FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Slayers a nauka o mitologii...
Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 15-09-2005, 18:38   Slayers a nauka o mitologii...

Odgrażałem się, że coś takiego popełnię i zrobiłem to;P. Mam wrażenie, iż kilka osób będzie mnie chciało zabić za wnioski do jakich doszedłem, ale trudno;>. W razie niejasności pytać, postaram się wyjaśnić.
_____________________________________________________________________________

WSTĘP

Mitologia jest najstarszym dziedzictwem ludzkości. Jeśli prawdziwe są teorie naukowców - początki niektórych, powtarzających się w mitach motywów sięgają czasów, gdy nasi przodkowie walili się po głowach maczugami i malowali na czerwono. Nie ma dziedziny kultury, na którą by nie wpłynęły, w sposób mniej lub bardziej świadomy, te pradawne historie. Fantasy, z oczywistych względów, jest wyjątkowo silnie od mitologii uzależniona, nie tylko pośrednio, przez podświadome podstawianie wszystkiego pod sobie znane schematy, ale też bezpośrednio, wykorzystując mitologiczne motywy w fabule. Serial Slayers, jako przykład serii postmodernistycznej, spoglądającej na fantasy niejako z boku i z przymrużeniem oka, nie tylko nie jest od tych motywów wolny, ale wręcz jeszcze bardziej nimi wypełniony, choć oczywiście w wyraźnych warstwach.

Nie zamierzam, gdyż mijałoby się to z celem, przytaczać wszystkich mitów, na których ten serial bazuje. Wszystkie bowiem mity mają tyle wspólnych cech, iż wystarczy wskazać schematy, które Slayers wykorzystują. Ponieważ jednak są to sprawy złożone, nim przystąpię do zadania konieczne jest wprowadzenie w podstawy teorii mitoznastwa. Postaram się wyrażać w miarę zrozumiale. Ponieważ są one najlepiej znane, będę się posługiwał analogiami z mitów greckich i nordyckich. Podobieństwa nie ograniczają się do nich, pozwoli to jednak oszczędzić miejsca i uprościć.

DZIEDZICTWO WIEKÓW

Na początek uproszczony opis okresów ludzkiego rozwoju. Zaznaczam, że zależnie od stopnia rozwoju u różnych ludów poszczególne etapy następowały w odmiennych okresach.

Epoka Łowców i Zbieraczy
Najdawniejszy okres naszych dziejów, gdy występowały różnorodne wierzenia animistyczne. Nie będę nim się tutaj zajmował.

Rewolucja Neolityczna
Kobiety zajmują się zbieractwem, mężczyźni wypasają stada; tryb życia półosiadły. W tym okresie rozwinął się kulturowy dualizm, wszystko zostało podzielone na dwie skrajności. Aktywność, niebo, światło, góra, ptaki, prawa strona, słońce, metale - zaczęto utożsamiać z mężczyznami, ziemia, dół, bierność, węże, krowy, lewa strona, woda - związano z kobietami. Ludzie nie byli jeszcze do końca świadomi skąd się biorą dzieci, czcili więc żywioł kobiecy jako jedyne źródło życia.

Po Wynalezieniu Pługa
Wynalazca pługa niewątpliwie nawet nie domyślał się, jakie jego odkrycie będzie miało znaczenie. Od tej chwili nie tylko powstały całkiem stałe osady, ale także mężczyzna zastąpił kobietę w pracy na roli. Poczynając od tego momentu zaczyna się powolny, acz nieubłagany, postęp ku coraz większej stabilizacji życia i coraz silniejszemu patriarchatowi. Coraz rzadziej w czasach próby zabija się i zjada dzieci i starców, wcześniej poświęcane w imię przetrwania całej społeczności. Utrata pozycji przez kobiety przekłada się również na wierzenia - męskie bóstwa zastępują kobiece w wielu dziedzinach.

W tym to okresie z wcześniejszego dualizmu bogini ziemi (Gaja, Demeter, Afrodyta, Freja)-bóg nieba(Uranos, Zeus, Thor, Odyn) zrobiła się triada. Część funkcji bogini przejął bóg podziemi, dzikich zwierząt i niszczycielskich żywiołów, krainy śmierci (Hades, Loki). Jest to jednak uproszczenie, gdyż w wielu rejonach zachował się silny kult bogini w jej trzech emanacjach: dziewicy, matki i staruchy śmierci. Z czasem, w wyniku łączenia się coraz większej ilości plemion, lokalne bóstwa uniwersalne zmieniały się w duszki przyrody, nimfy, utopce, Gobliny, co jeszcze bardziej zaludniało panteon. Jednocześnie główna triada wyłaniała z siebie poszczególne aspekty, np. bóg nieba "dzielił się" na aspekt nieba, słońca, burzy, wojny, płodności. Dość często bogowie zmieniali płeć, tzn. np. bóstwu męskiemu przyznawano atrybuty wcześniejszej bogini. Często również boskie atrybuty przyznawano ludzkim herosom (Herakles, Helena Trojańska, król Artur).

Najpopularniejszym, znanym chyba we wszystkich kulturach, mitem opowiadającym o losach triady, znanym w miliardzie wariantów, jest porwanie bogini przez boga podziemi i odzyskanie jej przez boga światła. Zazwyczaj potrzebuje on do tego artefaktu - młota, miecz, zwykle jednak maczugi lub buławy. Warto zaznaczyć dwie rzeczy: po pierwsze, bogini, jako symbol ziemi, płodności i bogactwa, może występować w postaci utraconego królestwa, skradzionego skarbu, a nawet i porwanego stada krów. Natomiast bóg podziemi występuje często w postaci smoka, węża, czy też po prostu dzikiej bestii jak wilk czy lew. W późniejszych czasach "urealistyczniono" mit, zamiast smoka pojawił się obcy najeźdźca, choćby Tatar czy krzyżak.

Innym popularnym motywem jest próba bohatera, będąca analogią do rytuałów inicjacji w dawnych społecznościach, a także uwalnianie ziemi od potworów. To ostatnie jest oczywistą przenośnią obrony stad i domostwa przed zwierzętami i siłami przyrody nieożywionej.

Mając za sobą to przygotowania do drogi za sobą, możemy wreszcie wyruszyć do świata Liny Inverse w poszukiwaniu naszego wspólnego, kulturalnego dziedzictwa.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 15-09-2005, 18:38   

NAGA BIAŁA WĘŻYCA

Dziwnym się może wydać, że zaczynam od tej, mało w końcu znaczącej, postaci. W rzeczywistości jednak nikt lepiej niż Naga nie wpasowuje się w mitologiczne schematy. Jest ona bowiem niczym innym, jak Boginią Matką, Echidną, Gają i Demeter jednocześnie, dającą życie i je zabierającą, rodzącą ludzi, ale i rodzącą potwory. Jej olbrzymi biust i szerokie biodra nie pozostawiają wątpliwości, iż jest ucieleśnieniem płodności, inkarnacją Kosmicznej Krowy. Jej ulubionym kolorem jest czarny, a ozdobami kości - jest to wyraz jej związków z ziemią i krainą zmarłych, podobnie jak skłonność do alkoholu (napój oszałamiający, a więc umożliwiający kontakt z zaświatami). Jej czary również nie pozostawiają wielu niedomówień - są związane z wodą i z ziemią, ba, posiada ona moc stwarzania z ziemi życia (golemy). Jeśli wziąć do tego pod uwagę jej imię, sugerujące związek z wężami, to nie trzeba już w zasadzie nic dodawać.

W filmach Slayers Naga jest przeciwieństwem Liny Inverse, co oczywiste, biorąc pod uwagę naturę tej drugiej.

GOURRY
Tutaj również nie ma żadnych wątpliwości: mamy do czynienia z Herkulesem, Apollem, bogiem słońca i nieba oraz zabójcą potworów. Nie tylko posiada on świetlisty miecz (symbol jego waleczności i jurności zarazem), nawet jego wygląd mówi sam za siebie: jasne włosy, błękitne oczy i takiż strój – wszystko to przywodzi na myśl słońce na błękitnym niebie. Jego charakter jest nieskomplikowany, usposobienie przyjazne, często broni ludzi całkiem bezinteresownie przed potworami i bandytami. Jedyną większą wadą jest ogromna żarłoczność, bardzo typowa dla herosów.

Nie jest to jednak jedyny element składowy tej postaci. Kilkakrotnie występuje on w kobiecym przebraniu, co, jak postaram się udowodnić, nie jest tylko i wyłącznie elementem humorystycznym.

LINA INVERSE
Jedyną boginią z mitologii, która bardziej przypomina Linę, jest indyjska Durga. Jest to ognista bogini, powstała z gniewu bogów, pokonanych i wygnanych przez pewnego potężnego demona. Durga, po ciężkim, magicznym boju, demona owego zabiła. Analogia do losów Liny, Mazoku i Shinzoku jest oczywista. Nie jest to jednak wszystko, co można powiedzieć o rudowłosej czarodziejce.

Jej nazwisko mówi o tej postaci zadziwiająco wiele – jest ona bowiem „odwrócona”. Na trop jej „prawdziwej natury” naprowadza jednak sam jej wygląd, bezczelnie komentowany przez Gourriego: Lina, w odróżnieniu do innych bohaterek, nie ma zbyt rozwiniętych drugorzędnych cech płciowych, czasami zaś zachowuje się do tego stopnia niekobieco, iż uznawana jest za mężczyznę.

Wyjaśnienie jest tyleż proste, co szokujące: pierwowzorem Liny jest mężczyzna. Powiem więcej: taki sam, jak ten, który jest pierwowzorem Gourriego. Jedyna różnica to etap drogi życiowej: Gourry od początku jest pełnoprawnym mężczyzną, „Lin” musi je dopiero uzyskać, przechodząc kolejne próby i wtajemniczenia. Jednym z najważniejszych etapów jest moment opanowania czaru Ragna Blade – od tego momentu Lin ma własną broń i nie musi już się uciekać do pomocy swego opiekuna (na usta ciśnie się słowo „brat”; faktem jest, że oboje są podejrzanie podobni fizycznie). Ba, od tej chwili to on przejmuje niemal całkowicie ciężar walk i ochrania Gourriego, który nabiera więcej cech kobiecych* - nie tylko nosi sukienki, ale także jest porywany przez Boga Podziemi. Nie od parady będzie tu powiedzieć, że po hindusku „gauri” znaczy „złota”. W dalszej części serialu jego rola coraz bardziej maleje, nawet jeśli nie jest już kobietą, to przechodzi do grupy biernych starców.

AMELIA
Amelia to ucieleśnienie bogini jako personifikacji ziemi i jej bogactw. Nie tylko posiada wyraźne symbole związku z ziemią i płodnością (drugorzędne cechy płciowe, czarne włosy), ale jest również księżniczką bogatego kraju; w praktyce sama jest symbolem Seirunu i jego bogactw. Do tego jej niezdarność dowodzi, iż nie potrafi się sama obronić, potrzebuje opieki ojca-patriarchy, a biały kolor sugeruje jej dziewictwo. Krótko mówiąc jest wszystkim tym, co bohater może zyskać, jeśli pokona potwora.

ZELGADIS
Kolejna dziwna postać: mężczyzna, mający bardzo silne związki z ziemią, początkowo wrogi głównemu bohaterowi, później jednak z nim współpracujący. I tu również mamy bowiem do czynienia z zamianą płci: Zelgadis jest tak naprawdę kobietą, jednak w odróżnieniu do Amelii, w jej groźnej i wpływowej postaci. Jest to męska Hekate, Kirke czy Medea.

Przypomnijmy sobie, jak „Zelgadia” poznała „głównego bohatera”. Wpadł on w sidła złych mocy, którym i ona podlegała, a wolność odzyskał tylko dzięki jej pomocy (por. nić Ariadny).
Zresztą utrata przytomności, wilk-strażnik są jasną alegorią krainy zmarłych. Później są sobie w miarę równi, do czasu, gdy Lin nie zdobywa swej mitycznej broni. Wtedy Zelgadia staje się bierną i posłuszną częścią jego haremu, razem z Gauri, uwolnioną od boga podziemi i Amelią, otrzymaną w nagrodę za pomoc królowi. Tym samym składa się on z trzech kobiet, a jak pamiętamy tyle było aspektów Wielkiej Bogini. Oznacza to, że Lin, po pokonaniu demonów ostatecznie został królem całego świata.


* - Wedle ówczesnego pojmowania.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Zennos Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 04 Lis 2006
Skąd: nicosc
Status: offline
PostWysłany: 04-11-2006, 22:36   

Jestem pod wrazeniem "artykulu"

*Durga, wojownicze bóstwo hinduskie.Do Durgi nie mają mieć dostępu konkurenci do jej ręki (jej imię oznacza "Nieprzystępna"); jest ona również niezwyciężona w boju. Jej główne zadanie to walka z demonami. Czasami Durga powstaje z Wisznu* jako moc snu lub jako moc stwórcza tego boga.

*Winszu-kolejny hinduski bog
Apropo mocy snu,czy tutaj nie mozna sie odwolac do Lord'a of Nightmare?
W sumie to by sie zgadzalo:)

"Zelgadis jest tak naprawdę kobietą" xD to mnie rozwalilo na atomy :D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 09-11-2006, 13:38   

Niesamowite. A tak na marginesie...

Cytat:
Jeśli wziąć do tego pod uwagę jej imię, sugerujące związek z wężami, to nie trzeba już w zasadzie nic dodawać.

O którą konkretnie część imienia chodzi ? Bo trzeba także zauważyć, że Naga to rasa półboskich, wężopodobnych istot z mitologii Dalekiego Wschodu. Natomiast "biały wąż" wziął się z herbu Saillune.
I jeszcze ciekawostka - specjalnością Nagi jest magia lecznicza oraz tworzenie golemów (aczkolwiek w szamaniźmie też jest niezła).

Ysengrinn, a jak zinterpretowałbyś wyratowanie Liny przez Gourriego z Oceanu Chaosu (końcówka Slayers Next) ?


Ostatnio zmieniony przez Teukros dnia 09-11-2006, 13:45, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 09-11-2006, 13:41   

Obie części;p.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Arashino Shiro Płeć:Kobieta
władająca czasem...


Dołączyła: 28 Mar 2006
Skąd: Poznań
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Lisia Federacja
PostWysłany: 01-12-2006, 16:43   

Nieźle, nieźle...a jak w tym wszystkim wytłumaczysz rolę Fibrizzo, Gaava ,Valgaava czy Rezo? O Xellosie, Sylphiel i Filli nie wspomnę....

_________________
Żyj póki możesz, bo każdy twój dzień może być twoim ostatnim...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
następne+pytanie...
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 01-12-2006, 17:31   

"To wszystko" jest luźnym zbitkiem motywów (zakładając oczywiście, że mój powyższy tekst nie jest stekiem bzdur, czego tak do końca nie wykluczam), więc trudno mówić o "rolach", raczej o pochodzeniu od któregoś archetypu. A więc tak:

Fibrizzo - pan podziemi, porywający boginię, którą bó światła musi uwolnić zstępując do zaświatów; ma pewne cechy androgynii (w mandze i nowelkach przybrał postać dziewczynki);

Gaav - ognisty smok zniszczenia, uosobienie ciemności i chaosu, czyli w znacznym stopniu to samo co poprzednio;

Valgaav - bóstwo niebiańskie z pewnymi cechami boga chtonicznego;

Rezo - władca krainy zmarłych; walka z nim odbywa się międzymi innymi na wieży (w mitach często jest to wieża szklana bądź na szklanej górze), tak Rezo jak i Kopii zginęli od miecza, atrybuty niebiańskiego boga;

Xellos - to samo co Fibrizzo, proponuję porównać go z nordyckim Lokim;

Sylphiel - bogini-dziewica;

Fillia - bogini-dziewica przechodząca w boginię-matkę;

Cytat:

Ysengrinn, a jak zinterpretowałbyś wyratowanie Liny przez Gourriego z Oceanu Chaosu (końcówka Slayers Next) ?


Uwolnienie bogini przez bohatera, tylko w innej konfiguracji.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Arashino Shiro Płeć:Kobieta
władająca czasem...


Dołączyła: 28 Mar 2006
Skąd: Poznań
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Lisia Federacja
PostWysłany: 01-12-2006, 17:38   

Ysengrinn...brak słów...
Fakt...tak jeszcze nie patrzyłam na Slayersów...skąd Ty bierzesz pomysły?Człowieku!

_________________
Żyj póki możesz, bo każdy twój dzień może być twoim ostatnim...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
następne+pytanie...
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 01-12-2006, 20:03   

Kolejno - Mitologia Słowian, Mitologia Celtów, Mitologia Iranu, Mitologia Indyjska oraz, przede wszystkim, Herby, Legendy, Dawne Mity Derwicha i Cetwińskiego. Ta ostatnia lektura, jak widać na załączonym obrazku, ma zły wpływ na psychikę i popycha do snucia dziwnych hipotez.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Arashino Shiro Płeć:Kobieta
władająca czasem...


Dołączyła: 28 Mar 2006
Skąd: Poznań
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Lisia Federacja
PostWysłany: 02-12-2006, 15:15   

Obrazku? Jakim obrazku?
Czyżby Twoim konikiem były mitologie i historie świata?
Biorąc pod uwagę Twoje wcześniejsze posty sądzę, że interesujesz się historią...też lubię historię, ale szczerze mówiąc to Twoje wypowiedzi momentami mnie zaginały.^^"
chyba muszę uzupełnić swoją wiedzę.

_________________
Żyj póki możesz, bo każdy twój dzień może być twoim ostatnim...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
następne+pytanie...
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 02-12-2006, 15:18   

Arashino Shiro napisał/a:
Obrazku? Jakim obrazku?

To taka metafora :P

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 02-12-2006, 16:34   

Cytat:
Czyżby Twoim konikiem były mitologie i historie świata?


Świata, ale nie całego, głównie Europy i Bliskiego Wschodu. Nad mitologią chińską na przykład prawie usnąłem, a japońskiej nie zdołałem jeszcze dostać (co dla fana anime jest bólem, bo ucieka mu miliard odwołań). A do uzupełniania wiedzy zachęcam:P.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Arashino Shiro Płeć:Kobieta
władająca czasem...


Dołączyła: 28 Mar 2006
Skąd: Poznań
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Lisia Federacja
PostWysłany: 02-12-2006, 16:50   

Ysengrinn napisał/a:
japońskiej nie zdołałem jeszcze dostać

radzę poszukać w bibliotekach...
jeśli jesteś z Poznania to wiem gdzie mitologię japońską dostaniesz bez problemu.

_________________
Żyj póki możesz, bo każdy twój dzień może być twoim ostatnim...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
następne+pytanie...
Zennos Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 04 Lis 2006
Skąd: nicosc
Status: offline
PostWysłany: 10-12-2006, 02:36   

Filia - z angielsksiego "fill"(verb) "uzupelniać" - w tym przypadku (uzupelniacz)postac zbedna,wcisnieta na sile(w ramach potrzeb rynkowych),idealnie komponujaca sie z tlem,i nie majaca wiekszego zwiaqzku z glownym watkiem.Zazwyczaj objawia sie w postaci zoltego muminka z rozowymi wstazkami i kilku tonowa maczuga... xD

LOL czyli wersja alternatywna:
Filla (j.w. pierwsza linijka) - Bostwo blokersow,patron alkocholikow,wedlug wierzen szczepu biedronkowcow(znajdziesz w calej polsce:P) To ona jako pierwsza upedzila wysokoprocentowy napoj z ogorkow o przyjemnej nazwie jakze i rownie nieprzyjemnym smaku znany dzis pod nazwa - bimber.To ona w 2012roku(apokalipsa xD) ma zejsc na ziemie sadzic trzezwych i przecpanych,albowiem wedlug wierzen tylko ci na odwyku otrzymaja od niej cannabis(czytaj: swiete ziola - zastosowanie:bole brzucha,glowy,menstruacyjne,leczy takze prostate i powoduje przyjemny stan zwany:schizofremia)Po jej ostatniej wizycie pozostal tylko jeden prorok Lepperkonus Kaczkowaty,ktory do dzis w kraju wybranym prowadzi swoja radiostacje,a jego motto to hwdc(enzura):P Jesli chodzi o wyglad to podobny to tego z powyzszego opisu lecz zamiast wstazek i maczugi przybedzie czarnym bmw odziana w :
bluze z kapturem wiekszym niz roobin HOOD
bagi(spodnie aka skaty),ktorych krok bedzie modnie ciagnal sie po ziemi
oczywscie standardowe wyposaznie podroznika:latarka,konserwa turystyczna,skret i pol litra "swietego nektaru" i zwroka.
Ogolnie jest to wiedza zakazna przez kosciol,a wszyscy gloszacy owe poglady sa uznawani za heretykow i paleni na stosie w pod warszawskiej miejcowosci "salem",ciekawe czemu prawda? xD
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 10-12-2006, 12:42   

... Ha ha?

Cytat:
Filia - z angielsksiego "fill"(verb) "uzupelniać"


Filia - łac. "córka", patrz "filia banku"
Phillia - gr. "miłość", patrz "pedofilia".

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group