FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
  Najlepszy polski autor
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 19-04-2006, 13:09   

http://serwisy.gazeta.pl/kultura/1,34169,3290362.html?skad=rss

Ciekawy wywiad.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 19-04-2006, 15:48   

Ysengrinn napisał/a:
W którym miejscu powiedziałem, że lubię?


A w którym ja, że lubisz xD?


IT. napisał/a:
Dla mnie to on [dukaj] jest przykładem że ludzie lubią nie wiedziec o czym czytają.


Cóż, kwestia gustu (a może rzeczywiście w jego historii są też takie niewypały O_o, nie czytałem wszystkiego ^_-). Ja jak przystąpiłem do jednej z jego książek to wręcz nie mogłem się oderwać. Naprawdę przyjemne, a jednocześnie zmuszające do myślenia.


Irian Baratai napisał/a:
Rozumiem inwencja twórcza, udziwnienia i eksperymenty, ale na litość, niech to zostanie w granicach zdrowego rozsądku!


Każdy ma inne fascynacje jak widać ^_-. Jeden lubi SF, druga Fantasy... a żadne nie jest gorsze ^^ (jedynie inne).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
SG Płeć:Kobieta


Dołączyła: 06 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 19-04-2006, 16:57   

GoNik napisał/a:
Ja tam Lema lubię, pierwszy raz czytałam go w 5 klasie podstawówki... i wsiąkłam, ale tylko parę jego książek uważam za godne uwagi: te o Pirxie, 'Fiasko', niektóre historie z 'Dzienników Gwiazdowych'.
Za to śmierć powinien ponieść [o ile jeszcze żyje...] osobnik odpowiedzialny za 'Bajki Robotów' w lekturach 6kl. podstawówki.


Tylko Pirx, "Fiasko" i fragmenty "Dzienników gwiazdowych"? "Fiaska" nie czytałam, więc się nie przyczepię, ale "Opowieści o pilocie Pirxie" i "Dzienników" nie uznałabym za jedyne godne uwagi i na pewno nie za najlepsze. A co ze świetnym, dwukrotnie ekranizowanym "Solarisem" albo z chłodnym "Szpitalem przemienienia" (dygresyjnie od SF)? Osobiście lubię je bardziej od wyżej wymienionych, a znalazłoby się jeszcze kilka tytułów godnych polecenia. A jeśli już mowa o Pirxie i "Dziennikach", to warto by wymienić i "Wizję Lokalną".

Warto też wspomnieć, że zagorzali fani Lema (a przynajmniej większość mi znanych) rozpływają się nad "Summą Technologiae", ale z tego samego powodu, z którego nie oceniłam "Fiaska", nie mogę stwierdzić, czy "Summa" faktycznie jest dobra.

To jest jedynie moje skromne zdanie i nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać, wszak o gustach się nie dyskutuje :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
5670230
Mariko Płeć:Kobieta
wanna-be seiyuu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Status: offline
PostWysłany: 19-04-2006, 17:02   

Z Lema to jeszcze Niezwyciezony. Ogromnie mi sie podobalo. A Solaris to mus, chociaz na poczatku trudno sie jest wgryzc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 19-04-2006, 23:08   

Ooo... Lem! Lem!
Moje ukochane "Katar", i nieco mniej "Eden".
A wszystkim zawsze polecam jego pierwszą powieść - "Astronauci". Pomijając że jest całkiem niezła jak na coś z 1952 roku, zaczyna się tak:

W roku 2003 zakończone zostało częściowe przelewanie Morza Śródziemnego w głąb Sahary i gibraltarskie elektrownie wodne dały po raz pierwszy prąd do sieci północnoafrykańskiej. Wiele już lat minęło od upadku ostatniego państwa kapitalistycznego. (...) Nauka już nigdy nie miała wytwarzać środków zniszczenia. W służbie komunizmu była najpotężniejszym z wszystkich narzędziem przemiany świata.

...piękne, prawda? ~_^

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 20-04-2006, 17:05   

Śmiej się, ale w Naszym Dzienniku machnęli Lemowi za te dwie socrealistyczne utopie taki "nagrobek" że szkoda gadać. Shit on them...
Powrót do góry
Mariko Płeć:Kobieta
wanna-be seiyuu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Status: offline
PostWysłany: 20-04-2006, 19:15   

Grisznak: zawsze znajdzie sie ktos, komu cos nie bedzie pasic, obojetne, czego by do reki nie wzial. Niechby sprobowali w Chinach napisac cos o wolnosci slowa i indywidualizmie... powodzenia:P
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 20-04-2006, 19:43   

Wiesz, tu raczej nie o to chodzi...przypomin sobie, jak pożegnali Miłosza, cytuję:
"Na pogrzebie poety byli przedstawiciele wielu nacji: Polacy, Rusini, Czesi, Nimecy, Żydzi. Tych ostatnich było najwięcej". ( a to tylko mały urywek ).
Po porstu ludzie mali i głupi nie są w stanie przyjąc czyjejs wielkości, jeśli ta persona jest nie od nich ( Lem będąc ateistą pisał regularnie do np Tygodnika Powszechnego ).
Co ciekawe, te dwa śmieszne skądinąd twory idealnie pasują do epoki, na zachodzie nie tworzyło się wtedy niczego innego.
Powrót do góry
gadrael Płeć:Mężczyzna
Ukryty we mgle


Dołączył: 23 Lip 2006
Skąd: Meszna
Status: offline
PostWysłany: 11-09-2006, 13:18   

Ja sie wychowałem na Lemie (od Lema i Strugackich zacząłem przygodę z fantastyką) i nadal uważam go za genialnego autora. Do wymienianych wcześniej pozycji dodałbym jeszcze "Kongres Futurologiczny", przedstawione tam wizje swiata przyszlosci sa po prostu świetne...

Z fantasy no to chyba najbardziej jednak AS do mnie trafia z polskiej literatury, nawet nie tyle za fabułe co za styl pisania, po prostu świetnie się mi to czyta.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
7162418
phren Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 17 Sie 2006
Status: offline
PostWysłany: 17-12-2006, 21:03   

Czytał może ktoś książkę pt. "Nocarz" Magdeleny Kozak? Ogólnie to jest to powieść w stylu SEKS&PRZEMOC, ale trzeba przyznać, że autorka miała fajny pomysł na książke i jeśli ktoś lubi książki o wampirach w ABW to polecam :p i jeszcze do głowy przychodzi mi dzieło Mirka Saskiego "Kamienie zapomnianego boga" czytałem to dawno temu i nie pamiętam o czym było ale podobało mi się i jakoś tytuł zapadł mi w pamięci.

_________________
I'm a soldier, meaning that I'm
Both the defendent and the judge
I'm standing on both sides of the fire
Going around turns, overtaking death and life
I'm running to fight with the shadow of a lie


Ostatnio zmieniony przez phren dnia 25-12-2006, 19:07, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6675279
achiever
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 19-12-2006, 23:39   

Z polskich, choć nadzwyczaj zorientowany nie jestem, zwłaszcza w obecnej naszej ojczystej prozie i wierszu, to największym szacunkiem dażę Gombrowicza, a z poezjotwórców - Herberta.

Obaj potrafili przekazać to co mieli do przekazania w stylu oryginalnym i ciekawym, a Gombrowicz szczególnie interesująco, w nowatroskim stylu, ukazał stosunki międzyludzkie, do tego z optymistyczną puentą (choć wg mnie i tak nie ma co za bardzo brać do siebie tego co napisał o formie). Najbardziej z tego okresu to mnie "Granica" Nałkowskiej oburzyła i mimo, że miała w sobie sporo prawd, to ostatecznie wnioski z niej uważam za pobożne życzenia autorki (do czego zresztą miała prawo).
Powrót do góry
Amelli Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 26 Mar 2007
Skąd: Z Suwałk
Status: offline
PostWysłany: 02-04-2007, 20:33   

Mam pięć typów- Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz, Sienkiewicz oraz Sapkowski ;) Za powieści, ofka!! (włączam w to Pana Tadka, żeby nie było...)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nabu Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 25 Mar 2007
Status: offline
PostWysłany: 02-04-2007, 21:52   

Amelli napisał/a:
Mam pięć typów- Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz, Sienkiewicz oraz Sapkowski ;) Za powieści, ofka!! (włączam w to Pana Tadka, żeby nie było...)

A Sapkowskiego bardziej za "Wiedźmina", opowiadania czy trylogie husycką?

_________________
there's no map and
a compass
wouldn't help at all
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Amelli Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 26 Mar 2007
Skąd: Z Suwałk
Status: offline
PostWysłany: 03-04-2007, 13:10   

Stanowczo, Wiedźmin. Wolę fantasy w formie tomów fabularnie będących zamknięta całością ;) Choć, przyznać muszę, nie wytrwałem do końca ostatniego tomu...:/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nabu Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 25 Mar 2007
Status: offline
PostWysłany: 03-04-2007, 14:02   

Amelli napisał/a:
Stanowczo, Wiedźmin. Wolę fantasy w formie tomów fabularnie będących zamknięta całością ;) Choć, przyznać muszę, nie wytrwałem do końca ostatniego tomu...:/

Cóż, ostatni tom nie był tak dynamiczny i pełen akcji (a przynajmiej do połowy) jak poprzednie książki, poza tym mnogość wątków i postaci mogła denerwować. Ja sam wolałem, gdy akcja tyczyła się tylko Geralta i Ciri, ewentualnie od czasu do czasu pokazywała losy innych, ale bliskich temu duetowi postaci.

A Lux Perpetua ktoś z Was czytał?

_________________
there's no map and
a compass
wouldn't help at all
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group