FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  Krótko, coraz krócej...
Wersja do druku
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 10-03-2008, 19:34   

Grisznak napisał/a:
Porównywanie tego z Rowling i Potterem trochę mija się z celem, nie uważasz?
No właśnie nie! Nie wiem czy próbowałeś formanie analizować styl pisania Rowlingowej, ale ona STRASZNIE nadużywa przymiotników i wali opisy. Gdyby je poskracać, albo spojrzeć na pierwsze trzy tomy, to zostaje nam coś co IMO bardzo przypomina Light Novel.

Keii napisał/a:
Shakugan no Shana II 21 - nareszcie jakaś walka. Chociaż szczerze mówiąc, odczuwam wrażenie niedosytu (...) Totem pisał, że "powieść" ma naście tomów. Powiem szczerze, że jeśli kolejna seria (której pewnie się doczekamy) będzie na poziomie tej, to chyba sobie odpuszczę. [Link do postu]
Problem ten sam co w Zero no Tsukaima.
Wzięli wielką epopeję (bo kilkanaście -setstronicowych tomików to jednak sporo) i zaczęli realizować WYBIÓRCZO.

W Shanie S1 pominięto aspekty szkolno-obyczajowe i rozwój Yuujiego. I co? I okazało się że kiedy przyszło kontynuować, to nie dało się tego dalej ciągnąć bez cofnięcia się, i odrobienia tego, co pominięto. W efekcie w S1 Yuuji i Shana głównie walczą ze stadem Tomogara, a w S2 głównie siedzą w szkole...

W ZnT S1 całkowicie pomijano kwestie hmm... obyczajowe, i wszystkie poważniejsze elementy, zmieniając całość w komedię. W efekcie jak przyszło do S2, to była powtórka - okazało się że nie da się inaczej, jak wrócić i zekranizować to co pominięto. W efekcie komedia zrobiła się majtczana, a elementy w powieściach bardzo poważne wypadły niewiarygodnie albo wręcz idiotycznie...

Oczywiście jest nadzieja, że gdy odwrót od rabunkowej eksploatacji w pierwszych seriach i nadrabianie pominiętego materiału są już poczynione, i nadzieja na bardziej zrównoważoną kontynuację w S3 jest spora (w przypadku ZnT S3 - jest nawet decyzja o produkcji), ale złe wrażenie zostało...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu


Ostatnio zmieniony przez wa-totem dnia 10-03-2008, 19:39, w całości zmieniany 1 raz
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Shizuku Płeć:Kobieta
Trochę poza sobą


Dołączyła: 15 Lis 2006
Skąd: Z pogranicza światów
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 10-03-2008, 19:35   

Nanami napisał/a:
Ech, ja jestem zdecydowanie przeciw. Jak sie czasem przewinie jakas marka, raz na całe anime, to fajny szczegół, ale nie jak rzuca sie w oczy cały czas.

Tu się z tobą zgodzę. Jak pierwszy raz zobaczyłam Pizze Hut to myślałam, że co chwilę będą nas uraczać takimi "smaczkami" przez co anime nabierze realizmu. A tu cut, tylko pizza w około.

Zmoderowano.
IKa

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
636349
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 10-03-2008, 19:42   

wa-totem napisał/a:
[...]

Nie znam powieści, więc uwierzę na słowo. Jeśli jest tak, jak mówisz, to może faktycznie jest jakaś nadzieja na to, że 3 serie obu tych anime będą nadawały się do oglądania. Bo przyznam szczerze, że kontynuacje obu tych tytułów wyglądały tak, jakby autorzy nie wiedzieli sami, co i w jakiej formie chcą widzom przekazać. W ZnT II motywy kretyńskiego ecchi (dużo), przeplatały się z bardzo dramatycznymi (mało), a w SnS II kiepska komedia szkolna (bardzo dużo) przeplatała się z walkami, które wyglądały, jakby nie były nawet jakoś straszliwie ważne dla fabuły (bardzo mało).

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 10-03-2008, 19:59   

Cytat:
Cóż, Grisznak ma racje, my tu tak nowele... nowele... A pewnie wiekszosc z nas tak skrótowo to nazywa za angielskim novel, które przecież znaczy na polski "krótka powieść" a nie "nowela" (a już w ogóle "telenowela" to wiadomo z czym sie kojarzy w Polsce).


Uhuhu, przypomina mi się starożytna dyskusja o tym, czym do diaska było Slayers. Ja dalej z uporem maniaka będę twierdził, że light novel ma dużo bliżej do noweli niż powieści, choćby objętościowo - bez obrazków ma długość ok. 1,5 przeciętnego opowiadania Sapkowskiego (tak, sprawdziłem). O formie już pisał Grisznak, ja dodam tylko, że autorzy raito noberu lubią stosować coś w rodzaju emoticonek czy onomatopei, przez to tekst wygląda czasem podobnie do zachodniego fanfika. Biorąc to wszystko pod uwagę 13-16 książek trudno nazwać imponującym dorobkiem - "w przeliczeniu" wychodzą 2-3 tomy Harrego Pottera, a fabularnie i warsztatowo raczej też go nie przerastają.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 10-03-2008, 20:13   

Hm, jedno opowiadanie mówisz, Ysen... Polemizowałbym (mimo, że sprawdzałeś :). Ostatnio przeczytałem wszystkie 9 tomów Haruhi i jednak na jeden poświęcałem chyba 2-3 godziny. Czytam średnio 60 stron na godzinę, z monitora pewnie wolniej, ale mimo to, nie doprowadzałbym tego do takich granic. Chociaż może zależy to też od książki, bo Haruhi była jedyną light novel z jaką się zetknąłem - nie mam w związku z tym porównania.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 10-03-2008, 20:19   

No, właśnie miałem go odesłać do Haruhi, ale mnie Keii wyręczył.

A którąż to LN Ysen czytałeś, że uważasz ją za takiego reprezentanta gatunku że można w oparciu o niego generalizować?

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 10-03-2008, 20:22   

Postanowiłem sprawdzić to, co pisałeś Ysen.
Oto statystyki 4 tomu Haruhi (na podstawie którego ma ponoć być oparta druga seria, ale mniejsza).
133 strony A4 czcionką Times New Roman 12, 48 500 słów. Ilości znaków nie podam, bo nie wiem czemu, ale Word się buntuje i poza liczbą słów większej ilości statystyk nie chce udostępnić.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 10-03-2008, 20:30   

Cytat:
No właśnie nie! Nie wiem czy próbowałeś formanie analizować styl pisania Rowlingowej, ale ona STRASZNIE nadużywa przymiotników i wali opisy. Gdyby je poskracać, albo spojrzeć na pierwsze trzy tomy, to zostaje nam coś co IMO bardzo przypomina Light Novel.

Summa summarum, jest to inna bajka i Potter z light novel nie ma wiele wspólnego. Typowym light novel jest np. "Saga o ludziach lodu". Czytałem Slayersów, czytałem Marimite, czytałem fragmenty kilku innych - toż to styl wręcz obraźliwy dla czytelnika, który stawia literaturze jakieś wymagania.

Marimite czytałem wolniej, ale...ja uczę się niemieckiego sam od ok. dwóch lat, powoli i leniwie. Sam fakt, że przeczytałem w tym języku w miarę sprawnie cztery tomy, świadczy o ich prostocie (bo talentem językowym popisać się nie mogę). Żadnej innej książki po szwabsku raczej bym nie dał rady w całości przeczytać, a zwłaszcza porównywalnych rozmiarów.

Opisów tam jest tyle, że gdyby nie obrazki to nawet nie można by było stwierdzić, jak bohaterki wyglądają
Powrót do góry
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 10-03-2008, 20:34   

Z małą ilością opisów trudno polemizować, dlatego też planuję po nauczeniu się japońskiego podbić Japonię cyklem light novels. Pod tym względem mój biedny styl pisania będzie nadawał się idealnie.
Mimo to wydaje mi się, że przeczytanie Haruhi byłoby trudniejsze. Tłumaczenie teorii fizycznych na przykład, które się tam pojawia mogłoby sprawić trochę problemów :)

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 10-03-2008, 21:16   

Keii napisał/a:
Oto statystyki 4 tomu Haruhi (na podstawie którego ma ponoć być oparta druga seria, ale mniejsza).
133 strony A4 czcionką Times New Roman 12, 48 500 słów. Ilości znaków nie podam, bo nie wiem czemu, ale Word się buntuje i poza liczbą słów większej ilości statystyk nie chce udostępnić.


No dobra, przyznaję - opowiadanie Sapkowskiego "Granice Możliwości" zajmuje tą samą czcionką i formatem 41 stron* i liczy 20 807 wyrazów. Jest to jedno opowiadanie, które wraz z sześcioma innymi tworzy 340-stronicową książkę, która wcale nie imponuje rozmiarami i do pierwszego tomu HP jej bardzo daleko. Tom Haruhi byłby od niego cieńszy o przynajmniej 1/3.


* niecałe 80 stron w książce.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  1, 2
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group