FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Następny
  Jaką książkę przeczytać? / Przeczytałem (...), co polecicie?
Wersja do druku
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 23-02-2009, 10:06   Jaką książkę przeczytać? / Przeczytałem (...), co polecicie?

Standardowa przypominajka o co chodzi w tematach poleceniowych:

Temat służy do zadawania pytań o książki polecane w jakiejś kategorii. Innymi słowy, mogą się tu znaleźć pytania w rodzaju: "jakie fantasy polecacie?", "co podobnego do aaa mógłbym przeczytać", względnie "Czytałem bbb, ccc i ddd - podsuńcie coś w podobnych klimatach?"

Posty nie będące odpowiedziami na jedno z ostatnio zadanych pytań będą usuwane.

Posty "Eee to świetna książka, polecam wszystkim" - jeśli nie będą odpowiedziami na jedno z ostatnio zadanych pytań - będą usuwane.

Tematy dublujące ten temat będą zamykane lub scalane.

Tren


Nabrałem ochoty na przeczytanie przyjemnego fantasy, ale ciężko sugerować się streszczeniem z tyłu książki, poza tym w księgarniach jest tego zatrzęsienie i ciężko coś wybrać.
Co rozumiem przez przyjemne fantasy? Ma czytać się lekko, nie musi przybijać patosem. Dobrze byłoby, gdyby nie wyglądało też jak zapis serii rpg. Humorem również nie wzgardzę, ba, byłby mile widziany.
Co czytałem i mi się podobało? Ot chociażby cykl Kronik Drugiego Kręgu, Pratchetta niestety znam już całego, więc odpada. Niezbyt przepadam z kolei za twórczością Piekary.
A, byłbym zapomniał - prosiłbym, bez żadnych wielotomowych (od 2 w górę) cykli.
Ktoś mógłby polecić coś, co miałoby szanse mi się spodobać?

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 23-02-2009, 11:37   

Możesz spróbować z "Panem Lodowego Ogrodu" autorstwa Jarosława Grzędowicza. Spełnia wszystkie wymagania idealnie poza jednym - ma już 2 tomy i na nich się nie skończy. Ale zdecydowanie to jedna z przyjemniejszych pozycji fantasy ostatnich lat.

Z jednotomowych do głowy przyszedł mi jeszcze Rafał Ziemkiewicz i jego "Ognie na Skałach". Wbrew pozorom całkiem lekkie i przyjemne dzieło utalentowanego (i niestety upolitycznionego) autora.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Crys Płeć:Kobieta


Dołączyła: 09 Lut 2009
Skąd: Krk mostly
Status: offline
PostWysłany: 13-03-2009, 15:44   

"Ognie na skałach" nie porwą Cię Keii :) Takie ot, dobrze napisane, niby fabularnie też ok, ALE. No właśnie, za mało rozwinięty wątek głównego bohatera i to co tam jest z nim nie tak (muszę enigmatycznie, bo popsuję zabawę), jakby to nie było jednotomowe, to bym Ci poleciła, ale tak - nope.

Za to ja wszystkim polecam sagę Vorkosiganów autorstwa amerykańskiej pisarki Lois McMaster Bujold. Spory opis umieszczę w dziale książkowym również, ale w osobnym poście, gdzie jego miejsce jak mniemam :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 14-03-2009, 11:57   

"Zawód: Wiedźma" czytałeś? To jest co prawda wielotomowe, ale i tak mamy tylko dwa po polsku, póki co, więc chyba się kwalifikuje. :> "Podatek" Mileny Wójtowicz jest kapitalny, ale trudno dostępny (chociaż Fabryka Słów chce go chyba wznowić, sądząc po zapowiedziach); nowsza "Załatwiaczka" też jest niezła.

Niestety, większość humorystycznego fantasy, które przychodzi mi na myśl, to zdecydowanie wielotomowe cykle (Kedrigern, na przykład, albo Smok i jerzy). W sumie, tę ostatnią książkę możesz przeczytać, nie przejmując się dalszą częścią, jest ładnie zamknięta...

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 14-03-2009, 13:38   

Oczywiście, że czytałem Wiedźmę :D
Temat już trochę nieaktualny, głównie dlatego, że w związku z koniecznością czytania materiałów do pracy licencjackiej na beletrystykę mam stosunkowo mało czasu...

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 14-03-2009, 14:37   

Ale warto mimo wszystko temat zostawić, może się jeszcze nie jednej osobie przydać.

Dla przykładu mnie - szukam autorów, których twórczość przypomina dzieła Aleksandra Grina. Jeżeli ktoś ma jakieś propozycje, to będę wdzięczny za informację na ten temat.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 17-03-2009, 09:02   

Czy ktoś kojarzy może cykl książek Darrena Shana "Demonata"? Zastanawiam się, czy przypadkiem się nim nie zainteresować.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Amarth Płeć:Kobieta


Dołączyła: 05 Maj 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 17-03-2009, 11:37   

Keii napisał/a:
Czy ktoś kojarzy może cykl książek Darrena Shana "Demonata"? Zastanawiam się, czy przypadkiem się nim nie zainteresować.

Kojarzyć kojarzy, jako że również ma w planach zapoznanie się. Jedyne, co mogę powiedzieć to, że moja znajoma, której ufam w wyborze książek, zachwalała tę serię i to bardzo (tak, wiem, niewielka ze mnie pomoc).
Jeśli lubisz książki z pełnym zestawem potworów i różnych dziwadeł z wampirami na czele, z przygodą i nieco zaskakujacym zakończeniem, to możesz sięgnąć bez wahania.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Chatoyant
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 25-03-2009, 05:13   

Costly napisał/a:
szukam autorów, których twórczość przypomina dzieła Aleksandra Grina


Ale pod jakimi względami? Czytałam "Szkarłatne żagle" (podobało się), jednak nie pamiętam charakterystycznych cech tej prozy oprócz tego, że Grin lubił stosować całkiem piękne symbole (tytułowe "szkarłatne żagle", na przykład). Coś więcej powiedz, to coś znajdę. Hm, motyw "oczekiwania na życiowego towarzysza", czyli motyw "dojrzewania do" (główna bohaterka czekała na szkarłatne żagle), przypomniał mi się przy czytaniu "Pana Lodowego Ogrodu", kiedy była mowa o odzyskaniu przez bohatera matczynej opieki w "ramionach przeznaczonej mu kobiety". Ale to tak nawiasem, takie charakterystyczne "cuś", co mnie "deczko" prześladuje.

Może po prostu chodzi o "klimat" rosyjskiej prozy fantastycznej? Hm... Niejaki Pielewin pisze fantastyczne książki, które mają specyficzną atmosferę niczym z książek z Alicją w roli głównej i akcją osadzoną w Krainie Czarów, tyle, że gdyby dodatkowo poddać dziewczynkę działaniu narkotyków. Dodatkowo motywami są kapitalizm i świat reklamy (mówię tutaj o pozycji "Generation P", która ma piękną okładkę w polskim wydaniu, nawiasem.) No ale czy to przypomina Grina? Hm...

Dawaj, co Cię zauroczyło u Grina, opis "klimatu" czy charakterystyczne motywy :P.

Pzdr.,
burza
Powrót do góry
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 25-03-2009, 07:47   

Może bardziej wymierna będzie tutaj "Biegnąca po falach" Grina dla tego co miałem na myśli. Chodzi o powieść w której świat przedstawiony w zasadzie nie przejawia bezpośrednio cech fantastycznych, a przynajmniej nie od razu, ale mimo to od początku sposób narracji i różne zabiegi autora pozwalają nam czuć jednak nastrój fantasy. Jeszcze 8:00 rano nie ma, to na ten moment na bardziej precyzyjny opis się nie zdobędę, mam nadzieje, że ten wystarczy.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
de99ial Płeć:Mężczyzna
Big Bad Wolf


Dołączył: 01 Lip 2008
Skąd: Lublin
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-03-2009, 10:42   

Polecam Grzędowicza Księgę Jesiennych Demonów
Kresa Księgi Całości oraz Dumas Trzech Muszkieterów

_________________
http://www.defectivebydesign.org/
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301 - co myślę o DRMach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Chatoyant
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 25-03-2009, 11:38   

Costly napisał/a:
Chodzi o powieść w której świat przedstawiony w zasadzie nie przejawia bezpośrednio cech fantastycznych, a przynajmniej nie od razu, ale mimo to od początku sposób narracji i różne zabiegi autora pozwalają nam czuć jednak nastrój fantasy.


Co mi przychodzi na myśl, gdy czytam powyższe słowa, to: Olga Tokarczuk - "Prawiek i inne czasy" oraz - bardziej (bo to już kategoryzowane jest jako fantastyka) - John Crowley - "Małe, duże". Dlaczego? Bo to, co napisałeś, jest zbliżone do definicji realizmu magicznego. A - ponadto - same w sobie są to niezłe powieści. I jeszcze taka informacja, na Grina mówi się "rosyjski Edgar Allan Poe". Hm, można by sięgnąć do innych romantyków, których proza to fantasy. I nie wiem czemu, ale od razu jak padło nazwisko Grin, przypomniała mi się bardzo liryczna i symboliczna książka "Immoralista" (autor to Andre Gide). Ale tu już musiałbyś się zorientować, czy by Cię to zainteresowało.
Powrót do góry
Shadow Dancer Płeć:Kobieta


Dołączyła: 26 Sty 2009
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 25-03-2009, 11:40   

Stephen King Sklepik z marzeniami.
Znają ją pewnie wszyscy, a przynajmniej większość fanów Kinga. Do spokojnego Castle Roch przyjeżdża Leland Gaunt, który otwiera sklep, w którym można kupić "wszystko o czym zamarzysz". Ceną za zrealizowanie marzeń jest spłatanie współobywatelowi pozornie niewinnego figla. Klienci popadają w obłęd i obsesję na punkcie zakupionych "marzeń" i tym samym nie mogą wyzwolić się spod mocy tajemniczego przybysza. Czy miejscowemu szeryfowi uda się uratować miasteczko i przywrócić mu spokój?
Pozycja (prawie ;)) obowiązkowa dla wielbicieli Kinga i im właśnie polecam.


Noc Blizn autorstwa Alana Campbella. Książka o gotyckim mieście zawieszonym na łańcuchach nad bezdenną przepaścią, w której mieszka bóg Ulcis, "Zabieracz Dusz". W mieście mieszkają: młody anioł, zabójczyni, szaleniec nazywany "Trucicielem" oraz krwiożerczy potwór zachowujący resztki swego ludzkiego "Ja", natomiast otaczające miasto pustynie zamieszkują wrodzy nomadzi Heshette. Książka pełna intryg i kłamstw, zawiła, posiadająca wiele wątków i tajemnic, utrzymana w mrocznym klimacie. Debiut pana Campbella uważam za bardzo udany i bardzo polecam wszystkim, którzy lubią mroczne klimaty.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 25-03-2009, 11:44   

Do tego opisu z ostatniego posta pasują całkiem nieźle "Amerykańscy Bogowie" Neila Gaimana. Gaiman ma właśnie dość specyficzny, bardzo "fantastyczny" mimo początkowego realizmu historii, sposób narracji, który mnie oczarował, choć muszę przyznać, że nie musi się każdemu podobać. Natomiast jeżeli chodzi o świat, który cechy fantastyczne przejawia raz na jakiś czas (przynajmniej na początku, z czasem to natężenie rośnie, natomiast przez całą książkę pozostaje wrażenie, że ta fantastyka to tylko mała część świata). Chociaż pewnie do rosyjskiej fantasy podobne to za bardzo nie musi być.

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 25-03-2009, 13:41   

Szczerze, to za Gaimanem nie przepadam. A na dodatek to o czym piszesz, to nie to o czym mówiłem ja. Miałem na myśli pewną dawkę mistycyzmu obecną w całym przedstawionym świecie, pomimo pozornej jego naturalności. U Grina w ogóle to był pewien rodzaj konfliktu postrzegania świata w czysto realny sposób i pewnej wiary w obecny w nim mistycyzm. A to wszystko z kolei tak naprawdę ku ukazaniu wyboru pomiędzy prowadzeniem życia wedle realistycznych i pragmatycznych założeń, a w pogoni za marzeniami. Ale dzięki i tak. Wymienione przez de99ial pozycje znam, to też nie to. Therru chyba w ogóle nie pisała do mnie ;p Burzowy materiał wygląda groźnie, ale też najbardziej obiecująco, tak więc sprawdzę go gdy będzie okazja.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 18 Idź do strony 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group