FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Pierwsza Manga
Wersja do druku
Grethort Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Maj 2007
Status: offline
PostWysłany: 09-06-2008, 15:39   Pierwsza Manga

No więc do rzeczy; ostatnio chodzi mi po głowie myśl aby zakupić mangę. Pytanie tylko: jaką?

Niestety, w kwestii wyboru raczej bym się pogubił - dlatego ładnie was proszę abyście polecili mi coś ciekawego. Nie szukam "konkretnego" gatunku jak Komedia czy Dramatu, jestem otwarty na wszelkie propozycje. Pod warunkiem, że nie będzie to coś dłuuugiego - i nie będę musiał wyszukiwać po różnorakich sklepach w celu zdobycia upragnionego tomika. Skoro już zakładam temat to pragnę też zapytać: czy są jakieś wielkie różnice pomiędzy mangą a anime?(Wiem, głupie pytanie n_n)

Szukałem na forum, ale jakoś niczego konkretnego się nie doszukałem
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 09-06-2008, 16:12   

Sam też niedawno zaopatrzyłem się w swoje pierwsze mangi. Są to Death Note, FullMetal Alchemist i Angel Sanctuary. Niestety wszystkie te tytuły wciąż nie zostały wydane w Polsce do końca, więc na nowe tomiki trzeba czekać.

Angel Sanctuary jest bardzo specyficzne i jeżeli nie trafi w gusta, to może nieźle odrzucić. Mi się podoba, ale nie polecam na pierwszą mangę ;)

Death Note jest świetny, ale właściwie w ogóle na razie nie różni się od anime, więc próżno tu szukać jakiegokolwiek zaskoczenia, czy nieoczekiwanego zwrotu akcji, jeżeli znamy już anime.

Fullmetal Alchemist jest ładnie wydany, zabawny i w bardzo znaczącym stopniu fabuła mangi odbiega od tego, co znamy z anime. Wyszło go na razie 10 tomów, a więc więcej, niż poprzednich wymienionych przeze mnie tytułów. Ja jestem z niego w pełni zadowolony i polecam, zwłaszcza, że nie nudzę się, mimo znajomości anime (fabuła mangi wydaje mi się znacznie lepsza, od tej z anime). Natomiast klimat jest bardzo podobny (może trochę weselszy) więc jeżeli odrzuciło Cię anime, to radzę i od mangi trzymać się z daleka.

Natomiast jeżeli szukasz czegoś, co już zostało w całości wydane w Polsce, to niestety nei mogę Ci niczego polecić, bo zwyczajnie nic nie znam (mam baaaardzo małe doświadczenie, jeżeli chodzi o mangi).

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ferret Płeć:Mężczyzna
Kawaii desu~


Dołączył: 13 Maj 2008
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 09-06-2008, 16:15   

Hmm... różnice między mangą i anime? Co przez to rozumiesz ^^? Jeżeli chodzi Ci o różnicę w fabule, to zależy tylko i wyłącznie od serii... jedna seria będzie prawie 100% kopią mangi (zazwyczaj to na ich podstawie powstaje anime, nie odwrotnie... nie wiem czy w ogóle są jakieś przykłady mangi tworzonej na podstawie anime ^^"), a druga produkcja wręcz przeciwnie.
Pierwsza manga? Hmmm... proponuję Ci zakupienie Wolf's Rain bądź .hack//G.U. - są to bardzo krótkie serie z świetną kreską i tłumaczeniem. Pierwszy tytuł jest dosyć poważny, nie będę pisał o czym opowiada - poczytaj recenzje, drugi to komedia ^^.
Co do różnic w porównaniu z anime
W obu seriach różnice między mangą, a anime są bardzo widoczne (w przypadku drugiego tytułu dopiero od 4 odcinka w anime... nie jestem pewien, który to rozdział ^^").

edit: po zastanowieniu - Wolf's Rain właśnie troszeczkę bazuje na anime xD.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
2925549
Nanami Płeć:Kobieta
Hodor.


Dołączyła: 18 Mar 2006
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
House of Joy
PostWysłany: 09-06-2008, 17:21   

Najlepiej przejdź się do najbliższego Empiku, można sobie spokojnie wziąć mange w łapke, usiąść w kąciku i poczytać. Przy odrobinie szczęścia znajdziesz pierwsze tomy niektórych tytułów i może akurat cię wciągnie. A jak nie, to zawsze mozna zerknać - czy się kreska podoba, czy zainteresuje.

Ja z mangami też niewielkie doświadczenie, jedyna seria jaka mam w całości to Wolf's Rain (bo aż dwa tomiki), a poza tym ja byłam i w zasadzie nadal jestem wielka fanka tegoż anime, manga sie dosyc znaczaco jednak od niego różni (i manga powstała później niż anime, jako dodatek). Miałam też kiedyś pierwsze tomiki Chobits i X. Pierwszy tytuł mnie niezbyt zaciekawił, choć ciebie może, a drugi... nie wyszedł do końca nawet w Japonii bodajze. Co ciekawe, moja pierwsza manga przeczyta od deski do deski w moich łapkach to było Fushigi Yuugi (anime nie znam).

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 09-06-2008, 17:31   

Cytat:
Szukałem na forum, ale jakoś niczego konkretnego się nie doszukałem

Bo też miejscem właściwym dla tego rodzaju poszukiwań nie jest forum, ale Tanuki Manga - największa i najlepsza strona poświęcona mandze! Setki recenzji, pełny katalog wydanych w Polsce mang - idealna strona dla kogoś, kto chce znaleźć coś na pierwszy raz.

Odnośnie Twojego pytania - niestety, polscy wydawcy z nieznanych przyczyn upodobali sobie tasiemce. Ciężko znaleźć coś krótkiego i dobrego zarazem. Niemniej jednak, ośmielę się polecić kilka tytułów.

Cath Shit One - cztery tomy (w Polsce wyszły na razie trzy). Ciekawy komiks o tematyce wojennej, niezbyt "mangowy" (bodaj najbliżej mu do Maus).
Duds Hunt - dzieło idealnie spełniające Twoje wymagania - jednotomowa manga, całkiem przyzwoita, łatwa do kupienia (wyszła niedawno).
Nie, Dziękuję! - w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, komedia. Dzieło dwutomowe, jeżeli spodobał Ci się Ouran, Nie, Dziękuję! również powinno znaleźć Twoje uznanie.
Paradise Kiss - w moim przekonaniu, najlepsza manga shoujo, jaka wyszła w Polsce. Pięć tomów, znakomita grafika i całkiem przyzwoita fabuła.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Agon Płeć:Kobieta


Dołączyła: 05 Maj 2008
Status: offline
PostWysłany: 09-06-2008, 17:59   

Popieram pomysł z odwiedzeniem Empiku or zapoznaniem się z recenzjami polskich mang - wtedy na pewno będzie Ci łatwiej dokonać wyboru :)

Ciężko cokolwiek polecić, bo nie wiadomo, co akurat mogłoby Ci się spodobać. Tak samo nam może podobać się jakiś tytuł, a Tobie akurat nie przypadnie do gustu. Ja zazwyczaj kupuję mangi na podstawie obejrzanych serii anime, jeśli dana seria na tyle mnie zaciekawi, że zechcę sięgnąć po mangę. A jeśli dana manga nie ma swojego odpowiednika anime, to sięgam po recenzję - na pewno nie kupię nic ''w ciemno''.

No, ale jak już miałabym coś polecić...

Fullmetal Alchemist - z pewnością wart jest uwagi ^^

Death Note - jw., chociaż faktycznie pod względem fabularnym niewiele różni się od anime.

Niestety, moje doświadczenia z polskimi wydaniami są b. ubogie - raczej czytam mangi w Internecie, po angielsku. Chociaż planuję małe zakupy na wakacje ^^

Vodh napisał/a:
Angel Sanctuary jest bardzo specyficzne i jeżeli nie trafi w gusta, to może nieźle odrzucić. Mi się podoba, ale nie polecam na pierwszą mangę ;)

Mówisz? Właśnie rozważam zakup tej mangi - chyba kupię pierwsze 2 tomy, a jak mi się spodoba, to sięgnę po dalsze.

[Grr, milion literówek w tym poście - już 3 raz edytuję.]


Ostatnio zmieniony przez Agon dnia 09-06-2008, 20:45, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 09-06-2008, 18:30   

Dwa słowa ad Empik - w przeważającej większości sklepów tej cudownej sieci mangi stoją w dwóch miejscach - nowości JPFu i Waneko na prasie, Egmont i starocie na książkach (z reguły w okolicach fantastyki bądź tzw. "książek dla młodzieży"). Nie pytać, ja też tego nie rozumiem.

Ad Angel Sanctuary - jeden tom powinien wystarczyć do oceny, "czy się podoba". Biorąc pod uwagę cenę (prawie 30 złotych) to spora zaleta :D Natomiast niewątpliwie jest to manga wyjątkowo ciekawa.

Fullmetal Alchemist - dobre, znacznie lepsze od anime, warto obłypać. Wprawdzie typ tasiemca, jeszcze niezakończony (choć podobno zbliża się do finału), ale IMO warto.

Polecane przez Teukrosa Duds Hunt faktycznie jest dobre, ale zdecydowanie dla "starszego" czytelnika. Nie tylko ze względu na przemoc, ale i klimat i tematykę. Sam zdecyduj.

Paradise Kiss - krótkie, specyficzne, dobre shoujo.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Grethort Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Maj 2007
Status: offline
PostWysłany: 09-06-2008, 18:32   

___________


Ostatnio zmieniony przez Grethort dnia 26-03-2010, 14:11, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 09-06-2008, 18:51   

Urufu - podpisuję się pod radą Maieczki, każdy tomik AS ma około 400 stron, a atmosfera wszystkich jest mniej więcej podobna, więc jak Cię pierwszy zachwyci, to i kolejne przypadną Ci raczej do gustu, a jak pierwszy Cię odrzuci, to nie ma co sięgać po drugi. Także na próbę proponuję zaopatrzyć się w jeden tom, chyba że masz potwornie daleko do sklepu i w związku z tym zamawiasz przez internet i boisz się, że Ci na długo nie wystarczy. W moim przypadku tomik AS starcza spokojnie na dzień, dwa...

Grethort napisał/a:
Co do FMA - na razie widzę, że wydali tylko 10 tomików(z 20) - i pytanie się tylko nasuwa; czy oni nadal wydają te tomiki? :P


Tak, wydają na bieżąco i ochoczo. Kolejny już niedługo powinien się pojawić.

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Agon Płeć:Kobieta


Dołączyła: 05 Maj 2008
Status: offline
PostWysłany: 09-06-2008, 19:54   

Vodh napisał/a:
każdy tomik AS ma około 400 stron

No tak, to faktycznie dość sporo jak na tomik...

Może rzeczywiście jeden tomik do oceny wystarczy, ale z tego, co czytałam na temat AS, manga wydaje mi się ciekawa.

Vodh napisał/a:
chyba że masz potwornie daleko do sklepu i w związku z tym zamawiasz przez internet

Zazwyczaj kupuję przez Internet, bo wtedy od razu biorę hurtem kilka tytułów.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 09-06-2008, 20:29   

Ja mam bardziej kontrowersyjną radę. "Ach jaka śmieszna i super 'Dobra rada'" została usunięta przez moderację. -IKa-Tak naprawdę nie ma się co przejmować długością, bo długajce kupuje się ratami. Ważniejsza jest satysfakcja z zakupionej mangi. Sam mam przez to długą listę mang, które kupię jak tylko wyjdą w Polsce (pomaga tu świadomość, że raczej nie wyjdą). Nie ma się co pchać w serię, która może się okazać nieciekawa, bo to marnotrastwo pieniędzy, które moga zostać wydane chociażby na inną mangę.
Co do zakupowania mang nieobecnych "w pobliżu". W sklepie internetowym Empiku można zamówić za darmo pozycję do dowolnego salonu.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ferret Płeć:Mężczyzna
Kawaii desu~


Dołączył: 13 Maj 2008
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 09-06-2008, 20:38   

Vries - a nigdy nie myślałeś o zamawianiu mang z zagranicy xD?
Ja ostatnio zamówiłem sporą paczkę... tylko nim przyjdą minie więcej niż miesiąc :/.
Zamówiłem oczywiście przez empik.com xD.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
2925549
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 12-06-2008, 13:26   

Sczerze, myślałem. Ale nie kupuję, bo nie znam języków poza angielskim, a wydania angielskie są koszmarnie drogie (jakoś dwa razy droższe niż polskie) i mnie nie stać. Gdybym jako-tako znał niemiecki czy francuski, to pewnie już byłbym bankrutem (bo ich ceny są akceptowalne, a mają tytuły, które mnie interesują.). A czytanie ze słownikiem czy z kartki z tłumaczeniem, to już nie to.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 12-06-2008, 14:14   

Cytat:
Gdybym jako-tako znał niemiecki czy francuski, to pewnie już byłbym bankrutem (bo ich ceny są akceptowalne, a mają tytuły, które mnie interesują.

Ucz się. Ja szwabskiego nauczyłem się czytając Lady Oscar i Maria Sama Ga Miteru. Na starcie znałem jedynie garść powiedzonek z filmów wojennych. W łapy poszedł słownik i gramatyka, a dzięki temu nauczyłem się języka na poziomie podstawowym. Dodajmy, że talentem językowym nigdy nie błyszczałem.

Gehort - zasadniczo na Tanuki-Manga masz recenzje większość wydanych w PL mang, więc wystarczy popatrzyć, poczytać i znajdziesz coś dla siebie. Jeśli chodzi o wydawnictwa, polecam JPF i Waneko - przełożenie jakości do ceny jest u nich zdecydowanie najlepsze. Egmont wydaje mangi na odwal, zaś Kasen wydaje głównie manhwy, dość drogie zresztą. Hanami wydaje rzecz dobre i dobrze, ale dość dużo sobie za nie życzy.
Powrót do góry
Grethort Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Maj 2007
Status: offline
PostWysłany: 12-06-2008, 16:12   

___________


Ostatnio zmieniony przez Grethort dnia 26-03-2010, 14:11, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group