FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Handel w MMORPG
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 03-01-2008, 13:21   Handel w MMORPG

Dziś popełniłem kolejny, tragiczny w skutkach błąd w pracy: pokazałem szefowi aukcje Orka za 400 zł, by udowodnić mu, że kupowanie złotego konta w grze za 5 dolców to jeszcze nie jest szczyt głupoty. W efekcie mam napisać kolejny tekts.

Powiedzcie mi kilka rzeczy:

1) Czy zetknęliście się z takim handlem?

2) Jak wygkląda taki handel? Czym, gdzie i jak się handluje? Jakie ceny to osiąga? Ile trzeba na to pracować (jeśli wiecie)?

3) Czy to legalne z punktu widzenia gry?

4) Czy znacie przypadki oszustw lub nadużyć związanych z tego typu działalnością? Albo jakiegoś rodzaju "urban legends"?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 03-01-2008, 13:29   

Nie jestem pewien, czy o to chodzi, ale możliwe że ten link coś pomoże:
http://www.runescape.com/kbase/view.ws?guid=diary06

Po bliższe informacje uderz do Xenipha, jest dobrze zorientowany w tej dziedzinie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 03-01-2008, 14:27   

Teukros napisał/a:
Po bliższe informacje uderz do Xenipha, jest dobrze zorientowany w tej dziedzinie.

Czuję się pominięty ;_;

A co do handlu.

Jest to zjawisko bardzo powszechne w MMORPGach, zarówno tych za abonamentem, jak i kontem premium/cash shopem.

Handel można podzielić na parę rodzajów:
a) handel postaciami, zwykle na aukcjach internetowych
b) handel walutą/przedmiotami z gry za prawdziwe pieniądze
c) usługę levelowania postaci

Typy a) i b) są niezgodne z EULA, czyli licencją gry, według której przedmioty i wszystko w świecie gry należy do jej twórców. Jeśli chodzi o obchodzenie licencji w celu wystawienia tych przedmiotów na aukcję, ludzie zwykle piszą, że płaci się nie za postać/przedmioty, tylko czas, jaki spędzili na zdobywaniu ich.

Jeśli zaś chodzi o b) i c), to zajmują się tym w lwiej części firmy, zatrudniające zwykle chińczyków (pracują oni w specjalnie do tego przystosowanych magazynach). Linków nie będę podawał, bo usługa jest niezgodna z prawem, zresztą nie ma sensu robić im reklamy. Wspomniane firmy obsługują WoWa, Lineage 2, Final Fantasy XI, Everquesta 2 itp. Przez większość graczy darzone są nienawiścią z powodu niszczenia ekonomii i kampienia przez gil/goldsellerów pojawiających się rzadko potworów, w celu sprzedania tego, co z nich wypada. Twórcy MMO walczą z tymi firmami, ale sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać, chociaż tutaj szczegółów nie znam. Stosowane są oczywiście metody doraźne, takie jak regularne banowanie kont goldsellerów, czy też różne zabezpieczenia w grze przeciwko temu. Grą, która chyba najbardziej cierpi przez ten proceder jest Lineage 2.

Ciekawie podeszło do problemu Sony Online Entertaiment - stworzyli oni Evequest 2 Station Exchange. Jest to po prostu legalny serwis aukcyjny, gdzie można bezpiecznie handlować walutą/przedmiotami/postaciami z gry. Opinie graczy na temat tego kroku były różne.

Inna bajka to Guild Wars, które jest co prawda ORPG, a nie MMORPG, ale jest tam od jakiegoś czasu usługa pozwalająca wykupić wszystkie skille postaci za prawdziwe pieniądze. Nie ma to jednak z handlem między graczami nic wspólnego.

Co do ciekawostek a propos takiego handlu:
- Konta Tibii warte paręset złotych
- Konta na pirackie serwery Lineage 2 warte więcej niż konta z serwerów oryginalnych
- Night Elf Rogue z o ile dobrze pamiętam jakimś ultra-rare mieczem sprzedany za najwięcej w historii WoWa i zbanowany w ciągu 24h (dawno to było i nie mam linków żadnych)

Ogólnie rzecz biorąc gracze w większości nie pochwalają handlu kasą/itemami, uznając to za nieuczciwe, chociaż jest też całkiem spora grupa takich, którzy twierdzą, że szkoda im czasu na grind i wolą po prostu przeznaczyć kasę na to, żeby od razu zdobyć przedmioty/poziom.

A ile trzeba pracować? Cóż, na walutę z gry zwykle długo. Jeśli zaś chodzi o rzadkie przedmioty, to tu wszystko zależy od szczęścia gracza.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 03-01-2008, 15:35   

Zeg - 400 dolcow? Ha!

http://news.softpedia.com/news/World-of-Warcraft-Character-Sold-for-9-700-66043.shtml

Swoja droga, gracz ktory to kupil zostal po paru godzinach zamrozony i grozil, ze pozwie Blizzard do sadu.

Generalnie gry dziela sie na 2 grupy: takich, ktorzy mroza i takich, ktore pozwalaja. MMO zaliczaja sie do tych, ktore mroza, bo to powaznie wplywa na gospodarke gry. Xen/Keii moga pewnie powiedziec wiecej, bo ja znam sytuacje tylko z Eve. Tam jest mozliwe przekazanie postaci z konta na konto (i o ile mi wiadomo zaplacenie za nia kasa z gry), oraz kupienie za prawdziwe pieniadze kasy z gry (kupujesz "kod abonamentowy" za prawdziwa kase i mozesz sprzedac go w grze za kase). Nie mozna natomiast "wyprowadzac" kasy z systemu, czyli oddawac (lacznie z kasa z gry) za prawdziwe pieniadze.


Ostatnio zmieniony przez Keii dnia 03-01-2008, 15:38, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 03-01-2008, 15:37   

O, właśnie o tego Rogue'a mi chodziło :)

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 03-01-2008, 15:49   

Warto też dodać, że "prywatne" (czyt. pirackie) serwery TEŻ nie pochwalają takiego procederu. Bo 1. nieuczciwe wobec innych graczy 2. zaburza gospodarkę w grze

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 03-01-2008, 16:01   

Skoro już mówimy o handlu, przypominam o słynnym przypadku "seksu za latającego wierzchowca" z WoW-a (http://epicslut.ytmnd.com/)

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 03-01-2008, 16:18   

Mai, między graczami i owszem nie pochwalają - ale swego czasu na mmorpg.pl było głośno odnośnie jednego z większych serwerów UO, gdzie gracze za "dotacje" dostawali rzadkie przedmioty.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 03-01-2008, 16:21   

Bezimienny napisał/a:
"seksu za latającego wierzchowca"

Hm... ale tak na moje oko to to nie narusza EULA........ chyba.......
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 03-01-2008, 16:56   

Cytat:
Jeśli zaś chodzi o b) i c), to zajmują się tym w lwiej części firmy, zatrudniające zwykle chińczyków (pracują oni w specjalnie do tego przystosowanych magazynach).


.__. Dość... Absurdalna wizja.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 03-01-2008, 17:16   

http://www.chinesegoldfarmers.com/Trailer.html
https://netfiles.uiuc.edu/dtcook/www/CCCnewsletter/7-2/jin.htm
http://www.foxnews.com/story/0,2933,215860,00.html

Nie pamiętam już gdzie czytałem o magazynie, ale był to chyba jakiś wywiad/artykuł.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 03-01-2008, 21:04   

Bianca napisał/a:
Bezimienny napisał/a:
"seksu za latającego wierzchowca"

Hm... ale tak na moje oko to to nie narusza EULA........ chyba.......

Fakt, to akurat nie narusza - Blizzard pewnie tego nawet nie przewidział.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 04-02-2008, 21:12   

Kupujesz złoto do MMO? To tak, jakbyś sponsorował prostytucję.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group