FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Ulubiony okres historyczny

Jaki jest Twój ulubiony okres historyczny?
Antyk
16%
 16%  [ 18 ]
Wczesne Średniowiecze
13%
 13%  [ 14 ]
Późne Średniowiecze (gotyk)
14%
 14%  [ 16 ]
Renesans
8%
 8%  [ 9 ]
XVII wiek (barok)
5%
 5%  [ 6 ]
XVIII wiek (oświecenie i klasycyzm)
5%
 5%  [ 6 ]
XIX wiek (romantyzm i pozytywizm, epoka wiktoriańska)
13%
 13%  [ 14 ]
20-lecie międzywojenne
6%
 6%  [ 7 ]
II Wojna Światowa
10%
 10%  [ 11 ]
Okres Zimnej Wojny
5%
 5%  [ 6 ]
Głosowań: 32
Wszystkich Głosów: 107

Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 10-02-2011, 23:17   Ulubiony okres historyczny

Jak w tytule. Można zaznaczyć do 4 opcji.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 10-02-2011, 23:52   

W moim przypadku potrzebne by było jednak bardziej precyzyjne określenie. Zatem:

1) Starożytność
a) Mezopotamia
b) wojny punickie

2) Wczesne średniowiecze
a) prapoczątki państwa polskiego, w zasadzie bardziej słowiańszczyzna nawet
b) papiestwo i frankowie czasów merowińskich

3) XVIII i XIX wiek
Tu wpadamy w parszywą pułapkę pt. "co się gdzie zaczyna". Bo historycy ciągle się spierają, gdzie zaczyna się wiek XIX, wedle niektórych w 1789, wedle innych w 1815, a w Polsce przyjęte jest że w 1795. W każdym razie moi faworyci to:
a) rewolucja francuska
b) wojny napoleońskie
c) powstanie listopadowe

4) W zasadzie liczyłbym II wojnę i dwudziestolecie razem, jedno jest nierozerwalnie związane z drugim węzłem przyczynowo skutkowym na tyle mocnym, że trudno je rozdzielać. Ale jak już jesteśmy:
a) dzieje III Rzeszy
b) wojna obronna 1939
c) kampania francuska 1940
Generalnie, raczej początek wojny niż jej koniec.

No i cztery za mną. Ale kichał ankietę, z dziejów powojennych też trudno mi się wymigać.
5) Zimna Wojna, czyli umownie wszystko z okresu 1945-89, a tu najciekawsze dla mnie zawsze było:
a) podziemie antykomunistyczne w Polsce
b) wojna domowa w Chinach

Dorzuciłbym, że bardziej ciągłym konikiem był dla mnie rozwój i historia broni pancernej i lotnictwa, tak mniej więcej do wojny wietnamskiej.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 11-02-2011, 00:02   

Uważam, że ankiecie brakuje pewnej epiki - przełom wieku XX i XXI, a zwłaszcza koniec ubiegłego stulecia. Przecież wtedy wydarzyło się naprawdę wiele, zwłaszcza w Europie, a już początek XXI wieku, mimo, że mało odległy, to z racji na ogrom wydarzeń i ich wagę zasługuje na uwagę.
Anyway, wybrałem trzy ostatnie odpowiedzi.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 11-02-2011, 00:34   

Slova napisał/a:
Uważam, że ankiecie brakuje pewnej epiki - przełom wieku XX i XXI, a zwłaszcza koniec ubiegłego stulecia. Przecież wtedy wydarzyło się naprawdę wiele, zwłaszcza w Europie, a już początek XXI wieku, mimo, że mało odległy, to z racji na ogrom wydarzeń i ich wagę zasługuje na uwagę.
Anyway, wybrałem trzy ostatnie odpowiedzi.

Kłopot w tym, że ciągle nie znamy końcowej daty granicznej, a sama bliskość wydarzeń też sprawia, że historycy, póki co, rzadziej się nimi zajmują. Kiedy ja studiowałem historię, ta umownie kończyła się na 1989, przynajmniej na egzaminach nie wymagano od nas wiedzy o tym, co się działo dalej (acz niektóre podręczniki już tam wkraczały).

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 11-02-2011, 00:49   

Cytat:
Uważam, że ankiecie brakuje pewnej epiki - przełom wieku XX i XXI, a zwłaszcza koniec ubiegłego stulecia.


Ano brakuje, kartka się skończyła... Ale nie przejmuj się, ankieta jest tylko na rozruszanie;p.

Jutro wypiszę co ja najbardziej lubię, jak będę trochę bardziej przytomny.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Karel Płeć:Mężczyzna
Latveria Ruler


Dołączył: 16 Kwi 2009
Skąd: Who cares?
Status: offline

Grupy:
Syndykat
WOM
PostWysłany: 11-02-2011, 04:48   

Niestety w ankiecie nie ma ani okresu Sengoku ani okresu Walczących Królestw ni Epoki Trzech Królestw.

_________________
"So come forth, Avenger. It is time to put our lingering dispute... to an end!"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sasayaki Płeć:Kobieta
Dżabbersmok


Dołączyła: 22 Maj 2009
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
WOM
PostWysłany: 11-02-2011, 08:00   

XIX wiek, ale tak troszkę pod koniec z zahaczeniem o początek XX, romantyzmu nie trawię. Ogólnie dlatego, że okres ten jest taki mroczno-steampunkowy. Ach, te pociągi, cylindry, psychiatria, która właśnie wyłaziła z powijaków... Fantastyczna sceneria dla każdego rodzaju historii.

Moją drugą odpowiedzią było późne średniowiecze. Bo to wczesne było za dzikie. Kręci mnie średniowieczna broń i zamki.

To tyle.

_________________
Gdy w czarsmutśleniu cichym stał,
Płomiennooki Dżabbersmok
Zagrzmudnił pośród srożnych skał,
Sapgulcząc poprzez mrok!

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
9349483
korsarz Płeć:Mężczyzna
a taki jeden...


Dołączył: 02 Wrz 2005
Skąd: Resko
Status: offline
PostWysłany: 11-02-2011, 09:01   

U mnie natomiast:

1 - Renesans
a) wyprawa Magellana dookoła świata
b) hiszpańska konkwista Ameryki

2 - XVIII wiek
a) Początki współczesnej nauki - chociażby odkrycie przez Lavoisiera podstaw współczesnej chemii
b) muzyka klasyczna

3 - XIX wiek
a) Rewolucja przemysłowa
b) Romantyzm i związany z nim początek fantastyki

4 - Zimna Wojna
a) badania nad bronią jądrową
b) początki genetyki molekularnej
c) powstanie i rozwój komputerów


Na razie tyle.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 11-02-2011, 09:41   

Antyk - choć dotyczący dziejów Rzymu. Grecja, jak mówiłem wczoraj na IRC-u, pasjonuje mnie w mniej więcej takim samym stopniu, jak przemowy Gomułki.

Średniowiecza zaznaczyłem oba, ale to właściwie zależy od miejsca - z późniejszego (XV wiek) to właściwie tylko Cesarstwo Rzymskie (to wschodnie, niemieckie dużo mniej).

Z wcześniejszego średniowiecza - Frankowie, również Bizancjum, no i papiestwo od początków epoki do czasów Urbana II mniej więcej. A skoro przy Urbanie jesteśmy, to zostałem jakiś rok temu zarażony krucjatami. Próćz tego inkwizycja właściwie w całości swojego istnienia.

Renesansu nie zaznaczyłem, bo z grubsza mnie nie interesuje - poza Świętym Oficjum, ale to niejako przedłużenie zainteresowania inkwizycją.

Barok ssie (poza Jezuitami), XVIII wiek właściwie bym zaznaczył, bo miał kilku fajnych myślicieli (i kilku fazowych - patrz: Rousseau), ale to właściwie z interesujących rzeczy tyle, bo poza tym to miał przede wszystkim oświecony absolutyzm (zief) i Konstytucję 3 Maja, która była tak niesamowicie przełomowa, że poza Polakami chyba dzisiaj mało kto o niej pamięta. Poza tym nie starczyło opcji.

Nie mam pojęcia gdzie włączyć Rewolucję Francuską i Wojnę o Niepodległość Stanów Zjednoczonych, ale ponieważ nie starczyło mi opcji na wiek poprzedni, to całkowicie arbitralnie, oportunistycznie i nienaukowo uznam, że podpadły pod XIX. Plus epoka napoleońska.

Po Napoleonie właściwie średnio interesuje mnie cokolwiek (a Pierwszej, Drugiej i Zimnej Wojny właściwie nie trawię), poza jakimiś krótkimi okresami i kilkoma osobami.

Sasayaki napisał/a:
Bo to wczesne było za dzikie.

Polimeryzowałbym - Frankowie za Karola Wielkiego wcale aż tak dzicy nie byli, a poza tym, well, Bizancjum - ale to chyba nie miejsce na to. :P

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 11-02-2011, 11:20   

Antyk - Grecja, Egipt
Wczesne Średniowiecze - dynastia piastowska
Późne średniowiecze - szeroko pojęta historia ogólnoeuropejska
XVIII i XIX wiek - niestety, przełom. Rewolucja Francuska, epoka napoleońska. Osobiście zaliczam je już do XIX...
Owszem, chętnie dopisałbym okresy z historii japońskiej.

Najmniej lubię okres I i II Wojny Światowej.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 11-02-2011, 11:24   

Cytat:
Polimeryzowałbym - Frankowie za Karola Wielkiego wcale aż tak dzicy nie byli

Gdyby pominąć fakt, że najeżdżali w zasadzie wszystko, co w okolicy najechać się dało, a nie jestem pewien, czy za rządów Karolka był choć jeden rok, w którym nie toczyli z kimś wojny (przy czym niemal zawsze to oni byli agresorami)... Ich przewaga nad czasami merowińskimi polegała w zasadzie na tym, że wtedy tłukli się między sobą, a teraz Karol skierował agresję na zewnątrz.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 11-02-2011, 11:37   

Niezależnie od okresu interesuje mnie historia Polski (choć tego chyba nie trzeba zaznaczać, bo jest naturalne:P) i wojskowości - ta ostatnia kończy się gdzieś na II wojnie światowej, choć preferuję wcześniejsze czasy.

Ze Starożytności - głównie Rzym (awesome banda psychopatów, nuff said) i początki Indoeuropejczyków, podziały, odgałęzienia i późniejsze interakcje, następnie ludy irańskie (Persowie, Medowie, Partowie, Scytowie i oszywiście Sarmaci), Goci (kiedyś nazwałem dyski Walamir, Alaryk i Teodoryk, khem), państwa hellenistyczne i początki Słowiańszczyzny (konkretnie gdybanie kiedy i w jakich okolicznościach nastąpiły). Wypada zaznaczyć, że interesują mnie zwłaszcza mitologia, wierzenia i kwestie językowe - choćby wpływ gockiego czy sarmackiego na kształtowanie języka pierwszych Słowian jest cholernie ciekawym tematem.

Średniowiecze jest fascynujące w całości, choć niewątpliwie najbardziej interesują mnie krucjaty - zarówno jako zjawisko, jak wydarzenia. Także Bizancjum, jako kuriozalne przedłużenie Rzymu.

Renesans głównie jako rewidowanie wiedzy szkolnej, czasami absurdalnie wypaczonej.

Barok... Ma pewien urok. Zwłaszcza cywilizacja sarmacka.

Z późniejszych czasów głównie trzy okresy - wojny napoleońskie (bo były epicko... epickie), wojna secesyjna (tragifarsa made in USA) i odzyskiwanie niepodległości 1918-1920 (jeden z rzadkich okresów gdy Polacy nie tylko się wzięli do dzieła, ale też wzięli się z głową).

Karel napisał/a:
Niestety w ankiecie nie ma ani okresu Sengoku ani okresu Walczących Królestw ni Epoki Trzech Królestw.


[facepalm] A niby jak miałem je zawrzeć w ankiecie, skoro dotyczą tylko konkretnych krajów? Równie dobrze mógłbym podzielić historię na m.in. okres dzielnicowy, złoty wiek i czas zaborów. A zresztą Japonia ssie!

_________________
I can survive in the vacuum of Space


Ostatnio zmieniony przez Ysengrinn dnia 11-02-2011, 11:40, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Saga Płeć:Kobieta
Półdiablę


Dołączyła: 01 Lut 2007
Skąd: Poznań, zasadniczo
Status: offline
PostWysłany: 11-02-2011, 11:38   

Zaznaczyłam antyk, oba średniowiecza i renesans, chociaż właściwie w każdej epoce znajda się wydarzenia/tematy/osoby, które mnie interesują.
Jeśli chodzi o zaznaczone:

Antyk: Mezopotamia, Egipt, Rzym w czasach Katyliny i Cezara, Kartagina i Hannibal
Średniowiecza: Wikingowie, krucjaty i Bizancjum w czasach Komnenów, Piastowie, dynastia Plantagenetów i Wojna Dwóch Róż
Renesans: odkrycia geograficzne, dynastia Tudorów

_________________
Ci, którzy śnią za dnia widzą wiele rzeczy niedostępnych tym, co śnią nocą.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
seshiro Płeć:Kobieta


Dołączyła: 20 Paź 2009
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 11-02-2011, 11:44   

20-lecie międzywojenne i II wojna światowa. Najciekawszy wydaje mi się rozwój III Rzeszy, a najciekawszą postacią tego okresu jest dla mnie Hitler. Zaznaczyłam też antyk - wojny punickie i rozwój Grecji. Nie trawię natomiast okresu od średniowiecza do baroku włącznie.

_________________
Just open your eyes and see that life is beautiful.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 11-02-2011, 11:57   

Cytat:
A zresztą Japonia ssie!

Dzieje Trzech Królestw to już Chiny... Okres, wedle obecnej klasyfikacji liczony do antyku. I w zasadzie pasuje, bo siekli się armiami mało pasującymi do średniowiecznej zbieraniny. I choć był tam także etos rycerski bliższy średniowieczu (vide Kuan Ju) to jednak wygrywali ci myślący (Huan Te, Cao Cao) a nie skośnookie Don Kichoty.
Generalnie, jeśli ktoś woli inne, pozaeuropejskie kraje, to może niech wymienia w opisie.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group