szarodziej Płeć:Mężczyzna
adept magii


Dołączył: 06 Lip 2006
Skąd: wieża z kości słoniowej
Status: offline
PostWysłany: 30-07-2006, 20:32   

No cóż, ja raczej bawię się w lingwistę*...chociaż przeinaczam też słowa z łaciny, angielskiego (!), oraz z wymyślonych przez Sapka i Tolkiena języków elfickich, żeby stworzyć własną mowę pięknego ludu (gramatykę ściągam z Angoli, chociaż z 16 czasów oszczędziłem tylko cztery), a krasnoludy mają słowa z niemieckiego i zmyślone (gramatyka jak u elfów, po prostu nie chce mi się myśleć). Na przykład "moje" elfy mówią na wyżyny "arththera"-czyli wysoka ziemia (przeinaczenie sapkowego Aard i łacińskiej terry)

*racja BOReK już poprawiłem

_________________
"Errare humanum est, in errore perservare stultum"

Yeah! Dorobiłem się Avka!


Ostatnio zmieniony przez Szarodziej dnia 02-08-2006, 10:11, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 31-07-2006, 08:39   

Szarodziej napisał/a:
bawię się w lingwinistę

A nie w lingwistę? Bo jeśli się bawisz w lingwinistę, to pewnie niezłe słowa Ci wychodzą :>.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 31-07-2006, 09:54   

Co widać na przykładzie ligwinisty;p.

Przypomniało mi się zdrowe, choć nieco leniwe podejście Howarda, twórcy Conana. On, miast wymyślać, pisał po prostu, że jego macho "powiedział po ofirsku" czy "rzekł w języku akwilońskim z twardym, cimmeryjskim akcentem".

A jeszcze wracając do elfów, to obecnie idę po najmniejszej linii oporu i postępuję sobie po prostu bezczelnie - wszystkie ich nazwy własne biorę z irlandzkiego lub pokrewnych celtyckich. Inna rzecz, że nie bardzo mam wybór - języki romańskie, germańskie, irańskie i słowiańskie oddałem do dyspozycji ludziom, tureckie Orkom i Ogrom, a o wszelkich albańskich, baskijskich i innych wiem tylko, że istnieją.

Inna rzecz, że jak porównuję mój wymysł do światów w książkach, to rzuca się w oczy podstawowa różnica - umiar tych ostatnich. Ja natworzyłem tyle krajów, że teraz nawet jakbym chciał stwarzać Wyelce Epicką Historyę Epickyego Konfliktu, to nie da rady. Może i dobrze, bo nie będzie kusiło;p. Cóż, byłoby fajniej, gdyby francuski kalendarz rewolucyjny miał mniej miesięcy...

Cytat:
zagłosowałam na to pierwsze- frajda tkwi w znajdywaniu fajnych nazw/ imion z róznych języków. ostatnio w moim opowiadaniu pojawiła się postac o imieniu Falco- co z łaciny znaczy "jastrząb"


Pierwsza opcja to NIE było znajdywanie nazw z naszego świata. Fałszujesz wynik ankiety, moja droga...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Abigail Płeć:Kobieta
Naleśnikara


Dołączyła: 29 Mar 2006
Skąd: Lublin
Status: offline
PostWysłany: 31-07-2006, 10:25   

LunarBird napisał/a:
Nazwy kontynentów, mórz, oceanów i naprawdę dużych połaci terenu. W przypadku Ziemi, która zawsze była planetą głównie ludzi są to nazwy mówiące bądź wymyślone przeze mnie a także zapożyczone z od innych autorów (Krondor chociażby).


Ja też zapożyczyłam Krondor _-_ Tyle, że nieświadomie, dopiero potem zorientowałam się, że to już było i nie wiem teraz co z tym zrobić. Nie-na-wi-dzę wymyślania nazw, imion itp! To dla mnie zmora! A potem dość często okazuje się, że podświadomie zastosowałam coś użytego w jakiejś innej książce albo grze, w którą grałam.
Czasem tworzę nazwy miast albo nazwiska w językach z naszego świata. W momencie, gdy w opowiadaniu ktoś zaczyna używać mowy niezrozumiałej dla bohaterów, robię tak jak twórca Conana ;) Albo ograniczam się do wymyślania paru wyrazów.

_________________
Here's the last toast of the evening, here's to those who still believe
All the losers will be winners, all the givers shall receive
Here's to trouble-free tomorrows, may your sorrows all be small
Here's to the losers, bless them all!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
9658926
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 31-07-2006, 11:02   

nie ma to jak pożyczyć sobie to i owo z naszego świata/języków, ale trza to potem posiekać i połączyć w spójną całość... więc chyba najbliżej mi do 3...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 31-07-2006, 13:15   

Co do nazw miejsc:
Bierzemy mapę Finlandii, Węgier, Wietnamu, Łotwy czy innego kraju o ciekawym języku i hulaj dusza....
Co do imion:
Genialnym w swej prostocie pomysłem na tworzenie takowych jest otwarcie słownika, wybranie dowolnego słowa a następnie odczytanie go wspak lub w dowolnej innej kombinacji. Wychodzą z tego czasem naprawdę ciekawe rzeczy.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group