FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  S. King: Pamiętnik rzemieślnika. Czy warto?
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 21-03-2008, 11:57   S. King: Pamiętnik rzemieślnika. Czy warto?

W tym miesiącu na polskim rynku ukazać ma się książka Kinga pod tytułem: "Jak pisać: Pamiętnik rzemieślnika". Słyszałem o niej dość dużo dobrego. Zastanawiałem się nad jej zakupem. Jednak po zapoznaniu się z materiałami prasowymi trochę zwątpiłem.

Cytat:
Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa - radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów.

Ale Pamiętnik rzemieślnika to nie tylko porady dla twórców opowiadań o kosmicznych mutantach w radioaktywnym jeziorze. Wielbiciele Stephena Kinga znajdą tutaj wiele szczegółów biograficznych - pisarz opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, ciężkich latach biedy, przygodach z alkoholem i narkotykami, wreszcie o groźnym wypadku, któremu uległ w 1999 roku. Zdradza także historie poszczególnych pomysłów (do czego też może zainspirować pisarza automat sprzedający środki higieniczne w damskiej przebieralni!) i konkretnych tekstów czy postaci.

King nie próbuje kreować się mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego tworzenia, choć głęboko wierzy w magiczną siłę słowa pisanego. Humor i bezpretensjonalność, z jaką podchodzi i do pisania, i do samego siebie, a także naprawdę użyteczne wskazówki i przykłady z życia sprawiają, że Pamiętnik... jest równie wciągający (choć nie tak przerażający) jak najlepsze z jego powieści.


Szczerze mówiąc boje się drugiego akapitu. Fanem Kinga nie jestem. Mało mnie też interesują szczegóły jego życia prywatnego, zwłaszcza ciężkie lata biedy, przygody z alkoholem i narkotykami oraz wypadek z 1999 roku. Pociąga mnie raczej jego poradnik pisarski. Zastanawiałem się nad tym, czy nie kupić książki choćby do pracy, po to, żeby mieć jakąś alternatywę dla kresa.

Pytanie brzmi: czy ktoś już książkę czytał? Ewentualnie planuje nabyć i przeczytać? Czy warto? Czy na lekturze można skorzystać i poszerzyć wiedzę teoretyczną o pisaniu? Czy też lepiej odpuścić sobie tą pozycję i nabyć jakąś fajną powieść, albo grę z taniej serii?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group