FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Ubuntu i drivery z windowsa?
Wersja do druku
Sheep Płeć:Mężczyzna
~de arimasu


Dołączył: 14 Gru 2007
Skąd: Gospoda 'Pod Pomocną Dłonią' stolik w rogu.
Status: offline
PostWysłany: 14-12-2007, 01:46   Ubuntu i drivery z windowsa?

Witam, ja mam taki... nieciekawy problem.
Otóż pewnego dnia dawno temu tatuś kupił mi kartę sieciową Gigabyte (za późno bym numerków szukał, jutro podam :D).
Karta pięknie sobie śmiga w Windowsie - WiFi, łączę się nią z Neostratą, wszystko gra. Ale jak przychodzi do Linuxa to już nie do końca. Mam Elokwentne Ubuntu 6.12, i duży problem ze sterownikami do karty - producent ma tylko sterowniki do Windowsa, a wszelkie inne systemy ignoruje. Toteż mam pytanie, czy jest jakiś sprytny programik który konwertuje sterowniki na linuxowe?
A może wie ktoś jakbym sobie mógł z problemem poradzić? Znalałem kiedyś jakiś poradnik, ale w połowie poradnika było odwołanie do następnego, w następnym podobnie, a na końcu czaiła się reinstalacja jądra systemu, więc się poddałem. A na forum ubuntowym zostałem... bez odzewu, podobnie jak jeszcze jeden posiadacz nieszczęsnej karty.

pozdr.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tyczek Płeć:Mężczyzna
♩♪♫♬


Dołączył: 04 Gru 2006
Skąd: Słupca
Status: offline
PostWysłany: 14-12-2007, 08:51   

Użyj Ndiswrappera. Potrzebujesz mieć sterowniki pod Windowsa (mianowicie plik: .inf, .cat, .sys).
Przekompiluj sobie najnowszą wersję http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=31926, albo ściągnij z repozytorium. W powyższym linku masz wszystkie czynności, które należy wykonać.

Gdy już będziesz miał ndiswrappera, robisz:
sudo ndiswrapper -i (lokacja do pliku .inf)
sudo ndiswrapper -l (sprawdź, czy znajduje sterownik)

Jeśli wszystko jest ok...
sudo modprobe ndiswrapper
sudo ndiswrapper -m

I dodajemy wpis do /etc/modules
sudo vim /etc/modules
Dodaj "ndiswrapper"

Jeśli potrzeba to restart systemu i sprawdź czy działa...

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
8487137
Sheep Płeć:Mężczyzna
~de arimasu


Dołączył: 14 Gru 2007
Skąd: Gospoda 'Pod Pomocną Dłonią' stolik w rogu.
Status: offline
PostWysłany: 23-01-2008, 20:34   

Z tego co pamiętam to tego rozwiązania próbowałem wcześniej i nic. Zrezygnowany przesiadłem się na Mandrivę 2008 i... o dziwo wszystko śmiga... mimo, że płytka instalacyjna Mandrivy to cd a nie dvd, posiada 7 razy mniej kodeków więc teoretycznie mniej powinno działać, a tutaj odwrotnie... dziwne. W każdym razie moim błędem był wybór złego systemu na początek - o ile łatwiejsze jest wpisanie urpmi wine niż szukanie w necie jak zainstalować toto ręcznie (nie śmiać się! Największym jak na razie problemem dla mnie jest znalezienie howto do rzeczy podstawowych - wszyscy je wiedzą, więc nikt o tym nie pisze - 3 tygodnie po instalacji nadal nie potrafiłem wyłączyć komputera w trybie tekstowym, ponieważ shutdown wychodził z normalnej sesji i pojawiał się znak zachęty koło jakiegoś dziwnego usera z # uprawnieniami XD)

PS wydaje mi się że ndsi wrapper ma lsitę wspieranego sprzętu i tej karty tam nie ma... chyba o to biegało.

pozdr.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group