FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  Anioły
Wersja do druku
Varda Płeć:Kobieta
ko-tek!


Dołączyła: 23 Paź 2005
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 22-12-2005, 23:16   

Mhm...
Obowiazkowo prosze obejrzec "Niebo nad Berlinem" - moj ukochany film.
Amerykanie probowali ujac temat podobnie, ale wyszedl im romantyczny filmik z udzialem Meg Ryan, ktora niby tez lubie, ale... ("Miasto Aniolow").
Chodzi mi po glowie tez jedna niemiecka ksiazka... ale tam motyw aniola chyba jednak nie jest tak zarysowany, jakbys chcial...

*edit* Ups. Prosiles o tytuly anime, a ja zle przeczytalam... No nic ;) Filmy tez warto obejrzec :)

_________________
A good witch harms none, a better witch laughs at the good witch.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 23-12-2005, 00:00   

Cytat:
Ni ni, nie chcę robić przekroju żadnego. Skupić pragnę się głównie na tym, że anioły to nie muszą być "chłopki ze skrzydłami, które podchodzą od Boga" (w dużym skrócie). Dlatego np. Haibane i Eva =]


Prawdę mówiąc Eva nadaje się na osobny referat, HR nie oglądałem i nie wykluczam, że też. Po prostu nie wydaje mi się, byś zdążył wyjść poza "a w tej serii anioły to nie tłuściutkie amorki, tylko żądne krwi bydlaki wielkości Godzilli i wyglądu pierwotniaka";). Co prawda ten wątek NGE jest faktycznie bełkotliwy, ale to tym bardziej utrudni wyjaśnienie o co tam idzie, a trzebaby się napocić nad przedstawieniem sporej części fabuły. Pomijam, że interpretacji tego jest całkiem sporo. Do tego NGE ma całkiem spore umocowanie w Kabale (co nie znaczy, że prawdziwe, znaczy jednak, że wypadałoby się do tego ustosunkować). Pomijam też to, jak NGE się prezentuje i co pomyślą o Twojej psychice jak im to puścisz;P.

W skrócie - odradzam. Jest duuużo innych serii z aniołkami, a Eva narobi Ci dużo niepotrzebnej roboty i zajmie stanowczo za wiele czasu, chyba, ze poprowadzisz to po łepkach.

Cytat:

Nacisk położony na odmienność kulturową. Będzie dobrze :p


Na Wschodzie nie ma aniołów. Są za to kappa, z których my zrobiliśmy żółwie ninja. To samo oni robią z aniołami. Tak proponuję spuentować wywód;P.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
IT. Płeć:Kobieta
Ukochana żona orka


Dołączyła: 15 Lip 2005
Skąd: Czeremcha
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 23-12-2005, 01:56   

Daruj sobie takie rzeczy jak Wish. Nie wartosię zagłębiać bo to chyba zostało z mysla o czym innym zaniołowane. A zdugiej strony jeśli po omówieniu "zniewieściałych gejów" dowalisz EVĄ i bedziesz to umiał zrobić płynnie i ciekawie to możesz osiągnać niezly efekt. A możesz tylko znudzić toważystwa, ale twoje ryzyko.

Serio zajrzyj też do mitologii różnorakich. Z mitologii wywodzą się wszystkie literatury tego świata... i lepiej być zaopatrzonym w solidne podstawy na wypadek gdyby jaki członek komisji akurat był zorientowany w temacie.
[Ja swego czasu zmieniałam temat pracy bo uznałam że nauczyciel za dobrze wie o czym by była i mógłby mnie zagjąć na starcie]

Ysenowa pointa jest świetna ale lepiej zgłoś się do niego po dokładniejsze wyjaśienie jeśli chcesz ją zastosować. To dygresja na którą chyba warto poświęcić ze dwie minuty wypowiedzi... Moim zdaniem oczywście.

Jeśli będziesz kozystał z Kossakowskiej a nie bedziesz chciał stracić na to pół wypowiedzi to przywołaj tylko fragment z Izrafelem szalonym-jazzistą apokalipsy. To gdzieś tak pod koniec Śiewczy Wiatru. Zaprawdę zdrowo kopnięta parodia apokaliptycznej zagłady świata. Wogule mógłbyś nawiązać z tym do apokalipsy i to nie jednej a kilku podejrzewam...

Poza tym, gdybyś nie znalazł lepszych przedstawień upadłych aniołów, bo o tym też by słowo rzec należało, zajzyj do "Boskiej komedji", ale tam tego chyba tylko odrobinę żeby sypnąć jakim mądrym i ogulnie szanowanym tytułem, i "Mistrza i Małgorzaty" na tej samej zasadzie choć to może zostać uznane za zbyt daleko posunięte dywagacje.


[Ja tu się mądrzę, a ze swojej własnej ustnej pewnie nawet połowy punktów nie dostanę z braku pomysłów... Fajnie ze chociaż jeśli chodzi o innych moja głowa potrafi coś wykombinować...]

_________________
Nidere Ide Ime roechul
Et sore il Im sour
Kael Kaad Ardo Sono
Te Im ilne ke aono

Jestem Wodą, płynącą Wodą
Przynoszę Życie, służę Śmierci wiernie.

Odrobinę władcza. To bardzo dobre słowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
9838391
slocik Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 08 Lis 2005
Skąd: stad
Status: offline
PostWysłany: 23-12-2005, 11:08   

Ysengrinn napisał/a:
wniosek jest oczywisty - każdy anioł to gej, mniej lub bardziej zniewieściały.


co prawda to prawda ^^
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3943710
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 23-12-2005, 14:21   

Ysengrinn napisał/a:

Na Wschodzie nie ma aniołów. Są za to kappa, z których my zrobiliśmy żółwie ninja. To samo oni robią z aniołami. Tak proponuję spuentować wywód;P.


Ysen ma sporo racji... Puścisz Evangelion, zaplączesz się w tłumaczenie, gdzie tam są anioły, a następnie uwikłasz się w podkreślanie różnicy kulturowej (Gdzie ty widzisz różnice kulturową? Dziś? W erze globalizacji?). Efekt będzie taki, że więcej czasu stracisz na tłuamczeniu niuansów, niż na samą wypowiedź.

Należy pamiętać o jednym: kultury japońskiej nie da się sprowadzić tylko li do anime. To tak, jakby spróbować sprowadzić kulturę polską do "Złotopolskich".

Radziłbym raczej skonfrontować wizję z anime z wizją z lektur szkolnych (Mistrz i Małgorzata, Biblia itd.), a na końcu - jeśli starczy czasu pokazać, jak sytuacja wygląda w naszej kulturze popularnej (Kossakowska, Kossakowska uber alles).

Warto dodać jakiś, w miare spójny wywód o gnostyczno-arabsko-judaistycznej tradycji. W tym wypadku nieoceniony jest Siewca Wiatru. Na końcu jest bardzo ciekawy leksykon, w którym autorka dość pożądnie pokazuje co, jak i z kąd wzięła.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
slocik Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 08 Lis 2005
Skąd: stad
Status: offline
PostWysłany: 23-12-2005, 15:44   

do matury jeszcze kupa czasu :] przez ten czas to on zdarzy dla calej klasy zrobic te matury :P
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3943710
IT. Płeć:Kobieta
Ukochana żona orka


Dołączyła: 15 Lip 2005
Skąd: Czeremcha
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 23-12-2005, 15:59   

Slocik bez pochopnych wniosków na temat aniołów. A o zniewieścieniu nie da się pogadać bo pleć jest niewyjaśniona.
Swoją drogą was też powaliło tłumaczenie Sephirotowo-chórowe? Bo jak je pierwszy raz czytałam to myślałam że to żart...

_________________
Nidere Ide Ime roechul
Et sore il Im sour
Kael Kaad Ardo Sono
Te Im ilne ke aono

Jestem Wodą, płynącą Wodą
Przynoszę Życie, służę Śmierci wiernie.

Odrobinę władcza. To bardzo dobre słowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
9838391
korsarz Płeć:Mężczyzna
a taki jeden...


Dołączył: 02 Wrz 2005
Skąd: Resko
Status: offline
PostWysłany: 23-12-2005, 16:07   

Ja na maturze ustnej miałem temat "Podając wybrane przykłady określ rolę inspiracji biblijnych we współczesnej literaturze i w filmie" - jako jeden z przykładów wybrałem Evangeliona :) .
A co co NGE"owych aniołów... biorąc pod uwagę ich wygląd (oraz fakt, że niszczą co popadnie), bardziej pasowałoby słowo "demon"...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IT. Płeć:Kobieta
Ukochana żona orka


Dołączyła: 15 Lip 2005
Skąd: Czeremcha
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 23-12-2005, 16:15   

Edit! Edit!

Znaczy się prosze zapomnieć post który tu był jeśli ktoś przeczytał!

Keii. Staraj się nie kontrowersjować za bardzo w wypowiedzi. Trzymaj się uznanych prawd ale rób to tak żeby wyglądały jak nowoodkryte. Wiem jak to brzmi, ale właśnie przypomnialam sobie radę mojej rozżalonej polonistki która stwierdzila że nie ma siły i na takiej prezentacji treba udeżyć w kanony bo zawsze ten trzeci członek komisji może się okazać tym upierdliwym pryszczem na nosie.

Evy jak chcesz użyć to jako kontrastowego przerywnika, czegoś w stylu "Ale pomimo że to to jednak ktoś zrobił coś takiego i w niektórych kręgach przyjęło się to wręcz fenomanalnie choć to"
Nie inwestuj w wyjaśnienia dużo czasu bo to bezsensowne jako że oni uznają to belkot albo zbędny wypełniacz...

_________________
Nidere Ide Ime roechul
Et sore il Im sour
Kael Kaad Ardo Sono
Te Im ilne ke aono

Jestem Wodą, płynącą Wodą
Przynoszę Życie, służę Śmierci wiernie.

Odrobinę władcza. To bardzo dobre słowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
9838391
Yumegari Płeć:Kobieta
Feministka szowiniska


Dołączyła: 05 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 23-12-2005, 16:40   

Oprócz wspomnianego już wielokrotnie Angel Sanctuary i innych pozycji, zastanawiam się, czy pod tematykę aniołów nie dałoby się podciągnąć CLAMPowskiego Xa. Tam ten problem ujęto o tyle ciekawie, że aniołami są ludzie, konkretnie Siedmiu Posłańców. Ale w sumie to tylko taka luźna propozyycja, jest wiele ciekawszych i ważniejszych tytułów do omówienia, a czas jest przecież bardzo ograniczony... Z filmów mógłbyś również zahaczyć o seriale, np Anioły w Ameryce (czy nawet Dotyk Anioła ^^"). Zresztą, pozycji filmowych jest tyle, że naprawdę jest w czym wybierać (oprócz starszych filmów jest chociażby ostatni Constantine). Gratuluję tematu^^.

_________________
Behind every great woman is a man checking out her ass
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
2513810
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 23-12-2005, 19:48   

Warto dodać jakiś, w miare spójny wywód o gnostyczno-arabsko-judaistycznej tradycji. W tym wypadku nieoceniony jest Siewca Wiatru.

Zeg, ależ on nie ma na to czasu. Cud, jeśli przerobi trzy tytuły, jak jeszcze wlezie w tradycję to nie tylko zamiesza, ale jeszcze straci mnóstwo czasu.

Cytat:
A co co NGE"owych aniołów... biorąc pod uwagę ich wygląd (oraz fakt, że niszczą co popadnie), bardziej pasowałoby słowo "demon"...


No właśnie to miałem na myśli pisząc o wielości interpretacji. Niestety zgodzić się nie mogę, biorąc pod uwagę to, co wiem o tej serii.

Cytat:
Konkretnie to, że anioły są tam posłańcami, nawet jeśli tylko posłańcami zagłady. Ergo - jeśli ktoś ich posłał, to nie są zbuntowane i robią dokładnie to co miały robić. Poza tym jest powiedziane, że wszystkie (prócz Tablisa) pozbawione są własnej woli - właśnie jak anioły, bezgranicznie poddane Bogu, a nie demony.


Aha, jest jeszcze ten kawałek, że japońska nazwa Aniołów znaczy jakoby Apostoł. Moim zdaniem jest to zwykły babol i błąd w tłumaczeniu, jakich w anime miliardy, gdyż w owych Aniołach nie ma NIC co można by uznać za cechę apostoła.

Cytat:
A z pseudo-filozofii Evy korzystać zamierzam, bo jeśli ktoś nie zna całości to można go obrabiać jak się chce w sumie :P


Wiesz, tak to ze wszystkim można. Ja bym już radził zamiast NGE wstawić Gundam Wing: Endless Waltz, gdzie jeden mech ma anielskie skrzydła i dorobić do tego pseudofilozofię. Choćby dlatego, że Eva jednak mało estetyczna jest.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 23-12-2005, 20:37   

Zegarmistrz napisał/a:
Warto dodać jakiś, w miare spójny wywód o gnostyczno-arabsko-judaistycznej tradycji. W tym wypadku nieoceniony jest Siewca Wiatru.

Oraz manga Angel Sanctuary (manga, bo w anime to za dużo nie ma) - która pod wieloma względami jest bardzo podobna do książek M. L. Kossakowskiej (i wśród mang posiada chyba najbardziej "zachodni" obraz nieba i aniołów)

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IT. Płeć:Kobieta
Ukochana żona orka


Dołączyła: 15 Lip 2005
Skąd: Czeremcha
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 24-12-2005, 07:56   

Keii nie rób tego! Znaczy nie wstawiaj kawąłka Gundama i nie dopisuj filozofii. Egzaminatorów jednak nalezy traktowac jak równych a nie jak dziadygi którym można byle kit wcisnąć. Równie dobrze mógłbyś sobie poszukać w graficzkach pana Royo i zangelizować kilka totalnie niestosownych obrazków.

I nie zniechęcaj się do evy. To będzie trudne ale absolutnie mozliwe do wykonania.

Ja bym wzieła z Angle Sanctuary ten sliczny motywik zdrady angelicznej. Ten cudownie naciągnięty podział i opisanie jego bzdurności w tym przypadku. Ale ty tego nie rób bo nie masz czasu i egzaminatoży po prostu nie pojmą o co ci u licha chodzi. Trudno w to uwierzyć ale naprawde są ludzie któym imie Uriel mówi mniej niż zero. Można o tym co najwyżej wspomnieć jakby mimochodem żeby pokazać że mogłyś i ten temat drążyć gdyby chcieli pytać.

_________________
Nidere Ide Ime roechul
Et sore il Im sour
Kael Kaad Ardo Sono
Te Im ilne ke aono

Jestem Wodą, płynącą Wodą
Przynoszę Życie, służę Śmierci wiernie.

Odrobinę władcza. To bardzo dobre słowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
9838391
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  1, 2
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group