FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
  Kwestia ZUA
Wersja do druku
kic Płeć:Mężczyzna
Nieporozumienie.


Dołączył: 13 Gru 2007
Skąd: Otchłań Nicości
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 01:11   

No cóż, skoro temat ten przybrał już taką formę, to chyba nikt nie powinien mieć nic przeciwko jeżeli, to w nim poruszę dalsze kwestie dość istotnie kłujące zmęczone już oczy...

Rozpocznę swoje zaniepokojenie od cytatu dumnej "konstytucji" forum:
Avellana napisał/a:
4. Pseudo-mowa typu l33t jest uciążliwa w czytaniu i niezrozumiała. Posty w całości pisane w ten sposób będą kasowane bez względu na zawartość. To samo może dotyczyć postów, których styl lub forma są skrajnie nieczytelne dla użytkowników forum.

Oczywiście przytoczony fragment przedstawia dość skrajne przypadki. Jednak na forum spotkać się można z wieloma przypadkami tzw. pseudo-mowy, która jest wielokrotnie powielana. Oto parę przykładów jednej z nich:

1) Post z tematu Clannad - After Story [SPOILERY]
Achmed napisał/a:
Jeden odcinek na tydzień to zuo :(


2) Wpis z tematu Higurashi no Naku Koro ni
GoNik napisał/a:

Czuję nadchodzące ZUO, bez dwóch zdań.


3) Komentarz z tematu Najgorsze M&A
wa-totem napisał/a:
<przybywa Amrze na odsiecz>
Pokemony, i digimony to ZUO!!!!


4) Wiadomość z tematu Najchętniej udusiłabym/udusiłbym...
GoNik napisał/a:

Ale yaoi to zuo wcielone.


Po za wieloma przypadkami nadużywania tego pseudo-neologizmu, zdarzają się również niedopuszczalne przypadki wśród interwencji moderatorów. IKa, jest najlepszym tego przykładem, dodając przy każdej interwencji odmoderowej slogan zawierający słowo "Zua". Tak więc sprawa jest poważna. Można wyszukać wiele innych przykładów masowej pseudo-mowy. Dlatego też radziłbym wykonanie jakieś działań. Można byłoby poszerzyć zakres 4 punkt "konstytucji". Można również zacząć zwracać na to większą uwagę, aby ludzie nie powielali takich słów, a w szczególności moderacja nie powinna tego robić…


Chciałbym również zwrócić uwagę na doczepiony temat "Wulgaryzmy:" w pokoju "Użytkownicy". W związku z utratą stanowiska przez Zegarmistrza, nie widzę najmniejszego sensu trzymanie go na górze. W szczególności, że dyskusja jest zamknięta, a owa zasada od dawien dawna przestała obowiązywać.

_________________
"Zaczynałem jako zwykły zegarmistrz, ale zawsze pragnąłem osiągnąć coś więcej." - Lin Thorvald


Melior Absque Chrisma
Pierwszy Epizod MACu


Ostatnio zmieniony przez kic dnia 29-12-2008, 11:43, w całości zmieniany 2 razy
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Ryuzaki Płeć:Mężczyzna
Smok Samurai


Dołączył: 12 Lis 2008
Skąd: nie wiem
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 01:35   

Jest taka złota zasada, że spraw Multiświata nie miesza się ze sprawami niemultiświatowymi, więc musze się z Kicem nie zgodzić. Może nie tyle nie zgodzić, co uznać po prostu, że nie ma racji (to może to samo chyba).

kic napisał/a:

Rozpocznę swoje zaniepokojenie od cytatu dumnej "konstytucji" forum:
Avellana napisał/a:
4. Pseudo-mowa typu l33t jest uciążliwa w czytaniu i niezrozumiała. Posty w całości pisane w ten sposób będą kasowane bez względu na zawartość. To samo może dotyczyć postów, których styl lub forma są skrajnie nieczytelne dla użytkowników forum.

Oczywiście przytoczony fragment przedstawia dość skrajne przypadki. Jednak na forum spotkać się można z wieloma przypadkami tzw. pseudomowy, która jest wielokrotnie powielana. Oto parę przykładów jednej z nich:

1) Post z tematu Clannad - After Story [SPOILERY]
Achmed napisał/a:
Jeden odcinek na tydzień to zuo :(


2) Wpis z tematu Higurashi no Naku Koro ni
GoNik napisał/a:

Czuję nadchodzące ZUO, bez dwóch zdań.


3) Komentarz z tematu Najgorsze M&A
wa-totem napisał/a:
<przybywa Amrze na odsiecz>
Pokemony, i digimony to ZUO!!!!


4) Wiadomość z tematu Najchętniej udusiłabym/udusiłbym...
GoNik napisał/a:

Ale yaoi to zuo wcielone.


Racz zwrócić uwagę jeszcze raz na:
4. Pseudo-mowa typu l33t jest uciążliwa w czytaniu i niezrozumiała. Posty w całości pisane w ten sposób będą kasowane bez względu na zawartość. To samo może dotyczyć postów, których styl lub forma są skrajnie nieczytelne dla użytkowników forum.
A teraz prosze znajdź mi na tym forum kogokolwiek kto nie wie co to jest "zuo"? To jest chyba jedno z najdokładniej znanych słów uzywanych przez Polaków, bo wiekszość ludzi nie tylko wie co to jest, jak to sie pisze, ale zna również etymologię tego słowa. Według mnie Kicu się po prostu czepiasz szczegółów. Słowo 'zuo" w żaden sposób nie łamie tego punktu konstytucji, a kwestii poprawności tego słowa nie bedę tutaj poruszał bo juz to kiedyś przerabialiśmy, a z konstytucją związku nie ma zadnego

_________________
10 razy upaść, 11 razy wstać...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
7793866
kic Płeć:Mężczyzna
Nieporozumienie.


Dołączył: 13 Gru 2007
Skąd: Otchłań Nicości
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 01:49   

Jest to dla mnie niezwykłą przyjemnością, że zechciałeś przybyć tutaj i podłożyć się pod moje ciężkie brzemię sprawiedliwości, Ryuzaki...

Jak już wspomniałem nie przeszkadza to aż w takim stopniu i nie spełnia to skrajnych warunków przedstawionych w ww. punkcie "konstytucji". Jednak nadmiar tego potrafi mówić sam za siebie. Sęk nie w tym, czy ktoś rozumie, czy też nie, (choć znajdą się również tacy, którym to przeszkadza w czytaniu, nawet jeżeli rozumieją co to znaczy) a ogólnie w samym sensie istnienia tego słowa. Jeżeli przyzwolić na taki "wybryk natury", to równie dobrze można byłoby przyjąć zwrot "przyszłem". Natomiast tanuki nie raz już dało świadectwa temu, że ceniona jest tutaj poprawność językowa i stylistyczna, a nieprzestrzeganie tych zasad nie raz jest surowo karane.

_________________
"Zaczynałem jako zwykły zegarmistrz, ale zawsze pragnąłem osiągnąć coś więcej." - Lin Thorvald


Melior Absque Chrisma
Pierwszy Epizod MACu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 01:52   

Gwoli ścisłości, to nigdy nie spotkałem się "Zuem" poza tym forum, więc może nie przesadzajmy z tym "większość ludzi". Tanuki ma sporo użytkowników, ale bez przesady.

Literalnie podchodząc do przepisów można pewnie obronić stwierdzenie, że "zuo" jest wbrew regulaminowi. Tyle, że w życiu nie podchodziłem do przepisów w ten sposób - co w żaden sposób nie odbiera innym prawa do takiego postępowania. Tak więc - Kic, masz racje. Ryuu - masz racje.

Osobiście kwestie bym zignorował - nie dostrzegam jej szkodliwości. Ale dobrze, że trwa porządna dyskusja, na stawianiu pytań z zasady się nie traci.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ryuzaki Płeć:Mężczyzna
Smok Samurai


Dołączył: 12 Lis 2008
Skąd: nie wiem
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 02:07   

Kic, a to powiedz mi co legitymizuje Twój status jako znawcę językowego że wydajesz werdykty nazywając słowo "zuo" jako wybryk natury? WKiedyś na przykład "samochód" był wybrykiem natury od "samojazdu" bo tak próbowano nazywac automobile w naszym kraju.
Punkt na którego powołujesz się próboując zdelegalizować "zuo" odnosi się do zupełni innego problemu. On odnosi sie do postów pisanch w taki sposób, ze są niezrozumiałe i ciężkie w czytaniu. Szanownie nam panujący zostawiają nam trochę miejsca przy składaniu naszych wypowiedzi by móc pokazać, ze ja czasami kcem napisac coś nie tak jak powinno być według reguł językowych o ile nie zniekształca to całej wypowiedzi.

EDIT: Costly, literalnei podchodząc do punktu czwartego nei da sie obronić tezy, ze nie można pisać "zuo" Punkt czwarty mówi o tym, ze jeżeli cały Twój post bdzie składał się ze słów pokroju "zuo" łamie on konstytucje i bedzie usuwany.

_________________
10 razy upaść, 11 razy wstać...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
7793866
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 02:14   

Chyba nie możemy realnie porównywać przytoczonej sytuacji z samochodem do tu zaistniał. "Zuo" na wybicie z języka powszechnego "zła" szans nie ma - bo to nie jest neologizm, tylko pseudomowa.

A punkt do którego Kic się odwołuje piętnuje zjawisko pseudomowy jako negatywne. Nie ma więc błędu w wskazaniu przykładu takiego negatywnie ocenianego zjawiska na forum, wręcz przeciwnie, daje to szanse do dyskusji z której powstać mogą racjonalne wnioski.

Ja podważam natomiast szkodliwość wskazanego zjawiska. I myślę, że tu można prowadzić dopiero konstruktywną rozmowę.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kic Płeć:Mężczyzna
Nieporozumienie.


Dołączył: 13 Gru 2007
Skąd: Otchłań Nicości
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 02:35   

Ryuzaki, czysta iranizacja. Nie jestem żadnym językoznawcą, a i nie muszę nim być by stwierdzić, że "zua" nie ma w słownikach języka polskiego. Dlaczego więc na szanującym się forum ma istnieć takie "coś", występując częściej od swojego pierwowzoru? Ja tego pojąć nie mogę.

Zaiste, odniosłem się do 4 punktu, by jedynie podkreślić, że tego "konstytucja" nie obejmuję. Nie ma w niej zapisu, który regulowałby masowe szpecenie polskiego języka… Jednak nie potrafię znieść formy "poszłem", a i "zua" też strawić nie mogę i jeżeli nie stanie to się odgórną jurysdykcją, to tolerować tego dalej nie będę mógł.

Ryuzaki napisał/a:
Szanownie nam panujący zostawiają nam trochę miejsca przy składaniu naszych wypowiedzi by móc pokazać, ze ja czasami kcem napisac coś nie tak jak powinno być według reguł językowych o ile nie zniekształca to całej wypowiedzi.

Problem w tym, że takie wybryki jak "kcem", od czasu do czasu są zjadliwe. Jednak nadmierny brak pisowni polskich znaków już nie przełknę, a i moderacja również, ponieważ widziałem już przypadki jak za brak polskich znaków, niektórzy dostawali ostrzeżenia. Swoją drogą to "zuo" jest już tak rozpowszechnionym słowem na forum, że w żaden sposób nie można powiedzieć, że jest to używane czasami. Dlatego powinno się coś z tym zrobić.

_________________
"Zaczynałem jako zwykły zegarmistrz, ale zawsze pragnąłem osiągnąć coś więcej." - Lin Thorvald


Melior Absque Chrisma
Pierwszy Epizod MACu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Ryuzaki Płeć:Mężczyzna
Smok Samurai


Dołączył: 12 Lis 2008
Skąd: nie wiem
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 02:47   

Kic, ale Ty przecież sam łamiesz zasady języka polskiego pisząc swoje przezwisko małą literą! Problemem nie jest lamanie reguł językowych. Jesteśmy na forum i tutaj masz większą swobodę twórczą niz w pismach oficjalnych. Licentia poetica jest większa i tyle. Zuo to wcale nie jest ten sam problem co "poszłem" czy "fajnie" czy ten obrzydły "1337"

_________________
10 razy upaść, 11 razy wstać...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
7793866
kic Płeć:Mężczyzna
Nieporozumienie.


Dołączył: 13 Gru 2007
Skąd: Otchłań Nicości
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 02:59   

Pomiędzy nazwą własną (nie mającej większego znaczenia) a słowem, które ma zastąpić jakieś inne słowo, jest jednak znacząca różnica. Pseudo-mowa z "kica" jest żadna, bo i nie znaczy to nic. Jednak pisząc już słowo "koffam", masz zamiar przekazać jakąś informację, co już nie musi być tak czytelna dla wszystkich. Nick/ksywka po prostu rozróżnia postacie, a "zuo" zastępuję już istniejące słowo.
Takie "zuo" na forum jest gorsze niż "poszłem", bo rozprzestrzeniło się o wiele bardziej, niż ten drugi błąd. Dlatego właśnie choćby z tego powodu mają ze sobą wiele wspólnego.

_________________
"Zaczynałem jako zwykły zegarmistrz, ale zawsze pragnąłem osiągnąć coś więcej." - Lin Thorvald


Melior Absque Chrisma
Pierwszy Epizod MACu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 03:04   

Pseudonim to nazwa własna, pisana z dużej litery.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kic Płeć:Mężczyzna
Nieporozumienie.


Dołączył: 13 Gru 2007
Skąd: Otchłań Nicości
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 03:16   

pwn.pl - niech to rozwieję Twoje wątpliwości.

_________________
"Zaczynałem jako zwykły zegarmistrz, ale zawsze pragnąłem osiągnąć coś więcej." - Lin Thorvald


Melior Absque Chrisma
Pierwszy Epizod MACu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 03:37   

Dało mi tylko dużo więcej wątpliwości. Bom wcześniej ich nie miał ;) Będę to musiał sprawdzić dokładniej, ale teraz nie mam możliwości, wrócimy do tego.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ryuzaki Płeć:Mężczyzna
Smok Samurai


Dołączył: 12 Lis 2008
Skąd: nie wiem
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 07:44   

Kic, ale ja Cie pytam po raz kolejny. Kim jesteś aby mówić mi co jest, a co nie jest błedem językowym? "Zuo" można nazwać neologizmem, nowomową, nawet onomatopeją, ale poza językiem oficjalnym nie możesz tego nazwać błędem językowym. Wzrost popularności takiego, czy innego neologizmu to kwestia do debat jezykoznawców, a nie użytkowników forum o anime.
Piszesz, ze Ciebie to "zuo" drażni, OK. Mnie na przykład strasznie drażni uzywanie słowa "przesadyzm". Tak beznadziejny i żałosny błąd językowy rozpowszechnił sie do takiego stopnia, ze w tym momencie to słowo zostało oficjalnie uznane za poprawne w mowie potocznej. Drażni mnie również strasznie jak ktos nie zna własnego języka i próbuje co chwila używać zaporzyczeń (głównie z angielskiego) mimo, iż istnieją proste polskojezyczne odpowiedniki. Jest mnóstwo rzeczy które mnie drażnią, ale co z tego? Jak już mowiłem język potoczny, który panuje na forach internetowych jest o wiele bardziej otwarty na rózne neologizmy i tyle.
Poruszałeś jeszcze kwestie nagminnego uzywania tego słowa niemal całkowicie wypierając słowo "zło". To już mozna nazwać procesem socjologicznym. Jakaś osoba, lub grupa osób które na tym forum sa wysoko cenione uzywała tej formy przez co wypromowała ją wśród innych uzytkowników i tyle.

_________________
10 razy upaść, 11 razy wstać...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
7793866
kic Płeć:Mężczyzna
Nieporozumienie.


Dołączył: 13 Gru 2007
Skąd: Otchłań Nicości
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 29-12-2008, 11:28   

Jakoś "zua" znaleźć w SJP nie mogę, a więc po czym stwierdzasz, że to nie jest błędem? W ogóle jak możesz podważać to, że to nie jest błąd? No chyba, że każde nowe słowo stworzone przez "mądrą" młodzież powinniśmy dodawać do słowników... Swoją drogą, cóż to za onomatopeja to "zuo"? Ciekawy jestem jakie zwierzę, czy ogólnie natura wydobywa tak uroczy dźwięk i co to w ogóle ma wspólnego z ogólnie przyjętą definicją "zua"?
Uczepiłeś się tego "zua", jak rzep psiego ogona... Nie jest to jedyna, nadużywana pseodo-mowa na forum, a jedynie największym tego typu zjawiskiem na forum.

Mówisz, że na forum istnieje mowa potoczna. Wybacz, ale ja nie widzę forum w stanie, w którym co chwilę przeczytać można "baza" (dom), "przyszłem"(przyszedłem), "zmywam się" (szybko odchodzić), "znikam" (pójść), "peta" (siłą), "bat" (100zł) itp. Przykładowe zdanie: "Przywaliłem z petą smerfowi, zmyłem się z bazy, ale karki zwinęli mnie do (cenzuralne słowo określające radiowóz policyjny) za pół bata." - Urocze zdanie...
Już to widzę, jak pięknie wyglądało by forum w takiej formie. Jednak dla mnie to wątpliwa alternatywa.
Ryuzaki, jak tak bardzo zależy Ci na neologizmach, onomatopejach i innych wspaniałych słowa, czy zapożyczeniach, to zapraszam Cie na forum pokroju zegzapa, czy innych, "śłitaśnych" forów. Swoją drogą wypowiedzi administracji powinny być w całości zapisane formą oficjalną, a nie potoczną. Dlaczego więc nawet i oni korzystają z tego dziwnego słowa?
Ale jeśli przeszkadza Tobie słowo "przesadyzm", które zostało wcielone do mowy potocznej, jak większość powyższych wyrazów, to może przestałbyś w ogóle posługiwać się mową potoczną, albo chociaż ograniczył ją do minimum, bo przecież sam tworzysz sytuacje, które zakończyć się mogą dodaniem kolejnych, wg niektórych bzdurnych haseł.

Nadmierne używanie "zua", tylko zastępuję swój pierwowzór "zło", co jest całkowicie niedorzeczne. Po co tworzyć nowe słowo, które niczym nie różni się w definicji od słowa pierwotnego? Dlatego właśnie uważam, że skalę tego procederu trzeba natychmiastowo ograniczyć.

_________________
"Zaczynałem jako zwykły zegarmistrz, ale zawsze pragnąłem osiągnąć coś więcej." - Lin Thorvald


Melior Absque Chrisma
Pierwszy Epizod MACu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 29-12-2008, 11:45   

Temat wydzielony z uwagi na widoczną rozwojowość. Miłej zabawy :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 7 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group