FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  eksperyment "moda anime"
Wersja do druku
kokodin Płeć:Mężczyzna
evilest fangirl inside


Dołączył: 25 Paź 2007
Skąd: Nałeczów
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 06-02-2009, 00:39   eksperyment "moda anime"

Chcę od razu zaznaczyć że nie chodzi o ubrania :]
No więc tak przeglądając wszelkiego rodzaju portale z recenzjami odnajdujemy gatunki typu komedia, dramat, akcja, ale nigdzie do tej pory nie znalazłem klasyfikacji anime po wyglądzie.
Takie zestawienie z wszą pomocą chciałbym wykonać jednocześnie chce też wykonać wykres który z największych trendów był najpopularniejszy w danym okresie.
O co chodzi?
Generalnie chciał bym aby wyróżniono tutaj najbardziej wyraźne i odróżniające się trendy występujące więcej niż w trzech anime (lub więcej niż w trzech seriach anim).Czyli np styl slayersowy (duże rzęsiste oczy) który jest obecny w slayersach , maze, saber j ... styl azumangowy (wysokie owalne lub lekko ścięte oczy i duża ekspresja uśmiechu) azumanga , best student council, elfen lied, school rumble ... Generalnie chodzi o sposób rysowania twarzy, sylwetek.
Chodzi mi o na prawdę większe grupy pod które można podciągnąć sporo anime aby było je później widać na wykresie ilości przez rok.
Możecie podawać anime do istniejących grup proponować nowe grupy i lepsze nazwy grup oraz podobne rzeczy. Proszę nie prowadzić kłótni typu to należy tu - a wcale nie bo tu. Wszystkie nieścisłości załatwi liczenie głosów a tytuły pasujące do więcej niż jednej grupy policzy się wielokrotnie.
Codziennie będę uaktualniać listę i liczyć głosy.
Wyniki i wykresy w moje urodzinki za miesiąc :P
Za datę graniczną uznajmy rok 1985 bo na starsze mało chyba amatorów.
Jestem pewien że takie zestawienie pomoże początkującym w odnajdywaniu "anime takiego jak" .

Zapraszam do zabawy

Chce też zrobić jeszcze jeden wykres który pewnie nie spodoba się płci pięknej :] czyli wielkość "fanservisu" w trzech kategoriach szacunkowych małe (a-c) średnie (c-f) i gigantyczne (d+). Panie pewnie doskonale wiedzą o czym piszę panowie pewnie nie wszyscy :] Jestem ciekawy jak "arbuzy" rosły na przestrzeni lat i na kiedy przypadały punkty kulminacyjne. Za punkt odniesienia uznajmy przeciętną licealistkę. Ale bardziej zależy mi na tym pierwszym zestawieniu.
______________________________________________________________
ja wymyśliłem takie style
slayersowy
azumangowy
air-owy
bishonen
Jutro pierwsze zestawienie :]

_________________
kokodin pisze się zawsze z małej litery
Jeżeli mówił bym normalnie , nie było by sensu ze mną rozmawiać.
Miłośnik wszystkiego co czarne, zielone, żółte lub okrągłe.
Jeżeli to czytasz to się nudzisz.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 06-02-2009, 01:24   

Nie czuję się jednak na siłach dokonywać takiej klasyfikacji. Mam tylko parę uwag (mogę się mylić, ale wtedy ktoś mnie pewnie sprostuje).

kokodin napisał/a:
Za datę graniczną uznajmy rok 1985 bo na starsze mało chyba amatorów.


Trzebaby wtedy wyrzucić tak klasyczne pozycje, jak Róża Wersalu, Kapitan Harlock, Gundam 0079, Macross, czy nawet Nausicaä z Doliny Wiatru.

Już po tych tytułach widać, że styl rysowania jest kompletnie różny, co wynika IMHO z tego, że anime często powstają na bazie mang, a nie zawsze wystepują w tym samym okresie czasowym. Przykładowo - lata 70' i 80' w mandze to okres głębokich wpływów Riyoko Ikedy - kreska realistyczna, pierwszoplanowe postacie żeńskie często zmaskulinizowane. Dużych oczu, wielkich biustów, dziwnych fryzur i kolorów włosów oraz fanserwisu brak. Tymczasem jedna z ważniejszych jej mang - Oniisama E... zekranizowana została dopiero w roku 1991 i zachowała ten styl rysunku (anime jest nawet bardziej szczegółowe pod tym względem). W tym samym czasie powstał jeden z filmów do Dragon Ball Z.

Kwestią kolejną jest też sposób rysowania w poszczególnych gatunkach - kreska Ougon no Tsubasa siłą rzeczy różni się zdecydowanie od Sailor Moon, mimo że oba anime powstały w 1992 roku.

Łatwo jest też znaleźć rzeczy wymykające się klasyfikacji - gdzie przyporządkować Utenę, czy Tooi Sekai? Filmy Studia Ghibli również mają specyficzną dla siebie kreskę, którą ciężko wepchnąć w jakieś ramy.

Ogólnie zadanie jest diablo trudne - życzę szczęścia, ale ja się do tego nie piszę, bo rzecz wymaga szerokiej znajomości nawet nie tyle samej japońskiej animacji, co jej historii.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Issina Płeć:Kobieta
Dante.. I'll miss you


Dołączyła: 29 Paź 2008
Skąd: Łódź
Status: offline
PostWysłany: 06-02-2009, 01:45   

Co mi jedynie na ten moment przychodzi do glowy, to:
Nienaturalny projekt postaci, niecodzienna oprawa graficzna, wykorzystujaca rozne style
Zaczynajac od takiego Mind Game, Kemonozume a konczac na krociutkim filmiku Hiroshi No Baai z serii Ani Kuri15
Moj znajomy nazwal to "dziwadła", ale nie uwazam, ze ta nazwa jest trafna ;]

_________________


Ostatnio zmieniony przez Issina dnia 06-02-2009, 12:52, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 06-02-2009, 12:28   



Powyżej masz ewolucję stylu rysowania w mandze Ah! My Goddess na przestrzeni jakichś 30-35 tomów, i 15 lat.

Jak widać, z czasem mamy coraz więcej uwagi dla oczu, więcej detalu, mniej umowności i wbrew pozorom ostrzejszą, twardszą kreskę (włosy!). Generalnie, popatrz po zrzutach bardzo starych anime na tanuku - im starsze, tym większy poziom "abstrakcji" i bardziej krągła, "naiwna" kreska.

Moim zdaniem, obok postępu technicznego na polu produkcji (tablety! copy-paste&modify! brushe!), to też sygnał że "starszy" fandom nawet w japonii nie jest czymś aż TAK starym. Inna rzecz że swoista dynamika w estetyce pojawiła się w tym samym czasie; odpowiednik we wzornictwie przemysłowym - patrz na "krągłe" autka z połowy XX wieku (jak syrenka), kwadraciaki z lat 70/80 (polonez, daichatsu charade), i wreszcie nadejście "zmiękczonej" ale wciąż wyrazistej, dynamicznej linii współczesnej, zwłaszcza wzornictwo forda ostatniej dekady.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 06-02-2009, 12:38   

Poza tym, weźmiy produkcje World Masterpiece Theatre ("Sara, mała księżniczka", "Tajemniczy Opiekun", "Ania z Zielonego Wzgórza" i niedawno "Nędznicy"). Powstały one na przestrzeni wielu lat, a zachowują pewne wspólne cechy stylu.

Jeśli chcesz dokonywać klasyfikacji, to moim zdaniem powinieneś raczej dokonać jej pod względem najbardziej wpływowych rysowników i ich stylów rysowania, Rumiko Takahashi, Masamune Shirow, Riyoko Ikeda i inni tworzyli swoiste szkoły rysowania, których wpływ widać w kolejnych tytułach z danych gatunków.

Poza tym, czemu akurat 1985?
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 06-02-2009, 14:53   

Cytat:
Czyli np styl slayersowy (duże rzęsiste oczy) który jest obecny w slayersach , maze, saber j ...


Powiedziałbym, że styl przygodówek anime z lat 90. Kwadratowe lub trójkątne mordki, ostre kontury, dzikie fryzury, bogata i dynamiczna mimika. Slayers cechują się głównie tym, że z godnym podziwu uporem trzymali się tęczówek o kształcie owalu.

Starsze serie tego typu były przede wszystkim o wiele mniej urozmaicone - postaci większości serii z lat 80. jakie widziałem miały identyczne pyzate mordki, wielkie oczy i obowiązkową, mniej lub bardziej nastroszoną, grzywkę. W zasadzie dotyczy to w równym stopniu stylu Rumiko Takahashi czy Masamune Shirow, jak i np. Bubblegum Crisis czy Dragonhalf.

Nowsze produkcje są natomiast bardziej... Nijakie, głównie dlatego, że twórcy próbują pożenić większy realizm z typową dla anime idealizacją. Niestety widać, że Japończycy nie potrafią się odnaleźć w minimalistycznej mimice (nie żeby mnie to dziwiło) - dopóki bohaterom cała twarz "latała" było dobrze, po uwspółcześnieniu prawie całkiem straciła wyraz. By temu zaradzić odmiany nastrojów przedstawiane są zupełnie odrealnionymi środkami - kropki, kreski, krzyżyki, wirujące dymki. To samo dotyczy rysów twarzy - dzisiaj są albo nijakie jak odlewy z jednej formy, albo zupełnie zdeformowane.

Z drugiej strony jednak jest spora grupa anime, jakby to powiedzieć, "hiphopowych" - postacie są wyciągnięte, nierzadko zdeformowane, o dość realistycznych rysach twarzy i szalonej mimice. Jest ich niemało - choćby Soul Eater, FLCL czy Gurren Lagann.

Oczywiście - z konieczności bardzo upraszczam. Wyjatków od reguły jest bardzo dużo.

Cytat:
air-owy


Haremówkowo-eroge. Air wyróżnia się tylko doprowadzeniem cech stylu (olbrzymie kwadratowe gały, maleńkie usteczka na krągłej buzi, dziecinne ciało) do zupełnego absurdu i, w efekcie, gwałtem na estetyce.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
kokodin Płeć:Mężczyzna
evilest fangirl inside


Dołączył: 25 Paź 2007
Skąd: Nałeczów
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 06-02-2009, 21:03   

Wychodzi na to że zestawienia nie będzie bo nie bardzo potrafię odcedzić coś z tych wypowiedzi. A po głębszym przyjrzeniu się obrazkom kilkunastu anime z lat 98-200ileś zwątpiłem bo wszystko wyglądało w moim odczuciu jak azumanga. Tylko wielkość oczu trochę się różniła. Spróbuje popracować nad tym w sobotę i postne wynik albo zaskoczy albo nie :]

_________________
kokodin pisze się zawsze z małej litery
Jeżeli mówił bym normalnie , nie było by sensu ze mną rozmawiać.
Miłośnik wszystkiego co czarne, zielone, żółte lub okrągłe.
Jeżeli to czytasz to się nudzisz.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Achmed Płeć:Mężczyzna
Hurry Starfish ^.^


Dołączył: 11 Paź 2008
Skąd: Lublin
Status: offline
PostWysłany: 07-02-2009, 14:35   

Ysengrinn napisał/a:
Haremówkowo-eroge.

Key'owy raczej, ew. KyoAni'mowy ? Bo mimo wszystko nie w każdej eroge takie same wielkie oczka chyba mają :)

Co do tematu:

Może Dragon Ball? Co prawda innej serii o kresce podobnej nie znajdę, ale sama seria która liczy chyba łącznie ze 400 odcinków + kilkanaście o ile nie ponad 20 filmów kinowych wystarczy. Dragon Ball, czyli straszliwie przekokszone postacie, włosy nie podlegające prawom fizyki i takie tam, zresztą... myślę, że nie trzeba nikomu tłumaczyć o co chodzi.

_________________
"Don't believe in you, who believes in me."
"Don't believe in me, who believes in you."
"Believe in you, who believes in yourself."
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
406070
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group