FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Gry dla dorosłych
Wersja do druku
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 19-10-2008, 08:38   Gry dla dorosłych

Ciekawe spojrzenie na sprawę zaprezentował w swojej liście GameRadar. Rating M nie tylko w przypadku totalnej masakry na ekranie, ale też spraw, których dziecko po prostu nie zrozumie. Chociaż sam uzupełniłbym listę o parę gier, ciężko mi nie zgodzić się z tym, co jest tam napisane.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 19-10-2008, 10:18   

Przyznam, zawsze bawiło mnie uznawanie za gry dla dorosłych tytułów, w których biegamy z maczetą siekając na kawałki mutanty powstałe ze skrzyżowania obcego, człowieka i świniaka, zaś "adult langugage" oznaczało "Uhm, yhm, fuck!". Dla mnie tytułem dla dorosłego gracza jest np. Harpoon superdetaliczna i dopracowana do szczegółów symulacja współczesnego konfliktu morsko - powietrzenego, czyli rzecz, która nastoletniego fana GTA czy Dooma a nawet "strategii" typu HoM&M odrzuci na kilometr.
Powrót do góry
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 19-10-2008, 10:59   

Grisznak napisał/a:
Harpoon superdetaliczna i dopracowana do szczegółów symulacja współczesnego konfliktu morsko - powietrzenego

Ach, i twierdzisz że to nie dla dzieci, bo jest skomplikowane? Z powodzeniem grałem w Harpoona mając lat 12, więc się tu nie zgodzę ;]. A i teraz połozyłoby się łapkę na najnowszej części, chyba czwartej, bo taki Jane's Fleet Command jest jednak dość prosty i w dodatku ma irytujące bugi i niedopatrzenia.

Ale poza tym kryteria pozostałe wyglądają całkiem sensownie. Trzeba by tylko rozróżnić materiały niezrozumiałe dla młodych od materiałów dla nich w jakimś stopniu szkodliwych, bo takie odcinanie od tych pierwszych jest zbędne. Trochę jak to ograniczanie materiału w szkołach "bo nie zrozumieją"... Mówię wam, przez takie działania na nasze emerytury będą pracowały stada głabów. :D

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 19-10-2008, 12:08   

Borek ma rację, nie ma sensu mieszać pojęć. Ratingi służą po prostu ostrzeganiu przed treściami niewłaściwymi i nie widzę powodu, by nadawać im dodatkowe znaczenia. Autor artykułu z jednej strony pokpiwa z cycków, flaków i krwi na ścianie (khem), z drugiej chce je de facto zrównywać z treściami niemalże filozoficznymi. Trochę jakby najbardziej w ratingach przeszkadzało mu słowo "mature".

Prawdą też jest, że ograniczanie dzieci bo nie zrozumieją to droga donikąd. A nuż zrozumieją? Albo nie zrozumieją, ale pewnego dnia wrócą do danej gry i odkryją coś zupełnie nowego?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 19-10-2008, 14:21   

Dobra, ale czy my w Europie mamy gry, które epatują czymś innym niż orgią flaków? Hardkorowe eroge, które w Japonii wychodzą non stop to rzecz, której u nas żadna z dużych firm nie odważyłaby się nawet wydać. Zaś przemoc w grach wypada najczęściej groteskowo - od czasów Mortal Kombat i wiader krwi niewiele się chyba zmieniło.
Chyba, że ktoś mi usiłuje wmówić, iż dorośli gracze chcą grać tylko w jakieś Manhunty czy inne rzeźnie.
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 19-10-2008, 15:05   

... Nie widzę związku z tym co napisałem.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 21-10-2008, 14:59   

Ysengrinn napisał/a:
Borek ma rację, nie ma sensu mieszać pojęć.

Ale chyba właśnie o to chodziło autorowi artykułu?

Cytat:

Real world definition of "mature": Showing the mental, emotional, or physical characteristics associated with a fully developed person; involving serious thought.

Videogame definition of "mature":
Shits, tits and gibs.


Jeśli o samą listę chodzi, przede wszystkim nie zgodziłbym się z obecnością Mass Effecta. To zwykła space opera, wprawdzie opowiedziana z rozmachem, ale doszukiwanie się w tym głębi to już lekka przesada. Porusza problem rasizmu? Przecież obecnie nawet Harry Potter to robi, i chyba nawet tam (nie jestem pewien, całości nie czytałem) nie ogranicza się to do decyzji: przespać się z twardą ludzką wojowniczką czy z niebieskoskórą kosmitką, przekonującą że wszyscy powinni się kochać niezależnie od płci i rasy (w bardzo dosłownym sensie). Do tego "wybory moralne", sprowadzające się jak zwykle do opcji jestem świętym obrońcą pokoju ww galaktyce (Suzaku moim idolem!) lub jestem dzieckiem szatana, zjadam małe dzieci i sikam na groby.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 21-10-2008, 15:32   

Harrego Pottera też całego nie czytałem, ale z tego co mówią znajomi problem rasizmu przedstawiono tam co najmniej kontrowersyjnie. Jedna Hermiona bzoczy się na wykorzystywanie skrzatów domowych, za co pozostałe postaci traktują ją jak niegroźną wariatkę i... W zasadzie to wszystko. Żadnego komentarza czy przesłania, apologia niewolnictwa jak ta lala.

Cytat:
Ale chyba właśnie o to chodziło autorowi artykułu?


Tak, chodziło mu o słówko "mature", które jego zdaniem jest w tym kontekście nieodpowiednie. Tylko chyba sensowniej wyszukać lepsze oznaczenie (powiedzmy stare dobre "18+") niż ponaklejać ostrzegawcze znaczki na co sprytniejszych pozycjach.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
de99ial Płeć:Mężczyzna
Big Bad Wolf


Dołączył: 01 Lip 2008
Skąd: Lublin
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 21-10-2008, 16:00   

Cytat:
Harrego Pottera też całego nie czytałem, ale z tego co mówią znajomi problem rasizmu przedstawiono tam co najmniej kontrowersyjnie. Jedna Hermiona bzoczy się na wykorzystywanie skrzatów domowych, za co pozostałe postaci traktują ją jak niegroźną wariatkę i... W zasadzie to wszystko. Żadnego komentarza czy przesłania, apologia niewolnictwa jak ta lala.


Myślę, że rasizm jest poruszany w HP ale na pewno nie w miejscu do którego się odnosisz. Ja bym powiedział, że chodzi raczej o tzw. szlamy i czystych - tu jest poruszana sprawa rasizmu.

_________________
http://www.defectivebydesign.org/
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301 - co myślę o DRMach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 21-10-2008, 16:14   

Też. I z tego co pamiętam tu też było coś nie tak - może lepiej jednak niech wypowie się ktoś kto książki faktycznie czytał.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 21-10-2008, 16:25   

Kwestia skrzatów wygląda mniej więcej tak, jak Ysen mówi, czyli mamy większość, dla której skrzaty to przedmioty domowe, użyteczne, owszem, ale jednak nic ponadto. Dalej mamy lokalnych nadludzi, dla których skrzaty są czymś w rodzaju murzynów i żydów w jednym (wypadałoby wytępić, ale jednak się przydaje) oraz lokalnych Martinów Lutherów Kingów typu Hermiony, których, jak przedmówca słusznie zauważył, traktuje się jak niegroźnych wariatów. Warto zauważyć, że stosunek do skrzatów zmienia się z wiekiem, o ile dzieciaki mogą coś tam pleść o ich uwolnieniu, tak dorosłym lata to koło tyłka.

Co do typowego rasizmu, czyli podział na nadludzi (magów), ludzi (mugoli) i podludzi (szlamy) jest stosowany przez Voldiego consortes i ma być a priori zły i wstrętny. Problem w tym, że skoro nawet Dumblehomodorre był w młodości jego zwolennikiem (tak, gej-rasista, urocze), to może znaczyć, że w tym świecie tego rodzaju poglądy są traktowane jako pewna ekstrema, ale jednak mieszcząca się w spektrum poglądów (wszak Slytherin opiera się na tej zasadzie i jakoś nikt go nie usunął z Hogwartu) ogólnie akceptowalnych. W końcu tak lubiany przez wszystkich Snejp też nie był liberałem spod znaku "uwolnić skrzaty".
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group