FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  Klasyka literatury
Wersja do druku
Patrishja Płeć:Kobieta

Dołączyła: 23 Paź 2012
Status: offline
PostWysłany: 24-10-2012, 10:58   

Ale czy ktoś to czyta w całości? Sam z siebie? Np.: Pieśń o Rolandzie czy Odesyję ktoś przeczytał całą? Co zestawienie to inna klasyka literatury jest...
Jedno zestawienie a tu drugie. A za 50 lat będzie jeszcze inne...
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 24-10-2012, 13:38   

Patrishja napisał/a:
Ale czy ktoś to czyta w całości? Sam z siebie? Np.: Pieśń o Rolandzie

Oczywiście. Sama z siebie przeczytałam w całości w gimnazjum "Pieśń o Rolandzie".

Poza tym wyraźnie nie rozumiesz czym jest klasyka. Klasyka to nie jest jeden wielki zbiór robiony przez losowe strony internetowe. Klasyka to olbrzymia kategoria w której skład wchodzi klasyka literatury angielskiej, klasyka francuska, klasyka niemiecka, klasyka chińska itd. Poza tym można też analizować ją w przekroju czasowym czy w obrębie nurtu i wtedy mamy klasykę XV wieku czy klasykę powieści historycznej. I ta klasyka zasadniczo nie zmienia się. Problemem jest fakt, że zmienia się świat, a co za tym idzie nie każda klasyka pozostaje aktualna. W związku z tym to co zalinkowałaś to przykłady listy kilkudziesięciu książek z całego tego olbrzymiego zbioru klasyk, które zdaniem układających listę pozostają najbardziej aktualne i godne zainteresowania. To, że na tej liście nie ma na przykład Beowulfa nie zmienia w żaden sposób faktu, że jest on klasykiem literatury angielskiej.

Poza tym żadna z list nie podaje Starego i Nowego Testamentu które są absolutnymi klasykami i zarazem evergreenem od co najmniej półtora tysiąclecia. Więc tyle jeśli chodzi o ich wartość jako jakikolwiek wyznacznik.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Cepelia Płeć:Kobieta


Dołączyła: 03 Mar 2012
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 24-10-2012, 22:13   

Patrishja napisał/a:
Pieśń o Rolandzie czy Odesyję ktoś przeczytał całą?


Tak, oba dzieła (i to z własnej woli).

Podpisuję się pod postem Tren.
Klasyka się nie zmienia: to, że komuś się nie podoba, to kwestia osobistego gustu. A osobiste preferencje nie zmieniają faktu, że dane dzieło przetrwało tzw. próbę czasu. Sam fakt, że te tytuły nie zostały zapomniane, świadczy o ich znaczeniu.
Dla mnie (arbitralnie wyznaczoną) granicą jest 50 lat. Jak książka nie pójdzie w zapomnienie po tym okresie, licząc od momentu wydania (ewentualnie odkrycia przez szerszą publiczność), można się zastanowić nad wliczeniem do kanonu.

Jeśli chodzi o zamieszczone przez Ciebie linki:
1) lista na WP - ta akurat zawiera Pismo Święte... obok Houellebecq'a i Folleta... (a dałabym sobie rękę uciąć, że o nich świat szybko zapomni). Jest zasadnicza różnica między listą internetowego portalu/gazetą, a klasyką. I nie chce mi się jej wyjaśniać.
2) Cykl "Arcydzieła literatury światowej" to po prostu seria wydawnicza. Co do jakości tych wydań jest sporo zastrzeżeń, a i dobór dzieł zależy m. in. od kryteriów rynkowych.
3) Guardian - patrz punkt 1, przy czym mam zdecydowanie o wiele większe zaufanie do Guardiana niż WP (ale to tylko moje osobiste preferencje).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 24-10-2012, 22:32   

Cepelia napisał/a:
ta akurat zawiera Pismo Święte...

A, pierwszą listę akurat przegapiłam. Natomiast przy trzeciej format wyświetlania był bardzo morderczy dla komputera w bibliotece na wydziale z którego pisałam odpowiedź, więc nie mogłam dokładnie sprawdzić co na niej jest, w efekcie skupiłam się na drugiej. Stąd to ostatnie stwierdzenie mogło być nietrafione.

Co nadal nie zmienia faktu, że tego typu list nie uznaję za wiarygodne źródło wiedzy, a raczej za zbiór sugestii co do tytułów którymi warto byłoby się zainteresować.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Cepelia Płeć:Kobieta


Dołączyła: 03 Mar 2012
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 24-10-2012, 22:58   

Tren napisał/a:
zbiór sugestii co do tytułów którymi warto byłoby się zainteresować


Dokładnie tak. Jak ktoś "atyksiążkowy" się przejmie i dzięki takim sugestiom coś przeczyta, to jakąś tam wartość może mają. A tak po za tym, to nie są żadnym argumentem przesądzającym, czy coś do klasyki zaliczyć trzeba.

A odnośnie tej trzeciej listy, to pewnie nie jest wina Guardiana, a portalu NaKanapie, ale WTF?!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
fm Płeć:Mężczyzna
Okularnik


Dołączył: 12 Mar 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 24-10-2012, 23:26   

Najwyraźniej pomyliło im się z tym Obcym.

_________________
Kryska: Weaponized diplomacy was successful!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Cepelia Płeć:Kobieta


Dołączyła: 03 Mar 2012
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 24-10-2012, 23:38   

Też znalazłam to cudo.
Tia... co za różnica? Obcy, to obcy ;)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 24-10-2012, 23:51   

Myślę, że istotnym problemem jest dość powszechne przeświadczenie, że klasykę trzeba ZNAĆ, a jak ktoś nie zna, to prostak i nie warto zeń rozmawiać. Jak zauważyła Tren, utworów uznawanych za klasykę jest mnóstwo, a nie raz i nie dwa zdarza się, że ktoś dostaje po głowie za nieznajomość dzieła X. Otóż nie, nie uważam, żeby istniały książki, które absolutnie każdy powinien przeczytać, by móc się uważać za wykształconego człowieka. Z jednej strony dlatego, że zwyczajnie nie sposób przeczytać wszystkiego, zwłaszcza że istnieją też dzieła, które bynajmniej klasyką nie są, a też są warte przeczytania. Poza tym książki, nawet najlepsze, starzeją się, a czasem zapamiętywane są z powodów dla mnie kompletnie niepojętych (Werter, anyone? Taki Harlequin, tylko ładniejszy?).

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 25-10-2012, 00:13   

Mai_chan napisał/a:
Myślę, że istotnym problemem jest dość powszechne przeświadczenie, że klasykę trzeba ZNAĆ

Nie sposób się nie zgodzić. Są nawet takie elementy klasyki których znać nie należy, jak ognia wystrzegam się czytania Goethe'go, bo uważam to za niebezpieczne dla mojego delikatnego, młodego umysłu, a nie mam zamiaru odmawiać mu miejsca wśród kanonu.

Klasyka może być klasyką nawet nie czytana.

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dembol Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 11 Sty 2006
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 25-10-2012, 11:05   

Wiadomo, że wszystkiego przeczytać nie można, ale nawet jeśli książki się nie czytało albo wręcz nie da czytać bo tak bardzo się zestarzała to warto przynajmniej wiedzieć dlaczego została uznana za przełomową w momencie wydania i jaką rolę odegrała w historii literatury.

_________________
Evil Manga
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
666666
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  1, 2
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group